Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#565644 Όταν αγόρασα την 1, το GTI DSG που σκεφτόμουν έπαιζε μεταχειρισμένο 2-3 ετών γύρω στα 22Κ, με τιμή καινούριου γύρω στα 32Κ. Και τότε ήμασταν όλοι ενθουσιασμένοι με το DSG ε;
:lipsealed:
Μιλώ για Golf V τότε.
Η σύγκριση ίδιας χρονολογίας RX8 με Golf V πρέπει να γίνει, ο rocsta σωστά απάντησε μένοντας στην 10ετία, αλλά αντίστοιχο του ΡοΧι είναι το 5άρι.
Αθροίζοντας τέλη και φόρο πολυτελούς διαβίωσης, άνετα έβγαιναν 1-2 rebuild του μοτέρ του Mazda. Σαν μεταχειρισμένο, σήμερα η μέση τιμή είναι σχεδόν η ίδια (1-2 χιλιάρικα διαφορά είναι αστεία να τα κουβεντιάζουμε).

Μιλώ σαν κάποιος που πήρε τότε δίλιτρο πισωκίνητο και όχι το ΡοΧι που το φοβήθηκα για το μοτέρ. Αποδεικνύεται πως το πρόβλημά μου θα ήταν η κατανάλωση και όχι το μοτέρ, κι αυτό μόνον τώρα που το χρησιμοποιεί η :inlove: να πάει στην δουλειά της. Πριν, εγώ είχα την Υ για την πόλη και μετά την μηχανή. Άρα, αν είχα αγοράσει το ΡοΧι θα ήμουν μια χαρά και δεν θα ένιωθα καθόλου κορόιδο. Το πρόβλημα του ΡοΧι είναι πως έπεσε στα χέρια πολλών που δεν είχαν χρήματα να το κρατήσουν σε μια καλή κατάσταση. Και γι' αυτό βλέπουμε το car.gr γεμάτο κοτέτσια.
:ninja:
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#565645 Ιανουάριος 2009
Εικόνα

Τον Δεκέμβρη του 08 το Mazda Challenge ήταν σε προσφορά στα 26000€ τελική τιμή για να ξεστοκαρουν. Θα ξεκινούσε το facelift το 2009 που νομίζω δεν ήρθε ποτέ.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#565651
cosneo έγραψε:Ιανουάριος 2009
Εικόνα

Τον Δεκέμβρη του 08 το Mazda Challenge ήταν σε προσφορά στα 26000€ τελική τιμή για να ξεστοκαρουν. Θα ξεκινούσε το facelift το 2009 που νομίζω δεν ήρθε ποτέ.


Χαμηλες τιμες τοτε και νομιζω οτι αργοτερα κατεβασαν και τα τελη ταξινομησης για το καλοκαιρι.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#565654 Το 2005 αγορασε συγγενης το Challenge και βολταραμε περιξ της Κομοτηνης.

Λιγες μερες μετα στην Καλαματα πηγαμε βολτα με το Golf gti φιλου.

Καμια μα καμια σχεση αναμεσα στα δυο αυτοκινητα. Το Mazda ηταν "αλλου" σε πλαισιο, στησιμο, στροφαρισμα και στο πως εκρυβε τα χιλιομετρα που μαζευε. Πηγαινες με 170 και ο κοφτης ρανταρ δεν το επιανε, αισθανοταν 30-40 λιγοτερα :lol: :lol:

Το Golf ηταν γρηγοροτερο μεν αλλα ηταν Golf. Ενα καλο μικρομεσαιο.


ΟΜΩΣ, θυμαμαι το ταπελακι στο σκιαδιο του οδηγου να λεει, ΚΑΘΕ ΔΥΟ ΓΕΜΙΣΜΑΤΑ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ ΕΛΕΞΤΕ / ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΤΕ ΛΑΔΙΑ
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#565657 Golf gti 2009 Τέλη κυκλοφορίας 690 € Χ11 + φόρος πολυτελείας '12/'13 440Χ2 , ΄14-'18 5Χ308 Σύνολο σχεδόν 10000€
Mazda RX-8 135Χ 11 σύνολο 1485
Αν υποθέσουμε οτι είχαν αγοραστεί καινούργια και το golf ήταν άψογο χωρίς ζημιές εκτός συντήρηση :lol:
με τη διαφορά μόνο απο τελή και φόρους κρατάς το παλιό Rx-8 για ανταλλακτικά ή το πουλάς (πες ότι του ήπιες το αίμα και σκόρπισε ) και παίρνεις ενα απο τα καλά μεταχειρισμένα πχ https://www.car.gr/20314620-mazda-rx-8- ... ed-edition
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#565668 Καλά, θα έχεις δώσει παραπάνω για τα καύσιμα.
Εσύ θα την κάνεις την κίνηση; Πήξαμε από φιλολογικές συζητήσεις.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#565701
Dimsabas έγραψε:Καλά, θα έχεις δώσει παραπάνω για τα καύσιμα.
Εσύ θα την κάνεις την κίνηση; Πήξαμε από φιλολογικές συζητήσεις.



Τον δίκασες :lol: :lol:

Από την ανάλυση ευαισθησίας λείπουν πάνω από 12k e διαφορά μόνο για βενζίνη. Βάλε και τα λάδια. :lol:
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#565704 Τα GTI δεν καίνε δηλ; και λάδια απαντώ και χωρίς να σχεδιάστηκαν γιαυτό ... ενω τα RX τουλάχιστον σχεδιάστηκαν ετσι ...
στα RX - 8 οποιος βιάζεται σκοντάφτει...δεν καίγομαι αν βρεθεί καλό ...καλώς, σήμερα είδα ενα , άριστο μηχανικά αλλα θέλει βάψιμο και καινούργια δέρματα μέσα , στα 5000 € πιστεύω πρέπει να δω και άλλα.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#565706
MONMAN έγραψε:Τα GTI δεν καίνε δηλ; και λάδια απαντώ και χωρίς να σχεδιάστηκαν γιαυτό ... ενω τα RX τουλάχιστον σχεδιάστηκαν ετσι ...
στα RX - 8 οποιος βιάζεται σκοντάφτει...δεν καίγομαι αν βρεθεί καλό ...καλώς, σήμερα είδα ενα , άριστο μηχανικά αλλα θέλει βάψιμο και καινούργια δέρματα μέσα , στα 5000 € πιστεύω πρέπει να δω και άλλα.


Έπεσες στην περίπτωση, ο BWA του gti δεν καίει λάδια :lol:

Με μέση κατανάλωση τα 10l/100km για το gti και τα 16l/100km για το rx8 η διαφορά στα 150k km είναι το χάος


Που φτάσαμε να επιχειρηματολογούμε υπέρ του golf :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#565715 Επίτηδες δεν ελαβα υπόψη τα καύσιμα γιατί ελάχιστοι με ρο χι θα το είχαν καθημερινό για να γράφουν 15000 χλμ το χρόνο , είναι αυτοκίνητο για ΣΚ 5000 χλμ το χρόνο και πολλά είναι .
Για τους δίλιτρους του γκρούπ το 2009 δεν είναι στην μαυρη περίοδο, την λαδωμένη, και τα έφτιαξαν μετά το 11 έτσι δεν λένε για κάτι αουντι κλπ ( δεν τα ξέρω καλά :tomato: )
Άβαταρ μέλους
By elteo
#565718 Γιατί συγκρίνεις ένα daily car τότε με ένα ΣΚcar ? Τι συμπέρασμα θες να βγάλεις? Ότι το ροχι είναι πιο συμφέρουσα αγορά?
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#565721
MONMAN έγραψε:Επίτηδες δεν ελαβα υπόψη τα καύσιμα γιατί ελάχιστοι με ρο χι θα το είχαν καθημερινό για να γράφουν 15000 χλμ το χρόνο , είναι αυτοκίνητο για ΣΚ 5000 χλμ το χρόνο και πολλά είναι .
Για τους δίλιτρους του γκρούπ το 2009 δεν είναι στην μαυρη περίοδο, την λαδωμένη, και τα έφτιαξαν μετά το 11 έτσι δεν λένε για κάτι αουντι κλπ ( δεν τα ξέρω καλά :tomato: )


Άρα θες και δεύτερο αυτοκίνητο και αμέσως αμεσωσ η ψαλίδα ανοίγει και άλλο. Κοντολογίς, το rx8 είναι ένα καταπληκτικό αυτοκίνητο αν ξέρεις τι αγοράζεις και είσαι διατεθειμένος να ζήσεις με τα πολλά κουσούρια του. Κακώς, λοιπόν, βάζουμε την οικονομία στο τραπέζι γιατί δεν ήταν και δεν θα είναι ποτέ οικονομικό.

Η αρχική μου τοποθέτηση ήταν υπό το πρισμα του πρώτου αγοραστή. Αυτός δικαίως νιώθει άσχημα για τα πολλά € που «επένδυσε»
Αν το αγοράσεις Μτχ για 2-3k € ως 3το όχημα είναι κάτι παραπάνω από σούπερ.

Μου πέρασε και εμένα φευγαλέα από το μυαλό το φθινόπωρο που άλλαξα ΙΧ, αλλά ευτυχώς το ξέχασα γρήγορα :lol:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#565723
red_monster έγραψε:Κοντολογίς, το rx8 είναι ένα καταπληκτικό αυτοκίνητο αν ξέρεις τι αγοράζεις και είσαι διατεθειμένος να ζήσεις με τα πολλά κουσούρια του. Κακώς, λοιπόν, βάζουμε την οικονομία στο τραπέζι γιατί δεν ήταν και δεν θα είναι ποτέ οικονομικό.


g8777 έγραψε:Και κατι ακομα πανω στο θεμα lpg.

Δεν ειναι λυση γιατι πολυ απλα ΔΕΝ αποτελεσε προβλημα.


Μπορω να εχω αλληλουια;;

ΜΠΟΡΩ; :adminpower:


υγ. Ειναι "κοντολογης" ie κοντη -γη , κοντος-συντομος τοπος (ως αναφορικο ουσιαστικο στο τεκταινομενο) (Βαρδιαμπασης 2003)