Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#566997 και στο startup κοιτα, μηπως υπαρχει κανα περιεργο αρχειο ηχου ή .exe
Και οπως αναφερθηκε και πιο πριν, ενα βιντεο θα βοηθουσε στη διαγνωση.... :innocent:
Άβαταρ μέλους
By nido
#568146
Wagner669 έγραψε:
Zorz έγραψε:
Wagner669 έγραψε:Σωστα!
Οποτε πρεπει να παρει ενα σοβαρο εργαλειο, που συμφωνει με τα "Γκεακος Στανταρτς"

Εικόνα


Για PC είναι αυτό ή για ηλεκτροσυγκόλληση σε ναυπηγεία; :hmmm:



Ειναι Γκεακος-PC-specs approved
:lol: :lol: :lol: :lol:


Αυτή εδώ η λίστα νομίζω πως τα λέει αρκετά καλά....
https://linustechtips.com/main/topic/63 ... t-updated/

Εγώ έλεγα να χτυπήσω ένα RMi (το 650 είναι υπερ-αρκετό με τις νέες κάρτες γραφικών των ~150W) του οποίου την τιμή τη βρίσκω λογικότατη για την εγγύηση που έχει, τη δυνατότητα παρακολούθησης ρευμάτων κλπ με software και πάει λέγοντας.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#568170
nido έγραψε:Αυτή εδώ η λίστα νομίζω πως τα λέει αρκετά καλά....
https://linustechtips.com/main/topic/63 ... t-updated/

Εγώ έλεγα να χτυπήσω ένα RMi (το 650 είναι υπερ-αρκετό με τις νέες κάρτες γραφικών των ~150W) του οποίου την τιμή τη βρίσκω λογικότατη για την εγγύηση που έχει, τη δυνατότητα παρακολούθησης ρευμάτων κλπ με software και πάει λέγοντας.


LTT FTW :thumbsup:

RMi650 ειναι μια χαρα
Αν και προσωπικα θα κοιταζα το 850
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#568671 Το e-mail μου είναι της yahoo. Υπάρχουν πράματα που γίνονται που δεν ελέγχω και δεν μπορώ να αλλάξω.
- επειδή κάπου κάποτε δήλωσα Έλληνας ή Ελλάδα κάποια πράματα εμφανίζονται ελληνικά. Ό,τι και να έχω δοκιμάσει.
- το e-mail της γυναίκας μου που παλιά το γνώριζε και με το που ξεκίναγα να πληκτρολογώ το συμπλήρωνε μόνο του έπαψε. Το e-mail της εξαφανίστηκε. Αλλά μόνο το προσωπικό της που μάλιστα είναι επίσης yahoo, άλλα που έχει από δουλειές παλιές και νέα και μια πανεπιστημιακή παραμείναν. Το ξαναέβαλα αλλά πρέπει να το συμπληρώνω ολόκληρο.
- Έπαψε να λειτουργεί σωστά το alias της, δηλαδή παλιά έγραφα πχ χχχ και καταλάβαινε ότι εννοώ το yahoo της γυναίκας μου ξαφνικά μου βγάζει ένα από τα άλλα της παρόλο που το έχω ξηλώσει τελείως από τα contacts! Και δεν μπορώ να το αλλάξω.
Καμιά ιδέα γιατί έγινε αυτό και αν μπορώ να το αλλάξω;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#568815 Εμένα πάλι το Skype στα 10 της δουλειάς μου κλείνει μόνο του κάθε 3 και λίγο. Βαράει silent error
Άβαταρ μέλους
By Chris
#568864 @ Sknipper: Πρεπει να κατσεις και να διαχειριστεις τα contacts σου σε ολους σου τους λογαριασμους και ολες τις συσκευες. Θα ειναι ενας χαμος, στο εγγυωμαι. Εκανα το ιδιο, εσβηνα και διορθωνα και εκανα merge για ωρες ωστε να τα εχω ολα aligned με το βασικο μου λογαριασμο gmail. Και στο τελος καπου διαβασα οτι το gmail δεν συγχρονιζει αυτοματα με το ios (ή το αναποδο?), οποτε οτι αποθηκευω στο κινητο δεν αποθηκευεται στο gmail και πρεπει καθε τοσο να το ανανεωνω χειροκινητα. Γενικα, ενα χαος (εχω αλλαξει και 3-4 διευθυνσεις email σε βαθος 20ετιας). :dizzy:

Οτιδηποτε εχω σε εταιρικο ειναι φυσικα στα αγγλικα. Μια φορα πριν 2 χρονια χρειαστηκε να κανω login στο εταιρικο outlook απο ελληνικα windows για να δω κατι, κι απο τοτε απο Re: εχει κολλησει στο Απ: :dizzy: :dizzy: :dizzy:

@ DimitrisP: Εμεις ειχαμε ενα messenger της ms που λεγεται lync, και καποια στιγμη το φθινοπωρο ξεκινησαν να μας το αλλαζουν σε skype. Ακομα προσπαθουν, δεν εχει λειτουργησει, και μπηκε Μαρτης :metalo: Και βολευε πολυ αντι να γραφεις ολοκληρο μαιλ, εκανες μια γρηγορη ερωτησουλα και τελειωνες.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#568865
Dimitris_P έγραψε:Εμένα πάλι το Skype στα 10 της δουλειάς μου κλείνει μόνο του κάθε 3 και λίγο. Βαράει silent error

Εμενα παλι απο το πουθενα, ξεκινησε να ξεκιναει μονο του κατα την εκκινηση των Win10 κ εχω σπασει το κεφαλι μου πως στον μπ....τσο θα το απενεργοποιησω!

Μια φορα το μηνα το χρησημοποιω στο PC δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να κανει αυτοματη εκκινηση η |λογοκρισία|!

:rant: :rant: :rant: :rant: :s_mad :s_mad :s_mad :s_mad :s_mad
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#568972
Chris έγραψε:@ Sknipper: Πρεπει να κατσεις και να διαχειριστεις τα contacts σου σε ολους σου τους λογαριασμους και ολες τις συσκευες. Θα ειναι ενας χαμος, στο εγγυωμαι. Εκανα το ιδιο, εσβηνα και διορθωνα και εκανα merge για ωρες ωστε να τα εχω ολα aligned με το βασικο μου λογαριασμο gmail. Και στο τελος καπου διαβασα οτι το gmail δεν συγχρονιζει αυτοματα με το ios (ή το αναποδο?), οποτε οτι αποθηκευω στο κινητο δεν αποθηκευεται στο gmail και πρεπει καθε τοσο να το ανανεωνω χειροκινητα. Γενικα, ενα χαος (εχω αλλαξει και 3-4 διευθυνσεις email σε βαθος 20ετιας). :dizzy:
Το δικό μου δεν είναι gmail αλλά yahoo αλλά υποθέτω παρόμοιοι πρέπει να είναι οι κανόνες. Ναι αποπειράθηκα και είναι χαμός....
Άβαταρ μέλους
By dimik
#569016
Chris έγραψε:@ DimitrisP: Εμεις ειχαμε ενα messenger της ms που λεγεται lync, και καποια στιγμη το φθινοπωρο ξεκινησαν να μας το αλλαζουν σε skype. Ακομα προσπαθουν, δεν εχει λειτουργησει, και μπηκε Μαρτης :metalo: Και βολευε πολυ αντι να γραφεις ολοκληρο μαιλ, εκανες μια γρηγορη ερωτησουλα και τελειωνες.



ΙΜ πρήχτης alert :lol:

Αν ακόμα προσπαθούν να πάνε από Microsoft Lync σε Microsoft Skype for Business είτε είναι για κλωτσιές είτε προσπαθούν να βάψουν αυγά με κλανιές.

Σε εμάς έσκασε φιρμάνι να αλλάξουμε όλες τις τηλεφωνικές συσκευές που υποστηρίζουν TLS 1 με άλλες που υποστηρίζουν 1.2.
Δλδ καμια 100στη χρυσοπληρωμένες συσκευές Microsoft Lync\Skype for Business compatible πρέπει να πεταχτούν και να αγοραστούν/εγκατασταθούν άλλες :rant: :rant: :rant: :rant:
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#569141
dimik έγραψε:
Chris έγραψε:@ DimitrisP: Εμεις ειχαμε ενα messenger της ms που λεγεται lync, και καποια στιγμη το φθινοπωρο ξεκινησαν να μας το αλλαζουν σε skype. Ακομα προσπαθουν, δεν εχει λειτουργησει, και μπηκε Μαρτης :metalo: Και βολευε πολυ αντι να γραφεις ολοκληρο μαιλ, εκανες μια γρηγορη ερωτησουλα και τελειωνες.



ΙΜ πρήχτης alert :lol:

Αν ακόμα προσπαθούν να πάνε από Microsoft Lync σε Microsoft Skype for Business είτε είναι για κλωτσιές είτε προσπαθούν να βάψουν αυγά με κλανιές.


+1
Νόμιζα ότι το Lync είχε κάνα 2 χρόνια που έγινε phase out, αλλά μάλλον έκανα λάθος. :s_whiteflag

Τώρα μας έχουν φορτώσει το slack, το οποίο δεν μπορώ να πω ότι το συμπάθησα άμεσα καθώς έχει μια αρχιτεκτονική τύπου Google+ και όλοι ξέρουμε πώς κατέληξε, αλλά στα υπόλοιπα είναι αρκετά σβέλτο και εύκολο.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#569158 What about MS Teams?

Το βρήκα πολύ καλό collaboration tool αν κι εφόσον φυσικά η εταιρεία δουλεύει ΜS γενικά.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#569206
axel12p έγραψε:
gianik έγραψε:Το laptop (10ετιας) ξαφνικά ενώ το ανοίγεις κ τρέχουν τα Windows οθόνη μαύρισε...
Το σύνδεσα με hdmi με την tv κ δειχνει κανονικά..
Τις πταίει;

Πριν πετάξεις το laptop, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχει χαλάσει το inverter το οποίο για το CQ61 κοστίζει 10€ από το eBay. Αν βέβαια είναι η οθόνη το κόστος είναι αρκετά υψηλότερο και δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να το επισκευάσεις.

Το inverter είναι αυτό που βρίσκεται στην βάση της οθόνης ανάμεσα στους μεντεσέδες. Για την αντικατάσταση δεν χρειάζονται κολλήσεις κλπ, απλά πρέπει να λυθεί το laptop.





update !!!!!
Τελικά ήταν καμμένη οθόνη.
μου σύστησαν ένα παλικάρι , είναι στην πλ Καλογήρων , έχει μαγαζί με επισκευές lap top κλπ...
τιμή : 40 ευρώ για μεταχειρισμένη (με την εργασία του μέσα...)
το έχω στα χέρια μου τώρα , μια χαρά.. :)






υ.γ
μου έδειξε βιντεάκι όταν το άνοιξε , το τι βρήκε μέσα.... Αφού δεν τον έφαγε κανένας κροκόδειλος... :lol:
μόνο την σκόνη που είχε γίνει μπάλα και υπήρχε δίπλα από το ανεμιστηράκι , απορρούσε πως και δεν είχε πάρει φωτιά το λαπ από την υπερθέρμανση... :innocent: (10 χρόνια δεν το είχα ανοίξει , καθαρίσει κλπ...) :(