Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#567461
funkyreverend έγραψε:Έχετε δει καμία ανακοίνωση για το thesi στο ε' δημοτικό διαμέρισμα τον τελευταίο μήνα; Σήμερα περνούσαν πινακίδες εκτός από την Όλγας και στα στενά της Σχολής Τυφλών τα οποία απευθύνονται μόνο σε κατοίκους. Δεν φοράνε σακούλες, οπότε θεωρητικά τουλάχιστον είναι ενεργά. Αν κρίνω από το πώς τα χειρίστηκαν στο κέντρο, υπάρχει περίοδος χάριτος μέχρι να το αντιληφθούν όλοι αλλά αυτό χρειάζεται ανακοίνωση.


Έστειλα στο Thesi για το συγκεκριμένο ζήτημα γιατί το παίζω ενεργός πολίτης της ψηφιακής διακυβέρνησης :lol: και μου απάντησαν την επόμενη μέρα ότι η αστυνόμευση θα ξεκινήσει σε μερικές εβδομάδες αλλά θα υπάρξει πρώτα ανακοίνωση στον Τύπο.

Τα συγχαρίκια μου στο customer support του Thesi, δύο φορές έχω χρειαστεί κάτι και ήταν αρκετά σβέλτοι και στοχευμένοι.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#567495 Ναι, έχω χρησιμοποιήσει μια και βρίσκεις σχετικά εύκολα θέση. Για τη δημιουργία e-wallet; :hmmm: Δεν θυμάμαι γιατί έχει περάσει καιρός. Υπάρχει ένα απευθείας built-in στην εφαρμογή και μπορείς να χρησιμοποιήσεις είτε prepaid με αριθμό κάρτας και PIN (δεν το χρησιμοποιώ) είτε credit με κανονική αγορά top-up σαν οποιοδήποτε e-shop μέσω τραπέζης.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#568195 Τι γίνεται εδώ;
Η πίτα φαίνεται να μοιράζεται για τα καλά και μάλιστα σε (σχετικά) ίσα κομμάτια.

Θα αρχίσει τις βόλτες ο "Νομάρχης της καρδιάς μας" στην αγορά και βλέπω να περνάει δεύτερο γύρο να χτυπιόμαστε όλοι...
Πρώτος ο Νίκος Ταχιάος (που υποστηρίζεται από την ΝΔ) προηγείται με 13,4%.
Ακολουθεί ο Γιώργος Ορφανός («αντάρτης» της ΝΔ) με 12,5%,
Επεται ο πρώην νομάρχης Παναγιώτης Ψωμιάδης με 10%,
Τέταρτος ο Σπύρος Βούγιας (υποστηρίζεται από το ΚΙΝΑΛ) με 9,8%
Πέμπτη η υποψήφια του ΣΥΡΙΖΑ (μέχρι πρότινος υφυπ. Μακεδονίας-Θράκης) Κατερίνα Νοτοπούλου με 7,2%.

https://www.iefimerida.gr/news/481434/e ... wh0HQWCcLU
Άβαταρ μέλους
By markvag
#568257
bebes έγραψε:Θα αρχίσει τις βόλτες ο "Νομάρχης της καρδιάς μας" στην αγορά και βλέπω να περνάει δεύτερο γύρο να χτυπιόμαστε όλοι...


Ο Ταχιάος είναι ψιλοάγνωστος, η Νοτοπούλου το ίδιο, ο Ορφανός δεν νομίζω να έχει ιδιαίτερη δυναμική, ο Βούγιας παίζει να είναι και ακόμα πιο βλάκας από τον Νομάρχη της καρδιάς μας, το συμπέρασμά μου είναι ακριβώς το ίδιο. Αν αρχίσει τις βόλτες ο Ν σε λαϊκές και πανηγύρια, ετοιμαστείτε να τον δείτε και Δ! :s_rofl :s_rofl :s_rofl

Αυτή η πόλη είναι πραγματικά για λύπηση ώρες ώρες... :vava:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#568474 Αφού όλοι είναι χάλια, γιατί σας κάνει εντύπωση το αποτέλεσμα;
Το περίεργο είναι το χάλι των υποψήφιων, άραγε τα κόμματα που τους επέλεξαν έχουν τόσο κακή γνώμη για τους Θεσσαλονικείς;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#568570
vengas έγραψε:και ποιους αλλους να βάζανε? :hmmm:


Είναι ένα θέμα και αυτό... :vava:
Άβαταρ μέλους
By bebes
#568632
Τον ετήσιο απολογισμό του έργου της για το έτος 2018 ανακοίνωσε σήμερα, Τετάρτη 27 Φεβρουαρίου 2019, η Δημοτική Αστυνομία Θεσσαλονίκης.

Στη διάρκεια των σταθερών καθημερινών ελέγχων βασικών οδών της πόλης, ανάλογα με το διαθέσιμο κατά περίπτωση προσωπικό και δίνοντας έμφαση στο ιστορικό κέντρο, βεβαιώθηκαν συνολικά 154.794 τροχονομικές παραβάσεις του Κ.Ο.Κ.

Κατά το ίδιο χρονικό διάστημα αφαιρέθηκαν 453 πινακίδες κυκλοφορίας για παραβάσεις που αφορούν σε αντικοινωνική στάθμευση, όπως λ.χ. σε ράμπες ή σε αποκλειστικές ή γενικές θέσεις που προορίζονται για Α.μ.Ε.Α.

Όσον αφορά στο σύστημα ελεγχόμενης στάθμευσης “THESi”, πραγματοποιήθηκαν συνολικά 755.977 έλεγχοι (σαρώσεις στοιχείων κυκλοφορίας) σε όλη την έκταση του συστήματος, τόσο στις θέσεις μονίμων κατοίκων (μπλε διαγράμμιση) όσο και στις θέσεις επισκεπτών (λευκή διαγράμμιση).
...

https://www.typosthes.gr/thessaloniki/1 ... XfYBlL3m8c
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#568634
Anonymous Founder έγραψε:Αφού όλοι είναι χάλια, γιατί σας κάνει εντύπωση το αποτέλεσμα;
Το περίεργο είναι το χάλι των υποψήφιων, άραγε τα κόμματα που τους επέλεξαν έχουν τόσο κακή γνώμη για τους Θεσσαλονικείς;

Κακή γνώμη; Μια χαρά γνώμη είναι για μία πόλη ηλιθίων
Άβαταρ μέλους
By markvag
#568646
Corto Maltese έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Αφού όλοι είναι χάλια, γιατί σας κάνει εντύπωση το αποτέλεσμα;
Το περίεργο είναι το χάλι των υποψήφιων, άραγε τα κόμματα που τους επέλεξαν έχουν τόσο κακή γνώμη για τους Θεσσαλονικείς;

Κακή γνώμη; Μια χαρά γνώμη είναι για μία πόλη ηλιθίων


Συμφωνώ απολύτως.

Και η Καλαμαριά φυσικά εκεί είναι, παίζει να έχει ακόμα μεγαλύτερο σκορ στη βλακεία.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#568661 Η πόλη από πρωτοπόρα στη χώρα έπεσε λόγω του πρώτου γύρου Μακεδονομάχων και των πακέτων που έπεσαν στους συλλόγους τους και τα κατηχητικά, σε ένα μεσαίωνα. Μιλάμε για βαρυχειμωνιά. Της πήρε σχεδόν 20 χρόνια και μία εμφανώς ανίκανη και διεφθαρμένη διοίκηση για να μπορέσει κάπως να συνέλθει και να απογαλακτιστεί από τις γλίτσες και τους Γκιουλέκες και Παπαγεωργόπουλους. Το δεύτερο χτύπημα φοβάμαι ότι είναι μοιραίο, η ανοησία έχει κυριαρχήσει σε κάθε επίπεδο. Είμαι 48 και δεν ξέρω αν θα ζήσω ξανά με σκεπτόμενη πλειοψηφία στην πόλη μου.

Όχι πως ο Μπουτάρης δεν ήταν κατώτερος του αναμενομένου, να το ξεκαθαρίσω.