Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#564402 Πειραιώς δεν έχω δοκιμάσει.

Για ενεργοποίηση του contactless θέλουν την πρώτη πληρωμή με συμβατικό πέρασμα και χρήση pin
Άβαταρ μέλους
By corsair
#564437
skous έγραψε:Χμ.... Παίζει να κάνω λάθος.
Εγώ έχω αλλάξει ΣΙΓΟΥΡΑ σε πειραιώς πάντως, 3 φορές


πότε ομως? Γιατι εχουν αλλαξει* αρκετα πραγματα στα ATM μας απο τοτε που πηραμε Revo μεχρι σήμερα.

*προς το χειροτερο εννοειται
Άβαταρ μέλους
By skous
#564449 Ρε εγω σίγουρα το άλλαξα (σε ΑΤΜ σε σουπερ μάρκετ κιόλας), γιατι ήρθε η καινούργια κάρτα και ήθελα να αλλαξω !


< >
Άβαταρ μέλους
By Serf
#566725
avel στις Δευτ Ιαν 28, 2019 8:07 am έγραψε:Η alpha αλλάζει από έναν πολύ ασφαλή τρόπο 2FA (Two factor authentication), το hardware token, σε έναν πολύ κακό τρόπο (SMS).

Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, δε μπορείς να βάλεις διεθνή αριθμό.

Αχρηστοι...


Θυμήθηκα το post αυτό μιας και πλέον η παραλαβή του token μπορεί να γίνει και μέσω viber μηνύματος αντί SMS. Τα viber μηνύματα είναι λιγότερο ή περισσότερο ασφαλή των SMS;
Άβαταρ μέλους
By avel
#566992 Ακόμα και αν το Viber σαν πρωτόκολλο είναι ασφαλές, κάτι που δεν είναι εγγυημένο αφού χρησιμοποιούν in-house e2e encryption (https://en.wikipedia.org/wiki/Viber#Security), δεν εμπιστεύομαι την ίδια την εφαρμογή να είναι εγκατεστημένη στο android μου.

btw το hardware token ακόμα δουλεύει στο site τους!
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#567002 Και τι μπορούν να κάνουν αν υποκλέψουν έναν κωδικό διάρκειας 5 λεπτών αν δεν έχουν τους κωδικούς για είσοδο στην εφαρμογή;
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#567471 Νομιζω ειχα αναφερει παλιοτερα σε αυτο το τοπικο οτι η Alpha ειναι η μονη τραπεζα που δεν παιρνει προμηθεια στις αναληψεις με καρτες αλλων χωρων στα ATMs της. Πλεον χρεωνει και η Alpha 2.5€ σε καθε συναλλαγη...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#567499
George_Prix έγραψε:Νομιζω ειχα αναφερει παλιοτερα σε αυτο το τοπικο οτι η Alpha ειναι η μονη τραπεζα που δεν παιρνει προμηθεια στις αναληψεις με καρτες αλλων χωρων στα ATMs της. Πλεον χρεωνει και η Alpha 2.5€ σε καθε συναλλαγη...
Από πότε; τα Χριστούγεννα το τεσταρα ήταν δωρεάν ακόμα
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#567536
KiloMeater έγραψε:
George_Prix έγραψε:Νομιζω ειχα αναφερει παλιοτερα σε αυτο το τοπικο οτι η Alpha ειναι η μονη τραπεζα που δεν παιρνει προμηθεια στις αναληψεις με καρτες αλλων χωρων στα ATMs της. Πλεον χρεωνει και η Alpha 2.5€ σε καθε συναλλαγη...
Από πότε; τα Χριστούγεννα το τεσταρα ήταν δωρεάν ακόμα


Εδω και λιγες μερες!
Άβαταρ μέλους
By sargus
#569024 Μόλις μου ήρθε μειλ από την Πειραιώς ότι μου κράτησαν προμήθεια 6 ευρώ για την ανανέωση της χρεωστικής μου κάρτας :dizzy: .
Τι είναι πάλι αυτό ρε παιδιά; Πότε έγινε; :help:
Τι άλλο θα χρειαστούν οι τράπεζες από εμάς; Νεφρό; Τα παιδιά μας ίσως;
Καλά πάμε...