Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#571884 Το Vivoactive 3 που το έχω σχεδόν 1,5 χρόνο κι έχει φάει πισίνες και θάλασσες χωρίς πρόβλημα και το λατρεύω βλέπω να έχει 2 προβληματάκια.
Ναι μεν είναι λογικού μεγέθους για ενήλικο αλλά για 8χρονο είναι μεγάλο και δεν στέκεται καλά (μόλις το δοκίμασα στην 8χρονη κόρη μου).
Λόγω αφής είναι λιγότερο βολικό για χρήση σε πισίνα.
Είναι πιο καλό και πιο ακριβό από όσο του χρειάζεται. Μπορεί να καλυφθεί με συσκευή χωρίς GPS, έτσι κι αλλιώς δεν πιάνει σε κλειστή πισίνα και επίσης δεν του χρειάζεται η μέτρηση παλμών (λίγα ρολόγια πιάνουν σφυγμούς μέσα στο νερό). Εκτός αν το θέλει και για τρέξιμο κλπ.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#572710
elteo έγραψε:Πώς κάνει sleep tracking το βράδυ η Garmin ρε παιδιά;
Όπως και όλοι οι άλλοι αν και υποθέτω η κάθε εταιρεία μπορεί να έχει βάλει λίγο διαφορετικές φόρμουλες. Κοιτάει τι κάνουν οι σφυγμοί σου (συχνότητα και ίσως και variabaility) και τι κάνεις από κίνηση. Όταν δεν κουνιέσαι και οι σφυγμοί σου πέφτουν και είναι και κοντά στις ώρες που έχει δηλώσει ότι κοιμάσαι ε, τότε μάλλον κοιμάσαι. Και ανάλογα με τη φόρμουλα αποφασίζει πότε κάνεις βαθύ ύπνο και πότε ελαφρύ-REM είσαι ξύπνιος.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#572717 Kαι δίνει πολλή βάση στην ακινησία: αν τύχει και βλέπω τπτ σειρές γύρω από την ώρα που έχω πει ότι κοιμάμαι, με βγάζει να ροχαλίζω κατά τη διάρκεια του bingewatching :lol:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#572729 Όχι άλλο λέω δεν δείχνει τίποτα στην εφαρμογή στο κινητό. Άνοιξα και παλμούς (|λογοκρισία| δεν την παλεύω) και πάλι δεν δείχνει τίποτα.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By bebes
#572743 τελικα πήρα το Amazfit Verge.

Σχετικα με τη μέτσρηση ύπνου, θα συμφωνήσω με τους προγράφοντες.
Μετραει οταν είμαστε "χαλαροι" τις ωρες που περιμένει να κοιμόμαστε.
Είτε βλέπουμε τηλεόραση, είτε χουζουρεύουμε.
Επίσης δεν μετράει τη μεσημεριανή σιέστα έστω και αν είναι "παρατεταμένη".

Δυο προβλήματα έχω:
1) αποσυνδέεται εύκολα και δύσκολα ξανασυνδέεται.
2) οταν εχω κλήση, δεν μπορω να απαντησω απο το τηλεφωνο, μονο να απορίψω την κλήση ή να μην χτυπαει.

Οι αποσυνδέσεις με ενοχλούν περισσότερο, μηπως φταίει το ios;
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#572805 ναι, κανονικα τα πάντα.
αλλα να ξέρεις, μεσα στη μέρα κάτι μεσημεριανούς ύπνους δεν τους πιάνει. μόνο το βράδυ όπως είπε o dinos
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#573051
elteo έγραψε:Οι κάτοχοι Garmin έχετε δεδομένα σε ελαφρύ βαθύ ύπνο; Χρειάζεται κάποια ρύθμιση; Κάποια βοήθεια; :s_whiteflag
Το μόνο που βλέπω να μπορεί να παίξει ρόλο είναι το να του βάλεις τις ώρες που κοιμάσαι. Και να το φοράς από λίγη ώρα πριν κοιμηθείς επαρκώς σφιχτά (αν και εγώ σφιχτά δεν το έχω, στο κρεβάτι καμιά φορά βλέπω τα πράσινα φωτάκια).
Άβαταρ μέλους
By drdino
#573053 Αν δεν σου βγάλει ώρες ενω το φορούσες, δοκίμασε να αλλάξεις μετά (την επόμενη μέρα δλδ) την έναρξη/λήξη του ύπνου για 1-2 λεπτά.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#573093
bebes έγραψε:τελικα πήρα το Amazfit Verge.
...
Δυο προβλήματα έχω:
1) αποσυνδέεται εύκολα και δύσκολα ξανασυνδέεται.
2) οταν εχω κλήση, δεν μπορω να απαντησω απο το ρολόι, μονο να απορρίψω την κλήση ή να μην χτυπαει.

Οι αποσυνδέσεις με ενοχλούν περισσότερο, μηπως φταίει το ios;

οι αποσυνδέσεις διορθώθηκαν με ενα update σε νεώτερη έκδοση. Κάνει πολυ σπάνια πλέον, και μετά ξανασυνδέεται έυκολα μόνο του.

Αν βρώ και πως στο καλό απαντάνε στις κλήσεις, θα είμαι αρχηγόπουλο :lol: