Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#565796
Anonymous Founder έγραψε:Εκεί καλείς οδική. Εγώ πάντως να αλλάξω λάστιχο, δεν πρόκειται.


σχιστηκε το ελαστικο και εισαι Κυριακη εκδρομη με την καλη σου και το παιδακι στο χιονοδρομικο/χωριο/βουνο κλπ
Τι θα κανει η οδικη που θα ερθει?
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#565798
kostis20 έγραψε:Δε ξέρω μου φαίνεται περίεργο να βρεθώ σε καμία ερημια και να πρέπει να περιμένω οδική .


< A3003 >


Σιγά. 3 φορές έχω πάθει λάστιχο και στις 3 έχω φωνάξει οδική. Η μία μάλιστα ήταν πριν 2 βδομάδες 1 ώρα πριν την εξέταση μαθήματος στο παπει!
Όχι ότι δεν ξέρω να αλλάζω ποιος κάθεται....


diplomat έγραψε:Την προηγούμενη εβδομάδα πέρασα από αντιπροσωπία της τογιότα και το αυτί μου πήρε κάτι για απρίλη.

Αγοραρε άλλαξε αντιπροσωπο γιατί σήμερα στη Λ. Σχιστού πέτυχα δύο νταλίκες μόνο με νέες 5θυρες Κορολλες. Και εμφανισιακά είναι κλάσεις ανώτερη απ' το Auris.


Anonymous Founder έγραψε:Το Aircross ζητάει 22Κ για καινούριο ανθρωπομεταφορέα, με 5 χρόνια εγγύηση. Το συγκεκριμένο κάνει 50% πάνω και είναι από τα τελευταία αυτοκίνητα που θα κοίταζα να αγοράσω (νομίζω χάνει οριακά από κάποια Skoda, μόνον και μόνον γιατί εκείνα είναι ακόμη πιο άσχημα).
Οπότε, για μένα ούτε τα 22Κ είναι ΟΚ για κάτι σαν το Aircross, ούτε τα σχεδόν 30Κ για μεταχειρισμένη Χ1 είναι επίσης ΟΚ. Όπως είπα, αν απλώς θέλω να μεταφέρω ανθρώπους από το ένα σημείο στο άλλο με ασφάλεια, υπάρχουν καλύτεροι τρόποι (και σίγουρα φθηνότεροι).


Χωρίς παρεξήγηση, με βάση αυτά που γράφεις δεν ξέρω κατά πόσον είστε ψημένοι να αλλάξετε αυτοκίνητο.


< Note >
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#565800 Αν διαλυθεί το λάστιχο όμως (όπως μου είχε τύχει παλαιότερα), η ρεζέρβα σε ξαναβάζει στο δρόμο σε 15 λεπτά...
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#565801
kostis20 έγραψε:Παιδιά εμείς έχουμε ψιλοκαταληξει.
500x 1.3T TCT cross.
Θα μπει παραγγελία με πανοραμική και LED.Λεω να βάλω και ρεζέρβα ανάγκης.
Αυτά .Ακούω παρατηρήσεις.



< A3003 >

Τέλειο spec. Προχώρα. Εννοείται πανοραμική και εννοείται ρεζέρβα.

< >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#565803 Ποιο κιττ επισκευής τώρα. :lol:

Της πλάκας ιστορία στο 87% των περιπτώσεων.

Κωστή σέβομαι τον χώρο καί τό δωρεάν λεηζερ που θα μου κάνεις καί δεν λέω κάτι για ιταλικό ντιζάιν και Φίατ. :s_roses

Καλορίζικο btw. :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#565808
kostis20 έγραψε:Αυτό λέω και εγώ.Αντε να βρεις λάστιχο.

< A3003 >


πολυ απλα δεν θα βρεις.
Φορτωμα το αυτοκινητο στην οδικη,μεταφορτωση συνηθως σε αλλη νταλικα εαν εισαι μακρυα,ψαχνεις με τι θα κατεβεις με γυναικα και παιδι Αθηνα με απιστευτη ταλαιπωρια και κοστος.Το αυτοκινητο επισης αναλογα με τα αυτοκινητα που εχουν μαζεψει,μπορει να κανει καποιες μερες να ερθει Αθηνα.
Παντα ρεζερβα.
με επιασε λαστιχο με τον Μητσο στην ευθεια της Θηβας 6 το πρωι πηγαινωντας να δω ενα αγωνα στη Λαμια,μαζι με γυναικα και παιδι.Συνεχισα σε 5 λεπτα κανονικα.
Με ειχε ξαναπιασει και ειχα μονο τη ρεζερβα αναγκης,συνεχισα κανονικα,αλλα μεχρι 80-90 χλμ/ωρα.
Μολις γυρισα,ζανταρα κανονικη ζανταμε λαστιχο,και απο τοτε στα ταξιδια παντα με αυτη
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#565813 3 φορές με έχει πιάσει λάστιχο στο Golf, καμία δεν άλλαξα μόνος ρεζέρβα, πολλή φασαρία. Σε κάθε ταξίδι εκτός Αθηνών παίρνουμε το κιτ της BMW.
Πρέπει να διαλυθεί εντελώς το λάστιχο για να μην κάνει δουλειά το κιτ.
Από εκεί και μετά, η ρεζέρβα είναι πιο σίγουρη λύση, αλλά την ευκολία του κιτ δεν την έχει.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#565814 Το ειχα γραψει εδώ και 2 χρονια, Κυριακη στον Αστακο εκοψα λαστιχο στο λιμανι… ευτυχως ειχα την μικρη ρεζερβα, το εφερα με 80 χλμ .. όμως ηταν τοσο φορτωμενο που δεν υπηρχε άλλη λυση, Το αλλαξα εγω φυσικα… Που να ερθει οδικη στον Αστακο θα ξημερώναμε και θα είμασταν εκει ακομα...
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#565816
dimviii έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Εκεί καλείς οδική. Εγώ πάντως να αλλάξω λάστιχο, δεν πρόκειται.


σχιστηκε το ελαστικο και εισαι Κυριακη εκδρομη με την καλη σου και το παιδακι στο χιονοδρομικο/χωριο/βουνο κλπ
Τι θα κανει η οδικη που θα ερθει?



Τα αυτονόητα
Άβαταρ μέλους
By g8777
#565817 - Σιγά την φασαρία να αλλάξεις λάστιχο, ίδια διαδικασία με την χρήση κιτ
- Κιτ ενδείκνυται για τρυπήματα από κάνα καρφί (μικρής διαμέτρου τρύπα), αν στο σκίσει πέτρα δεν κάνει τίποτα
- Το κιτ θα σε σώσει αν πιάσεις το ελαστικό στην αρχή του ξεφουσκωματος πριν στραβωσει ο σκελετός του , ειδάλλως πας για ρεζέρβα
- Με το κιτ θα αλλάξεις λάστιχο όπως καί δηποτε σύντομα,με ρεζέρβα οπότε ευκαιρεις .
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#565819
Anonymous Founder έγραψε:3 φορές με έχει πιάσει λάστιχο στο Golf, καμία δεν άλλαξα μόνος ρεζέρβα, πολλή φασαρία.

μεγαλυτερη φασαρια να αλλαξεις λαστιχο,απο το να περιμενεις οδικη?
Anonymous Founder έγραψε:Πρέπει να διαλυθεί εντελώς το λάστιχο για να μην κάνει δουλειά το κιτ.

δεν μπορεις να φανταστεις ποσο ευκολο ειναι να διαλυθει το λαστιχο.Μεχρι να καταλαβεις οτι σε εχει πιασει λαστιχο,ειναι συνηθως αργα,ειδικα εαν τρεχεις σε εθνικη κλπ. 2 φορες την εχω πατησει.
Anonymous Founder έγραψε:Από εκεί και μετά, η ρεζέρβα είναι πιο σίγουρη λύση, αλλά την ευκολία του κιτ δεν την έχει.


πιο ευκολο να ψαχνεις τρυπες βραδιατικα,απο το να αλλαξεις ρεζερβα? για μενα οχι.