Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#566948 Σταμάτησε τη Γουμένισσα από πολλά σούπερ μαρκετ
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#566954 Η διοίκηση Μπουτάρη κατάφερε στο κέντρο πρώτα να έχει όλες τις θέσεις ελεύθερες και στη συνέχεια να μοιράσει σε κάθε καρυδιάς φουντούκι σήματα και πλέον η κατάσταση είναι χειρότερη από πριν την εφαρμογή του μέτρου.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#567048 Μετά τα gay parades, τώρα έχουμε και τους σανοφάγους https://seleo.gr/thessalonikh/292702-er ... essalonikh (Έρχεται το πρώτο food festival για χορτοφάγους στη Θεσσαλονίκη )

:( :( :(

Ο Μπουτάρης πρεπει να φυγει το συντομοτερο δυνατόν. Η πόλη εχει πραγματικά υποφέρει επι δημαρχείας του. Τα αγγούρια πάνε σύννεφο, κυριολεκτικά και μεταφορικα.

Που θα παει... θα βγει ο Πανικας δεν θα βγει? :inlove:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#567058
corsair έγραψε:Που θα παει... θα βγει ο Πανικας δεν θα βγει? :inlove:


Δυστυχώς δεν το βλέπω... :( Αυτοί είμαστε, τρώμε τα καλύτερα παιδιά... :(

Ο δήμαρχος της καρδιάς μας έχει να φάει μαύρο στις εκλογές που θα το θυμάται για καιρό... :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#567117
Corto Maltese έγραψε:Η διοίκηση Μπουτάρη κατάφερε στο κέντρο πρώτα να έχει όλες τις θέσεις ελεύθερες και στη συνέχεια να μοιράσει σε κάθε καρυδιάς φουντούκι σήματα και πλέον η κατάσταση είναι χειρότερη από πριν την εφαρμογή του μέτρου.


Τι ξέρεις; Παίρνουν σήματα χωρίς τα δικαιολογητικά που αποδεικνύουν κατοικία; Είδα πόσο εύκολα έκλεισε το Διοικητήριο γύρω-γύρω όταν η κ. "Υπουργός" ζήτησε θέσεις για τους εργαζόμενους (;) εκεί.

Για να πω την αλήθεια, και αυτό να μη γίνεται, πάλι τα αυτοκίνητα των κατοίκων είναι πολλαπλάσια των θέσεων οπότε... :help:
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#567126 9 το πρωί έχει ας πούμε στο δρόμο μου 5 θέσεις. Μετά τις 9 και μέχρι τις 10 έρχονται συνεχώς αμάξια και παρκάρουν με σήμα μόνιμου κατοίκου. Όλοι ξενοκοιμούνται σ'αυτή τη γειτονιά δηλαδή; Με τις αρχικές προϋποθέσεις, δηλαδή άδεια αυτοκινήτου και ιδιοκτήτης σπιτιού (ή συμβόλαιο ενοικίασης) να έχουν το ίδιο όνομα η κατάσταση ήταν μια χαρά. Πλέον είμαστε στο Δεκέμβρη του 2017. Έκλεισαν και 2 πάρκινγκ στη γειτονιά (Ιασωνίδου το ένα και ένα από τα 2 βενζινάδικα της Αγ. Δημητρίου) και η κατάσταση παράγινε. Μην είμαστε και χειρότερα από πριν.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#567143
Corto Maltese έγραψε:9 το πρωί έχει ας πούμε στο δρόμο μου 5 θέσεις. Μετά τις 9 και μέχρι τις 10 έρχονται συνεχώς αμάξια και παρκάρουν με σήμα μόνιμου κατοίκου. Όλοι ξενοκοιμούνται σ'αυτή τη γειτονιά δηλαδή; Με τις αρχικές προϋποθέσεις, δηλαδή άδεια αυτοκινήτου και ιδιοκτήτης σπιτιού (ή συμβόλαιο ενοικίασης) να έχουν το ίδιο όνομα η κατάσταση ήταν μια χαρά. Πλέον είμαστε στο Δεκέμβρη του 2017. Έκλεισαν και 2 πάρκινγκ στη γειτονιά (Ιασωνίδου το ένα και ένα από τα 2 βενζινάδικα της Αγ. Δημητρίου) και η κατάσταση παράγινε. Μην είμαστε και χειρότερα από πριν.


Κατάλαβα, μια μόνο σκέψη: μήπως οι βραδινοί οδηγοί παρκάρουν στις άδειες και τσάμπα θέσεις επισκεπτών γιατί δεν βρίσκουν και το πρωί μεταφέρονται στις (άδειες πλέον) θέσεις κατοίκων; Η κάρτα ισχύει για όλο το δημοτικό διαμέρισμα, οπότε μπορεί να έχετε και διαμερισματικούς μετανάστες πέρα από τους ερωτικούς που ξενοκοιμούνται. :lol: Οι αρχικές προϋποθέσεις που λες ισχύουν και τώρα και στα τρία διαμερίσματα, δεν ξέρω αν πίσω από τις κουρτίνες γίνονται λαμογιές.

Σύμφωνα με αυτούς χρειάζεται και Ε1/Ε9 για να επιβεβαιώνεται ο τόπος κατοικίας, η κάρτα ανανεώνεται κάθε έτος ή 2ετία οπότε η λαμογιά είναι ένα κλικ δυσκολότερη. Άβυσσος όμως... :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#567159 Τι εννοείς; Είναι τόσο ανοιχτά τα όρια που αυτοί που μένουν στην Γαμβέττα μπορούν να παρκάρουν ελεύθερα στην Αγίου Δημητρίου; :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#567163 Αυτό πιθανόν έχει μία λογική γιατί μία φορά αναγκάστηκα να το κάνω κι εγώ, αλλά εδώ στο Δημοτικό Συμβούλιο ειπώθηκε (ναι, ναι, ενίοτε βλέπω συνεδριάσεις στο TV100) ότι πλέον δίνουν και σε αυτούς που "φιλοξενούνται από γονείς", υπέργηρους να φανταστώ. Επίσης μπορώ να φανταστώ μεταβιβάσεις αυτοκινήτων σε γεροντάκια κλπ. Αν όμως όλοι αυτοί έπρεπε να βγάλουν σήμα και για τη γειτονιά τους ή το Δήμο που μένουν, ε εκεί θα είχαμε πολύ γέλιο.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#567195
Dimitris_P έγραψε:Τι εννοείς; Είναι τόσο ανοιχτά τα όρια που αυτοί που μένουν στην Γαμβέττα μπορούν να παρκάρουν ελεύθερα στην Αγίου Δημητρίου; :lipsealed:


Δεν μου αρέσει που υπονοείς ξεκάθαρα κάτι για τους κατοίκους στην Γαμβέττα. Όχι, η Γαμβέττα ανήκει σε άλλο δημοτικό διαμέρισμα (Ε') ενώ το κέντρο είναι Α'.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#567235
egobrain έγραψε:Φωτορεαλιστικες απο τη μελλοντικη αναπλαση της Στοας Μοδιανο:
https://www.voria.gr/article/etsi-tha-i ... diano-foto


Οικτρο το σχέδιο τους... και το περίμενα!
Λένε για "μία σύγχρονη αγορά τροφίμων, που θα διατηρεί ωστόσο τον χαρακτήρα και τη μορφή που έχει από το 1925 και κατ΄επέκταση την παλιά της αίγλη"... και θα μου βάλουν τραπεζοκαθισματα στο πατάρι?!
Έλειπε ένα mall από εκείνο το οικονομικό τετράγωνο...
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#567423
funkyreverend έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Τι εννοείς; Είναι τόσο ανοιχτά τα όρια που αυτοί που μένουν στην Γαμβέττα μπορούν να παρκάρουν ελεύθερα στην Αγίου Δημητρίου; :lipsealed:


Δεν μου αρέσει που υπονοείς ξεκάθαρα κάτι για τους κατοίκους στην Γαμβέττα. Όχι, η Γαμβέττα ανήκει σε άλλο δημοτικό διαμέρισμα (Ε') ενώ το κέντρο είναι Α'.

Κάτω τα χέρια από τη Γαμβέττα. :rtfm:

cosneo έγραψε:
egobrain έγραψε:Φωτορεαλιστικες απο τη μελλοντικη αναπλαση της Στοας Μοδιανο:
https://www.voria.gr/article/etsi-tha-i ... diano-foto


Οικτρο το σχέδιο τους... και το περίμενα!
Λένε για "μία σύγχρονη αγορά τροφίμων, που θα διατηρεί ωστόσο τον χαρακτήρα και τη μορφή που έχει από το 1925 και κατ΄επέκταση την παλιά της αίγλη"... και θα μου βάλουν τραπεζοκαθισματα στο πατάρι?!
Έλειπε ένα mall από εκείνο το οικονομικό τετράγωνο...

Μα, απ'ότι θυμάμαι υπήρχε και παλιότερα εστιατόριο στο πατάρι. Ήταν παλιά το Meat Me που έγινε μετέπειτα Sofita. :hmmm:

Από αυτά που διαβάζω το κτήριο χρειάζεται στατική ενίσχυση και όντως ένα καλό βάψιμο. Ο χαρακτήρας του όμως ΙΜΟ δεν πρέπει να αλλάξει, μαζί με την αγορά Βλαλη παραδίπλα είναι από τα πολύ χαρακτηριστικά σημεία του κέντρου, που δίνουν τοπικό χρώμα. Οι νέοι ιδιοκτήτες υποθέτω ότι θέλουν να κάνουν κάτι τέτοιο:

Εικόνα