Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#565518
Anonymous Founder έγραψε:Θα ξαναπώ πάντως πως με 20Κ+ είναι πολλές οι επιλογές... :help:

Νομιζεις :lol:

Αφου το κοριτσι θελει Aircross γιατι το βασανιζεις? Ο,τι και να της δειξεις θα προτιμαει το ψηλο, ευρυχωρο και κουκλιστικο Σιτροεν.

Να σου πω και το αλλο; Μολις ερθει κανα μωρο θα εχει δικιο γιατι ολα τα αλλα τα μη suv θελουν τροπο και κοπο να δεσεις το παιδι στο καθισματακι.

Δηλαδη αν φτασεις στα 20Κ παρε αυτο που θελει η ιδια αφου η ιδια θα το οδηγει.

και οταν ερθει η ωρα αλλαγης του εταιρικου βλεπεις κατι που να γουσταρεις να οδηγεις εσυ
Άβαταρ μέλους
By g8777
#565520 Καλα οταν ερθει το παιδι θα μου ρθει παλι, ΠΑΛΙ με δακρυα στα ματια να μου πει οτι ειχα δικιο (οπως τοτε με καμπαλα).

Αν δεν εχεις δει 2 ποδηλατα ΟΡΘΙΑ στο μπαρμπα γκαζ του χοντα τσαζ (επομενη ταινια του Λανθιμου το μαθατε πρωτοι) δεν εχεις δει τιποτα.

Για ΟΝΟΜΑ , μιλαμε για ενα commuter , τι πιο σημαντικο απο την ανεση εσωτερικα; :help:
Άβαταρ μέλους
By alexm
#565522 Θα την πω την |λογοκρισία| μου, αλλά υβριδικό, αυτόματο και αρκετά φθηνό είναι το insight δεύτερης γενιάς.
Αν σε φαίνεται μιεχ δεν μπορώ να σε κατηγορησω

.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#565524
Νίκος Παππάς έγραψε:Αφου το κοριτσι θελει Aircross γιατι το βασανιζεις? Ο,τι και να της δειξεις θα προτιμαει το ψηλο, ευρυχωρο και κουκλιστικο Σιτροεν.


Συμφωνώ απόλυτα για το Citroen.
1. Αρέσει στην γυναίκα που θα το οδηγεί και
2. Το συγκεκριμένο θα καλύψει άνετα και μελλοντικές ανάγκες.

Και ιδίως διότι η συζήτηση είναι ένα κλικ πριν τις προτάσεις για 20000€ για δύο ολοκαίνουρια Celerio έως μια μτχ Cayenne 10ετιας...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#565528
alexm έγραψε:Θα την πω την |λογοκρισία| μου, αλλά υβριδικό, αυτόματο και αρκετά φθηνό είναι το insight δεύτερης γενιάς.
Αν σε φαίνεται μιεχ δεν μπορώ να σε κατηγορησω

Ούτε που το είχα σκεφτεί αυτό. Είναι μιεχ όντως και έχει και τον Σαρακάκη. :help:
Νίκος Παππάς έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Θα ξαναπώ πάντως πως με 20Κ+ είναι πολλές οι επιλογές... :help:

Νομιζεις :lol:

Αφου το κοριτσι θελει Aircross γιατι το βασανιζεις? Ο,τι και να της δειξεις θα προτιμαει το ψηλο, ευρυχωρο και κουκλιστικο Σιτροεν.

Να σου πω και το αλλο; Μολις ερθει κανα μωρο θα εχει δικιο γιατι ολα τα αλλα τα μη suv θελουν τροπο και κοπο να δεσεις το παιδι στο καθισματακι.

Δηλαδη αν φτασεις στα 20Κ παρε αυτο που θελει η ιδια αφου η ιδια θα το οδηγει.

και οταν ερθει η ωρα αλλαγης του εταιρικου βλεπεις κατι που να γουσταρεις να οδηγεις εσυ

Μα το πρόβλημα είναι πως ούτε και στο κορίτσι αρέσει να δώσουμε τόσα πολλά, γιατί κι αυτή προτιμάει να δώσει τα χρήματα αλλού και όχι σε αμάξι...
Μα αυτό σας λέω: αν τελικά δώσουμε 20Κ+, θα πάρουμε το Aircross, αυτό της αρέσει, και με το δίκιο της.
Αν τελικά πούμε να κάνουμε λίγη οικονομία, το C3.
To θέμα είναι αν μπορούμε να κάνουμε περισσότερη οικονομία. Πχ το Yaris hybrid σαν μεταχειρισμένο, αν δεν του λείπουν πράγματα, ή το Prius ή γι' ακόμη περισσότερη οικονομία κάτι παλιότερο.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#565529
alexm έγραψε:Θα την πω την |λογοκρισία| μου, αλλά mild υβριδικό, αυτόματο και αρκετά φθηνό είναι το insight δεύτερης γενιάς.


Φιξντ
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#565534 Είναι καλό να κοιτάς μακριά πάντως, οπότε όταν έρθει η αλλαγή του Golf, μπορείς να πάρεις ένα καλό leasing πχ Χ2 που είναι σε προσφορά, είναι BMW οπότε θα σου αρέσει συν τους χώρους και χτυπάς ένα μικρό mini όπως το Clio που είναι πολύ οικονομικό και αξιοπρεπέστατο για τη σύζυγο. Τη βάζεις και στο lease και όλα καλά.

Win-win. :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#565535
kostis20 έγραψε:Δίκιο έχουν.Πατε ότι της αρέσει αφού εκείνη θα το οδηγει.
Και εγώ αυτό θα κάνω.

Άρα; :oops:
500Χ; :s_blush
(Να ξαναζητήσω συγνώμη για το hijacking του θέματος, απλά έχουμε παρόμοιο πρόβλημα και κοιτάμε και παρόμοια αυτοκίνητα! :lol: Ή σχεδόν... :s_blush )
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#565537
Nikos! έγραψε:Είναι καλό να κοιτάς μακριά πάντως, οπότε όταν έρθει η αλλαγή του Golf, μπορείς να πάρεις ένα καλό leasing πχ Χ2 που είναι σε προσφορά, είναι BMW οπότε θα σου αρέσει συν τους χώρους και χτυπάς ένα μικρό mini όπως το Clio που είναι πολύ οικονομικό και αξιοπρεπέστατο για τη σύζυγο. Τη βάζεις και στο lease και όλα καλά.

Win-win. :thumbsup:

Εμείς έχουμε πιο στενή γκάμα για τα εταιρικά, γιατί είναι όλο παροχή, κοινώς δεν πληρώνω καθόλου φόρο και έχω δωρεάν όλη την βενζίνη και τα διόδια. Άρα, το Golf είναι λογικά και το μέγιστο. Κανένα πρόβλημα βέβαια, γιατί και το να πληρώνεις φόρο μετά δεν είναι ευχάριστο.
Η σύζυγος όπως είπα, δεν αρκείται απλώς σε κάτι μικρό, θέλει κάτι σχετικά ευρύχωρο και γρήγορο.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#565539
Anonymous Founder έγραψε:Το σασμάν λογικά είναι της Aisin, σαν αυτό που βάζει και η PSA στο 308.



Μάλλον όχι. Είναι πατέντα της Ford (βέβαια μπορεί να το κατασκευάζει κάποιος άλλος) με μετατροπέα ροπής και συμπλέκτη.


"Αντίστοιχα ψαγμένη, σύνθετη και ακριβή είναι η επιλογή της Ford για το αυτόματο κιβώτιο. Είναι μια εντελώς νέα μονάδα. Οι οκτώ σχέσεις δεν είναι είδηση, αλλά ο συνδυασμός κλασικού μετατροπέα ροπής και συμπλέκτη.

«Δεν είναι πιο βαρύ;» ρωτάμε τον Kaufmann. «Και γιατί να τα έχεις και τα δύο;» είναι η επόμενη εύλογη απορία. Η Ford θεωρεί ότι παίρνει το καλύτερο κι από τις δύο λύσεις. Πρώτα από όλα ζυγίζει μόλις 1 kg επιπλέον. Ο μετατροπέας ροπής έχει την ιδιότητα να πολλαπλασιάζει τη ροπή. Κι αυτό βοηθά στο ξεκίνημα με λίγο γκάζι, στις αστικές μετακινήσεις. Ειδικά τις εκδόσεις με μικρό κινητήρα. Το αυτοκίνητο ξεκινά πιο γλυκά και πιο εύκολα. Στη συνέχεια ο μετατροπέας ροπής κλειδώνει και οι αλλαγές γίνονται με τον συμπλέκτη, για μεγαλύτερη αμεσότητα. Στην αυτόματη λειτουργία το κιβώτιο παρακολουθεί το στιλ οδήγησης, μαθαίνει και προσαρμόζεται αναλόγως. Υπάρχουν τρεις διαφορετικοί συνδυασμοί γραναζώματος και τελικής σχέσης μετάδοσης: Ένας για τους βενζινοκινητήρες και δύο για τους ντίζελ."

https://www.drive.gr/test-drives/aposto ... oboost-125


Πάντως δεν καταλαβαίνω το μένος εναντίων των διπλοσύμπλεκτων. ΟΚ, είναι λίγο πιο jerky στο σταμάτα-ξεκίνα, αλλά είναι γρήγορα και οικονομικά. Από άποψη αξιοπιστίας κάποια είναι καλύτερα από κάποια άλλα, κάτι που ισχύει για όλα τα υποσυστήματα ενός αυτοκινήτου.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#565541 Ενδιαφέρον το στοιχείο για το σασμάν της Ford, πλέον βγήκε και αυτό από την λίστα! :lol:
Δεν έχω κανένα σκοπό να γίνω πειραματόζωο, στην επόμενη γενιά ή στην αλλαγή του εταιρικού ίσως να το δούμε. Σε αυτό που θα πληρώσω από την τσέπη μου ευχαριστώ όχι.
Προτιμώ κάτι που δεν θα χαλάσει και ας μην είναι τόσο έξυπνο ή τόσο εξελιγμένο.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#565544 Γιατι δεν βαζεις ενα μικρο δανειο να κανεις την υπερβαση για το X2 M Sport 1.5d DCT που είναι σε καλη τιμη (37κ, ξερω ότι είναι πολύ πανω από 20κ αλλα αν το κρατησεις χρονια δεν θα είναι τοσο ακριβο)?