Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#563705 Μακάρι να βρεις κανα καθαρό SV αλλα τα 1ης κ 2ης γενιάς συνήθως είναι περασμένα περισσότερα χέρια κ απο την
Εικόνα


Για GSXR ειναι x10 γιατι είμαστε κ πολύ racy. :lol:

Θα κοιτούσα κάτι σε αυτά αλλα ρεαλιστικά μαλλον κάτι σε cbr600f, yamaha mt07, gsr 600, street triple, z750s.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#563709 Εαν κοιτας στα 2000-3000 που απ'οτι καταλαβαινω εκει θες να πας ακουγοντας SV, τοτε πραγματα ειναι ζορικα.
Μπορεις να παρεις, δε διαφωνω, αλλα:

1) ενα καλο σερβις κινητηρα, λαδια φιλτρα μπουζι συγχρονισμος σωματων, βαλβιδες (και μη μου πεις οτι αυτα δεν ειναι η απολυτη προτεραιοτητα οταν παιρνεις μεταχειρισμενο!)
2) ελαστικα, τακακια, αλυσογραναζα
Ποσα λες να στοιχισουν; Οκ το εκανες πενα, αν ειναι ηδη πενα το μοτερ και δεν ακουστει κανας χτυπος στις επομενες χιλιαδες χιλιομετρα.

Για τα επομενα λοιπον:
1) ανορθωτης πηνια λοιπα ηλεκτρικα
2) αμορτισερ, ξερεις, δακρυα σε τσιμουχες...
3) Ρουλεμαν τροχων, λαιμου, ψαλιδιου, μοχλικου...

Εαν οι εργασιες που περιλαμβανει η αγορα μιας "Γριας" σε βρισκουν συμφωνο, μαζι με το αναλογο αντιτιμο, go for it.
.... αλλιως απλα θα ξενερωσεις!
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#563719 Τα λεφτά ναι εκεί είναι μέχρι τώρα.
Σέρβις θα γίνει σε ότι και να πάρω ενώ θα ελεγχθούν και όλα τα υπόλοιπα σημεία.

Κάποια φαίνονται εύκολα οπότε αν είναι στην αλλαγή τους θα ζητήσω και αντίστοιχες μειώσεις στις τιμές.
Αν δεν γίνουν πάμε παρακάτω.

Αν θα βγει κάτι στην πορεία είναι ένα ρίσκο για όλα τα μεταχειρισμένα θεωρώ.

Εννοείται πως περιμένεις και κάποια έξτρα κόστη σε αυτές τις ηλικίες. Αν δεν βγάλει τίποτα κέρδος θα το θεωρώ.

georgetz έγραψε:Μακάρι να βρεις κανα καθαρό SV αλλα τα 1ης κ 2ης γενιάς συνήθως είναι περασμένα περισσότερα χέρια κ απο την
Εικόνα


Για GSXR ειναι x10 γιατι είμαστε κ πολύ racy. :lol:

Θα κοιτούσα κάτι σε αυτά αλλα ρεαλιστικά μαλλον κάτι σε cbr600f, yamaha mt07, gsr 600, street triple, z750s.



Γενικά δεν βιάζομαι ούτως ή άλλως.
Δεν είναι ότι δεν έχω καθόλου μηχανή και πρέπει να πάρω κάτι οπωσδήποτε.
Οπότε έχω και χρόνο να ψάξω για κάτι καλό.
Στο ενδιάμεσο μπορεί να ανέβει και το διαθέσιμο budget.

Και τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι σε αυτά που κοιτάζω.

Ψάχνω όμως και κανένα ακόμα συνεργείο που να μπορεί να ελέγξει και όλα αυτά.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#563821 Όλα αυτά γενικά είναι σε αυτά που κοιτάω.
Απλά ψάχνω και κανένα συνεργείο ακόμα που να μπορώ να τα πάω για έλεγχο.

Προφανώς στην τελική τα πάω και εκεί που πάω το δικό μου. Γνωστό όνομα είναι γενικά, 30 χρόνια συνεργείο έχει θα μπορεί να τα δει.
Αλλά μιας και επίσημα είναι για Kawasaki θα ήθελα 1-2 εναλλακτικές.
Άβαταρ μέλους
By glf
#599234 Για να μην ανοίγω νέο θέμα εδώ νομίζω ταιριάζει να γράψω.
Είχα για κάποια χρόνια ενα KLE400 για καθημερινή χρήση και ταξίδια διπλός με φουλ φόρτωμα. Τα σαμάρια τα έχω ακόμα :)
Τώρα έχω ένα σκούτερ για την πόλη όμως μου λείπει το ταξιδιωτικό μέρος. Μιας και ξεπετάχτηκαν τα παιδιά μπορούμε να δούμε για μια sport touring όρθια μηχανή σε στυλ full fairing.

Το KLE σε μεγάλο ταξίδι με κούραζε στο χέρι λόγω κραδασμών (μονοπιστονο). Ψάχνω λοιπόν VFM μεταχειρισμένο με εύκολη συντήρηση από μένα για τα ΣΚ.

Dimik νομίζω κάπως έτσι το δουλεύεις και συ...

Πχ το Fazer νομίζω και να και μια αγγελία που μου κάνει κλικ. Με όλα τα παρελκόμενα για ταξίδι.
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/23719246/

Αν και είμαι ο τύπος που πάει και χώμα με onoff λέω για κάτι πιο ταξιδιαρικο από το transalp πχ . Και αργότερα να σε πάει και μια Ιταλία πχ γρήγορα ξεκούραστα.

Μιας και έχω πολύ καιρό που δεν ασχολούμαι με τα αντίστοιχα μοντέλα περιμένω γνώμες.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#599242 Έπεσες στην περίπτωση.

Μόλις γύρισε φίλος από ταξίδι διάσχιση Τουρκίας από Αττάλεια μέχρι Ελλάδα, Ιταλία, Ελβετία, Αυστρία, Σλοβενία, Σερβία, Αλβανία και πίσω Κύπρο με τον αδερφό του ο οποίος είχε Fazer ενώ ο φίλος BMW S1000xr, το Fazer δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα, ήταν μια χαρά άνετο και μπορούσε να ακολουθήσει σε όλες τις διαδρομές.

Άλλος φίλος έχει Fazer με 80.000χλμ + και επίσης δεν έχει κανένα πρόβλημα, μόνο μειονέκτημα η ροπή ή οποια είναι ψηλά και πρέπει να το στροφαρεις σε σχέση με άλλα.

Αν θα πας για Fazer κοίτα καλύτερα το επόμενο με τκν μαύρο κινητήρα, όπως επίσης δες για CBF ή κανένα Versys τα οποία είναι πιο καινούρια μοντέλα αλλά με μεγαλύτερη απαξίωση ενώ σε συντήρηση κλπ δεν έχουν διαφορά.
Versys είχε μέχρι πρόσφατα γνωστός μας Σλοβακος εδώ για μοναδικό όχημα και έκανε τα service του στο συνεργείο που συχνάζουμε, μιλάμε για πολύ λογικό κόστος και απροβληματιστο.

< >
Άβαταρ μέλους
By glf
#599251 Ωραιος. Για ροπή που λες, μιας και θα είναι μηχανή για τα ΣΚ δε νομίζω να με απασχολεί.

Θα δω τώρα για τα άλλα μοντέλα που λες, που βγαίνουν οι τιμές.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#599252 Προσοχή με τα Versys πρώτης και δεύτερης γενιάς, βγάζουν σοβαρό θέμα με κινητήρα.

Ωραίο το fazer, πιο ταξιδιαρικο το CBF, όπου λίγο πιο πάνω παίρνεις το 1000 που είναι βασιλιάς στο ταξίδι

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#599255 Εμένα μου έσπασε τα νεύρα πάντως το Fazer σε ορεινή διαδρομή, με το Hornet πας σαν να καβαλάς παπάκι με μια ταχύτητα πάνω, το Fazer κρεμάει και θέλει κατέβασμα. Edit... Μιλάω για χαλαρή διαδρομή με την γυναίκα πίσω, σε κυνήγι δεν υπάρχει θέμα.

Εγώ για CBF θα πήγαινα πάντως, καλύτερη ανεμοκαλυψη, πιο άνετο, οικονομικό, ABS

< >
Τελευταία επεξεργασία από dimik και 10 Αύγ 2019, 12:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#599256
glf έγραψε:Ωραιος. Για ροπή που λες, μιας και θα είναι μηχανή για τα ΣΚ δε νομίζω να με απασχολεί.

Θα δω τώρα για τα άλλα μοντέλα που λες, που βγαίνουν οι τιμές.
https://www.car.gr/23706824-honda-cbf-1000-cbf-1000abs
Παράδειγμα.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By glf
#599268 1000αρι το βλέπω υπερβολή.
Μια χαρά είχα κατέβει να δω Ακρόπολις με vstrom 650. Διπλός.

Και από τεκμήρια και από κόστος είμαι οριακά...

Και honda φυσικά και το κοιτάω λόγω του σκούτερ (dylan) :)

Μου αρέσει που έβαλες αγγελία από Κοζάνη μεριά
Άβαταρ μέλους
By glf
#599269
dimik έγραψε:Εμένα μου έσπασε τα νεύρα πάντως το Fazer σε ορεινή διαδρομή, με το Hornet πας σαν να καβαλάς παπάκι με μια ταχύτητα πάνω, το Fazer κρεμάει και θέλει κατέβασμα. Edit... Μιλάω για χαλαρή διαδρομή με την γυναίκα πίσω, σε κυνήγι δεν υπάρχει θέμα.

Εγώ για CBF θα πήγαινα πάντως, καλύτερη ανεμοκαλυψη, πιο άνετο, οικονομικό, ABS

< >

Ναι το διάβασα εδώ γύρω το είχες ξαναπεί για τα χαμηλά του. Και γω για χαλαρά ταξίδια διπλός λέω.. φόρτωμα καράβι κτλ :)
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#599302
Anonymous Founder έγραψε:Γιατί Fazer και όχι V-strom; Πολύ ανώτερο μοτέρ για την χρήση που συζητάμε και άσπαστο επίσης.
Γιατί δεν βλέπεται;

Προσωπικά ούτε να μου το χάριζαν.
Είναι η μοναδική μοτό που δεν μπορώ να χωνέψω. Ενώ συνήθισα και μου αρέσει πλέον η σειρά GS της BMW



Από το Mi A1.