Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#566696
bill33 έγραψε:Μιας και είμαι πάνω απο ένα χρόνο χωρίς σταθερή εργασία,10 με 15 κακοπληρωμένα μεροκάματα το μήνα δεν αρκούν για τίποτα ,άρχισα να κοιτάω εξωτερικό.Μου κάνει εντύπωση πόσες αγγελίες υπάρχουν για Αγγλία σε χειρωνακτικά επαγγέλματα (αποθηκάριοι ,συσκευαστές ) αλλά και σε φροντιστές κατ'οίκον.Εχω κάνει κάποια κίνηση ..............


Δεν έχω να πω κάτι, πέρα του ότι εύχομαι οι δυσκολίες να είναι προσωρινές και να βρεις κάτι καλό άμεσα, Ελλάδα ή αλλού δεν ξέρω, δεν έχει και πολύ σημασία. :)
Άβαταρ μέλους
By elteo
#566697
Thomas_C200K έγραψε:
bill33 έγραψε:Κοίταζα και προς Γερμανία αλλά η γλώσσα είναι σοβαρό θέμα. Αν και υπάρχει συγγενής που είναι Μόναχο.Για μπρεξιτ ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν τι θα γίνει. Σε εμενα ταυτότητα και δίπλωμα οδήγησης θέλουν. Έχω κάνει επαφές και με ελληνικό γραφείο που είναι Αγγλία καθώς και με Αγγλίδα recruiter που είναι Ελλάδα .

Πρόσεχε τους νταβατζίδες (recruiter) πολλά λένε και απο αυτα που λενε στην πραξη ισχυουν τα ελάχιστα. Αν θες μπορώ να σου πώ σε πμ διάφορα για Γερμανία.
Αν πείς ότι έρχεσαι Γερμανία πάντως μην πάς σε ελληνική ταβέρνα, στο λέω ξεκάθαρα, αν θες σκλαβιά κάτσε Ελλάδα...., είναι η βασικότερη συμβουλή. Δουλειές υπάρχουν και θα υπάρχουν, αρκεί να πηγαίνει καλά η Γερμανική οικονομία :inlove: . Η γλώσσα ξεπερνιέται, εδώ έρχονται συνέχεια χωρίς γνώσεις και γλώσσα και χώνονται. Ούτε εγώ εχω την γλώσσα, οι παναγίες πάνε σύννεφο :lol: όταν εκνευρίζομαι στην δουλειά :lol:
Μόναχο αν έχεις κανά κομπόδεμα κανα 2000€ μινιμουμ ανεβαίνεις για τον πρώτο μήνα μάξ, αρκεί να ανέβεις και να σε περιμένει η δουλειά. Το Μόναχο είναι πανακριβο σε σπίτια (γκαρσονιέρες και πληρωνουν 900€ :help: , όχι ότι πάμε πίσω στην Φρανκφούρτη αλλά αυτό το δράμα δεν υπάρχει) Τέσπα αν θες οδηγός σε αστικά μπαίνεις και χωρίς γλώσσα πλέον γτ δεν έχουν οδηγούς :lol:
Εντιτ: Για αποθήκες συνήθως δουλεύουν με κλάρκ, οπότε το δίπλωμα είναι συν. Δεν κάνουν τόσο χειρονακτικές εργασίες οι αποθήκες, ευλογημένα κλαρκ και γερανοί :inlove:


Exoυν γίνει διάφορα ρεπορτάζ σε τηλεόραση ειδήσεις κτλ. Ισχύουν και δείχνει τι kwloφάρα είμαστε. :x
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#566700
bill33 έγραψε:Μόναχο εννοώ γενικότερη περιοχη, πχ η ανιψιά μένει στο feldkirchen .
Στο Ισεν έξω από το Μόναχο φίλος νοικιάζει σοφίτα με 400€, ζεστό.
Μεγάλη βέβαια γύρω στα 70 τμ αλλά η κουζίνα είναι κοινή δύο ορόφους κάτω.

Βασίλη εύχομαι τα καλύτερα!

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#566701
elteo έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:
bill33 έγραψε:Κοίταζα και προς Γερμανία αλλά η γλώσσα είναι σοβαρό θέμα. Αν και υπάρχει συγγενής που είναι Μόναχο.Για μπρεξιτ ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν τι θα γίνει. Σε εμενα ταυτότητα και δίπλωμα οδήγησης θέλουν. Έχω κάνει επαφές και με ελληνικό γραφείο που είναι Αγγλία καθώς και με Αγγλίδα recruiter που είναι Ελλάδα .

Πρόσεχε τους νταβατζίδες (recruiter) πολλά λένε και απο αυτα που λενε στην πραξη ισχυουν τα ελάχιστα. Αν θες μπορώ να σου πώ σε πμ διάφορα για Γερμανία.
Αν πείς ότι έρχεσαι Γερμανία πάντως μην πάς σε ελληνική ταβέρνα, στο λέω ξεκάθαρα, αν θες σκλαβιά κάτσε Ελλάδα...., είναι η βασικότερη συμβουλή. Δουλειές υπάρχουν και θα υπάρχουν, αρκεί να πηγαίνει καλά η Γερμανική οικονομία :inlove: . Η γλώσσα ξεπερνιέται, εδώ έρχονται συνέχεια χωρίς γνώσεις και γλώσσα και χώνονται. Ούτε εγώ εχω την γλώσσα, οι παναγίες πάνε σύννεφο :lol: όταν εκνευρίζομαι στην δουλειά :lol:
Μόναχο αν έχεις κανά κομπόδεμα κανα 2000€ μινιμουμ ανεβαίνεις για τον πρώτο μήνα μάξ, αρκεί να ανέβεις και να σε περιμένει η δουλειά. Το Μόναχο είναι πανακριβο σε σπίτια (γκαρσονιέρες και πληρωνουν 900€ :help: , όχι ότι πάμε πίσω στην Φρανκφούρτη αλλά αυτό το δράμα δεν υπάρχει) Τέσπα αν θες οδηγός σε αστικά μπαίνεις και χωρίς γλώσσα πλέον γτ δεν έχουν οδηγούς :lol:
Εντιτ: Για αποθήκες συνήθως δουλεύουν με κλάρκ, οπότε το δίπλωμα είναι συν. Δεν κάνουν τόσο χειρονακτικές εργασίες οι αποθήκες, ευλογημένα κλαρκ και γερανοί :inlove:


Exoυν γίνει διάφορα ρεπορτάζ σε τηλεόραση ειδήσεις κτλ. Ισχύουν και δείχνει τι kwloφάρα είμαστε. :x

Θες να σου πω για φίλο το καλοκαιρι του 2017 που ήταν οδηγός στο αστικό κτελ στο Αγρίνιο, έφυγε για τους δικους του λόγους, τον βοήθησα να βρεί δουλειά σε δημοτική επιχείρηση συγκοινωνίας, αλλά τον καιρό που κωλοβάραγε Ελλάδα δεν έμαθε κανά βασικό γερμανικό και στην συνέντευξη κόπηκε, έπρεπε να βρεί δουλειά αμέσως και του λέω μεγάλε κατέβα Ελλάδα προτίμησε την ελληνική γαλέρα και έλα λίγους μηνες μετά, μου λέει όχι ένας φίλος δουλευει σε ταβέρνα θα πάω, του λέω θα το μετανοιώσεις... πηγαινε Ελλάδα, επέμενε να πάει γτ του έταξαν τζάμπα εισιτήριο να ανέβει στα σύνορα με Δανία, ασφαλισμένος, 1500€ :svivhaha: καθαρά ρεπό και 8ωρο :svivhaha: :svivhaha: :svivhaha: :svivhaha: , από όλα αυτά δεν ίσχυσε κλασσικά τίποτα. 16 ωρες στο πόδι, το εισιτηριου του τραίνουν έκανε 180€ (120€ για Ελλάδα αν εφευγε), το πλήρωσε ο φίλος, κακομεταχείρηση και απειλές ότι θα τον πετάξουν στον δρόμο και από λεφτά σχεδόν 600€ καθαρά γτ του αφαιρούσε και το ενοίκιο για την τρυπα που του νοικιαζε ο ελληνάρας. Ήταν στην άλλη άκρη της Γερμανίας και δεν μπορούσα να τον φιλοξενησω. Μου είπε ότι είχα απόλυτο δικιο, έστρωσε κώλο εκανε γερμανικά μεσω βαιμπερ και τώρα δουλευει στην δημοτικη συγκοινωνία κύριος.
ή για μητέρα και αδερφή φίλου (σειρά από τον στρατό το παιδί) να αναφέρω στα σύνορα με Αυστρία που ανέβηκαν από Θεσ/νίκη για να δουλέψουν σε ελληνικό εστιατόριο, ο τύπος δεν εμφανιστηκε ποτέ και μείνανε στον σταθμο του τρένου βράδυ και βρέθηκα από την Φρανκφούρτη την επόμενη να οδηγώ για να της πάρω να τις φιλοξενήσω λίγες μέρες τις γυναίκες μέχρι να βρουν κάτι.
Θα το πώ και ας πονάει. ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΩΛΟΦΑΡΑ ΜΕ ΤΑ ΟΛΑ ΜΑΣ.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#566702
Thomas_C200K έγραψε:
bill33 έγραψε:Μόναχο εννοώ γενικότερη περιοχη, πχ η ανιψιά μένει στο feldkirchen .

Για πές για την ανηψιά :inlove: :inlove: και τα της δουλειάς τα βλέπουμε :lol:
Κακόγουστη πλάκα συγγνώμη :oops:

Παντρεμένη με Σέρβο άσβερκο!! :shifty:

Πλάκα κάνω ,έχει σβέρκο ο άνθρωπος. :lol: και δεν παρεξηγώ,τόσα χρόνια γνωριζόμαστε άλλωστε.
Για τις αποθήκες χρειάζονται και χέρια γιατί οι παλέτες δεν φτιάχνονται μόνες τους.Πρέπει κάποιος να συγκεντρώνει τα προιόντα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#566703 Πάντως μακριά από Έλληνες εργοδότες.
Είναι οι χειρότεροι που μπορείς να βρεις.
Όλοι οι φίλοι που πήγαν Γερμανία αυτό λένε.

Σε αντίθεση με τους Τούρκους που τους βοήθησαν

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#566707
bill33 έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:
bill33 έγραψε:Μόναχο εννοώ γενικότερη περιοχη, πχ η ανιψιά μένει στο feldkirchen .

Για πές για την ανηψιά :inlove: :inlove: και τα της δουλειάς τα βλέπουμε :lol:
Κακόγουστη πλάκα συγγνώμη :oops:

Παντρεμένη με Σέρβο άσβερκο!! :shifty:

Πλάκα κάνω ,έχει σβέρκο ο άνθρωπος. :lol: και δεν παρεξηγώ,τόσα χρόνια γνωριζόμαστε άλλωστε.
Για τις αποθήκες χρειάζονται και χέρια γιατί οι παλέτες δεν φτιάχνονται μόνες τους.Πρέπει κάποιος να συγκεντρώνει τα προιόντα.

Ντάξει μωρέ σιγά την δουλειά :lol:
Από τις δικες μου εμπειρίες πάντως μπορώ να σου πώ διάφορα, θα πώ και ένα βασικό που στην Ελλάδα είναι λανθασμένο. Νομίζουν πολλοί ότι θα ανέβουν στην Γερμανία και βρεχει λεφτά γτ κατεβαίνουν τα ζωάδια το καλοκαίρι και πουλάνε παραμύθια ότι κονομάνε αλλά δεν λένε ότι 11 μήνες κάνουν το σκατό τους παξιμάδι και εναν μήνα κάνουν τους μπρούκλιδες και έχω ακούσει τα μύρια όσα ότι κονομαμε εδώ πάνω και δεν συμμαζεύεται.
Οι μισθοι είναι κανονικοι υπολογίζεις γυρω στα 1500€ καθαρά, περίπου (δεν μιλάμε για γιατρους, προγραμματιστες, κλπ τέτοια, αλλά για τα απλά επαγγέλματα), οπότε μην ακους παιρνω 3000€ και ειμαι αρχοντας γιατί λένε τα μικτά, τα καθαρά ας είναι καλά η εφορία....
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#566720
Thomas_C200K έγραψε:
bill33 έγραψε:Κοίταζα και προς Γερμανία αλλά η γλώσσα είναι σοβαρό θέμα. Αν και υπάρχει συγγενής που είναι Μόναχο.Για μπρεξιτ ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν τι θα γίνει. Σε εμενα ταυτότητα και δίπλωμα οδήγησης θέλουν. Έχω κάνει επαφές και με ελληνικό γραφείο που είναι Αγγλία καθώς και με Αγγλίδα recruiter που είναι Ελλάδα .

Πρόσεχε τους νταβατζίδες (recruiter) πολλά λένε και απο αυτα που λενε στην πραξη ισχυουν τα ελάχιστα. Αν θες μπορώ να σου πώ σε πμ διάφορα για Γερμανία.
Αν πείς ότι έρχεσαι Γερμανία πάντως μην πάς σε ελληνική ταβέρνα, στο λέω ξεκάθαρα, αν θες σκλαβιά κάτσε Ελλάδα...., είναι η βασικότερη συμβουλή. Δουλειές υπάρχουν και θα υπάρχουν, αρκεί να πηγαίνει καλά η Γερμανική οικονομία :inlove: . Η γλώσσα ξεπερνιέται, εδώ έρχονται συνέχεια χωρίς γνώσεις και γλώσσα και χώνονται. Ούτε εγώ εχω την γλώσσα, οι παναγίες πάνε σύννεφο :lol: όταν εκνευρίζομαι στην δουλειά :lol:
Μόναχο αν έχεις κανά κομπόδεμα κανα 2000€ μινιμουμ ανεβαίνεις για τον πρώτο μήνα μάξ, αρκεί να ανέβεις και να σε περιμένει η δουλειά. Το Μόναχο είναι πανακριβο σε σπίτια (γκαρσονιέρες και πληρωνουν 900€ :help: , όχι ότι πάμε πίσω στην Φρανκφούρτη αλλά αυτό το δράμα δεν υπάρχει) Τέσπα αν θες οδηγός σε αστικά μπαίνεις και χωρίς γλώσσα πλέον γτ δεν έχουν οδηγούς :lol:
Εντιτ: Για αποθήκες συνήθως δουλεύουν με κλάρκ, οπότε το δίπλωμα είναι συν. Δεν κάνουν τόσο χειρονακτικές εργασίες οι αποθήκες, ευλογημένα κλαρκ και γερανοί :inlove:


Είναι εντελώς άκυρο να ζεις σε μια χώρα και να μην μιλάς την γλώσσα της. Εκτός αν είσαι τίποτα CEO στα Εμιράτα και δεν έχεις επαφή με την πλέμπα. Αλλά σε νορμάλ καταστάσεις η γλώσσα χρειάζεται από το super market ως το λεωφορείο. Είμαι 100% υπέρ ΗΒ για τον Bill.

Και κοιτάω κι εγώ... :oops:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#566722
REALZEUS έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:
bill33 έγραψε:Κοίταζα και προς Γερμανία αλλά η γλώσσα είναι σοβαρό θέμα. Αν και υπάρχει συγγενής που είναι Μόναχο.Για μπρεξιτ ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν τι θα γίνει. Σε εμενα ταυτότητα και δίπλωμα οδήγησης θέλουν. Έχω κάνει επαφές και με ελληνικό γραφείο που είναι Αγγλία καθώς και με Αγγλίδα recruiter που είναι Ελλάδα .

Πρόσεχε τους νταβατζίδες (recruiter) πολλά λένε και απο αυτα που λενε στην πραξη ισχυουν τα ελάχιστα. Αν θες μπορώ να σου πώ σε πμ διάφορα για Γερμανία.
Αν πείς ότι έρχεσαι Γερμανία πάντως μην πάς σε ελληνική ταβέρνα, στο λέω ξεκάθαρα, αν θες σκλαβιά κάτσε Ελλάδα...., είναι η βασικότερη συμβουλή. Δουλειές υπάρχουν και θα υπάρχουν, αρκεί να πηγαίνει καλά η Γερμανική οικονομία :inlove: . Η γλώσσα ξεπερνιέται, εδώ έρχονται συνέχεια χωρίς γνώσεις και γλώσσα και χώνονται. Ούτε εγώ εχω την γλώσσα, οι παναγίες πάνε σύννεφο :lol: όταν εκνευρίζομαι στην δουλειά :lol:
Μόναχο αν έχεις κανά κομπόδεμα κανα 2000€ μινιμουμ ανεβαίνεις για τον πρώτο μήνα μάξ, αρκεί να ανέβεις και να σε περιμένει η δουλειά. Το Μόναχο είναι πανακριβο σε σπίτια (γκαρσονιέρες και πληρωνουν 900€ :help: , όχι ότι πάμε πίσω στην Φρανκφούρτη αλλά αυτό το δράμα δεν υπάρχει) Τέσπα αν θες οδηγός σε αστικά μπαίνεις και χωρίς γλώσσα πλέον γτ δεν έχουν οδηγούς :lol:
Εντιτ: Για αποθήκες συνήθως δουλεύουν με κλάρκ, οπότε το δίπλωμα είναι συν. Δεν κάνουν τόσο χειρονακτικές εργασίες οι αποθήκες, ευλογημένα κλαρκ και γερανοί :inlove:


Είναι εντελώς άκυρο να ζεις σε μια χώρα και να μην μιλάς την γλώσσα της. Εκτός αν είσαι τίποτα CEO στα Εμιράτα και δεν έχεις επαφή με την πλέμπα. Αλλά σε νορμάλ καταστάσεις η γλώσσα χρειάζεται από το super market ως το λεωφορείο. Είμαι 100% υπέρ ΗΒ για τον Bill.

Παρανόησις, της ίδιας ακριβώς άποψης είμαι, απλά το έγραψα για τον φόβο στην αρχή, εννοείται ότι μαθαίνουμε την γλώσσα της εκάστοτε χώρας που μας φιλοξενεί, είναι σεβασμός, τουλάχιστον έτσι το βλεπω εγώ :oops: . Που είσαι Αλέξανδρε να πίναμε ένα ουίσκι κάτω από τον ήλιο :thumbsdown: (θα είμαστε σκιά να χαζευουμε τα τεμάχια να λιάζονται :shifty: )
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#566727
REALZEUS έγραψε:Ουισκάρες ρε Θωμά!!! :metalo:

Πότε κατεβαίνεις; Να κανονίσουμε με Κώστα και Ορέστη. :s_drinks

Πάσχα, με την κλασσική μικρή άδεια που παίρνω :iconcool: και θα έρθω από Βαλκάνια για πρώτη φορά εν είδη περιπέτειας (γελάνε και οι πέτρες με το τελευταίο)
Δεν έχω μεγάλη άδεια φέτος :(
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#566735
Thomas_C200K έγραψε:δεν έμαθε κανά βασικό γερμανικό και στην συνέντευξη κόπηκε

Πόσες ώρες πρέπει να αφιερώσεις για αυτά τα βασικά Γερμανικά; 40-400-800 ?
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#566736 Το ερώτημα είναι αν θέλεις να ζήσεις σε μια χώρα. Σε γερμανόφωνη δεν θα μπορούσα με τίποτα και δεν έχει να κάνει μόνο με την γλώσσα, αλλά και με την νοοτροπία των γηγενών.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#566737 Έχει μαζευτεί εκεί κόσμος από κάθε σημείο της οικουμένης , δεν μπορεί να είναι τόσο χάλια.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#566741 Το ίδιο ισχύει και με τις μύγες και τα σκατά. Ο καθένας προσαρμόζεται διαφορετικά. Εγώ με το που ακούω γερμανικά, γίνομαι κάπως έτσι:

Εικόνα