Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#565532 Είναι μια lg 23ea63v με πλήκτρα αφής στην κάτω δεξιά πλευρά.

τώρα δεν δουλεύει κανένα, αλλά τουλάχιστον δεν πετιέται το OSD κάθε τρεις και λίγο.
Άβαταρ μέλους
By nido
#565614 Τροφοδοτικό (ένα Zalman 650W semi-modular που δεν είχε δουλέψει και πάρα πολύ αλλά τα είχε τα χρονάκια του) να πεθαίνει από την "αχρηστία"... Να που μου συνέβη κι αυτό!...
Πάω τις προάλλες να βάλω μπροστά ένα desktop που το είχα παροπλισμένο εδώ και κάτι χρόνια (για να του κουμπώσω επάνω δύο SSD να κλωνοποιήσω γρήγορα τον ένα στον άλλο).... τίποτα... Παρατηρώ ότι με το που άναβα το τροφοδοτικό αναβόσβηνε το power & το reset mini-button που έχει επάνω το motherboard (της Asus)... Του ξεκουμπώνω τα πάντα αφήνοντας μόνο τροφοδοσία να δω μήπως κάτι τα έχει παίξει, μια απ' τα ίδια... Reset bios με το σχετικό jumper, τσεκ μπαταρία 2032 (μια χαρά), βρε καλό μου βρε χρυσό μου, τίποτα... Το ψάχνω στο internet να δω τι παίζει με το συγκεκριμένο, λένε κάποιοι "μάλλον πρόβλημα σε κάποια γραμμή τροφοδοσίας, δε βγάζει σωστά volt το 24πλό σε κάποια pins". Δοκιμάζω το τροφοδοτικό του σε ένα παλιό motherboard (επίσης Asus), αναβόσβηνε κι εκεί ένα πράσινο led που έχει επάνω με το που το κούμπωνα κι έδινα ρεύμα... Χμμμ... Δανείζομαι ένα παλιό 350άρι από ένα άλλο PC που είχα στο υπόγειο, το συνδέω πάνω (χωρίς την κάρτα γραφικών, που δεν τη σηκώνει που να χτυπιέται), όλα καλά!... Ξαναβάζω το Zalman για double-check, τα ίδια... Λες και ήταν προγραμματισμένο να παραδώσει το πνεύμα σε 7-8 χρόνια είτε το χρησιμοποιείς είτε όχι (το '11 το είχα πάρει αλλάζοντας το προηγούμενο που δεν ήταν για πολλά-πολλά με δυνατές κάρτες γραφικών)...
Πάμε για κανένα "80plus" τώρα, μάλλον 550, κι άντε να δούμε τι αξίζει από αξιοπιστία στις μέρες μας (γιαπωνέζικους πυκνωτές κλπ κλπ) που να μη σπάει το ταμείο....
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#565635 Πάντως εγώ ένα corsair cx600 που έχω εδώ και καμιά 8ετία σίγουρα, κιχ δεν έχει κάνει... και δεν είναι και modular...
Οπότε ένα φρέσκο αντίστοιχης σειράς CX θα το πρότεινα...
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#565636 Προτεινω οχι τσιγκουνιες σε θεμα τροφοδοτικου.
Άβαταρ μέλους
By nido
#565661 Συμφωνώ, ακόμα και να μην έχει καμία σχέση με επαγγελματική χρήση το PC και να μην κρέμεται η ζωή σου (που λέει ο λόγος...) επάνω του.
Έχω βάλει φθηνό τροφοδοτικό (της τάξεως των 25-30€) σε οικονομικό mini-ITX PC που έχω φτιάξει για το καθιστικό μου (για ταινίες στην τηλεόραση, browsing, κανά email, κλπ) και για 2-3 φίλους και δεν έχει κάνει κιχ εδώ και σχεδόν μια τετραετία (στη δική μου περίπτωση χωρίς να σβήνει ποτέ το PC) αλλά το motherboard με την ενσωματωμένη low-power CPU με παθητική ψύξη και κατανάλωση μόλις 15W έχει πολύ χαμηλές απαιτήσεις σε ρεύμα και το τροφοδοτικό ούτε καν χρειάζεται να δουλεύει το ανεμιστηράκι του. Σε δυνατό PC όμως δε θα έβαζα φθηνό τροφοδοτικό, τα 80-100€ τα θεωρώ minimum για κάτι αξιόλογο και αξιόπιστο. Corsair δεν είχα ποτέ και διαβάζοντας κριτικές νομίζω πως είναι μια από τις 3-4 εταιρίες που θα εμπιστευόμουν περισσότερο (ακόμα και τις πιο οικονομικές σειρές της)...
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
Geo f1 έγραψε:Προτεινω οχι τσιγκουνιες σε θεμα τροφοδοτικου.

Σωστα!
Οποτε πρεπει να παρει ενα σοβαρο εργαλειο, που συμφωνει με τα "Γκεακος Στανταρτς"

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#565665 Αν ο άλλος φτιάξει desktop με 300€, να βάλει psu με 100€ είναι υπερβολή...
Ανάλογα τις απαιτήσεις σου, ψωνίζεις...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#565676 Είχε ένας φίλος τότενες και ζήλευα :inlove: Αλλά οκ ποτέ δεν έπαιζα ιδιαίτερα απαιτητικά παιχνίδια για να θέλω κάτι :superman:
Άβαταρ μέλους
By corsair
georgetz έγραψε:Εποχές PIII με 450 MHz κ Voodoo 3 16MB με 29fps στο Quake 3 , epic

Ωπα. Οχι Amd Athlon και overclock με μολυβι? :x