Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By nEK
#558513 Αρχιζουν και μου αρεσουν πολυ τα καινουργια σιτγοεν :help:
:metalo:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#560176 Εικόνα

http://auto-internet.gr/?auto7/4119/μονες-δοκιμες/το-ίδιο-καλό-αλλά-πιο-οικονομικό

My next car :inlove: , αν γίνει το θαύμα και γλυτώσουμε το φαλιμέντο (SDLP) .
Άβαταρ μέλους
By Lap
#569808 Τον φιλιππακόπουλο τον θυμαμαι ως πρωτο δειυθυντη του drive.

Γενικά ήταν ωραιες εποχές τότε.

Το αυτοκίνητο είναι αρκετά καλό αλλα πλέον με λίγο παλαιό εσωτερικό με οθόνες και στύλ προηγούμενης εποχής.

Άραγε αυτα τα αμορτισερ να μπαίνουν και στα peugeot :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Jorge_greek
#569817 Μια μάνατζερ της Citroen είχε πει ότι σε βάθος χρόνου όλα τα αυτοκίνητά τους θα προσφέρονται με αυτά τα αμορτισέρ. Φαντάζομαι ότι κάποια στιγμή θα είναι interchangeable με τα Peugeot
Άβαταρ μέλους
By Lap
#569820 Σωστά, η ceo της citroën ήταν.

Ανέφερε μάλιστα μέχρι και το c1, αν και δεν το πολυπιστέυω
Άβαταρ μέλους
By kantoniou
#571192 Μολις διαπιστωσα, σε τυχαια συζητηση, οτι η 5ετης εγγυηση 2+3 εχει οριο τα 60.000 χλμ. :dizzy:

Εντος των 2 πρωτων ετων (εργοστασιακη) τα χλμ ειναι απεριοριστα, αλλα μολις εξαντληθουν τα 60.000 (εκτος διετιας) παυει να ισχυει. :slap:

Αρα για μενα πχ αυτο ισοδυναμει με εγγυηση ~3 ετων, ενω για το μεσο ορο του ελληνα οδηγου ισως 4.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#571194 Ναι αλλά την έχετε δωρεάν.
Εδώ η PSA δίνει μόνο 2 έτη,
Αγόρασα την επέκταση 5 ετη ή75.000 χλμ) , επί πληρωμή.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#571223
kantoniou έγραψε:Μολις διαπιστωσα, σε τυχαια συζητηση, οτι η 5ετης εγγυηση 2+3 εχει οριο τα 60.000 χλμ. :dizzy:

Εντος των 2 πρωτων ετων (εργοστασιακη) τα χλμ ειναι απεριοριστα, αλλα μολις εξαντληθουν τα 60.000 (εκτος διετιας) παυει να ισχυει. :slap:

Αρα για μενα πχ αυτο ισοδυναμει με εγγυηση ~3 ετων, ενω για το μεσο ορο του ελληνα οδηγου ισως 4.
Όντως, όταν ρώτησα για το 308 diesel μου είπαν αυτό και με έπιασαν τα γέλια, γιατί για εμένα η εγγύηση θα ήταν υπόθεση 26 μηνών περίπου.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Govus
#571227 Δεν έχουν όλες οι εγγυήσεις και χιλιομετρικό περιορισμό :hmmm: ;
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#571230 Η Hyundai έχει 5 έτη χωρίς περιορισμό χιλιομέτρων.
Και κάποιες άλλες έχουν περιορισμό αλλά βάζουν λογικά χιλιόμετρα.
Πχ η ΚΙΑ 7 έτη / 150.000χλμ. και η SUZUKI 7 έτη / 140.000χλμ.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#571232 όχι... βασικά δεν είχαν, τώρα δεν ξέρω τι κάνουν...

πάντως 2 χρόνια εγγύηση για αυτοκίνητο, είναι αστείο...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#571236 Η διετής εγγύηση είναι νομοθετική απαίτηση και δεν έχει χιλιομετρικό περιορισμό. Πέρα από τα 2 χρόνια, ο κάθε κατασκευαστής κάνει ότι καταλαβαίνει.

Συνήθως οι εγγυήσεις που δίνουν οι εδώ αντιπροσωπείες, είναι σε συνεργασία με ασφαλιστικές εταιρείες.
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#571269 Στη Citroën υπάρχει και τριετής επέκταση της εγγύησης με όριο τα 80.000 και 100.000 χλμ με αντίστοιχη οικονομική επιβάρυνση, μου τα είχαν πει για το Spacetourer αλλά δεν ασχολήθηκα γιατί με καλύπτουν τα 60.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
By kantoniou
#571274
Andreasdik έγραψε:Η Hyundai έχει 5 έτη χωρίς περιορισμό χιλιομέτρων.
Και κάποιες άλλες έχουν περιορισμό αλλά βάζουν λογικά χιλιόμετρα.
Πχ η ΚΙΑ 7 έτη / 150.000χλμ. και η SUZUKI 7 έτη / 140.000χλμ.

Εγω γι αυτο το εγραψα, γιατι 60.000 / 5 = 12.000 χλμ το χρονο ειναι πολυ χαμηλο οριο, σχεδον κοροϊδια.

Δεν το ειχα καταλαβει οταν εψαχνα (βλακωδως δεν ρωτησα) και θα ηταν λογος αποκλεισμου του Citroen απο πιο νωρις.