Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#566464 Μήπως πάει τίποτα να τα παίξει η μίζα και κολλάει ώρες ώρες;;; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#566721 Δε μπορώ να διαβάσω τον εγκέφαλο του γκολφ με το iOBD2 (Elm27 wifi είναι το μηχανάκι που έχω). Δε συνδέεται στο wifi . Το πετάει δλδ. Ενώ μέχρι τώρα κανένα πρόβλημα... κάποια αναβάθμιση δεν έχω κάνει. Τί να φταίει;


< >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#566729 Δοκίμασε σε άλλο κινητό για αρχή. Τα elm του σωρού πάντως έχουν αμφίβολη αντοχή.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#566845 Ευχαριστώ Κωνσταντίνε. Θα δοκιμάσω όπως είπες. Αν δεν πετύχει, ποιο συνιστάς για ερασιτεχνική χρήση;


< >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#566853 Εγώ μετά από 3-4 κλώνους από το Ebay πήρα ένα Obdlink. Αλλά είναι όντως ακριβό και αν δεν είχα την κάψα δεν νομίζω να τα έδινα. Αν χρειαστεί να αλλαξεις, πάρε κάτι από το Amazon (με πωλητή το amazon) με καλές κριτικές ώστε να μπορείς να το επιστρέψεις.

Επίσης, δοκίμασε να δεις αν βλέπει το wifi υπολογιστής κι αν μπορεί να συνδεθεί αυτός. Δεν ξέρω πόσο μυστήριο είναι το iOS με τέτοιες συσκευές.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#566913
Anonymous Founder έγραψε:Μόνο Wi-Fi για το iOS, ξέχνα τους φθηνούς κλώνους.


Σίγουρα; Υπάρχουν dongles με BT για iOS, απλά συγκεκριμένου τύπου, αλλά όπως είπα και πριν δεν είναι φτηνοί. Πχ:
https://www.amazon.co.uk/ScanTool-OBDli ... d2+scanner
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#566931
drdino έγραψε:Εγώ μετά από 3-4 κλώνους από το Ebay πήρα ένα Obdlink. Αλλά είναι όντως ακριβό και αν δεν είχα την κάψα δεν νομίζω να τα έδινα. Αν χρειαστεί να αλλαξεις, πάρε κάτι από το Amazon (με πωλητή το amazon) με καλές κριτικές ώστε να μπορείς να το επιστρέψεις.

Επίσης, δοκίμασε να δεις αν βλέπει το wifi υπολογιστής κι αν μπορεί να συνδεθεί αυτός. Δεν ξέρω πόσο μυστήριο είναι το iOS με τέτοιες συσκευές.

Είναι λίγο car specific ρε γμτ το obdlinkmx.

Πήρα ένα, δε μπορούσε να συνδεθεί και όταν το κουμπωνα έβγαζε διαφορά errors το evo (abs, asr κλπ). Λέω φταίει το dongle. Το άλλαξα και πάλι τα ίδια ενώ με το elm έπαιξε.

Το πήρα γιατί ο developer του mutv2 add on στο torque αυτό ήθελε.

Κρίμα που δεν έπαιξε.

< >
Άβαταρ μέλους
By Chris
#566950
drdino έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Μόνο Wi-Fi για το iOS, ξέχνα τους φθηνούς κλώνους.


Σίγουρα; Υπάρχουν dongles με BT για iOS, απλά συγκεκριμένου τύπου, αλλά όπως είπα και πριν δεν είναι φτηνοί. Πχ:
https://www.amazon.co.uk/ScanTool-OBDli ... d2+scanner


Ελα, ποσο??? :s_whiteflag

Ποιο λογικο μου φαινεται να παρω ενα φτηνο android. Θα μου μεινει και η συσκευη :hmmm: