Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By alexm
#565672
georgetz έγραψε:Μιας κ ο Focusman91 έχει ίδιο :

α) όταν έχει κρύο , το μοτέρ ανεβάζει πάνω απο 1200 ρελαντί μέχρι να ζεσταθεί και έχει ένα ορατό/αισθαντικό jerkiness ?

β) είχες ποτέ θέματα με κρέμα-ργιερα , τίποτε θορύβους ?

γ) συμπλέκτη έχεις αλλάξει στα 130Κ ?

Αυτά , just checkin'
Fiesta mk7?

.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#565725
georgetz έγραψε:Μιας κ ο Focusman91 έχει ίδιο :

α) όταν έχει κρύο , το μοτέρ ανεβάζει πάνω απο 1200 ρελαντί μέχρι να ζεσταθεί και έχει ένα ορατό/αισθαντικό© jerkiness ?

Μερικά παλιότερα μοντέλα είχαν ανεβασμένο ρελαντί στο κρύο για να ζεσταίνεται γρηγορότερα ο καταλύτης και να περνάνε τους ρύπους.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#565804
georgetz έγραψε:Μιας κ ο Focusman91 έχει ίδιο :

α) όταν έχει κρύο , το μοτέρ ανεβάζει πάνω απο 1200 ρελαντί μέχρι να ζεσταθεί και έχει ένα ορατό/αισθαντικό jerkiness ?

β) είχες ποτέ θέματα με κρέμα-ργιερα , τίποτε θορύβους ?

γ) συμπλέκτη έχεις αλλάξει στα 130Κ ?

Αυτά , just checkin'


α) Εννοείται. Επίσης όταν ξεκινάει ακούγεται σαν ένας μεταλλικός ήχος απ' τον κινητήρα. Μέχρι να κουμπωσω Δευτέρα. Στην τρίτη σταματάει.

β) Εννοείται. Πέρυσι ή μου κάνανε λίπανση της περιοχής ή μου την αλλάξανε. Πάντως από τότε δεν έχω ξανακουσει το χαρακτηριστικό ΓΚΝΤΟΥΠ όταν γυρνάς το τιμόνι ακίνητος.

γ) Είμαι στα 136.800 χλμ. Και ακόμα δεν έχω αλλάξει! Λογικά θα θέλει. Σε έναν μήνα που θα πάει για σέρβις θα τους πω να το κοιτάξουν.

Μιας και θίξαμε τα παραπάνω. Για το α) έχουμε καμία γνωμουλα?

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#565805
georgetz έγραψε:Ναι όντως, παρά το nickname του , έχει Φιεστα μκ7 σπορτ με 120 ΑνατολικοΜακεδονίτικα άτια
Πόσοι να χουμε μείνει πια μωρέ. Δύο Τρεις?
(Κι όμως σήμερα που κυκλοφόρησα πολύ σε Πέραμα και Κέντρο, πέτυχα αλλά 2 )

Άντε να πεθάνει να πάρουμε το επόμενο Leon FR.
Για το nickname, έμαθα να οδηγώ σε Focus mk2 sedan και είχα δεθεί συναισθηματικά. Τιμής ένεκεν λοιπόν!

< Note >
Άβαταρ μέλους
By alexm
#565831 Κάτοχος fiesta 1.4 εδώ (ελπίζω όχι για πολύ ακόμη) :

1) Ναι
2) Η αντιπροσωπεία μου είπε ότι είναι πολύ συνηθισμένο θέμα και λύνεται με ένα απλό γρασάρισμα.
Εννοείται ότι ξαναεπιστρεφει.
3)111.000 και είμαι φυσικά με μαμά συμπλεκτη

.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#565835 Να θυμίσω πως ήταν πουλήσαμε το δικό μας Fiesta 1.4 έγινε ένας χαμός, έφυγε σε λιγότερο από 24 ώρες.
Τα καλά Fiesta πιάνουν πολύ καλά χρήματα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#565890 Όπως αποδεικνύεται ναι. :( :help:
Λογικά έπρεπε να το ξεκινήσω από λίγο πάνω από 6Κ, για να πάει με την έκπτωση στα 6Κ και όχι στα 5.5Κ που πουλήθηκε τελικά. Από την άλλη γλίτωσα τα τηλέφωνα και τις βλακείες του κάθε ηλίθιου, είχε έρθει ένας το πρωί της ημέρας που πουλήθηκε και ήθελε να το παίξει εξυπνακίδης ο "μηχανικός" του. Ήρθε με καθυστέρηση κι ενώ του είχα πει πως πρέπει να φύγω για την δουλειά, και άρχισε να μου δείχνει τα σημεία που έχουν βαφτεί...
Του απάντησα πως στην αγγελία λέω "ατρακάριστο" και όχι "άβαφο" αμάξι πόλης είναι, έχει σε κάποια σημεία βαφτεί. Συνέχισε να το παίζει "γνώστης" στο τέλος ουσιαστικά τον έδιωξα γιατί έπρεπε να φύγω. Το πήρε ο επόμενος που ήρθε το απόγευμα, ο οποίος ήρθε από την Αμαλιάδα, και το αγόρασε χωρίς καν να το οδηγήσει!
:s_shout
Άβαταρ μέλους
By taxidiwtis
#569204 καλησπέρα , σε ford focus mk2.5 1.6 tivct (2008)
ανταλλακτικα για σέρβις
σετ ιμαντα
αντλια νερου
αντιψυκτικο
βιδα στροφάλου;
λάδια 5-30 συνθετικα
φιλτρο λαδιου
μπουζι
φιλτρο καμπίνας

τιμή με εργασία όλα ford parts (fo.mo.co) :340€
τιμή με εργασία, αλλά σετ ιμάντα dayco/skf :290€

τι λέτε για τις τιμές (εξειδικευμένο συνεργείο) ; έχει κανείς άποψη για την εταιρεία dayco ;
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#569205 Τίμια τιμή (μαύρα φαντάζομαι)
Άβαταρ μέλους
By taxidiwtis
#569207
Asimov έγραψε:Τίμια τιμή (μαύρα φαντάζομαι)


ευχαριστώ για την απάντηση
δεν ξέρω ο αδερφός μου πέρασε το πρωι, θα ρωτησω και θα το διευκρινίσω
edit :μέ απόδειξη

καμια άποψη για τη dayco ;
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#574387 Alexm σου απαντω εδώ γιατί το θέμα αφορά Ford.
Έχοντας μιλήσει με τον Δούση το Σεπτέμβρη μου είπε ότι η οθόνη είναι απολύτως συμβατή για Fiesta MY2010 και μετά. Για τα προηγούμενα πρέπει να γίνει έλεγχος μια φυσας.
Επίσης νομίζω ότι χάνονται κάποιες λειτουργίες της κόκκινης οθόνης. Οι οποίες βέβαια είναι δευτερεύουσες μπρος σ αυτά που αποκτάς.
Τα κουμπιά στο τιμόνι λειτουργούν κανονικά (αν δεν έχουν πεθάνει απ' το 2012, όπως στο δικό μου δλδ. )

< Note >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#574394 Γιατί πέθαναν τα κουμπιά σου;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#574398 because it's a ford and not a toyota