Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By babakos
#565312 Από τα φοιτητικά χρόνια έχω φτιάξει και απομνημονεύσει ενα 20ψήφιο password που το χρησιμοποιώ σε όλες τις σοβαρές εφαρμογές. Προφανώς δεν με εχει προδώσει ποτέ και δεν αναμένω να έχω θέματα μέχρι οι quantum υπολογιστές να γίνουν mainstream..
Άβαταρ μέλους
By melos86
#565315 Νομιζω οτι το προβλημα δεν ειναι ο αριθμος των ψηφιων αλλα το αν το site που τον εχεις καταχωρησει για να κανεις login πεσει θυμα hacking η γενικα διαροων!!
Προσφατως μου ηρθε email στον δευτερο λογαριασμο μου, το οποιο ελεγε οτι μου εχουν κλεψει τον κωδικο και να τους στειλω bitcoins για να μην διαρευσουν προσωπικα στοιχεια και φωτογραφιες! Παπαριες σκεφτηκα λοιπον και εγω, οπως και εσεις, με την μοναδικη διαφορα οτι στο email ηταν γραμμενος ο κωδικος μου με διαφορα 1 ψηφιου!! Μονο ενα ψηφιο ηταν διαφορετικο απο τον σωστο κωδικο!
Και μιλαμε για κωδικο με αλφαριθμητικους χαρακτηρες, συμβολα, κεφαλαια και μικρα γραμματα και μαλιστα δεν αποτελει και λεξη!!
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#565318 Ένα αντίστοιχο ήρθε και σε μένα.
Στην περίπτωσή μου όμως δεν είχε καμία σχέση ο κωδικός που ανέφεραν.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#565353
mousatos έγραψε:εγώ χρησιμοποιώ LastPass τα τελευταία 7-8?? χρόνια χωρίς πρόβλημα .
+1

< >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#565613 χα, με tor και διεύθυνση Ζυρίχης μπορώ να διαβάσω τις αμερικάνικες εφημερίδες που μου κλείνουν αλλιώς την πόρτα.
χα ,μου έδωσε και αμερικάνικη ip μετά από λίγο.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#565975
Dimitris_P έγραψε:Κάποιος προσπαθεί να μου φάει το Uber account. Λαμβάνω sms κωδικού


Ας ελπισουμε να πετύχει :inlove:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#565977 Κάποιος μπέρδεψε το twitter/fb status update με το forum.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#567273 Σε λίγο πιο σοβαρά θέματα από την ασφάλεια της συλλογής μας πορνό στο PC μας. :lol:

Κυπριακή εταιρεία έφτιαξε όχημα που «χακάρει» κινητά τηλέφωνα

το έκανε η εταιρεία του Tal Dilian

With WiSpear, GSM interception champion Tal Dilian gets into WiFi

former head of the Tsahal's Unit 8100

η οποία είναι μάλλον αυτή

και γενικότερα έχει πολύ ψωμάκι το θέμα

Inside Israel's Secret Startup Machine

:ninja: :ninja: :ninja: :ninja: :ninja: :ninja:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#567281 O όρος Pentest είναι λίγο γενικός, εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις, το metasploit π.χ είναι αρκετά δημοφιλές και έχει πολύ πράμα μιας και είναι ολόκληρο framework.
Για vulnerability scan εκ των έσω έχω δοκιμάσει το Nessus και είναι καλό και στην δουλειά παίζουμε με Qualys.

Πρακτικά τα εργαλεία είναι άπειρα και το τι θα χρησιμοποιήσεις εξαρτάται από το τι θες να κάνεις, με το Kali Linux παίρνεις καλό πακετάκι και από εκεί και πέρα παραμετροποιείς κατα το δοκούν.
Δεν είμαι όμως και απόλυτα ειδικός γιατί δεν συμμετέχω σε red teaming/pen tests, αν έχεις όμως συγκεκριμένη απορία μπορώ να ρωτήσω μιας και τους έχω δίπλα μου.

Ωραία εξάσκηση κάνεις εδώ https://www.hackthebox.eu/ αν και θέλει να διαθέσεις άπειρες ώρες
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#567315 Ωραία θα τα κοιτάξω σε χαλαρή στιγμή :iconcool: . Τους hackthebox τους είχα γνωρίσει σ'ένα σεμινάριο τώρα που το λες