Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#565340 H A3 το κάνει αυτό. Αν τώρα, πετάς με Ryanair...



(σύμφωνα με μέχρι στιγμής ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες, αυτή ήταν η αντίδραση του Κορσέ όταν ξέχασαν το γεύμα vegan που είχε ζητήσει. Το τζίμετρο του αεροσκάφους έγραψε peak loading +8.777g.)
Άβαταρ μέλους
By drdino
#565354 Με Delta ήμουν, η Ryan όταν με το καλό βάλει wifi θα χρεώνει 50 λίρες για τους πρώτους 20 με καλό bandwidth, οι υπόλοιποι θα πέφτουν σε τυχαίο κανάλι

Προσγείωση πολύ καλή πάντως, παρόλο το κούνημα στην προσέγγιση, αν και έχουμε και αερόσακο στη ζώνη για παν ενδεχόμενο:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#565627 ^ :lol:

Έχει ψιλοανακαινίσει η Aegean τα Α320/321 της ή έχει πάρει καινούρια; Και στο 320 ATH-LGW και στο 321 LHR-ATH η οριζόντια λωρίδα κάτω από τα ντουλάπια χειραποσκευών ήταν κόκκινη :inlove: Δε θυμάμαι να την έχω ξαναπετύχει :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#565640
Dimitris_P έγραψε:^ :lol:

Έχει ψιλοανακαινίσει η Aegean τα Α320/321 της ή έχει πάρει καινούρια; Και στο 320 ATH-LGW και στο 321 LHR-ATH η οριζόντια λωρίδα κάτω από τα ντουλάπια χειραποσκευών ήταν κόκκινη :inlove: Δε θυμάμαι να την έχω ξαναπετύχει :hmmm:


Είναι στο πλάνο να πάρει καμιά 40αρια. :lol:

http://www.kathimerini.gr/971108/articl ... -toy-aiwna

Φαντάζομαι δεν έχει υπάρξει παραλαβή ακόμα , ίσως είναι κάποιο ρετουσάρισμα αυτό που είδες.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#565754 Κυκλοφορούν διάφορες παραλλαγές εσωτερικών λεπτομερειών στα airbus της Aegean. Έχω πετύχει κι εγώ τις κόκκινες λωρίδες. Καινούρια αεροσκάφη δεν έχει παραλάβει ακόμα, εκτός από τα 8 (νομίζω) με τα winglets πριν καναδυο χρόνια. Δεν θυμάμαι να συνδέσω αν αυτά έχουν την κόκκινη ρίγα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#566183 Πτήση τρόμου προς Χανιά - Εικόνες από το εσωτερικό του αεροσκάφους - Πάνω από μιαμιση ώρα έκανε κύκλους πάνω από το αεροδρομιο Χανίων - Κάθε προσπάθεια να προσγειωθεί ήταν ανεπιτυχής με αποτέλεσμα να επιστρέψει Αθήνα μετά από σχεδόν μιάμιση ώρα

https://www.facebook.com/Flashnews.gr/v ... 650712261/
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#566202 Βαριέμαι να ψάξω να βρω πόση ώρα έκανε holding το συγκεκριμένο, αλλά έτσι πως είναι γραμμένο στο "άρθρο" μου μοιάζει πιο πιθανό όλη η πτήση πηγαινέλα να κρατησε μιάμιση ώρα. Anyway.
Και το βίντεο δεν έδειξε και κανέναν μεγάλο τρόμο, νορμάλ κουνήματα για Κρήτη.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#566301
JarnoT έγραψε:Και το βίντεο δεν έδειξε και κανέναν μεγάλο τρόμο, νορμάλ κουνήματα για Κρήτη.


Ε, καλά... πρέπει να κλικάρεις κιόλας... :lol:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#567009
Zorz έγραψε:Σχετικά με το φαγητό, η ποιότητα του πέφτει τη τελευταία διετία. MUC-SKG είχε ως γεύμα 1 μπουκιά τυροπιτάκι και 1 μπουκιά σπανακοπιτάκι. Το φθινόπωρο στο EDI-ATH είχε κοφτό μακαρονάκι και στο ATH-OTP είχε ένα τουλάχιστον συμπαθέστατο σάντουιτς. Όπως σωστά αναφέρεις όμως, οι άλλοι legacy carriers δεν προσπαθούν καν πλέον, πχ. η Lufthansa LHR-MUC είχε ως σνακ 1 (ολογράφως: ένα) μπισκότο.


Τελικά μας διαβάζουνε, γιατί στο SKG-MUC το φαΐ ήταν σαφώς βελτιωμένο. :s_yes Παρεμπιπτόντως, μου έκανε εντύπωση ότι τo load factor της Lufthansa στη διαδρομή Heathrow-Μόναχο ήταν πολύ χαμηλό και στις 2 κατευθύνσεις. :hmmm: Δεν ξέρω αν είναι λόγω χαμηλής σεζόν ή ώρας των πτήσεων (1η πρωινή για Μόναχο και βράδυ επιστροφή, θα περίμενα να είχαν μεγαλύτερη ζήτηση) αλλά μιλάμε για <40% και <1/3 αντίστοιχα.

μπόνους πόιντ: πτήση repositioning μεταξύ Gatwick και Heathrow.

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#567116 Καλά μπαρμπούτσαλα, μη σκάς. Διάλεξα 2 τυχαίες ημερομηνίες τον Σεπτέμβριο και είναι ένα 200αρι το πήγαινε και ένα 350άρι το έλα χωρίς βαλίτσα και χωρίς φαγητό, ακόμα και στο low fare calendar δεν πάει και πολύ πιο κάτω (~400 ίσως ).

Με Luft που βγάζει συχνά προσφορές άντε να είναι κανένα 100-150αρι πάνω.
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#567306 Τι έλεγα;

Σημερινό mail.

Εικόνα

*lufthansa.‍com starting fare levels, departing Athens. All prices mentioned are final round trip fares including taxes. Economy Light fares for USA include hand-luggage only (up to 8kg). Subject to availability.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#567321 Διπλάσια αρχική τιμή απ τη Norwegian...
Λογικό βέβαια...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#567323 Η Aegean θα κάνει τπτ ή θα κάθεται να τους κοιτάζει;