Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#565703
KiloMeater έγραψε:
corsair έγραψε:Τις 3DFX Voodoo τις θυμαται κανεις? :(

Proud owner

Είχα και την 3500 με το χελωνακι ανταπτορα svga και την 5500
Άβαταρ μέλους
By elteo
#565710
dimik έγραψε:
corsair έγραψε:
georgetz έγραψε:Εποχές PIII με 450 MHz κ Voodoo 3 16MB με 29fps στο Quake 3 , epic


Ωπα. Οχι Amd Athlon και overclock με μολυβι? :x
Τι μας πέρασες τίποτα λινατσες με AMD?
Δοκιμάσαμε Cyrix φτάνει...
Celeronι υπερχρονισμενο και άγιος ο θεός.


+1 για Vodoo

< >


Cyrix P133+ τι μου θύμησες.... :oops:
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#565714
MIXOStsi έγραψε:Αν ο άλλος φτιάξει desktop με 300€, να βάλει psu με 100€ είναι υπερβολή...
Ανάλογα τις απαιτήσεις σου, ψωνίζεις...


Η Corsair εχει semi-modular μοντελα με 55€
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#565752
melos86 έγραψε:Η Voodo3 και η RIVA TNT2 Ultra ηταν οι καρτες που ξεροσταλιαζαν ολοι... Happy days!!!

+1 και +1, κι οι δυο πέρασαν κι απ' τα δικά μου χέρια.

450άρης corsair υποστήριζε το δικό μου μηχανάκι (στην προ nuc εποχή), και συνεχίζει να δουλεύει στο πατρικό, από το 2011.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#565758
Eliaskat έγραψε:τα οποια δεν ειναι καλα .....


Ειχες θεματα;;;
Γιατι προσωπικα εγω δεν ειχα ποτέ
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#565823
Wagner669 έγραψε:
MIXOStsi έγραψε:Αν ο άλλος φτιάξει desktop με 300€, να βάλει psu με 100€ είναι υπερβολή...
Ανάλογα τις απαιτήσεις σου, ψωνίζεις...


Η Corsair εχει semi-modular μοντελα με 55€


no shit...
Τι έγραψα εγώ προηγουμένως? :lol:
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#565853
MIXOStsi έγραψε:
Wagner669 έγραψε:
MIXOStsi έγραψε:Αν ο άλλος φτιάξει desktop με 300€, να βάλει psu με 100€ είναι υπερβολή...
Ανάλογα τις απαιτήσεις σου, ψωνίζεις...


Η Corsair εχει semi-modular μοντελα με 55€


no shit...
Τι έγραψα εγώ προηγουμένως? :lol:

Μα.... Δεν το γραψα για να διαφωνησω...

:lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#565854 Αυτό με τα τροφοδοτικά δεν το καταλαβαίνω πάντως. Σε 25 χρόνια να μου έχουν σκάσει 2-3 και από αυτά 1 μόνο προσωπικό και σε PC που δουλεύουν τουλάχιστον 12 ώρες την μέρα.

Αν δεν είναι no name κινεζια ο μόνος λόγος να σκάσει είναι από εξωτερικό παράγοντα-ρεύμα ή σκονη/θερμοκρασία.

< >
Άβαταρ μέλους
By Eliaskat
#565886
Wagner669 έγραψε:
Eliaskat έγραψε:τα οποια δεν ειναι καλα .....


Ειχες θεματα;;;
Γιατι προσωπικα εγω δεν ειχα ποτέ


η φθηνή σειρά απο την corsair μου εβγαλε προβλημα με το καλημερα...
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#565935
dimik έγραψε:Αυτό με τα τροφοδοτικά δεν το καταλαβαίνω πάντως. Σε 25 χρόνια να μου έχουν σκάσει 2-3 και από αυτά 1 μόνο προσωπικό και σε PC που δουλεύουν τουλάχιστον 12 ώρες την μέρα.

Αν δεν είναι no name κινεζια ο μόνος λόγος να σκάσει είναι από εξωτερικό παράγοντα-ρεύμα ή σκονη/θερμοκρασία.

< >


Δεν ειναι ολα τα τροφοδοτικα ετοιμα να αντιμετοπισουν τη ΔΕΗ....

Eliaskat έγραψε:
Wagner669 έγραψε:
Eliaskat έγραψε:τα οποια δεν ειναι καλα .....

Ειχες θεματα;;;
Γιατι προσωπικα εγω δεν ειχα ποτέ


η φθηνή σειρά απο την corsair μου εβγαλε προβλημα με το καλημερα...


DOA η ή δουλεψε λιγο και τα παιξε;;;

Παντως συμβαινει και στις καλυτερες οικογενεις, γι αυτο προτιμω παντα Corsair, γιατι η διαδηκασια RMA τους ειναι απο τις καλυτερες. Οσες φορες εχει χρειαστει, εμεινα απολυτα ευχαριστημενος.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#566045
dimik έγραψε:Αυτό με τα τροφοδοτικά δεν το καταλαβαίνω πάντως. Σε 25 χρόνια να μου έχουν σκάσει 2-3 και από αυτά 1 μόνο προσωπικό και σε PC που δουλεύουν τουλάχιστον 12 ώρες την μέρα.

Αν δεν είναι no name κινεζια ο μόνος λόγος να σκάσει είναι από εξωτερικό παράγοντα-ρεύμα ή σκονη/θερμοκρασία.

< >

εγώ φίλε έχω τροφοδοτικό που έκανε 130€ και το έχω από το 2010 (και έδινε αναμενόμενο χρόνο λειτουργίας γύρω στις 150000 ώρες και ήταν από τα πρώτα τότε που άρχισε η φάση με τα 5 έτη εγγύηση)

για μένα το τροφοδοτικό είναι το Α και το Ω , όσα και να δώσεις δεν είναι χαμένα λεφτά και είναι το μόνο πράγμα που δεν θα έκοβα χρήματα στο pc

του χρόνου ΙΣΩΣ το αλλάξω, ανάλογα τι θα κάνω με το τωρινό μου setup , ίσως πάλι συνεχίσω να το χρησιμοποιώ δεν το φοβάμαι

αλλά και καινούριο να πάρω θα παίξω 150αρι σίγουρα, μιας και μιλάμε για κάτι που δεν απαξιώνεται

κουτιά, τροφοδοτικά, πληκτρολόγια, οθόνες, ηχεία είναι πράγματα που τα κρατάς για πάρα πολλά χρόνια δεν υπάρχει λόγος οικονομίας

περισσότερο νόημα έχει να κάνεις οικονομία στη gpu σου που στην 3ετια μαξ θα είναι για πέταμα και το τι πληρώνεις δεν πάει αναλογικά με το τι παίρνεις
Άβαταρ μέλους
By nido
#566049 130-150€ δεν είναι καθόλου παράλογο ποσό για κάποιον που είναι και gamer -- αν και στις μέρες μας έχει βελτιωθεί πολύ η κατανάλωση των top-end gpus. Αν δίνεις 500€ κάθε 3 χρόνια για κάρτα γραφικών για να απολαμβάνεις τα τελευταίας γενιάς παιχνίδια, δε θα βασιστείς σε τροφοδοτικό των 50€, αλλά ούτε και έχει νόημα να πας να δώσεις ένα 250άρι για να σηκώνεις μια 1070 (εκτός αν πρόκειται για τέρας efficiency, παίζεις όλη μέρα και είσαι πωρωμένος με οικονομία)...

Για τη Seasonic τι γνώμη έχετε? Σας έχει ψοφήσει κανένα?
Άβαταρ μέλους
By dimik
#566051 Δεν είμαι υπέρ του φτηνού τροφοδοτικού, άλλωστε ότι πληρώνεις παίρνεις, αλλά κατά της λογικής ότι τα τάδε επώνυμα είναι χειρότερα από τα δείνα.
Όλα μια χαρά είναι και Corsair και EVGA και Seasonic.

Τα τελευταία αν θυμάμαι καλά έπαιζαν μπάλα μόνα τους παλιά.

< >
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#566115 EVGA ο ξάδερφος άλλαξε , έβγαλε πρόβλημα. Αυτά συμβαίνουν , δεν είναι κάτι φοβερό.
Φοβερό θα είναι να φάει τέτοια τάση που να κουρέψει πυκνωτές κ να περάσει ατόφιο στο σύστημα :lol:

Τροφοδοτικό του 20ρικου παίζει εδώ κ 3.5 χρόνια αψεγάδιαστα σε Core 2 Duo >2.5GHz

Thermaltake 550W 10ετίας έχει αντέξει έναν 955 Phenom (>125W TDP) κ στα "κλόκια" του , μια 270X για μια περίοδο κλπα.

Απλά πλέον με τα 80plus κλπα + γνώμες/τέστ , μπορείς να έχεις καλύτερη εκτίμηση για το πως θα κινηθεί.