Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#564990
Anonymous Founder έγραψε:Αν και δεν είναι ακριβώς σχετικό με το θέμα, η εν λόγω νεαρά δουλεύει στην KPMG στην μαρτυρικήν μεγαλόνησον Τσίπρον; Γιατί κάπου έχω χάσει επεισόδια...

Κρίνοντας από κάποιες φωτό, η νεαρά έχει πανάκριβα γούστα ενώ και οι σπουδές της ήταν στο Warwick, γενικώς εκεί πάει κόσμος με πολύ χοντρό πορτοφόλι και όχι κατσαπλιάς. Κοινώς, δεν είναι για όλους το κορίτσι.
:s_blush


Στο linkedIn δεν είδα κάτι για Warwick πάντως :ninja: Και γω φόραγα φούτερ από το Harvard, αλλά ούτε για πειραματόζωο δεν πήγα εκεί. :iconcool:
Αν και το νόημα του post με βρίσκει σύμφωνο. :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#564991 Η εν λόγω δεν δουλεύει πια εκεί αλλά και το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο είναι συνηθισμένο μεταξύ των εργαζομένων στις BIG4.

Γούστα μπορεί να έχει πανάκριβα, μισθό σίγουρα δεν έχει κανέναν τρελό, δεν ξέρω όμως την οικογενειακή της κατάσταση.

Γενικά οι ρωσίδες που έρχονται για δουλειά είναι υψηλής μόρφωσης και σίγουρα μεσαίας και άνω τάξης από μεγαλουπόλεις της Ρωσίας και φυσικά αποζητούν τον έρωτα μεταξύ των ντόπιων. Ρώσους με πορτοφόλια έχει και στην πατρίδα τους άλλωστε. :lol: Πολλές από αυτές δε γίνονται και μόνιμοι κάτοικοι αφού παντρεύονται ντόπιους σχετικά εύκολα.
Άβαταρ μέλους
By babakos
#564993
elteo έγραψε:Λέγοντας θύματα υπό ποια έννοια;


Με την κυριολεκτική έννοια του όρου (σε ένα εργασιακό περιβάλλον). Κοινώς άνθρωποι που έχασαν την δουλειά τους χωρίς πραγματικό λόγο απλά στα πλαίσια του restructuring.. Το κακό είναι οτι οι περισσότεροι ήταν top performers...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#567548 κάτι μαγικό συμβαίνει στον εργασιακό χώρο :dizzy:

μάλλον επειδή τώρα που αυξήθηκε ο κατώτατος και μαζί με αυτό αυξήθηκε και το επίδομα ανεργίας, στο οαεδ τουλάχιστον της περιοχής μου ενεργοποιήθηκαν (ή μάλλον έπεσε σήμα να κάνουν κάτι) και όντως κάνουν τη δουλειά τους, δηλαδή βρίσκουν απασχόληση στο εργατικό δυναμικό :dizzy: :dizzy: :dizzy:

γνωστή μου που έμεινε άνεργη πρόσφατα επειδή δεν δέχτηκε τη χωρίς ουσιαστικό λόγο μείωση μισθού σκάει να γραφτεί και της λένε πέρνα αμέσως από το σχετικό γραφείο να σου βρουν δουλειά :dizzy:

μιας και ξέρω το συγκεκριμένο χώρο στη συγκεκριμένη υπηρεσία όπως και αυτή, μου ανέφερε ότι από κει που ήταν άδειο το μέρος, πλέον είχαν χώσει γραφεία και κόσμο και κανόνιζαν ραντεβού με τους ανέργους να τους βρουν κάτι και γινόταν φασούλα

μάλιστα ήθελαν να γίνει το συντομότερο δυνατό το ραντεβού.. τεσπά τους ρίχνει μια αναβολή η τύπισσα γιατί είχε μια συνέντευξη, αλλά σκάει κι από κει (θέλοντας και μη)

και τελικά από κει βρήκε δουλειά και πάνω στο αντικείμενό της, αλλά και με αξιοπρεπή μισθό (ελαφρώς υψηλότερο από τον προηγούμενο και σαφώς υψηλότερο από το αν δεχόταν τη μείωση), δεν πρόλαβε καν να πάρει την πρώτη επιδότηση ανεργίας :iconcool:
και δε μιλάμε για προγράμματα επιδοτούμενα και τέτοιες βλακείες, κανονική δουλειά με τα όλα της
δηλαδή όντως υπάρχουν εταιρείες που απευθύνονται στον οαεδ να τους στέλνει κόσμο

WTF :dizzy: :dizzy: :dizzy:

αυτό δεν περίμενα ποτέ να το ακούσω να συμβαίνει :hmmm:
έχω μείνει κυριολεκτικά έκπληκτος
Άβαταρ μέλους
By krom
#567564
dimik έγραψε:Το ακριβώς αντίθετο με τις ρωσίδες δλδ οι οποίες έχουν ύφος, απαιτήσεις και δεν καταλαβαίνουν τίποτα προκειμένου να γίνει το δικό τους (να κι ένα πραγματικό δείγμα https://www.instagram.com/yulia__sl/) .

Αυτή είναι ουκρανίδα, δυτικιά, στάνταρ από κάνα Lviv θα είναι. Τυπική career hunter-fuck all men, δεν είναι σίγουρο ότι έχει γονείς με λεφτά ή βρήκε σπόνσορα, αυτά έχουν ψιλοπεράσει, η μοδά τώρα είναι 'όλα μόνος σου'. Σπούδασε 5 χρόνια στο Κίεβο, έπιασε ταυτόχρονα σχετικά καλή δουλειά για τις εκεί συνθήκες και μετά τσύπρον. Πιθανότατα να μην έχει ΤΟΝ μισθό, αλλά πολλές γκόμενες από κει έτσι είναι, μόστρα όσο δεν πάει μέχρι το τελευταίο ευρώ.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#567576 Δεν ξέρω την εθνικότητα της αλλά 2 ουκρανιδες συναδελφισες είναι σαφώς χαλαροτερες από τις Ρωσίδες οι οποίες είναι σαν να έχουν μόνιμα ένα αγγούρι στον κώλο, είναι δε ακόμα πιο ψηλές, παίζει να αγγίζουν το 1.90.

Επίσης είναι πολύ πιο μετρημένες σε λουσα και εμφάνιση.

Η μία μάλιστα είναι σύζυγος φίλου και συναδέλφου και είναι μια χαρά κοπέλα.

Σήμερα μιλούσα με έναν καινούριο από Μόσχα, πολύ ωραίο τυπακι και έθαβε τις γυναίκες τους



< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#567635
QsisVTS έγραψε:κάτι μαγικό συμβαίνει στον εργασιακό χώρο :dizzy:

μάλλον επειδή τώρα που αυξήθηκε ο κατώτατος και μαζί με αυτό αυξήθηκε και το επίδομα ανεργίας, στο οαεδ τουλάχιστον της περιοχής μου ενεργοποιήθηκαν (ή μάλλον έπεσε σήμα να κάνουν κάτι) και όντως κάνουν τη δουλειά τους, δηλαδή βρίσκουν απασχόληση στο εργατικό δυναμικό :dizzy: :dizzy: :dizzy:

γνωστή μου που έμεινε άνεργη πρόσφατα επειδή δεν δέχτηκε τη χωρίς ουσιαστικό λόγο μείωση μισθού σκάει να γραφτεί και της λένε πέρνα αμέσως από το σχετικό γραφείο να σου βρουν δουλειά :dizzy:

μιας και ξέρω το συγκεκριμένο χώρο στη συγκεκριμένη υπηρεσία όπως και αυτή, μου ανέφερε ότι από κει που ήταν άδειο το μέρος, πλέον είχαν χώσει γραφεία και κόσμο και κανόνιζαν ραντεβού με τους ανέργους να τους βρουν κάτι και γινόταν φασούλα

μάλιστα ήθελαν να γίνει το συντομότερο δυνατό το ραντεβού.. τεσπά τους ρίχνει μια αναβολή η τύπισσα γιατί είχε μια συνέντευξη, αλλά σκάει κι από κει (θέλοντας και μη)

και τελικά από κει βρήκε δουλειά και πάνω στο αντικείμενό της, αλλά και με αξιοπρεπή μισθό (ελαφρώς υψηλότερο από τον προηγούμενο και σαφώς υψηλότερο από το αν δεχόταν τη μείωση), δεν πρόλαβε καν να πάρει την πρώτη επιδότηση ανεργίας :iconcool:
και δε μιλάμε για προγράμματα επιδοτούμενα και τέτοιες βλακείες, κανονική δουλειά με τα όλα της
δηλαδή όντως υπάρχουν εταιρείες που απευθύνονται στον οαεδ να τους στέλνει κόσμο

WTF :dizzy: :dizzy: :dizzy:

αυτό δεν περίμενα ποτέ να το ακούσω να συμβαίνει :hmmm:
έχω μείνει κυριολεκτικά έκπληκτος



Όλοι Τσίπρα θα ψηφίσετε στο τέλος! :shifty: :shifty: :shifty: :s_biggrin :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#567636
QsisVTS έγραψε:κάτι μαγικό συμβαίνει στον εργασιακό χώρο :dizzy:

μάλλον επειδή τώρα που αυξήθηκε ο κατώτατος και μαζί με αυτό αυξήθηκε και το επίδομα ανεργίας, στο οαεδ τουλάχιστον της περιοχής μου ενεργοποιήθηκαν (ή μάλλον έπεσε σήμα να κάνουν κάτι) και όντως κάνουν τη δουλειά τους, δηλαδή βρίσκουν απασχόληση στο εργατικό δυναμικό :dizzy: :dizzy: :dizzy:

γνωστή μου που έμεινε άνεργη πρόσφατα επειδή δεν δέχτηκε τη χωρίς ουσιαστικό λόγο μείωση μισθού σκάει να γραφτεί και της λένε πέρνα αμέσως από το σχετικό γραφείο να σου βρουν δουλειά :dizzy:

μιας και ξέρω το συγκεκριμένο χώρο στη συγκεκριμένη υπηρεσία όπως και αυτή, μου ανέφερε ότι από κει που ήταν άδειο το μέρος, πλέον είχαν χώσει γραφεία και κόσμο και κανόνιζαν ραντεβού με τους ανέργους να τους βρουν κάτι και γινόταν φασούλα

μάλιστα ήθελαν να γίνει το συντομότερο δυνατό το ραντεβού.. τεσπά τους ρίχνει μια αναβολή η τύπισσα γιατί είχε μια συνέντευξη, αλλά σκάει κι από κει (θέλοντας και μη)

και τελικά από κει βρήκε δουλειά και πάνω στο αντικείμενό της, αλλά και με αξιοπρεπή μισθό (ελαφρώς υψηλότερο από τον προηγούμενο και σαφώς υψηλότερο από το αν δεχόταν τη μείωση), δεν πρόλαβε καν να πάρει την πρώτη επιδότηση ανεργίας :iconcool:
και δε μιλάμε για προγράμματα επιδοτούμενα και τέτοιες βλακείες, κανονική δουλειά με τα όλα της
δηλαδή όντως υπάρχουν εταιρείες που απευθύνονται στον οαεδ να τους στέλνει κόσμο

WTF :dizzy: :dizzy: :dizzy:

αυτό δεν περίμενα ποτέ να το ακούσω να συμβαίνει :hmmm:
έχω μείνει κυριολεκτικά έκπληκτος
Επειδή τυχαίνει να γνωρίζω ,επεσαν πολλές παρατηρήσεις από τη τρόικα.Ειπαν δε γίνετε με τόσο υψηλή ανεργία να υπολειτουργεί ο οργανισμός.
Στη κυβέρνηση το κατάλαβαν και για πρώτη φορά μετά από χρόνια να μη πω δεκαετίες γίνεται σωστή δουλειά.

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By Govus
#567640 Άρα τελικά το προτεκτοράτο ήθελε όντως μανατζεριλίκι και απευθείας εντολές και απειλές από τους κακούς τους κσένους, για να πάρει μπρος :s_empathy ...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#567642 Ελληνική αριστεία® παντου! :metalo:
Το βρήκα εδώ πρώτα:
https://www.thepressproject.gr/article/ ... giki-apati
αλλά το original είναι εδώ:
https://www.neweurope.eu/article/olaf-c ... candidate/
Manolis Kefalogiannis, the current leader of the New Democracy delegation in the European Parliament, who for many months has been under investigation by the European Anti-Fraud Office (OLAF) for fraud and irregularities concerning payments.

OLAF confirmed to New Europe on February 11 that the investigation on MEP Manolis Kefalogiannis is still open and on-going, meaning that Kefalogiannis enters the race with the weight of the investigation on his shoulders. Responding to New Europe, the OLAF Press Office said:

“OLAF can confirm that is investigating allegations of fraud and irregularities concerning the use of parliamentary assistance allowances by [MEP Manolis Kefalogiannis]. However, as an investigation is on-going, OLAF cannot issue any further comment. This is in order to protect the confidentiality of on-going and possible ensuing investigations, subsequent judicial proceedings, personal data and procedural rights.”

During the European Parliament session in late October, the plenary rejected lifting the immunity of the leader of the European Parliamentary Group of the EPP affiliated New Democracy party of Greece. Kefalogiannis is under investigation in a case alleging (among other things) tax evasion. A former assistant of MEP Manolis Kefalogiannis, who brought the case to light, alleged that MEP had asked for part of her salary to be returned to him – an amount totalling €127,000 according to press reports.

The case of Kefalogiannis is critical at this moment in time because as New Europe explained in an exposé in November, whether Kefalogiannis is innocent or guilty, the practices being investigated are wide-spread in the European Parliament. This could in part explain why the Parliament voted against lifting his immunity – a rather rare occurrence.

New Democracy considers that all current MEPs are de facto on the list to run again for the upcoming elections, and no-doubt the presumption of innocence must apply – but considering that the Party was not under time pressure to announce the candidates yet (indeed they have another 20 candidates to announce), it raises the question of why did the Party not wait until the last moment in hope that the investigation would clear up, one way or another?


Σίγουρα ο κος Κεφαλογιάννης θεωρεί εαυτόν Greek entrepreneur γι' αυτό και εφάρμοσε την μέθοδο επιστροφής των χρημάτων.
Λογικό νομίζω, προφανώς ο κος Κεφαλογιάννης ως άριστος® έχει ανάγκη από περισσότερα χρήματα από την βοηθό του, πολύ καλά έκανε και τα πήρε.
:s_yes :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By Serf
#567940 Συμφωνώ με ανακοίνωση του Ρουβίκωνα... Δε νιώθω καλά γιατρέ :)

https://www.newsit.gr/egklhma/rouvikonas-espasan-katastima-me-variopoules-video/2724936/

Θα πούμε πάλι δυο κουβέντες για αυτό το θέμα. Δεν είναι μόνο η κατάργηση μιας αργίας, δεν είναι μόνο ότι τα αφεντικά θέλουν να έχουν στο χέρι τους όχι μόνο πόσο θα δουλεύουμε αλλά και πότε δεν θα δουλεύουμε. Δεν είναι μόνο ζήτημα εργατικών δικαιωμάτων η υπεράσπιση της Κυριακής ως μέρας σχόλης. Είναι ότι ολόκληρη η κοινωνική βάση έχει διαμορφώσει την πραγματική της ζωή στην λογική ότι υπάρχει μια μέρα που οι περισσότεροι/ες δεν δουλεύουν. Σε αυτή την μέρα είναι που στριμώχνεται η οικογένεια, οι φιλίες, η ξεκούραση, η κοινωνική, ερωτική και ατομική ζωή. Το κεφάλαιο καταργώντας αυτή την κοινή μέρα ξηλώνει ακόμα πιο γρήγορα ότι έχει απομείνει να διαχωρίζει την κοινωνία από ένα μαζοποιημένο άθροισμα αγνώστων ατόμων/καταναλωτών.

Κι αυτό αφορά τους πάντες: το ίδιο αυτούς που θα κάτσουν να δουλέψουν την Κυριακή όσο και αυτούς που θα έρθουν να ψωνίσουν. Ειδικά για τους δεύτερους, αυτό που έχουμε να τους πούμε είναι πως ήρθε η ώρα να σταματήσουμε να βάζουμε τα χέρια μας να βγάζουμε τα μάτια μας. Όλοι θα δουλέψουμε Κυριακή αν συνεχίσουμε έτσι. Όλοι θα ξεχάσουμε την δυνατότητα που είχαμε να είμαστε άνθρωποι, κοινωνικά όντα, μαζί έστω για μια μέρα την βδομάδα.

Αν δεν τους αρέσει των αφεντικών η Κυριακή ας διαλέξουν άλλη μέρα. Αλλά πρέπει να υπερασπιστούμε την ύπαρξη μιας κοινής, εβδομαδιαίας μέρας αργίας για την μεγάλη πλειοψηφία των εργαζόμενων. Και να απαιτήσουμε τα αφεντικά (ή και όλοι μας αν πρόκειται για κάτι δημόσιο – πχ συγκοινωνίες) να αμείβουν γενναία όσους/ες αναγκάζονται να δουλεύουν.


< Note >
Άβαταρ μέλους
By corsair
#568012
Serf έγραψε:Συμφωνώ με ανακοίνωση του Ρουβίκωνα... Δε νιώθω καλά γιατρέ :)

https://www.newsit.gr/egklhma/rouvikonas-espasan-katastima-me-variopoules-video/2724936/

Θα πούμε πάλι δυο κουβέντες για αυτό το θέμα. Δεν είναι μόνο η κατάργηση μιας αργίας, δεν είναι μόνο ότι τα αφεντικά θέλουν να έχουν στο χέρι τους όχι μόνο πόσο θα δουλεύουμε αλλά και πότε δεν θα δουλεύουμε. Δεν είναι μόνο ζήτημα εργατικών δικαιωμάτων η υπεράσπιση της Κυριακής ως μέρας σχόλης. Είναι ότι ολόκληρη η κοινωνική βάση έχει διαμορφώσει την πραγματική της ζωή στην λογική ότι υπάρχει μια μέρα που οι περισσότεροι/ες δεν δουλεύουν. Σε αυτή την μέρα είναι που στριμώχνεται η οικογένεια, οι φιλίες, η ξεκούραση, η κοινωνική, ερωτική και ατομική ζωή. Το κεφάλαιο καταργώντας αυτή την κοινή μέρα ξηλώνει ακόμα πιο γρήγορα ότι έχει απομείνει να διαχωρίζει την κοινωνία από ένα μαζοποιημένο άθροισμα αγνώστων ατόμων/καταναλωτών.

Κι αυτό αφορά τους πάντες: το ίδιο αυτούς που θα κάτσουν να δουλέψουν την Κυριακή όσο και αυτούς που θα έρθουν να ψωνίσουν. Ειδικά για τους δεύτερους, αυτό που έχουμε να τους πούμε είναι πως ήρθε η ώρα να σταματήσουμε να βάζουμε τα χέρια μας να βγάζουμε τα μάτια μας. Όλοι θα δουλέψουμε Κυριακή αν συνεχίσουμε έτσι. Όλοι θα ξεχάσουμε την δυνατότητα που είχαμε να είμαστε άνθρωποι, κοινωνικά όντα, μαζί έστω για μια μέρα την βδομάδα.

Αν δεν τους αρέσει των αφεντικών η Κυριακή ας διαλέξουν άλλη μέρα. Αλλά πρέπει να υπερασπιστούμε την ύπαρξη μιας κοινής, εβδομαδιαίας μέρας αργίας για την μεγάλη πλειοψηφία των εργαζόμενων. Και να απαιτήσουμε τα αφεντικά (ή και όλοι μας αν πρόκειται για κάτι δημόσιο – πχ συγκοινωνίες) να αμείβουν γενναία όσους/ες αναγκάζονται να δουλεύουν.


< Note >


Και γω αναπολω τις εποχες που Σαββάτο στις 1400 το μεσημερι, εκλειναν τα πάντα.... και τα supermarket.

Το να διεκδικουν κατι καλυτερο ειναι θεμιτο, το να σπανε - λερωνουν - τραμπουκιζουν.... ειναι απαράδεκτο και η ΕΥΠ τουλάχιστον θα μπορουσε να κανονισει τιποτα "ατυχηματα" (μην χανουμε την ωρα μας με ανοητα δικαστηρια που σε λιγες ωρες θα ναι εξω παλι)