Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#557281
funkyreverend έγραψε:αλλά αυτά στο βιβλίο που θα γράψω... :ninja:

Το ποίμνιό σου περιμένει με αγωνία.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#558209 Ερώτηση, εσείς που ξέρετε τα πολλά κι ο νους σας κατεβάζει:

Εργαζόμενος με αρκετά χρόνια προϋπηρεσία στον ίδιο εργοδότη (5-6 αν δεν κάνω λάθος) και ακόμα περισσότερα σε άλλους εργοδότες (7-8 τουλάχιστον), θέλει να πάρει σχεδόν όλη την άδεια του 2019 τον Ιανουάριο. Γίνεται; Ο εργοδότης του λογικά δεν θα του το αρνηθεί, μιας και θα τον βολέψει και αυτόν (ο Γενάρης είναι νεκρή περίόδος, η πολύ δουλειά υπάρχει από Απρίλη μέχρι Σεπτέμβρη), αλλά το ερώτημα είναι αν γίνεται. Σε αυτή την περίπτωση, δικαιούται επιδόματος αδείας; :hmmm: Νομίζω πως όχι, αλλά κάπου είχα διαβάσει πως το επίδομα δίνεται τον μήνα που παίρνεις το μεγαλύτερο κομμάτι της άδειάς σου. :hmmm:

Επίσης, σε περίπτωση οικοιοθελούς αποχώρησης του ίδιου εργαζομένου (είτε πριν, είτε μετά την λήψη της άδειας), πρέπει να αποζημιωθεί για την άδεια που δεν πήρε; ή και να πάρει το επίδομα αδείας για τυχόν άδεια που πήρε; :hmmm:

Έχω εδώ, σε διπλανή εταιρεία ένα παλικάρι που σκέφτεται μερικά πράγματα για την καριέρα του και στη συζήτηση προέκυψαν αυτές οι απορίες... Μισθωτός με πλήρη απασχόληση όλα τα χρόνια στον ίδιο εργοδότη.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#558210 πρώτο χρόνο "χτίζεις" άδεια (ανάλογα με τους μήνες χτίζεις. αλλά ανάλογα και την γενικότερη προϋπηρεσία σου το χτίσιμο σου μπορεί να διαφέρει, πχ με χαμηλή προϋπηρεσία μπορεί να στοχεύεις για 20 μπορεί με μεγάλη προϋπηρεσία να στοχεύεις για 25 οπότε οι μέρες/μήνα που προκύπτουν διαφέρουν, παίζει επίσης ρόλο αν δουλεύεις 5νθημερο ή 6ημερο )

τον δεύτερο χρόνο χτίζεις επίσης άδεια ανάλογα τους μήνες

από τον τρίτο χρόνο και μετά από 01/01 δηλαδή δικαιούσαι ΟΛΗ σου την άδεια ακόμα και αν τη πάρεις γενάρη

προφανώς αν απολυθείς ή αποχωρήσεις χωρίς να έχεις πάρει όλη τη δικαιούμενη σου άδεια την πληρώνεσαι ως αποζημίωση ( σε μεικτά ημερομίσθια )

πχ αν ας πούμε μπει 01/01 και τη δουλέψεις βέβαια δεν αποχωρήσεις με 31/12 και φύγεις εκείνη τη στιγμή από κάπου και δικαιούσαι ας πούμε 22 μέρες άδεια πληρώνεσαι και ο,τι έχεις δουλέψει μέχρι εκείνη τη στιγμή (ας πούμε ένα μεροκάματο), αλλά από κει και πέρα παίρνεις φουλ επίδομα άδειας και αποζημίωση μη ληφθείσας άδειας για αυτές τις μέρες (και αναλογία δώρου πάσχα, έστω και για το 1/30 του 1/4 )
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 31 Δεκ 2018, 12:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By markvag
#558211 Ευχαριστώ πολύ! :s_thumbsup Τον τύπο τον βρήκα στον χώρο όταν ήρθα εγώ πριν 5 χρόνια και είναι ακόμα στην ίδια εταιρεία, οπότε έχει σίγουρα πάνω από 3 χρόνια στον ίδιο εργοδότη.

Με το επίδομα αδείας τι παίζει; Δικαιούται να το πληρωθεί αν αποχωρήσει πχ 31/1 και έχοντας πάρει 15-20 μέρες άδεια; :hmmm: Αν πάλι αποχωρήσει 31/1 χωρίς να πάρει ούτε μία μέρα άδεια, φαντάζομαι πως δεν δικαιούται επίδομα αδείας... :hmmm:

edit: Μόλις είδα ότι έκανες κι εσύ edit και με πρόλαβες! :lol: Ευχαριστώ και πάλι! :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#558212 επίδομα άδειας δικαιούσαι κανονικά βάσει νόμου την ώρα που θα πάρεις άδεια

αν κάποιος έχει κάμποσα χρόνια προυπηρεσίας στον ίδιο εργοδότη και του τη βαρέσει να πάρει άδεια τον φλεβάρη τότε θα πρέπει να πάρει και όλο του το επίδομα (που συνήθως είναι ο μισός μισθός, τα 12.5 ημερομίσθια)

ακόμα και αν πάρει 5 μέρες ας πούμε τυπικά πρέπει να πάρει και εκείνη τη στιγμή το επίδομα που δικαιούται

πολύ συχνά αυτό όμως δεν συμβαίνει και παίζει καλοκαίρι , όταν θα πάρει την περισσότερη άδεια

επίσης σε κάποιες περιπτώσεις που έχουμε χτισίματα που λέω πιο πάνω μπορεί να σου βγαίνει μια αναλογία εκείνη τη στιγμή (μέχρι να φτάσεις τις 12.5 μέρες ή 13 αν είσαι part και να τελικιάσεις, χτίζεις) οπότε μπορεί να γίνει μια εκκαθάριση του υπολοίπου τον δεκέμβρη ή μπορεί και να το πάρεις ολόκληρο προκαταβολικά για να μην κάνουμε αυτή τη δουλειά συνέχεια..

όπως και να'χει μες στο χρόνο πρέπει να το έχεις πάρει, έστω και τον τελευταίο μήνα, ακόμα και αν δε πάρεις άδεια

είναι κομμάτι των 14 μισθών

τυπικά πρέπει να παίρνεις τις άδειες σου δεν είναι το φυσιολογικό να αποζημιώνεσαι για αυτές, όπως δεν γίνεται και να μεταφέρονται σε άλλες χρονιές (πράγμα που πολύ συχνά συμβαίνει στη πράξη γιατί αποζημίωση άδειας συνήθως στην πράξη παίζει όταν απολύεται ο άλλος και αρχίζουν τα ξεκατινιάσματα , όσο μένεις εκείς γράφεται στα τεφτέρια και βλεεεεπουμε.. )
Άβαταρ μέλους
By markvag
#558224 Ευχαριστώ και πάλι! :s_thumbsup Κατατοπιστικότατος! :s_thumbsup


QsisVTS έγραψε:τυπικά πρέπει να παίρνεις τις άδειες σου δεν είναι το φυσιολογικό να αποζημιώνεσαι για αυτές, όπως δεν γίνεται και να μεταφέρονται σε άλλες χρονιές (πράγμα που πολύ συχνά συμβαίνει στη πράξη γιατί αποζημίωση άδειας συνήθως στην πράξη παίζει όταν απολύεται ο άλλος και αρχίζουν τα ξεκατινιάσματα , όσο μένεις εκείς γράφεται στα τεφτέρια και βλεεεεπουμε.. )


Πονεμένες ιστορίες αυτές... :vava:
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#561646
pierce21 έγραψε:Είναι μια θέση σχετικά εξειδικευμένη (σε πολύ μεγάλο πολυεθνικό μαγαζί), η οποία έχει ανέβει 3-4 φορές το τελευταίο 10μηνο.
Κατά τεκμήριο, έχω τουλάχιστον το 80% των απαιτουμένων, άρα κατά την παπαφάνκεια θεώρηση , δεν τους κάνω :lol: .

Έχω στείλει το CV 2 φορές στη πλατφόρμα, και την τρίτη φορά (πριν το καλοκαίρι) έχω στείλει το CV απευθείας στον job poster μιας και είναι connection στο LinkedIn. Ανταπόκριση μεδέν.

Προ ημερών σκάει inmail (για αυτούς που δεν ξέρουν, είναι στο premium του LinkedIn που χρησιμοποιούν κυρίως οι HR, όπου μπορείς να στείλεις μήνυμα και σε ανθρώπους που δεν έχεις επαφές) , για το αν με ενδιαφέρει η θέση :lol:

Kαι ναι, σωστά φανταστήκατε είναι από το άτομο που του είχα στείλει το CV εγώ ο ίδιος πριν το καλοκαίρι :metalo: :yahoo:
Προφανώς το CV μου δεν έχει αλλάξει και τόσο μέσα σε 3 μήνες (αν και υπάρχει μια μικρή διαφορά)...

Υπάρχει μια συννενόηση και την επομένη το πρωί κανονίζουμε μια πρώτη τηλεφωνική συνέντευξη μέσα στην ίδια μέρα.
Με παίρνουν τελικά με μισή ώρα καθυστέρηση να μου πουν ότι δεν μπορούν σήμερα :s_crazy :metalo: , και αν γίνεται να κάνουμε skype call την επομένη. Tους έριξα άκυρο μιας και δεν καίγομαι ιδιαίτερα αυτή τη περίοδο για να μπασταρδεύω συνέχεια το πρόγραμμά μου για πάρτη τους. Ίσως μετά τις γιορτές κανονιστεί εκ του σύνεγγυς συνάντηση, ίσως και όχι. Ποιος ξέρει.

Επαγγελματισμός αυτός ο ξένος . Και δεν μιλάμε για πάγκο σε λαϊκή, αλλά σε ένα από τα μεγαλύτερα brands παγκοσμίως.


Μετά από άλλη μια ακύρωση (από τη πλευρά τους) κάναμε τη συνέντευξη.

Highlight Νο1, το στέλεχος να μου κάνει μια ερώτηση και μετά από 3' να επαναλαμβάνει την ίδια ακριβώς ερώτηση το HR.
Ηighlight No2, η ερώτηση στο τι μου κίνησε το ενδιαφέρον να στείλω CV από το HR, ενώ με βρήκε η ίδια από το LinkedIn.

Είχε και μερικά ακόμα καλά μέσα στο 25λεπτο, αλλάς ας το αφήσουμε. A και η θέση ήταν τελικά για άλλο πράγμα σε σχέση με αυτό που μου είχαν παρουσιάσει. Ασόβαρες καταστάσεις.
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#561655 Εν Αθήναις, associate θέση σε big4 στο advisory τους. Δεν τρελάθηκα με το αντικείμενο, ενώ θέλω να τρέξει λίγο παραπάνω το PhD αυτή τη περίοδο, οπότε ας πάνε στην ευχή. Όχι ότι με έπεισαν κιόλας να θέλω να συνεργαστώ μαζί τους και μάλλον φάνηκε :lol: .

Τουλάχιστον αυτοί απάντησαν, όχι σαν έτερη του κλάδου που κάναμε 1+ ώρα συνέντευξη και δεν μου απάντησαν ποτέ.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#561657
pierce21 έγραψε:
Highlight Νο1, το στέλεχος να μου κάνει μια ερώτηση και μετά από 3' να επαναλαμβάνει την ίδια ακριβώς ερώτηση το HR.
Ηighlight No2, η ερώτηση στο τι μου κίνησε το ενδιαφέρον να στείλω CV από το HR, ενώ με βρήκε η ίδια από το LinkedIn.

Είχε και μερικά ακόμα καλά μέσα στο 25λεπτο, αλλάς ας το αφήσουμε. A και η θέση ήταν τελικά για άλλο πράγμα σε σχέση με αυτό που μου είχαν παρουσιάσει. Ασόβαρες καταστάσεις.


:s_biggrin :s_biggrin

Καλά, πέρα του ότι μιλάμε για καταστάσεις "βλέπω τι είναι trendy στο HR και το ρωτάω" :lol: , δεν άκουγε καν ο ένας τον άλλον στο ίδιο δωμάτιο! :lol: :lol: :inlove: :inlove:

Θέλω κι εγώ συνέντευξη εκεί! :inlove: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#561659 Όσο πιο Big το μαγαζί τόσο μεγαλύτερο μπάχαλο.

Το στέλεχος παίζει να ήταν παρόν πάρα την θέληση του εκτός αν ήταν ο μανατζαραιος κάτω από τον οποίο θα υπαγοσουν άμεσα/ζήτησε άτομο για το group του.

Συνήθως όμως κάνει ένα ξακαθαρισμα το HR πρώτα και μετά στο shortlist ασχολείται κόσμος από την "παραγωγή".

< >
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#561665
dimik έγραψε:
Το στέλεχος παίζει να ήταν παρόν πάρα την θέληση του εκτός αν ήταν ο μανατζαραιος κάτω από τον οποίο θα υπαγοσουν άμεσα/ζήτησε άτομο για το group του.


< >


That. Και στις 2 περιπτώσεις.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#561671 Είχα γράψει μια σελίδα πριν ότι η λειτουργία των recruiter ποικίλλει και η κυρία έδωσε ρέστα από την αρνητική πλευρά.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#561687
pierce21 έγραψε:Εν Αθήναις, associate θέση σε big4 στο advisory τους. Δεν τρελάθηκα με το αντικείμενο, ενώ θέλω να τρέξει λίγο παραπάνω το PhD αυτή τη περίοδο, οπότε ας πάνε στην ευχή. Όχι ότι με έπεισαν κιόλας να θέλω να συνεργαστώ μαζί τους και μάλλον φάνηκε :lol: .

Τουλάχιστον αυτοί απάντησαν, όχι σαν έτερη του κλάδου που κάναμε 1+ ώρα συνέντευξη και δεν μου απάντησαν ποτέ.


Μια φορα που ειχα παει σε ενα τετοιο μεγαλο ονομα στην Ελλαδα ειδα τις Ελληνικες αρετες, ημιμαθεια, τσαμπουκας και πολυ πολυ ζηλια.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#561689
funkyreverend έγραψε:Είχα γράψει μια σελίδα πριν ότι η λειτουργία των recruiter ποικίλλει και η κυρία έδωσε ρέστα από την αρνητική πλευρά.



pierce21 έγραψε:
funkyreverend έγραψε:αλλά αυτά στο βιβλίο που θα γράψω... :ninja:

Το ποίμνιό σου περιμένει με αγωνία.



Εσύ ελπίζω να συγγράφεις! :rtfm: :lol: :lol: