Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#560446 Αν θυμάμαι καλά, και η Sony a6000 που πήρα ήταν δική σου πρόταση και δεν το μετάνιωσα. Στα 30 € θα κολλήσουμε τώρα;
(αν μου προτείνεις και για εξωτερικό χώρο, θεώρησέ με βέβαιο πελάτη )

< >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#560465 H Ezviz νομίζω διαθέτει και καμέρες εξωτερικού χώρου, αν και δεν έχω υπόψη μου κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο. Μια Xiaomi πάντως εσωτερικού χώρου (αντίστοιχη της Ezviz mini) την έχω πάνω από τρία χρόνια στο μπαλκόνι και δεν έχει πάθει το παραμικρό!

Και κάτι άσχετο.

Αν ανήκετε στους petrolheads που απεχθάνονται την αυτόνομη οδήγηση, τότε αν σας αρέσει και η φωτογραφία έχετε έναν ακόμη λόγο να αντιδράτε στην εισαγωγή αυτής της τεχνολογίας!

Man’s $1,998 Camera Fried by Self-Driving Car Laser
https://petapixel.com/2019/01/12/mans-1998-mirrorless-camera-fried-by-self-driving-car-laser/

Το lidar του έκανε μόνιμη ζημιά στον αισθητήρα της Sony A7R :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#560574 Λέω να σπρώξω 5D Mark II & 70D και να πάρω την EOS M50 kit + EF-EOS M adapter

(και βλέπουμε τι θα γίνει με τα υπόλοιπα EF μετά)

Όπως το σκέφτομαι, χάνω το full frame (αλλά και τεχνολογία 10ετίας πλέον), και κερδίζω σε φορητότητα και ευκολία χρήσης για όλη την οικογένεια.

Ξέρω για την R, αλλά δεδομένου ότι δεν κερδίζω κάτι σε όγκο & βάρος δεν το σκέφτομαι, και δεδομένου ότι το σύστημα Μ στοχεύει να αντικαταστήσει/συμπληρώσει τις Powershots, δεν τίθεται θέμα ανταγωνισμού ή εγκατάλειψης αυτού από την Canon, στο άμεσο μέλλον τουλάχιστον.

thoughts?
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#566957 Πας για Μ50?

Ψήνομαι κι εγώ για καμιά mirrorless αλλά πάλι κατα 90% με το κινητό θα τραβάω...
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#567050
stavrosg έγραψε:Λέω να σπρώξω 5D Mark II & 70D και να πάρω την EOS M50 kit + EF-EOS M adapter

(και βλέπουμε τι θα γίνει με τα υπόλοιπα EF μετά)

Όπως το σκέφτομαι, χάνω το full frame (αλλά και τεχνολογία 10ετίας πλέον), και κερδίζω σε φορητότητα και ευκολία χρήσης για όλη την οικογένεια.

Ξέρω για την R, αλλά δεδομένου ότι δεν κερδίζω κάτι σε όγκο & βάρος δεν το σκέφτομαι, και δεδομένου ότι το σύστημα Μ στοχεύει να αντικαταστήσει/συμπληρώσει τις Powershots, δεν τίθεται θέμα ανταγωνισμού ή εγκατάλειψης αυτού από την Canon, στο άμεσο μέλλον τουλάχιστον.

thoughts?
Πόσο κάνει η καινούργια?

< >
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#567134 Καινούρια η Μ50 κιτ βγαίνει €700 τώρα στις εκπτώσεις (παραεισαγωγή λιγότερα), αν και σκέφτομαι και τη λύση body + adapter + sigma 17-50/2.8 αλλά έτσι χάνω σε φορητότητα και βάρος οπότε δεν πολυπαίζει το σενάριο.

Πάντως μ'αρέσει το οικοσύστημα όπως διαμορφώνεται, δηλαδή πλην του κιτ έχει
σταθερό 22/2.0 και 11-22 σε EF-M οπότε καλύπτω το 90% των καταστάσεων που θέλω να φωτογραφίσω με ένα σετ που χωράει και σε τσαντάκι μέσης που λέει ο λόγος(!)
και με αστείο κόστος σε σχέση με τα αντίστοιχα σε full frame.

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι θα πάρω και τον αντάπτορα EOS-M οπότε κρατάω και τον 70-200/4 και τον 85/1.8 και τον 50/1.4 και κάπως έτσι είμαι τακτοποιημένος για την επόμενη δεκαετία φωτογραφικά χωρίς να βάλω χρήματα επί πλέον.

Υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού μου και κάτι σε μ4/3 (που είναι και πολύ πιο ολοκληρωμένο σύστημα τόσα χρόνια στην αγορά) ή fuji αλλά φοβάμαι την αξιοπιστία των μετατροπέων για canon και εκεί θα χάσω περισσότερα χρήματα προσπαθώντας να πουλήσω τα πάντα για να πάρω αντίστοιχα του συστήματος.

Δυστυχώς δεν είμαι κοντά στα μεγάλα αστικά κέντρα(tm) για να κατέβω μια μέρα στο κέντρο και να τα ανταλλάξω σε κατάστημα για να ξεμπερδεύω, οπότε όποτε πουληθούν θα την κάνω την κίνηση μου.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#567506
stavrosg έγραψε:Δυστυχώς δεν είμαι κοντά στα μεγάλα αστικά κέντρα(tm) για να κατέβω μια μέρα στο κέντρο και να τα ανταλλάξω σε κατάστημα για να ξεμπερδεύω, οπότε όποτε πουληθούν θα την κάνω την κίνηση μου.

Νομίζω καλύτερα αυτό που κάνεις. Εγώ που το τόλμησα μια φορά πριν χρόνια, με κουτιά τα πάντα όλα και hood για τον canon 50mm 1,4 και σε υπερ-άριστη κατάσταση μου τον πήραν στη μισή αξία από την αγοραία. :vava:
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#567534
Red Garland έγραψε:
stavrosg έγραψε:Δυστυχώς δεν είμαι κοντά στα μεγάλα αστικά κέντρα(tm) για να κατέβω μια μέρα στο κέντρο και να τα ανταλλάξω σε κατάστημα για να ξεμπερδεύω, οπότε όποτε πουληθούν θα την κάνω την κίνηση μου.

Νομίζω καλύτερα αυτό που κάνεις. Εγώ που το τόλμησα μια φορά πριν χρόνια, με κουτιά τα πάντα όλα και hood για τον canon 50mm 1,4 και σε υπερ-άριστη κατάσταση μου τον πήραν στη μισή αξία από την αγοραία. :vava:


Αν κοστολογήσω τις ώρες που έφαγα και θα φάω για να ανεβάζω αγγελίες, να απαντάω σε απορίες για να εισπράξω ένα "θα το σκεφτώ και θα σου πω" και μην τον είδατε, και στα παζάρια, μάλλον χειρότερα είναι να τα πουλήσεις έτσι σε σχέση με την ανταλλαγή :vava: