Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#565316 Ηχεία ξεχωριστά δεν έχω, ακόμα.
Ένα καλώδιο 3.5'm φεύγει από την xonar , και πάει monitor
Αλλά υπάρχει και του hdmi για video και μάλλον περνάει από εκεί ήχος και μπερδεύονται
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#565317 άμα έχεις ήχο μόνο στο monitor τότε από το hdmi ή το display port θα περνάει ο ήχος εκεί δεν έχει νόημα η κάρτα ήχου

η κάρτα ήχου θα έχει νόημα ΜΟΝΟ όταν κουμπώσεις ηχεία πάνω σε αυτή, είτε μιλάμε για την onboard της μητρικής είτε αν έχεις βάλει κάποια άλλη

αλλά για απλό στέρεο ήχο σε τηλεόραση ή monitor (εφόσον μιλάμε μόνιτορ με ενσωματωμένα ηχεία) τότε τα hdmi/dp είναι η ενδεδειγμένη λύση να περνάει ο ήχος μέσω της gpu εννοείται

βασικά μου κάνει και εντύπωση μόνιτορ με ψηφιακό σήμα εικόνας να έχει in για τον ήχο από rca, δεν έχει νόημα αφού περνάει από το ίδιο καλώδιο με την εικόνα :hmmm: rca άντε να έχει για να βάλεις ακουστικά
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#565323
KiloMeater έγραψε:Ηχεία ξεχωριστά δεν έχω, ακόμα.
Ένα καλώδιο 3.5'm φεύγει από την xonar , και πάει monitor
Αλλά υπάρχει και του hdmi για video και μάλλον περνάει από εκεί ήχος και μπερδεύονται


Ωραια, αφου εχεις μονο ηχεια στην οθονη, λογικα αυτα παιρνουν ηχο μεσω HDMI, καθιστοντας την καρτα ηχου αχρηστη
Ψαξε μεσα στις ρυθμισεις της οθονης, εαν μπορει να παιρνει ηχο μεσω του 3,5 jack ξεχωριστα, γιατι υποψιαζομαι οτι εχουν καποια επιλογη και παιρνουν αυτοματα ηχο απο την πρωτη συσκευη (3,5 jack ή HDMI) που δινει σημα.
Καποιες φορες δινει η καρτα ηχου και καποιες φορες δινει η καρτα γραφικων και εκει γινεται το μπαχαλο και δεν εχεις ηχο.
Για να μην γινεται μπαχαλο καθε φορα που ξεκινας τον υπολογιστη, τις συσκευες ηχου που δεν χρησημοποιεις, απενεργοποιησε τες απο τις ρυθμισεις ηχου.

Παραλληλα ψαξε για 2.1 ηχεια, αν θες να χεις καλυτερο ηχο.
Με RGB βεβαια, θα χεις +100 καλυτερο ηχο :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#565338 εγώ είχα πάρει αυτά 69€ στο black friday και είναι αρκετά γαμάτα

https://www.skroutz.gr/s/16687392/Logitech-Z607.html

απλά για pc πρέπει να πάρεις επιπλέον rca μόνος σου
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#565368
KiloMeater έγραψε:Ηχεία ξεχωριστά δεν έχω, ακόμα.
Ένα καλώδιο 3.5'm φεύγει από την xonar , και πάει monitor
Αλλά υπάρχει και του hdmi για video και μάλλον περνάει από εκεί ήχος και μπερδεύονται


Έχεις συνδέσει τα ηχεία της οθόνης με την κάρτα ήχου ρε τρελε? :lol:
Και ψάχνουμε γιατί δεν δουλεύει η κάρτα ήχου... :lol:
Άσε την οθόνη να παίρνει απ το hdmi και όταν πάρεις ηχεί τα βάζεις στην xonar..
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#565466
gianik έγραψε:Το laptop (10ετιας) ξαφνικά ενώ το ανοίγεις κ τρέχουν τα Windows οθόνη μαύρισε...
Το σύνδεσα με hdmi με την tv κ δειχνει κανονικά..
Τις πταίει;

.


Εικόνα

:) :innocent:
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#565511 Η παλιά μου οθόνη (LG, 23", FHD) άρχισε να κάνει νερά μετά από 6 έτη χρήσης. Πετιέται το OSD panel στη μέση στα καλά καθούμενα, προφανώς κάτι δεν πάει καλά με τα κουμπιά.
Το πιθανότερο κάποια επαφή θα κόλλησε, αλλά δεν βλέπω τον τρόπο να την αποσυναρμολογήσω για να δω τι γίνεται.

ΑΝ μου τη βιδώσει και πάρω καινούρια, είμαι οπωσδήποτε για Dell, ρυθμιζόμενη καθ' ύψος, 23 ή 24 ιντσών και budget 180-240 €.
Έχετε να προτείνετε κάποια συγκεκριμένη;
κοιτάω U2415, P2419H, U2417H.

έχει νόημα η ανάλυση 2560 x 1440 σε αυτά τα μεγέθη;
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#565523 Για το price range , ναι.

Γενικά όχι, εκτός αν κάνεις κάτι απαιτητικό που θέλει ανάλυση (επεξεργασία εικόνας κλπα)

Με 130 είχα πάρει ένα VA panel της BenQ στις 24 , για δουλεια γραφείου ( κ όχι μόνο) έχει βγει πολύ καλή.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#565531
ArrowsFA1 έγραψε:Η παλιά μου οθόνη (LG, 23", FHD) άρχισε να κάνει νερά μετά από 6 έτη χρήσης. Πετιέται το OSD panel στη μέση στα καλά καθούμενα, προφανώς κάτι δεν πάει καλά με τα κουμπιά.
Το πιθανότερο κάποια επαφή θα κόλλησε, αλλά δεν βλέπω τον τρόπο να την αποσυναρμολογήσω για να δω τι γίνεται.

ΑΝ μου τη βιδώσει και πάρω καινούρια, είμαι οπωσδήποτε για Dell, ρυθμιζόμενη καθ' ύψος, 23 ή 24 ιντσών και budget 180-240 €.
Έχετε να προτείνετε κάποια συγκεκριμένη;
κοιτάω U2415, P2419H, U2417H.

έχει νόημα η ανάλυση 2560 x 1440 σε αυτά τα μεγέθη;

Αν ειναι η W2361V ειναι παρα πολυ συνηθες να συμβαινει και η λυση που βρηκα εγω ειναι να την ανοιξω, να φτασω στην πλακετα που ειναι τα κουμπακια της στο πλαι και να αποσυναρμολογησω εντελως το κουμπακι που βραχυκυκλωνει και προκαλει το προβλημα! Μετα την κλεινεις και ολα οκ...
Φυσικα το κουμπακι δεν θα λειτουργει αλλα νομιζω ηταν η το πανω η το κατω τα οποια δεν τα πολυχρησιμοποιουσα ουτως η αλλως!!
Αλλιως αγοραζεις πλακετα απο το ebay και απλα την αντικαθιστας η αν πιανουν τα χερια σου με το κολλητηρι αγοραζεις απλα ενα μικρο μπουτον και το αντικαθιστας!
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#565532 Είναι μια lg 23ea63v με πλήκτρα αφής στην κάτω δεξιά πλευρά.

τώρα δεν δουλεύει κανένα, αλλά τουλάχιστον δεν πετιέται το OSD κάθε τρεις και λίγο.
Άβαταρ μέλους
By nido
#565614 Τροφοδοτικό (ένα Zalman 650W semi-modular που δεν είχε δουλέψει και πάρα πολύ αλλά τα είχε τα χρονάκια του) να πεθαίνει από την "αχρηστία"... Να που μου συνέβη κι αυτό!...
Πάω τις προάλλες να βάλω μπροστά ένα desktop που το είχα παροπλισμένο εδώ και κάτι χρόνια (για να του κουμπώσω επάνω δύο SSD να κλωνοποιήσω γρήγορα τον ένα στον άλλο).... τίποτα... Παρατηρώ ότι με το που άναβα το τροφοδοτικό αναβόσβηνε το power & το reset mini-button που έχει επάνω το motherboard (της Asus)... Του ξεκουμπώνω τα πάντα αφήνοντας μόνο τροφοδοσία να δω μήπως κάτι τα έχει παίξει, μια απ' τα ίδια... Reset bios με το σχετικό jumper, τσεκ μπαταρία 2032 (μια χαρά), βρε καλό μου βρε χρυσό μου, τίποτα... Το ψάχνω στο internet να δω τι παίζει με το συγκεκριμένο, λένε κάποιοι "μάλλον πρόβλημα σε κάποια γραμμή τροφοδοσίας, δε βγάζει σωστά volt το 24πλό σε κάποια pins". Δοκιμάζω το τροφοδοτικό του σε ένα παλιό motherboard (επίσης Asus), αναβόσβηνε κι εκεί ένα πράσινο led που έχει επάνω με το που το κούμπωνα κι έδινα ρεύμα... Χμμμ... Δανείζομαι ένα παλιό 350άρι από ένα άλλο PC που είχα στο υπόγειο, το συνδέω πάνω (χωρίς την κάρτα γραφικών, που δεν τη σηκώνει που να χτυπιέται), όλα καλά!... Ξαναβάζω το Zalman για double-check, τα ίδια... Λες και ήταν προγραμματισμένο να παραδώσει το πνεύμα σε 7-8 χρόνια είτε το χρησιμοποιείς είτε όχι (το '11 το είχα πάρει αλλάζοντας το προηγούμενο που δεν ήταν για πολλά-πολλά με δυνατές κάρτες γραφικών)...
Πάμε για κανένα "80plus" τώρα, μάλλον 550, κι άντε να δούμε τι αξίζει από αξιοπιστία στις μέρες μας (γιαπωνέζικους πυκνωτές κλπ κλπ) που να μη σπάει το ταμείο....
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#565635 Πάντως εγώ ένα corsair cx600 που έχω εδώ και καμιά 8ετία σίγουρα, κιχ δεν έχει κάνει... και δεν είναι και modular...
Οπότε ένα φρέσκο αντίστοιχης σειράς CX θα το πρότεινα...