Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#570406 έχουμε και δουλειές, υπάρχουν και άλλοι που πρέπει να απολυθούν

δε νομίζω να έχεις απολύσει ποτέ κάποιον
Άβαταρ μέλους
By apol
#572832 Ένα συγγενικό μου πρόσωπο θέλει να παραιτηθεί απο την εργασία του. Τι οφείλει ο εργοδότης να πληρώσει με την αποχώρηση;
Δώρο Χριστουγεννων για το 2019 δικαιούται;
Δώρο Πάσχα ;
Τις υπολοιπες ήμερες άδειας που δεν εχει πάρει μεσα στο 2019 τις πληρωνεται; Το επιδομα αδειας το παίρνει ολοκληρο;


Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#572871 https://www.tanea.gr/2019/03/23/greece/ ... my-market/

Σύμφωνα με καταγγελίες
Συνδικαλίστρια του ΣΥΡΙΖΑ η συντάκτρια της ανεκδιήγητης επιστολής στο My Market
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#572873
mousatos έγραψε:https://www.tanea.gr/2019/03/23/greece/syndikalistria-tou-syriza-i-syntaktis-tis-anekdiigitis-epistolis-sto-my-market/

Σύμφωνα με καταγγελίες
Συνδικαλίστρια του ΣΥΡΙΖΑ η συντάκτρια της ανεκδιήγητης επιστολής στο My Market


Φαντάσου να μην ήταν συνδικαλίστρια...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#573394 Υπάρχει κάποιος υπολογιστής του συμπληρωματικού επιδόματος λοχείας του ΟΑΕΔ?

Έχω την εντύπωση ότι αυτή τη φορά είναι λιγότερο το επίδομα ή έγινε κάποιο λάθος.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#575176 "Το ωράριο στην εταιρεία είναι δεκάωρο" μου είχαν πει χωρίς ντροπες αρχές της δεκαετίας... Όπου εκείνοι με είχαν καλέσει (δεν είχα απαντήσει σε κάποια αγγελία, ούτε τους είχα στείλει ποτέ βιογραφικό) και απασχολουμουν σε κλάδο με - τουλάχιστον - καλά λεφτά και δυνατότητες διαπραγμάτευσης (SAP ERP για όσους γνωρίζουν). Ποιος ξέρει τι θα έλεγαν σε πιο "αναγκαιμενους" για δουλειά.Εικόνα

< Note 4 >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#575188
Serf έγραψε:"Το ωράριο στην εταιρεία είναι δεκάωρο" μου είχαν πει χωρίς ντροπες αρχές της δεκαετίας... Όπου εκείνοι με είχαν καλέσει (δεν είχα απαντήσει σε κάποια αγγελία, ούτε τους είχα στείλει ποτέ βιογραφικό) και απασχολουμουν σε κλάδο με - τουλάχιστον - καλά λεφτά και δυνατότητες διαπραγμάτευσης (SAP ERP για όσους γνωρίζουν). Ποιος ξέρει τι θα έλεγαν σε πιο "αναγκαιμενους" για δουλειά.Εικόνα

< Note 4 >


:s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic

Πρόπερσι είδα κάποια νουμεράκια, κάπου 85% αποχωρήσεις εντός του έτους :s_sarcastic Τόσο καλός εργοδότης που 8,5 στους 10 προτιμούν να μείνουν άνεργοι παρά να δουλεύουν εκεί :s_sarcastic :s_shout

Φαντάζομαι διάλογο κατά την συμπλήρωση του ερωτηματολογίου:

HR: Λοιπόν, ήρθαν τα ερωτηματολόγια για το best place to work.
Εργαζόμενοι: :s_crazy
HR: Τα έχω ήδη συμπληρώσει, ελάτε να υπογράψετε! :rtfm:
Εργαζόμενοι: :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By Chris
#575201
Serf έγραψε:"Το ωράριο στην εταιρεία είναι δεκάωρο" μου είχαν πει χωρίς ντροπες αρχές της δεκαετίας...


Eπιβεβαιωνω, εχω ακουσει ακριβως το ιδιο στην Μανδρα.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#575207
Chris έγραψε:
Serf έγραψε:"Το ωράριο στην εταιρεία είναι δεκάωρο" μου είχαν πει χωρίς ντροπες αρχές της δεκαετίας...


Eπιβεβαιωνω, εχω ακουσει ακριβως το ιδιο στην Μανδρα.


Στα κεντρικά (Μάνδρα) το είχα ακούσει κι εγώ!!
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#575228
Chris έγραψε:
Serf έγραψε:"Το ωράριο στην εταιρεία είναι δεκάωρο" μου είχαν πει χωρίς ντροπες αρχές της δεκαετίας...


Eπιβεβαιωνω, εχω ακουσει ακριβως το ιδιο στην Μανδρα.
Παλιότερα, στα καταστήματα, οι "υπεύθυνοι" εργάζονταν 12ωρο με ένα ρεπό το μήνα. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι πρόσφατα. Από την άλλη εργάζονται παρά πολλοί με καθεστώς ημιαπασχολησης. Κατά τα άλλα, ο Γεράρδος θα επενδύσει 10 εκ στην ανάπτυξη του ηλεκτρονικού καταστήματος (ai κτλ) καθώς και στην επέκταση της γκάμας σε λευκές συσκευές.
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#575229 Πριν 1.5 χρόνο αντίστοιχα με εσένα Serf, με είχαν φωνάξει μόνοι τους για μια θέση (η οποία αποδείχθηκε κάτι άλλο) και όντως είχαν πει την ατάκα για το 10ωρο.

Αλλά δεν ήταν το καλύτερο από όσα ειπώθηκαν :

pierce21 έγραψε:Πάω, και το πρώτο πράγμα που μου λένε, είναι αν γίνεται να με βγάλουν φωτογραφία για το αρχείο τους :dizzy: .
Το δεύτερο ο πράγμα ήταν τι δουλειά κάνουν οι γονείς μου :dizzy: :dizzy: (η απάντηση μου, ήταν ότι δεν βλέπω τι σχέση έχει με τη συνέντευξη που με προσκάλεσαν να κάνουμε).

Στάθηκε περισσότερο στους 6μηνες πρακτικής σε λογιστήριο σε μεγάλη κατασκευαστική που ήμουν, παρά στα 2 χρόνια στο Fund :lol: .

Tσπ, έλεγχος εξόδων ήταν η θέση, ωραιοποιημένο λογιστήριο πρακτικά καθώς το research είναι σε άλλο κομμάτι του οικονομικού τμήματος. Άντε να έχεις μια επαφή με τράπεζες στο τσακίρ κέφι.

Όταν φτάσαμε στα λεφτά και άκουσε το νούμερο, μου είπε ότι πληρώνουν το epass και έχουν ιδιωτική ασφάλεια, οπότε το πιάσαμε το νόημα :lol: . Για τα ωράρια όπως τα είπατε, open space τελείως τα γραφεία. Γενικώς meh. Συνηθισμένος από άλλο dress code, ήμουν σαν την μύγα μέσα στο γάλα :ninja: .

Μάρκο, product manager αγνοείται ακόμα : http://corporate.plaisio.gr/CorporateHu ... d=50003301 :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By gakost
#575248
markvag έγραψε: Φαντάζομαι διάλογο κατά την συμπλήρωση του ερωτηματολογίου:

HR: Λοιπόν, ήρθαν τα ερωτηματολόγια για το best place to work.
Εργαζόμενοι: :s_crazy
HR: Τα έχω ήδη συμπληρώσει, ελάτε να υπογράψετε! :rtfm:
Εργαζόμενοι: :s_whiteflag


Και φαντάζομαι θα είχε συννημένο και email : Αν έχετε αντίρρηση και θέλετε να γράψετε κάτι άλλο θυμηθείτε: 300 € είναι 300% του 0€ έτσι για να μην ξεχνίομαστε.

Δεν μας είπανε όμως την τελική κατάταξη. Φαντάζομαι θα κρίθηκε στο photo finish ποια είναι η καλύτερη εταιρία να δουλεύεις μεταξύ Πλάισιο, Jumbo, Public, MyMarket και ΑΒ με τόσες χιλιάδες ευχαριστημένους εργαζομένους σε αυτές.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#575256
vasilis έγραψε:σχετικό άσχετο:
το 10ωρο σας φαίνεται λογικό ή υπερβολικό; :hmmm:

ηλίθιο

εγώ προσωπικά έχω κάτσει αρκετά 10ωρα και παραπάνω, αλλά όταν έχω κάτι να κάνω που πρέπει να τελειώνει
αυτό το μήνα πχ θα κάτσω παραπάνω σίγουρα κάποιες μέρες, ήδη τη περασμένη βδομάδα έκλαιγε η πλάτη μου

το να κάθεσαι για να κάθεσαι είναι χάσιμο χρόνου, άλλωστε δεν είναι και εφικτό να δουλεύεις με φουλ ρυθμούς για πολλές ώρες επί πολλές μέρες, θα πέσεις κάτω, οι περισσότεροι που είναι πολλές ώρες στη δουλειά τους απλά χαζολογάνε, δεν ξεκουράζονται όπως πρέπει, δεν ασκούνται όπως πρέπει, δεν τρέφονται όπως πρέπει, δεν έχουν προσωπική ζωή όπως πρέπει και σίγουρα δεν αμείβονται όπως πρέπει :thumbsdown:

ευτυχώς πάντως παρά τις ατυχίες μου στη δουλειά δεν έχω ποτέ "διαταχθεί" να κάτσω παραπάνω, κάθομαι μόνος μου όταν και αν το θέλω
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 08 Απρ 2019, 15:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά