Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#561676 Πάμε από την αρχή πάλι...

panos2171 έγραψε:Από amazon (γενικά) αγοράζουμε άφοβα timberland; Σε ένα παπούτσι στα χαρακτηριστικά έγραφε ''Country Of Origin Bangladesh'' ενώ σε πολλά δεν βλέπω το ''®'' πάνω στο παπούτσι. :hmmm:



popolaros έγραψε:Έχει και μαϊμούδες. Μέσα στη βδομάδα περιμένω refund από το Amazon για timberland


Τι παίζει τελικά με τη Γ-Ν-Η-Σ-Ι-Ο-Τ-Η-Τ-Α κάποιων προϊόντων; Είναι 50-50 η φάση με επιστροφές και refunds?
Άβαταρ μέλους
By g47
#561677
popolaros έγραψε:Έχει και μαϊμούδες. Μέσα στη βδομάδα περιμένω refund από το Amazon για timberland


Μαιμου 100% εχω παρει απο αμαζον uk ακουστικα sennheiser.
Μου το ειχε επιβεβαιωσει τοτε και η εταιρια με το serial.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#561810
g47 έγραψε:
popolaros έγραψε:Έχει και μαϊμούδες. Μέσα στη βδομάδα περιμένω refund από το Amazon για timberland

Μαιμου 100% εχω παρει απο αμαζον uk ακουστικα sennheiser.
Μου το ειχε επιβεβαιωσει τοτε και η εταιρια με το serial.
Η αμαζον είναι και πλατφόρμα που την χρησιμοποιούν χιλιάδες ιντερνετικά ή και φυσικά μαγαζιά από όλο τον κόσμο. Που φυσικά μπορούν να πουλάνε ό,τι θέλουν.
Το θέμα είναι κατά πόσον μπορεί κάποιο επώνυμο προϊόν που το πουλάει απευθείας η αμαζον (και όχι το μικρομάγαζο μέσω της αμαζον) να είναι μαϊμού. Υποθέτω ότι τότε είναι πολύ απίθανο... ή μήπως όχι;
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#561813
panos2171 έγραψε:Πάμε από την αρχή πάλι...

panos2171 έγραψε:Από amazon (γενικά) αγοράζουμε άφοβα timberland; Σε ένα παπούτσι στα χαρακτηριστικά έγραφε ''Country Of Origin Bangladesh'' ενώ σε πολλά δεν βλέπω το '''' πάνω στο παπούτσι. :hmmm:



popolaros έγραψε:Έχει και μαϊμούδες. Μέσα στη βδομάδα περιμένω refund από το Amazon για timberland


Τι παίζει τελικά με τη Γ-Ν-Η-Σ-Ι-Ο-Τ-Η-Τ-Α κάποιων προϊόντων; Είναι 50-50 η φάση με επιστροφές και refunds?
Είπα. Περιμένω full refundμεσα στη βδομάδα
Άβαταρ μέλους
By drdino
#561819 Ενδιαφέρον, για δώστε λινκ από τις αγγελίες. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By g47
#561828
sknipper έγραψε:Η αμαζον είναι και πλατφόρμα που την χρησιμοποιούν χιλιάδες ιντερνετικά ή και φυσικά μαγαζιά από όλο τον κόσμο. Που φυσικά μπορούν να πουλάνε ό,τι θέλουν.
Το θέμα είναι κατά πόσον μπορεί κάποιο επώνυμο προϊόν που το πουλάει απευθείας η αμαζον (και όχι το μικρομάγαζο μέσω της αμαζον) να είναι μαϊμού. Υποθέτω ότι τότε είναι πολύ απίθανο... ή μήπως όχι;


Sold and dispatched by Amazon UK ηταν στη δικη μου περιπτωση γιαυτο και το αναφερω, αν ηταν απο αλλο πωλητη δεν θα ηταν παραξενο.

Αυτα ήταν:

https://www.amazon.co.uk/Sennheiser-Pre ... B001EZWO5O
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#562361 Γαλλικό Amazon με τα φτηνά μεταφορικά στέλνει χωρίς tracking μέσω Deutsche Post DHL, λογικά το περιμένω με ΕΛΤΑ και όχι με DHL στην Ελλάδα, σωστά?
Επίσης στην ημερομηνία παράδοσης που δίνει συνήθως είναι τυπικό ? Πρώτη φορά αγοράζω από το Γαλλικό.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#562362 Μετά από προτροπή υπαλλήλου στο κατάστημα της acs της Χαλκιδικής, τις τελευταίες εβδομάδες παραγγέλνω με αντικαταβολή....
Μαντέψτε... Όλα στην ώρα τους.... Και τηλέφωνο αν δεν με βρούνε.... Και acs και γενική ταχυδρομική και speedex.
Προφανώς, για λόγο που δεν ξέρω(αλλά θα μάθω), έχουν κάποιου είδους προτεραιότητα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#562365 Η παίρνουν προμήθεια για την αντικαταβολή, ή για να πληρωθούν ή και τα δύο.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#562372
socratesn έγραψε:Γαλλικό Amazon με τα φτηνά μεταφορικά στέλνει χωρίς tracking μέσω Deutsche Post DHL, λογικά το περιμένω με ΕΛΤΑ και όχι με DHL στην Ελλάδα, σωστά?
Επίσης στην ημερομηνία παράδοσης που δίνει συνήθως είναι τυπικό ? Πρώτη φορά αγοράζω από το Γαλλικό.


Η απαντηση ειναι: ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ

Αν η DHL ταχυμεταφορες ΔΕΝ εχουν πολυ δουλεια, μπορει να πάρουν καποιον ογκο απο την μαμα DHL που προοριζεται για τα ΕΛΤΑ και να το διανέμουν αυτοι.... οποτε να σου σκάσει με τον courrier. Οι πιθανοτητες ομως ειναι να σου ερθουν με τα ΕΛΤΑ.
Άβαταρ μέλους
By postruck
#562388 kyr,γνωστό "κόλπο"απο παλιά :shifty: οι λόγοι,ο διανομέας θα σε πάρει τηλ. οταν το πάρει στα χέρια του,κυρίως αν έχεις το χρήμα,για να μην το κουβαλάει τζάπα,ο πράκτορας παίρνει ζεστό χρήμα στο χέρι :iconcool: και αναλόγως το συμβόλαιο το έχει στο χέρι για μερικές ημέρες. Η μητρική και αυτή θέλει τις αντικαταβολές, για να πάει στον επόμενο που θα θέλει συμβόλαιο και να του πει οτι στην επίδοση της επόμενης ημέρας, θα σε έχω πάνω απο 90%.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#562799 Γενικά όταν υπάρχει χρέωση παραλήπτη (τις περισσότερες φορές στις αντικαταβολές) συνήθως υπάρχει προτεραιότητα για να πάρουν τα λεφτά. Αν τα μεταφορικά έχουν προπληρωθεί ισχύει ο γενικός κανόνας του στ@ρχιδισμού.

Πάντως ότι στέλνω με ΕΛΤΑ courier σε διάφορα μέρη της Ελλάδας με ή χωρίς αντικαταβολή την επόμενη μέρα το έχουν στα χέρια τους. Η πληρωμή γίνεται με πίστωση.
Άβαταρ μέλους
By g8777