Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#491112 Διαβαζα σήμερα για το ford edge και οτι εχει συστημα για active noise cancelling

Εχει κάποιος εμπειρια με τετοια συστηματα σε αυτοκίνητο;
απο ακουστικα που εχω δοκιμασει, σε αεροπλάνο ή αυτοκινητο κάνουνε μαγάλη διαφορά

Πώς και δεν ειναι πιο διαδεδομένη η χρήση αυτού του συστήματος;

Αραγε μπορει να μπει κατι τετοιο ως aftermarketq
Άβαταρ μέλους
By mirage
#491131 Στα Bombardier q400 καμια διαφορα αν και συνηθως ειναι χαλασμενο το συστημα.

< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#491162 Βλέπω το έχουν δοκιμάσει αρκετοί κατασκευαστές
Πχ
https://www.honda.co.nz/technology/driving/anc/
Εδώ λέει για μείωση δέκα db το πιο είναι τεράστιο νούμερο.

Υπάρχει τρόπος να το βάλεις aftermarket?
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#497345 Αν και καθυστερημένα, μεταφέρω μια κουβέντα που είχαμε στο μάθημα της ηλεκτρακουστικής το καιρώ εκείνω που ήμουν φοιτητής, γιατί είχα ακριβώς την ίδια απορία με εσένα :lol: Εννοείται ότι πλέον η τεχνολογία ειδικά στα printed circuits εχει προχωρήσει αιώνες, αρα και οι δυνατότητες για on line ψηφιακή επεξεργασία σήματος δεν έχουν καμία σχέση με παλιότερα.

Όταν φοράς ακουστικά ή όταν κάθεσαι στο αεροπλάνο το κεφάλι σου έχει συγκεκριμένο προσανατολισμό , οπότε το σύστημα είναι αποτελεσματικό στο να μπορεί να υπολογισει ακριβώς τα συμπληρωματικά κύμματα που χρειάζονται ώστε να εξισσοροπίσουν το θόρυβο.

αν προσέξεις, η χόντα λέει:

In the frequency range below 100 hertz, ANC results in an impressive 10 dB reduction in noise level.

Αμφιβάλλω αν η πλειονότητα των θορύβων στο αμάξι ειναι σε αυτο το range, θαρρώ ότι και ο θόρυβο κύλησης μάλλον σε ψηλότερα πρέπει να είναι :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#497353 Ε ναι αλλά πολλά αμάξια έχουνε πλέον χ10 ηχεία premium καταστάσεις, δεν μπορούνε να φτιάξουνε target areas, πχ που περίπου θα είναι το κεφάλι του οδηγού μπορούνε να το ξέρουν
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#497356 Άμα τύχει και ξαναμιλήσω με τον συμφοιτητή που συνέχισε στην ηλεκτροακουστική θα τον ρωτήσω και θα σου πώ :lol:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#560015 Δεν ξέρω πόσο μεγάλη διαφορά υπάρχει από θέση σε θέση αλλά ο βασικός θόρυβος δεν έχει μεγάλη διαφορά. Υπάρχει ήδη μικρόφωνο για το τηλέφωνο έστω βάζεις κι άλλο ένα στο κέντρο του σαλονιού, ρίχνεις μια επεξεργασία ώστε να ξεχωρίζει την σταθερή ένταση του θορύβου (κινητήρας, λάστιχα, αεροδυναμικός) και φτιάχνει μια αντίθετη κυματομορφή και την περνάει στο ηχοσύστημα σε ένταση που να μπορείς και να επιλέγεις.
Προφανώς και δεν θα είναι τόσο απλά τα πράματα αλλά αναμένω ότι σύντομα θα κυκλοφορήσουν κιτάκια για σύνδεση στο USB που θα προσφέρουν αυτή την ικανότητα.
Για να μην πω ότι μπορεί και το τηλέφωνο από μόνο του να κάνει με λογισμικό την όλη δουλειά και έτσι κι αλλιώς το συνδέεις για να παίξει μουσική, ε θα παίζει και ANC.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#560126 Α ρε νόιζ κάνσελινγκ έκανα πριν μία δεκαετία στο Miata μου. Ωτοασπίδες και 200άρες στο κοντέρ, νόμιζα ότι οδηγώ Rolls Royce με καλό τιμόνι.
Άβαταρ μέλους
By Lap
#569814 Ζήκο όπου και να πάω με κάνεις να γελώ :yahoo:

Στα του noise cancelling θα ποσταρω πραγματα που βρηκα. Αν τα βρω.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#569815 Τολμώ να πω οτι και εγώ με τον τιράντα έχω κάνει γενναίο 4ψήφιο νούμερο χιλιομέτρων με ωτοασπίδες. Συγκεντρωνόμουν καλύτερα.

Να πω οτι εδώ κ 25+ χρόνια κοιμάμαι με ωτοασπίδες, οπότε δε μου ειναι κάτι ξένο.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#569818 Ειδικά σε μοτοσυκλέτα είναι must.
Πολλές φορές έτυχε να φτάνω στον προορισμό μου με πονοκέφαλο, μετά τις ωτοασπίδες δεν εμφανίστηκε ξανά.

Βέβαια δεν νομίζω το noise canceling να μπορει να κάνει κάτι στον συνδυασμό αέρα και 9000+ στροφών του κινητήρα.

< >
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#569835 Το ANC θα δουλέψει για repetitive background ήχους (πχ κινητήρας αεροπλάνου, κλιματιστικη μονάδα κλπα)
Απο εκεί κ πέρα, η σχεδίαση πολλών ακουστικών παίζουν κ με σοβαρό κλείσιμο του αυτιού απο το περιβαλλον.
Ακομη κ κατι φθηνά Taotronics που ψάχνομαι να πάρω αυτο το διάστημα δουλεύουν αρκετα ικανοποιητικα, κατά τας video :lol:

Επίσης με μηχανή, είναι ασφαλές να κόβεις ήχους τόσο πολύ?
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#569859 ^
Grandpa, tell me again about the time you rode your motorcycle to Alaska and saw a bear


well, shit :lol:

Θυμάμαι πέρυσι, πήρα ένα Transalp για μια διαδρομή 1.5 ώρα εθνική πήγαινελα. Το κράνος ένα Bell Qualifier άψογο στο κεφάλι.
Η ζελατίνα του Ηοnda ήταν extra μεγάλη αλλά δεν έχω ξανανιώσει τόσο πολύ θόρυβο, ήταν ζόρικο για λίγο, εκεί ναι, νομίζω οτι αξίζει, σε ταξίδι δηλαδή.
Επίσης, αξίζει κ η επένδυση σε καλό κράνος.

ΥΓ δηλαδή όσοι πάμε σε συναυλίες rock/metal , we may kiss our hearing goodbye :s_sad