Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Chris
#572006
dimik έγραψε:Οι έφεδροι αξκοι νομίζω μόνο εφόσον είναι γραμμένοι σε κάποιον σύλλογο εφεδρων νόμου (ΣΕΑΝ)

Στρατιωτικοί εν ενέργεια ή μη και μελη της οικογένειας τους

Συν κάτι άλλοι

https://www.google.com/url?sa=t&source= ... HciDwO1wTP


< >


Τωρα θα πω κι εγω την παπαρια μου για κατι που βλεπω καθε τοσο και με εκνευριζει παντα. Δεν εχω ακουσει ποτέ τιποτα απο κανενα φεμινιστικο κινημα για τη μαστιγα των αγαμων αδερφων/θυγατερων. Γιατι δεν ισχυει το ιδιο και για τους αγαμους αδερφους δλδ? Τι διαολο σημαινει αγαμη αδερφη το 2019?

Τελικα αποδεχονται πως ειναι αδυναμες και ανικανες να συντηρησουν τον εαυτο τους αμα δεν υπαρχει γαμπρος/μπαμπας/αδερφος, ή απλα οταν βολευει να δαγκωνονται τα επιδοματακια και οι συνταξουλες γινεται γαργαρα η αντιδραση σε ενα κρατος που τις θεωρει ΑΜΕΑ/ανηλικα/ανικανες? Αντε και μπουργκα :metalo:

Θεωρω δεδομενο πως το ελληνικο κρατος διαχειριζεται ετσι το θεμα, καθως ξεχειλιζει μεσαιωνα, αυτο που με εξοργιζει ειναι η απουσια αντιδρασης εκ μερους των θεσμων που σκιζονται για την ισοτητα, μποστα στο ενδεχομενο να χαθει το μονα-ζυγα δικα μας.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#572030
dimitrisB έγραψε:
Πάω τώρα να πάρω λίπασμα για τα λέυλαντ στο φράχτη, γιατί πρέπει να κάνουμε και .... καμιά δουλειά ! :lol:
:s_bye


τι λιπασμα θα βαλεις?
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#572243
Chris έγραψε:Τωρα θα πω κι εγω την παπαρια μου για κατι που βλεπω καθε τοσο και με εκνευριζει παντα. Δεν εχω ακουσει ποτέ τιποτα απο κανενα φεμινιστικο κινημα για τη μαστιγα των αγαμων αδερφων/θυγατερων....
Απόλυτα σύμφωνος, πρόκειται για σκάνδαλο αλλά αποσιωπείται.
Όταν την είπα σε γνωστή μου άγαμη θυγατέρα με Mercedes και μαύρη εργασία με πολύ καλά λεφτά (που σαφώς δεν είχε ανάγκη το επίδομα) της είχε κακοφανεί πολύ που έθεσα σε αμφισβήτηση το κεκτημένο δικαίωμά της. Και άλλοι παρόντες δεν φάνηκε να το θεωρούν άδικο ή παράλογο το μέτρο... Αλλά έτσι large είμασταν και νομίζαμε ότι τα λεφτά του Δημοσίου δεν βγαίνουν από την τσέπη μας... :rant:
Άβαταρ μέλους
By fokion
#572270 ολα αυτα τα περιεργα επιδόματα ειναι απομειναρια "εξυπηρετησεων".... Αντι ας πουμε να σου αυξησουμε το μισθο και ζητανε κι αλλοι βγαζυμε ενα επιδομα πχ "πλυσίματος χεριων"....
Άβαταρ μέλους
By DAP
#572357 Νομιζω οτι αναφερομεθα σε συνταξη λογω θανατου και οχι σε επιδομα αυξητικο του μισθου η κανω λαθος; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#572359 Εγω αναφερομαι σε οποιοδηποτε επιδομα κλπ προσφερεται σε πληρως λειτουργικους ενηλικες, θεωρωντας τους ανικανους λογω φυλου και μονο. Πχ αυτο που ξεκινησε την κουβεντα ειναι εκπτωση στο στρατιωτικο πρατηριο σε γονεις, συζυγους, τεκνα, και αγαμες θυγατερες :dizzy: Ο αγαμος υιος γιατι το μπουλο???
Αλλο ελεεινο παραδειγμα: κατι δωρεες που βλεπω καμια φορα να προικιζουν απορα κοριτσια, κλπ. 2019 το κερατο μουΣτα απορα αγορια γιατι δε δινει κανεις κανα φραγκο που δεν εχουν για παπι?

Το αντιστοιχο θα ηταν να υπαρχει πχ καποιος 'αντρικος' συμβουλος με την δικαιολογια πως σκεφτομαστε με το κατω κεφαλι οποτε ειμαστε λιγο χαζοι γενικα.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#572371 Και τα δύο παραδείγματα δεν ισχύουν ή ίσως να μην κατάλαβα καλά.
Απο πάντα και οι γιοι μπορούν να πάνε στα πρατήρια.
Από το 2015 ή 2016 και οι ανυπαντροι γιοι ακριβώς όπως και οι κόρες μπορούν να παίρνουν σύνταξη του γονέα ΔΥ ή στρατιωτικού μετά τον θάνατο του με μόνη προϋπόθεση το ότι είναι ανυπαντροι. Για κάποια χρόνια πριν πάλι ίσχυε αλλά στους γιους με προϋποθέσεις αναπηρίας, σπουδών και ηλικίας. Νομίζω ότι η διαφορά παραμένει ότι στην κόρη δίδεται αυτοδικαια, στον γιο με προσφυγή σε δικαστήριο.
Και σε όποια δημόσια υπηρεσία ισχύει η "προικοδοτηση", από εποχές Ανδρέα Παπανδρέου ισχύει και για τα αγόρια.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#572378
cosneo έγραψε:Και τα δύο παραδείγματα δεν ισχύουν ή ίσως να μην κατάλαβα καλά.
Απο πάντα και οι γιοι μπορούν να πάνε στα πρατήρια.
Από το 2015 ή 2016 και οι ανυπαντροι γιοι ακριβώς όπως και οι κόρες μπορούν να παίρνουν σύνταξη του γονέα ΔΥ ή στρατιωτικού μετά τον θάνατο του με μόνη προϋπόθεση το ότι είναι ανυπαντροι. Για κάποια χρόνια πριν πάλι ίσχυε αλλά στους γιους με προϋποθέσεις αναπηρίας, σπουδών και ηλικίας. Νομίζω ότι η διαφορά παραμένει ότι στην κόρη δίδεται αυτοδικαια, στον γιο με προσφυγή σε δικαστήριο.
Και σε όποια δημόσια υπηρεσία ισχύει η "προικοδοτηση", από εποχές Ανδρέα Παπανδρέου ισχύει και για τα αγόρια.
Έτσι όπως τα γράφεις, δεν είναι ότι το κράτος αναγνώρισε αυτοδίκαια αυτό το δικαίωμα στους άγαμους γιους, απλά προσφεύγουν στα δικαστήρια και το κερδίζουν πατώντας πάνω στην ισότητα

< Note >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#572379 Α κάτσε θελω κι εγω προίκα... Να το ψάξω αν είναι.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#572381
belgarion έγραψε:
cosneo έγραψε:Και τα δύο παραδείγματα δεν ισχύουν ή ίσως να μην κατάλαβα καλά.
Απο πάντα και οι γιοι μπορούν να πάνε στα πρατήρια.
Από το 2015 ή 2016 και οι ανυπαντροι γιοι ακριβώς όπως και οι κόρες μπορούν να παίρνουν σύνταξη του γονέα ΔΥ ή στρατιωτικού μετά τον θάνατο του με μόνη προϋπόθεση το ότι είναι ανυπαντροι. Για κάποια χρόνια πριν πάλι ίσχυε αλλά στους γιους με προϋποθέσεις αναπηρίας, σπουδών και ηλικίας. Νομίζω ότι η διαφορά παραμένει ότι στην κόρη δίδεται αυτοδικαια, στον γιο με προσφυγή σε δικαστήριο.
Και σε όποια δημόσια υπηρεσία ισχύει η "προικοδοτηση", από εποχές Ανδρέα Παπανδρέου ισχύει και για τα αγόρια.
Έτσι όπως τα γράφεις, δεν είναι ότι το κράτος αναγνώρισε αυτοδίκαια αυτό το δικαίωμα στους άγαμους γιους, απλά προσφεύγουν στα δικαστήρια και το κερδίζουν πατώντας πάνω στην ισότητα

< Note >


Πιθανόν. Ή πατώντας σε δεδικασμενο μάλλον.
Είχε τύχει να διαβασω διαφορα σχετικά όταν υπήρξε θόρυβος στα ΜΜΕ για την ηθοποιό Μαρία Σολωμού που ως ορφανη κόρη δικαστικου παίρνει σύνταξη και υπήρξε "ξεσηκωμος" ορφανων ανδρών.
Να ' ναι καλά οι γονείς μου, ζούνε και δεν με αγγίζει το θέμα.

@mirage η προικοδοτηση δίδεται μετά από κρατήσεις των εν ενεργεια στο μετοχικό ταμείο στρατού ή κάτι τέτοιο. Στα 25 της την πήρε η αδερφή μου αλλά όχι εγώ. Αλλά ξέρω ότι πλέον δίδεται και στα αγόρια.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#572382 Ααααα μονο για τους στρατιωτικούς έλεγες. ΟΚ αυτο το ξέρω νόμιζα ισχύει και για όλους του ΔΥ.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#572384 Σορρυ. Ξέχασα να βάλω το "ενστολων" στο όποια δημόσια υπηρεσία που έγραψα.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#572401 Να ψάξω δηλαδή μήπως μπορώ να πάρω καμιά σύνταξη ή προίκα!
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#572416
NickTG έγραψε:Να ψάξω δηλαδή μήπως μπορώ να πάρω καμιά σύνταξη ή προίκα!

Ειδικά εσύ, θα πρέπει να ζητήσεις εξηγήσεις "ενδο-οικογενεικά", αφού δεν πήρες τίποτε.
Όμως σαν mod, όταν βρείς το σωστό topic για να συνεχίσει η άσχετη συζήτηση με το παρόν, θα γράψω λίγα πράγματα και για αυτό.

Θα ξεκινήσω όμως λίγο "σκληρά" για τους περισσότερους, αλλά... δε βαριέσαι, καλή καρδιά! :iconcool: