Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#541150 Γιαρις του 2003 στα 180 χλ χλμ 250 ευρω με τακακια μπροστα και φυσικα λαδια φιλτρα. φιλου είναι και μου ανηκαν καπως ακριβα… σε εξουσιοδοτημένο.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#541395 Το 500ακι 95 αλογα ντηζελ στα 3 χρονια, 50000χλ σερβις 300 ευρω στον Σφακιανακη Μεσογειων με αλλαγη τακακια φιλτρα κλπ τα τακακια τα χρεωσαν 130 ευρω. Για το DPF που δεν εχει αναψει ποτε το λαμπακι της ειπαν ότι εφ' οσον αναψει να μην το κλεισει και να κανει μια διαδρομή γρηγορη μεχρι να σβυσει. Ενταξει αυτά τα ξεραμε αλλα καταλαβα ότι εχει καλη διχειριση σε αυτό το θεμα και δεν θα παρουσιασει πρόβλημα ευκολα αν το οδηγεις ζωντανα με καλο ντηζελ.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#564952 Αλλαγή λαδιών, φίλτρου, δισκόφρενα και τακάκια εμπρός στο Clio, στα 136.000χλμ. Συνολικό κόστος 200€ σε εξειδικευμένο, 80€ Bosch δισκοπλακες, 35€ τακάκια Ate, 45€ για 5 λίτρα elf fe 5w30, 11€ το φίλτρο λαδιού, purflux ls 946, και 30€ εργασία.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#564961 Λογικά τα λεφτά της εργασίας τα συμπλήρωσε από τα ανταλλακτικά. Άλλοι πάντως παίρνουν 30ε μεροκάματο στις μέρες μας.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#564970
mousatos έγραψε:Λογικά τα λεφτά της εργασίας τα συμπλήρωσε από τα ανταλλακτικά. Άλλοι πάντως παίρνουν 30ε μεροκάματο στις μέρες μας.
Πάντως και online που κοίταξα, γύρω στα 85€ είχαν οι δισκοπλακες, 35-43€ τα τακάκια, το λάδι το έχω δει και έως 11€ και μόνο το φίλτρο το βρίσκω 8-9€ .

< Note >
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#564973
mousatos έγραψε:Λογικά τα λεφτά της εργασίας τα συμπλήρωσε από τα ανταλλακτικά. Άλλοι πάντως παίρνουν 30ε μεροκάματο στις μέρες μας.


Επειδή γράφει εξουσιοδοτημένο φαντάστηκα ότι ακολουθά τον τιμοκατάλογο εργασιών (σε ώρες) και πιθανώς και κόστους εργατοώρας.
Άβαταρ μέλους
By koubeast
#564976
funkyreverend έγραψε:
mousatos έγραψε:Λογικά τα λεφτά της εργασίας τα συμπλήρωσε από τα ανταλλακτικά. Άλλοι πάντως παίρνουν 30ε μεροκάματο στις μέρες μας.


Επειδή γράφει εξουσιοδοτημένο φαντάστηκα ότι ακολουθά τον τιμοκατάλογο εργασιών (σε ώρες) και πιθανώς και κόστους εργατοώρας.

Εξειδικευμένο σε renault αφορά, όχι εξουσιοδοτημένο πάτερ.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#565067 400€ βγήκαν τα ίδια για το CC και το 2αρι σε εξουσιοδοτημενο της Nissan αλλά με 3,5 lt λάδια το Micra και 4lt το Mazda. Η διαφορά στα λάδια πήγε μάλλον στην εργασία.
Για τιμές Nissan μου φαίνονται λίγο τσιμπημενες. Εργατοωρα για μτχ φαντάσματα.... τεσπα.
Για Renault νεοτερης ηλικίας όμως μου φαίνονται λογικές.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#565487 Mini Cooper R56 S, Αλλαγή σετ καδένας (αλυσίδα, τεντωτήρες, γρανάζια κτλ), τσιμούχα ψευδοκάπακου και κάτι άλλες τσιμούχες κάτω από το φίλτρο λαδιού, 320 συν ΦΠΑ σε εξειδικευμένο. Γνήσια ανταλλακτικά (τα είδα στο σακουλάκι).
Αντίστοιχη τιμή σε εξουσιοδοτημένο 700 ευρώ συν ΦΠΑ. Φιλιά.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#565649
224v έγραψε:Γιαρις του 2003 στα 180 χλ χλμ 250 ευρω με τακακια μπροστα και φυσικα λαδια φιλτρα. φιλου είναι και μου ανηκαν καπως ακριβα… σε εξουσιοδοτημένο.


Όχι ακριβό, απλά τον έσκισαν.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#592535 Ετήσιο service Mercedes B170, 87.300km.

- Λάδια Castrol 5W-30
- Φίλτρο Mann
- Φίλτρο λαδιού
- Βάσεις μηχανής
- Ζουάν εξάτμισης + ελατήρια
- Σετ τακάκια εμπρός (Brembo)
- Εργασία για όλα

320 €.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#592781 Service κ εγώ στην Octy μου σήμερα.
χλμ.52.200

Αλλαγή λαδιών (Castrol 5-30)
Αλλαγή φίλτρο αέρα
Αλλαγή φίλτρο γύρης
Αλλαγή μπουζί
Αλλαγή φίλτρο βενζίνης
τιμή : 130€