Forum για τα πρωταθλήματα rally, WRC, ERC, Dakar
Άβαταρ μέλους
By DAP
#563222 Αγαπητε μου ντιμακο το 2028 η το 2038 οι τοτε βλαμενοι με τα ραλλυ θα βλεπουν μονο τους νικητες και κανενας τους δεν θα ανατρεξει να δει ποσες ειδικες κερδισε ο εκαστοτε νικητης οπως και μεις αλλωστε δεν κοιταξαμε ποτε τα αναλυτικα αποτελεσματα π.χ. του Μοντε του 1968......
(Δια την ιστορια νικησαν οι Elford/Stone με Porsche 911T.)

Και (ας τη ξαναπω) η αποψη μου ειναι οτι σε ενα αγωνα ραλλυ ποτε δεν νικαει/διακρινεται μονο ο οδηγος...Συμμετοχη στη νικη εχει και ο ικανος συνοδηγος και τα μαστορια και ΟΛΗ η ομαδα που στηριζει ενα καλο αυτοκινητο.....
Και εχουμε δει λαθη του Ελενα που εφεραν την εγκαταλειψη παρ'ολο που ο κοντος ηταν αψογος στην οδηγηση του......

Αυτα και καλη χρονια ...Να "βλεπουμε" ωραιους αγωνες μιας και εδω ...ξηρασια.......
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#563233
DAP έγραψε:Αγαπητε μου ντιμακο το 2028 η το 2038 οι τοτε βλαμενοι με τα ραλλυ θα βλεπουν μονο τους νικητες και κανενας τους δεν θα ανατρεξει να δει ποσες ειδικες κερδισε ο εκαστοτε νικητης οπως και μεις αλλωστε δεν κοιταξαμε ποτε τα αναλυτικα αποτελεσματα π.χ. του Μοντε του 1968......
(Δια την ιστορια νικησαν οι Elford/Stone με Porsche 911T.)

Και (ας τη ξαναπω) η αποψη μου ειναι οτι σε ενα αγωνα ραλλυ ποτε δεν νικαει/διακρινεται μονο ο οδηγος...Συμμετοχη στη νικη εχει και ο ικανος συνοδηγος και τα μαστορια και ΟΛΗ η ομαδα που στηριζει ενα καλο αυτοκινητο.....
Και εχουμε δει λαθη του Ελενα που εφεραν την εγκαταλειψη παρ'ολο που ο κοντος ηταν αψογος στην οδηγηση του......

Αυτα και καλη χρονια ...Να "βλεπουμε" ωραιους αγωνες μιας και εδω ...ξηρασια.......


οι ασχετοι μπορουν να βλεπουν οτι θελουν.

παρτε ενα δειγμα του τι εγινε φετος στο Μοντε.Ολο τσοντα,πριτσινωμενα πενταλ. :superman:
https://www.youtube.com/watch?v=a1veuxC ... e=youtu.be
Άβαταρ μέλους
By Himalayan
#563249 Να'μαι με εντυπώσεις από Μόντε live!
Είχα να δω wrc από το τελευταίο Ακρόπολις και η πρώτη εντύπωση είναι πως τα αυτοκίνητα είναι Π Ο Λ Υ γρήγορα. Μαζεύουν χιλιόμετρα συγκλονιστικά,πραγματικά έπρεπε να το δω για να το πιστέψω. Όμως...ότι κι αν λέμε εμείς εδώ για το ποιος την έχει πιο μεγάλη,εχω να πω πως οι τύποι (οχι όλοι) είναι συνέχεια στο απόλυτο όριο. Ogier,Neuville,Tanak και κοντός όπου κι αν τους είδα όλες τις μέρες ήταν ανατριχιαστικοί και ήταν ξεκάθαρο πως πίεζαν στα όρια,και τα δικά τους και των αυτοκινήτων! Και εξηγούμαι,βλέπω Ακρόπολις από το 1983,εχω δει 1000 λίμνες και Κύπρο πολλες φορές. Τέτοια αίσθηση,ότι ρισκαρουν συνεχόμενα,μου έχουν αφήσει μόνο Μακρει και Μάκινεν.Δεν υποτιμαω κανεναν ουτε από τους παλιούς ούτε από τους σύγχρονους αλλά τέτοια οριακά περάσματα μαζεμένα δεν θυμάμαι άλλη φορά. Και πιο θεαματικός? Ο Ogier παρακαλώ.Του έβγαλα το καπέλο. Respect στο Βελγο που δεν σήκωσε ποτέ και πουθενά για να αρκεστεί στη συγκομιδή της δεύτερης θέσης και ρίσκαρε μέχρι το τέλος. Ο Tanak από άλλο πλανήτη και απέδειξε ξανά ότι είναι ότι ταχύτερο αυτή τη στιγμή.Όπου κι αν τον είδα από κοντά έμοιαζε πολύ θυμωμένος! Και ο Loeb απλά άρχοντας,αν και ταλαιπωρήθηκε.Σε όλα τα περάσματα,ήταν ο μοναδικός που γινόταν χαμός από τους θεατές. Μιλαμε ότι τον έχουν Θεό! Και ένα τελευταίο για σήμερα,ποτέ μα ποτέ ξανά ασφάλτινο.Μα ποτέ όμως. Θα επανέλθω με λεπτομέρειες για τον αγώνα,την οργάνωση,τους θεατες και αναπόφευκτες συγκρίσεις με το Ακρόπολις μολις επιστρέψω Ελλάδα.
Άβαταρ μέλους
By nafpaktos
#563470
Himalayan έγραψε: Και ένα τελευταίο για σήμερα,ποτέ μα ποτέ ξανά ασφάλτινο.Μα ποτέ όμως.


1)Γιατί;
2) Θέλω ΣΕΝΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΝΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ απο εντυπωσεις κλπ,οχι μονο αγωνιστικα αλλα απο το κλεισιμο των εισητηριων μεχρι πισω σπιτι!!!!!!!!!!!!!!ΟΛΑ!!!!!!!!!!!!α και φωτο!!
Άβαταρ μέλους
By Himalayan
#564723 Μόντε συνέχεια λοιπόν,να'χουμε κάτι να λέμε μέχρι τη Σουηδία.
Ξεκινώντας από το πρακτικό κομμάτι η παρακολούθηση του αγώνα είναι γενικά πολύ εύκολη.Ακριβή διαμονή γενικώς (πολύ τσιμπημένες τιμές λόγω του αγώνα) αλλά με λίγο παραπάνω ψάξιμο βρήκα rbnb με 30 τη βραδιά το δίκλινο σε αγροτόσπιτο,μέσα μάλιστα στην πρώτη ειδική της Παρασκευής.Ναι ναι,το σπίτι ήταν κλεισμένο σ'αυτή τη ρημάδα την ειδική που ακυρώθηκε!Εμείς πετάξαμε Μιλάνο φτηνά και νοικιάσαμε ένα Panda.Σε 4 ωρίτσες χαλαρά είμασταν στο Gap.Για κάποιον που έχει εμπειρία,χάρτες και προσβάσεις είναι εύκολα αλλά έχει παντού πολύ κόσμο.μιλάμε για πάρα πολύ κόσμο όμως.Οπότε το ''βλέπω τους πρώτους και φέυγω να προλάβω'' απλά το ξεχνάμε.Παρκάρισμα μακριά,κι αν πάς τελευταία στιγμή,πολύ μακριά.Οι προσβάσεις στα βουνά είναι πολύ στενά δρομάκια και μπορεί να παρκάρεις και 5-6 χιλιόμετρα μακριά.Κοπάνες κτλ. δεν παίζουν ή τις κλείνουν.Το κουλό που έζησα και το άκουσα και αλλού είναι πως κάποιες ΕΔ τις κλείνουν από την προηγούμενη μέρα!!!! με απότέλεσμα το βράδυ που έφτασα να μην με αφήνουν να πάω στο σπίτι μου! Ο αστυνόμος μιλούσε άπταιστα Γαλλικά κι εγώ άπταιστα Ελληνικά-Αγγλικά.Περάσαμε 15 λεπτά παράνοιας μέχρι να δεχτεί να με αφήσει να μπω! Επανερχόμαστε..ο κόσμος ο πολύς δεν σε αφήνει να απολαύσεις.Σε πολλά σημεία δεν μπορούσες να δεις το δρόμο από τις ορδές.Ή αν έπιανες σημείο από νωρίς δεν έπρεπε να κουνηθείς μην στο πιάσουν! Συν τους κριτές που σε γενικές γραμμές ήταν υπερβολικά αυστηροί χωρίς λόγο.Μιλάμε να μην σε αφήνουν να διασχίσεις την ειδική (πεζός...) μιαμιση ώρα πριν ξεκινήσει.Οι θεατές τώρα..μου έκανε εντύπωση πως οι περισσότεροι (τεράστιο ποσοστό) ήταν εκεί για το τζερτζελέ,να ψήσουν κρέατα και να γίνουν ζάντα από το κρασί.Ήταν παγερά αδιάφοροι για το τι βλέπαν και αν βλέπαν και δεν γνωρίζαν και ποιους βλέπανε! Καμία σχέση με θεατές Ακρόπολις! Όπου κι αν βρέθηκα ήμουν ο μόνος που ήξερα τι έχει γίνει στις προηγούμενες ειδικές,ποιανού η σειρά είναι να ερθει και ακόμη ποιος τρεχει με τι!! και δεν είναι η ιδέα μου,το παρατήρησα.'Οπου είχε Ιταλούς θεατές ήταν σαν κι εμάς,παρατηρούσαν με προσοχή τα περάσματα,σχολιάζαν κτλ.Πραγματικά οι Γάλλοι είναι πυρομανείς.Ανάβαν φωτιές ανα 10 μέτρα χωρίς υπερβολή και ψήναν κοπάδια.Μυρίζαμε τσίκνα λες και ήμασταν σε χασαποταβέρνα στα Βαρδούσια!Στο δεύτερο πέρασμα κάναν κωλοτούμπες στα λιβάδια από τη σούρα,τους έχω βίντεο! Η 6η ΕΔ σταμάτησε γιατί έβαλαν φωτιά στο βουνό και ήρθαν τα πυροσβεστικά.Γενικά με την οργάνωση δεν ξετρελάθηκα καθόλου,και σε καμία περίπτωση δεν ήταν καλύτεροι απο εμάς.Η διαφορά είναι πως αυτοί έχουν αγώνα..Ξεχωριστή εμπειρία ήταν οι νυχτερινές που εκεί να δείτε πανηγύρι ο ι θεατές.Καπνογόνα και λίτρα αλκοόλ,παντελής άγνοια ποιος περνάει κτλ.Η χαρά και η προσμονή τους ήταν μην και σβουρίξει κανείς,όλοι αυτό περίμεναν να γελάσουν.Μεγάλη ξενέρα σας λέω..Τέλος στο αγωνιστικό κομμάτι,όπως είπα πριν ποτέ ξανα ασφαλτος.Για να δεις θέαμα πρέπει να ξέρεις τον αγώνα απέξω αλλά και πάλι στα περισσότερα καλά σημεία,κάτι 5ες σε καμπές γλιστερες κτλ.,δεν θα σε αφήσουν να κάτσεις! τα πιο εντυπωσιακά σημεία που βλέπετε στα βίντεο είναι από σημεία μόνο για φωτογράφους .Εμείς ήμασταν εκεί που δεν έβλεπες τίποτα! Δεν συζητάμε για κλειστό κομμάτι ή ακόμη χειρότερα φουρκέτα.Τραγωδία.Σαν να βλέπεις ηλεκτρονικό παιχνίδι,θέαμα μηδέν,Τα αυτοκίνητα δεν κουνιούνται ούτε χιλιοστό,ούτε στο φρενάρισμα ούτε στο στρίψιμο.Κι ας πηγαίνουν τάπα.Ακόμη χειρότερα στα παγωμένα.Πιο φυλαγμένη οδήγηση δεν έχω δει ποτέ,ακόμη και όσοι είχαν καρφιά.Στο Μερκούρη κατηφόρα έχω περάσει καλύτερα! Έτσι,χωρίς υπερβολή διασκέδασα πάρα πολύ με τα 208.Μου θυμίσαν εποχές Starlet-Micra στην ηρωική εποχή της Α5,περάσματα με τις ταυτότητες στα δόντια και εξαιρετικοί οδηγοί.Το αριστερό μόνιμα στο φρένο και το γκάζι περτσινωμένο που λέει κι ο dimviil!!!
Αυτά για Μόντε γενικώς,συγνωμη για το σεντόνι αλλά είχα παραγγελία,ραντεβού το Σεπτέμβριο Τουρκία να σκονιστούμε λιγάκι ντε!
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#564757 Πάντα τέτοια, η εμπειρία είναι πάντα θετική! Μας τα είπες όμορφα...

Στη Σουηδία τώρα, ο αγαπημένος Marcus Gro θα τρέξει μ ένα yaris wrc και αυτό είναι είδηση! Περιμένουμε να δούμε σε τι φόρμα θα είναι στα 51του ο 5ακις νικητής του αγώνα που έκανε εκεί και την πρώτη του νίκη με το 206…
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#564759 αλυσοπριονα ειχε φετος?
Ειδα σε φωτο πινακιδες που απαγορευαν τα αλυσοπριονα. :lol:
Άβαταρ μέλους
By DAP
#564813 Μηπως,λεω ΜΗΠΩΣ,να το περναμε ζεστα το θεμα και να παμε ολοι οι επιθυμουντες παρεα στη γειτονα κατα τον Σεπτεμβρη; :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By theo13
#564900
DAP έγραψε:Μηπως,λεω ΜΗΠΩΣ,να το περναμε ζεστα το θεμα και να παμε ολοι οι επιθυμουντες παρεα στη γειτονα κατα τον Σεπτεμβρη; :whistlink:
Σωστή πρόταση

.
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#566047 Τα στοιχήματα εδώ και τώρα.
Σαν την μεγαλύτερη συμπάθεια που έζησα στους αγώνες ποντάρω στον Φινλανδό! Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By thazio
#566058
cmarin έγραψε:Τα στοιχήματα εδώ και τώρα.

Ελα βρε, δεν υπάρχει σύγκριση.Ο ένας είναι εντελώς ανενεργός σε σχέση με τον αλλο. Τώρα σε τελικό αποτέλεσμα ή σε καμία ειδική όλα γίνονται αλλά σε απόλυτη ταχύτητα, κοντός άνετα. Ορίστε ψήφισα χεχε.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#566103 Η καρδια λεει Μαρκους αλλα η λογικη λεει να ψηφισω τον κοντο......Κοντος λοιπον και μακαρι να χασω..... :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#566121
DAP έγραψε:....Κοντος λοιπον και μακαρι να χασω..... :s_tongue


:s_empathy
Άβαταρ μέλους
By Himalayan
#566276 Στην πρώτη παντως ο σανίδας έδειξε χαρακτήρα!
Ψηλός-Κοντός 1-0
Άβαταρ μέλους
By fabiawrc
#566444 Ogier εξω!!τα τογιοτα είναι πολύ γρήγορα,ο Νέβιλ πάλι έκανε λαθος και μεγάλη έκπληξη ο suninen με πρώτους χρόνους