Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By SIHCTR
#561532 Λάθος με διάβασες...
Δεν ήθελα να την απενεργοποιήσω (την onboard)! Άλλωστε δεν έχει ηχεία η οθόνη για να βγάλει ήχo.
Απενεργοποιήθηκε από μόνη της και εξαφανίστηκε εντελώς. Με τα πολλά τη βρήκα στο BIOS και την επανέφερα.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#561574
PeterPan έγραψε:πριν πάρω τις foscam είχα δοκιμάσει κάποιες άλλες που τις επέστρεψα τελικά. Εκείνες δε συμπεριλαμβάνονταν στην λίστα της synology και είχα προβλήματα να τις συνδέσω. Με τις foscam μπόρεσα να τις συνδέσω στο surveillance

Μετά την απομάκρυνση από το ταμείο...
Δεν πολυ-καίγομαι για καταγραφή στο Synology, γι αυτό και δεν το έψαξα ιδιαίτερα κατά την αγορά. Βέβαια, είναι κρίμα που δεν συμπεριλαμβάνονται στη λίστα των συμβατών, δεδομένου ότι η λίστα είναι μακροσκελέστατη και οι κάμερες έδειχναν να είναι δημοφιλείς.
Αυτό που δεν ξέρω είναι αν δεν είναι συμβατές ή απλά δεν έχει ασχοληθεί η Synology να τις εντάξει στη λίστα (όσο ενδεχομένως το κάνει στο μέλλον).

< >
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#561580
Wagner669 έγραψε:
SIHCTR έγραψε:
SIHCTR έγραψε:Thanks όλους για το διαφωτισμό. Τώρα ας ελπίσουμε ότι το πακέτο από το amazon θα έχει κάρτα γραφικών και όχι τίποτα πέτρες μέσα... :ninja:


Το πακέτο έφτασε με το σωστό περιεχόμενο, η κάρτα δούλεψε χωρίς θέμα συμβατότητας, όλα καλά. Έχασα βέβαια δυο ώρες από τη ζωή μου να ψάχνω που πήγε η onboard κάρτα ήχου... Το πανέξυπνο motherboard πήγε και την απενεργοποίησε αυτόματα (γιατί η κάρτα γραφικών έχει και audio out μέσω hdmi) και έπρεπε να μου κόψει να μπω στο BIOS να την επανενεργοποιήσω, αφού έφαγα πρώτα πόση ώρα να παιδεύομαι με τους drivers...

Όλα κομπλέ, άντε και με φαρδιά οθόνη στο μέλλον! :eat:



Νομίζω δεν χρειάζεται να την απενεργοποιήσεις στο BIOS

Από τις ρυθμίσεις ήχου στα windows (δεξί κλικ στη task bar στο εικονίδιο του ήχου) μπορείς να επιλέξεις από που θα βγάζουν ήχο

Η onboard απενεργοποιηθηκε απο μονη της;;;
Χωρις να μπεις στο BIOS και να κανεις εσυ "SAVE SETTINGS";;;

:hmmm: :hmmm:
ΠΟΤ ΓΚΕΝΕΝ ΑΤΟ;;;
Άβαταρ μέλους
By SIHCTR
#561585 Έλα μου ντε! Εγώ απλά άλλαξα την κάρτα, μπήκα στα Windows.. και άφαντη η κάρτα ήχου!
Και μετά από κανα δυο ώρες ταλαιπωρίας... λέω "Βρε λες;;;"
Μπαίνω BIOS, ψαχουλεύω.. και όντως το integrated audio ήταν Disabled...

Άβυσσος η ψυχή της Hewlett Packard!
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#561602
SIHCTR έγραψε:Έλα μου ντε! Εγώ απλά άλλαξα την κάρτα, μπήκα στα Windows.. και άφαντη η κάρτα ήχου!
Και μετά από κανα δυο ώρες ταλαιπωρίας... λέω "Βρε λες;;;"
Μπαίνω BIOS, ψαχουλεύω.. και όντως το integrated audio ήταν Disabled...


:hmmm:
Σοβαρα τωρα.... Πρωτη φορα το βλεπω αυτο....

SIHCTR έγραψε:Άβυσσος η ψυχή της Hewlett Packard!


Now it makes sense

Hewlett Packard -> HP -> Hope & Pray
:lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#561668 έχω ένα παλιό TV Tuner, Cinergy htc usb xs. Εδώ και κάποιο καιρό όταν κάνει search μου βρίσκει όλα τα ιδιωτικά κανάλια που εκπέμπουν μέσω DIGEA αλλά όχι τα δημόσια (ΕΡΤ), παρότι είναι εντός του εύρους συχνοτήτων που ψάχνει. Τι παίζει;
Έκπέμπει σε διαφορετική κωδικοποίηση η ΕΡΤ που ίσως δεν υποστηρίζεται από τη συσκευή μου;
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#561680 Μήπως η ΕΡΤ το έχει γυρίσει σε DVB-T2 ;
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#561683 Η ερτ γενικά έχει αδύναμο σήμα.
Και σε μένα πολλές φορές δεν πιάνει καθόλου
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#562385 Έχω δύο 3,5" δίσκους, από παλιό πύργο που πέταξα. Τι προτείνουμε για να μεταφέρω τα αρχεία σε pc; Αυτό ίσως; Καλό θα ήταν ό,τι πάρω να κάνει και για άλλες διαστάσεις δίσκων, ώστε να μην το παροπλίσω μετά τη μεταφορά.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#562398 Αν θέλεις να παίρνει και 3.5" και 2.5" τότε θα αγοράσεις είτε αυτό το τύπο που έβαλες ή ένα docking station (τοστιέρα):
https://www.skroutz.gr/s/9462476/LC-Pow ... 3-III.html
Άβαταρ μέλους
By melos86
#562401
Scotch έγραψε:Έχω δύο 3,5" δίσκους, από παλιό πύργο που πέταξα. Τι προτείνουμε για να μεταφέρω τα αρχεία σε pc; Αυτό ίσως; Καλό θα ήταν ό,τι πάρω να κάνει και για άλλες διαστάσεις δίσκων, ώστε να μην το παροπλίσω μετά τη μεταφορά.

Αν ειναι για μια μεταφορα, και μιλαμε για desktop, νομιζω οτι με ενα καλωδιακι sata των 50 λεπτων του ευρω εισαι κομπλε! Αν ειναι για κατι πιο μονιμο, τοτε μαλλον ενα docking station θα σε βολεψει...
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#562458 @melos86
όταν λέει pc εννοεί μάλλον το nuc, οπότε δεν γίνεται να γίνει εσωτερικά η δουλειά.

@Scotch
Το φόρουμ προτείνει αυτό. :rtfm:
+1 στη λύση τη δική σου και του zorz. Ειδικά για τα καλωδιάκια τα εξωτερικά μην πας σε άγνωστη μάρκα επουδενί, η RaidSonic είναι τίμια και εγκρίνω.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#562504
Scotch έγραψε:Έχω δύο 3,5" δίσκους, από παλιό πύργο που πέταξα. Τι προτείνουμε για να μεταφέρω τα αρχεία σε pc; Αυτό ίσως; Καλό θα ήταν ό,τι πάρω να κάνει και για άλλες διαστάσεις δίσκων, ώστε να μην το παροπλίσω μετά τη μεταφορά.



θα κανει τη δουλεια που θες και αυτο που εβαλες εσυ, αλλα και αυτο που εβαλε ο zorz
Άβαταρ μέλους
By melos86
#562538
Red Garland έγραψε:@melos86
όταν λέει pc εννοεί μάλλον το nuc, οπότε δεν γίνεται να γίνει εσωτερικά η δουλειά.

My bad τοτε... :oops: :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#562550 Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις.

Στο Synology θέλω να περάσω τα αρχεία, οπότε σε κάθε περίπτωση θα χρειαστώ usb σύνδεση (είτε μέσω του nuc, είτε απευθείας στο Synology).

Νομίζω δεν μπορώ να τον βάλω στο 4ο bay του Synology (τώρα έχει 3x4TB, ενώ ο δίσκος που θέλω να αντιγράψω είναι 1TB).

< >