Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#571916
sknipper έγραψε:Στην Ελλάδα;


Τροχαίος μου είπε ότι για αυτά ισχύει ο κοκ για τα ποδήλατα και ηλεκτρικά ποδήλατα με κάποιο όριο τελικής ταχύτητας χλμ και ισχύος της μπαταρίας.
Σε πραγματικά δεδομένα δηλαδή τίποτα αφού έχω ξεκάθαρη εικόνα ότι οι ποδηλαταδες συναγωνιζονται σε άγνοια κινδύνου και παραβατικοτητα τους ντιλιβεραδες...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#571920
sknipper έγραψε:Το νομικό καθεστώς για τα ηλεκτρικά πατίνια παραμένει θολό.
Στην Αγγλία δεν είναι ηλεκτροκίνητο καροτσάκι αναπήρων που καλύπτονται οπότε με βάση νόμο του 1835 ως μηχανοκίνητα απαγορεύονται στα πεζοδρόμια και ως χαμηλής ισχύος μηχανοκίνητα απαγορεύονται στο δρόμο χωρίς άδεια και πινακίδα.... (τα ηλεκτρικά ποδήλατα με πεντάλια και χωρίς γκάζι είναι οκ) Βασικά στην Αγγλία επιτρέπονται μόνο σε ιδιόκτητο χώρο.
Στη Γαλλία πάνε σε ποδηλατολωρίδες αλλά σε Αυστρία και Ελβετία και στο δρόμο.
Σε Γαλλία και Γερμανία πάνε σε πεζοδρόμιο αλλά με μέχρι 6χλμ/ώ.
Σε Καλιφόρνια παντού αλλά να είσαι πάνω από 16 και με κράνος αλλά στη Νέα Υόρκη έχει πρόστιμο 500$.
Στην Ελλάδα;


Γιατί, ακόμα και αν ήταν ξεκάθαρο το νομικό πλαίσιο, θα το τηρούσαν;;; :s_sarcastic :s_sarcastic Είδαμε και τα παπάκια... :s_sarcastic :s_sarcastic

Ζω για τη στιγμή που θα δω τροχαία να γράφει τύπο με τέτοιο πατίνι για κράνος... :twisted: :metalo:


cosneo έγραψε:Σε πραγματικά δεδομένα δηλαδή τίποτα αφού έχω ξεκάθαρη εικόνα ότι οι ποδηλαταδες συναγωνιζονται σε άγνοια κινδύνου και παραβατικοτητα τους ντιλιβεραδες...


Έτσι... βασικά, οι περισσότεροι ποδηλάτες είναι χειρότεροι από τους ντηλιβεράδες... Αυτοί τουλάχιστον σταματάνε πχ και σε κανένα φανάρι, οι περισσότεροι ποδηλάτες ποτέ... :superman:
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#571925
markvag έγραψε:παπάκια ντηληβερά που βιάζεται... :lipsealed:


Εδώ θα ήθελα να καταγγείλω το παράδοξο του ντελιβερά: όταν είμαι στο δρόμο πάντα βιάζεται, όταν είμαι στο σπίτι πάντα αργεί και όταν παίρνω τηλέφωνο στο μαγαζί πάντα έχει φύγει.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#571969
sknipper έγραψε:Νομίζετε ότι θα υπήρχε ενδιαφέρον να ανοίξουμε ξεχωριστό θέμα για μουσικά όργανα και παίξιμο μουσικής;



Υπαρχει τοπικο τετοιο "παιζουμε μουσικη ,σαματα; " το εχει ανοιξει ο δριφτερ.. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#571991
funkyreverend έγραψε:
markvag έγραψε:παπάκια ντηληβερά που βιάζεται... :lipsealed:


Εδώ θα ήθελα να καταγγείλω το παράδοξο του ντελιβερά: όταν είμαι στο δρόμο πάντα βιάζεται, όταν είμαι στο σπίτι πάντα αργεί και όταν παίρνω τηλέφωνο στο μαγαζί πάντα έχει φύγει.


:s_rofl :s_rofl :s_rofl

Το μελετάει η σύγχρονη επιστήμη... :s_rofl :s_rofl





Πάντως, μία φορά (προ 20ετίας) που ένας ντηλιβεράς είχε αργήσει χαρακτηριστικά, πήρα τηλέφωνο το μαγαζί (που τους ήξερα καλά) και μου είπαν πως πάτησε κάτι λάδια στο δρόμο και έπεσε... :lipsealed: (χωρίς ευτυχώς σωματικές ζημιές). Το ξέρω πως ήταν έτσι, γιατί όπως είπα τους γνώριζα καλά τους ανθρώπους στο μαγαζί... Από τότε με αγχώνει λίγο όταν αργεί κανένα ντηλίβερι... :ninja:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#572080 Όταν έχω εφημερία on call από το σπίτι πρέπει να μπορούν να επικοινωνήσουν μαζί μου, ειδικά αν έχει το νοσοκομείο συναγερμό πολυτραυματία. Στο υπόγειο δε πιάνει το κινητό καθόλου. Σκέφτηκα να πάρω walkie talkie πχ motorola με εμβέλεια 4 χλμ. 25€ κάνει. Ώστε αν το σηκώσει η γυναίκα να με ενημερώσει αντί να τρέχει με τον μικρό στο υπόγειο κτλ.

Πόσο ρεαλιστικό είναι να πιάνει από τον 2ο όροφο στο υπόγειο στο γκαράζ; Έχει κανείς εμπειρία;


< >
Άβαταρ μέλους
By Morx
#572081 Εχω παραγγειλει κρεπα στις 21:10 γυρνωντας σπιτι απο το γραφειο, με σκοπο να φαω κατι οσο το δυνατον γρηγοροτερα γιατι ειχα λυσσαξει και δεν θα μαγειρευα επειδη θα εφευγα ταξιδι.

Μπαινω για ντουζ, φοραω πυτζαμες, φτιαχνω ενα καφε, ετοιμαζω βαλιτσα, backpack για το λαπτοπ με ολα τα παρελκομενα και αφηνω εξω φορτιστη μαζι με Mouse.

Αραζω καναπε και μπλεκω σε forum, youtube, ειδησεογραφικα, facebook ιστοριες.

Ξεχνιεμαι τελειως, παω κουζινα, τσιμπαω κατι κρακερακια με μαρμελαδα.
Τελειωνω τον καφε στο 2ωρο, σχεδον ειχα συνελθει απο τη ζαλουρα της δουλειας. Ντυνομαι, ανοιγω ψυγειο τρωω τα τελευταια φρουτα που εμειναν, γεμιζω ενα μπουκαλι μεγαλο νερο, κλεινω λαπτοπ, κλεινω Backpack, κλειδωνω παντζουρια, κουκουλωνω το σκουτερ στο γκαραζ, παω τα σακιδια στο αμαξι, γυρναω σπιτι παιρνω κινητο & τσαντακι... βγαινω στην εξωπορτα...

ΜΠΑΜ φορα παρτιδα ο ντελιβερας εψαχνε στα σκοταδια το κουδουνι.

Ειχε περασει σχεδον 3ωρο!!
Ξεκινησα απο Λάρισα, εκανα μια σταση στα ΣΕΑ Κορινου για να τσιμπησω την κρεπα, να παρω ενα ακομα καφε και να συνεχισω.... :lol:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#572095
PeterPan έγραψε:Όταν έχω εφημερία on call από το σπίτι πρέπει να μπορούν να επικοινωνήσουν μαζί μου, ειδικά αν έχει το νοσοκομείο συναγερμό πολυτραυματία. Στο υπόγειο δε πιάνει το κινητό καθόλου. Σκέφτηκα να πάρω walkie talkie πχ motorola με εμβέλεια 4 χλμ. 25€ κάνει. Ώστε αν το σηκώσει η γυναίκα να με ενημερώσει αντί να τρέχει με τον μικρό στο υπόγειο κτλ.

Πόσο ρεαλιστικό είναι να πιάνει από τον 2ο όροφο στο υπόγειο στο γκαράζ; Έχει κανείς εμπειρία;


< >


Αν βάλεις ενδοσυνενοηση μεταξύ των οροφων;;

.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#572109
gianik έγραψε:
PeterPan έγραψε:Όταν έχω εφημερία on call από το σπίτι πρέπει να μπορούν να επικοινωνήσουν μαζί μου, ειδικά αν έχει το νοσοκομείο συναγερμό πολυτραυματία. Στο υπόγειο δε πιάνει το κινητό καθόλου. Σκέφτηκα να πάρω walkie talkie πχ motorola με εμβέλεια 4 χλμ. 25€ κάνει. Ώστε αν το σηκώσει η γυναίκα να με ενημερώσει αντί να τρέχει με τον μικρό στο υπόγειο κτλ.

Πόσο ρεαλιστικό είναι να πιάνει από τον 2ο όροφο στο υπόγειο στο γκαράζ; Έχει κανείς εμπειρία;


< >


Αν βάλεις ενδοσυνενοηση μεταξύ των οροφων;;

.

δεν είναι δικό μου το κτίριο. είναι πολυκατοικία
Άβαταρ μέλους
By gianik
#572110 Εννοείς δλδ αν σε χρειαστούν 1 /1.000.000 κ είσαι στο υπόγειο της πολυκατοικίας;;;

.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#572114 Walkie talkie μεταξύ ορόφων μπορεί και να μην πιάνει. Τα 4 χλμ είναι με οπτική επαφή, μεταξύ ορόφων που παίζει οπλισμός στις πλάκες μπορει να έχεις θέμα.

Αλλά δεν κατάλαβα, στο υπόγειο προφανώς εννοείς γκαράζ?
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#572115
gianik έγραψε:Εννοείς δλδ αν σε χρειαστούν 1 /1.000.000 κ είσαι στο υπόγειο της πολυκατοικίας;;;

.

Ήθελα να στήσω τα ράφια στο υπόγειο το ΣΚ. 2 υπόγεια να οργανώσω, 2 ΣΚ θα με πάρει. Ήρθε σήμερα ο διευθυντής κ με ρώτησε αν μπορώ να κάνω την εβδομαδιαία εφημερία αντί για αυτόν γιατί έχει υποχρεώσεις κτλ... Εγώ τί να πω :roll: Επειδή έχω κ την ερχόμενη εβδομάδα εφημερία ( 14 μέρες σερί τώρα) είπα να μην αφήσω τις δουλειές 2 εβδομάδες πίσω κ να το κάνω έτσι. Και 1 στο εκατομμύριο να συμβεί, δε μπορώ να το αφήσω έτσι. Πρέπει να κατεβεί η γυναίκα να με ενημερώσει κτλ. Αλλά γενικά τηλεφωνούν συχνά πυκνά, ιδίως αν στο νοσοκομείο είναι νέοπας.

https://www.amazon.de/Motorola-TLKR-Fun ... r=8-6&th=1

Απλώς μάλλον με 25 € δε μου φαίνονται να πιάνουν...

drifter μάλλον σε stp συνθήκες αναφέρονται, σε υπόγειο με σήματα μορς με βλέπω :lol: Ναι στο γκαράζ αναφέρομαι, δίπλα δλδ από τις θέσεις έχω 2 αποθηκευτικούς χώρους. Αυτούς πρέπει να οργανώσω.

Μάλλον θα τα πάρω κ μάλλον θα τα επιστρέψω πίσω αν δε λειτουργούν (που μάλλον δε θα λειτουργήσει το εγχείρημα, αλλά τουλάχιστον θα έχω προσπαθήσει).
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#572123
gianik έγραψε:
sknipper έγραψε:Νομίζετε ότι θα υπήρχε ενδιαφέρον να ανοίξουμε ξεχωριστό θέμα για μουσικά όργανα και παίξιμο μουσικής;



Υπαρχει τοπικο τετοιο "παιζουμε μουσικη ,σαματα; " το εχει ανοιξει ο δριφτερ.. :inlove:
Ευχαριστώ, θυμόμουνα ότι υπήρχε θέμα αλλά δεν θυμόμουνα τον τίτλο του και έψαχνα αλλά δεν το έβρισκα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#572138
Morx έγραψε:
Ξεχνιεμαι τελειως, παω κουζινα, τσιμπαω κατι κρακερακια με μαρμελαδα.

ΜΠΑΜ φορα παρτιδα ο ντελιβερας εψαχνε στα σκοταδια το κουδουνι.

Ειχε περασει σχεδον 3ωρο!!


Μάλλον θα σε ξέχασε κι αυτός :lol:

Αν η κρέπα είναι γλυκιά, νομίζω τρώγεται καλύτερα κρύα :eat:

Πέτρο, εάν έχεις ρεύμα στην αποθήκη από την ίδια παροχή, γιατί δεν δοκιμάζεις powerline ; Εάν όχι, δοκίμασε τα PMR, έχω κι εγώ την απορία