Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By corsair
#561267
ArrowsFA1 έγραψε:Παρήγγειλα μικροπραγματάκια από aliexpress πριν 1 μήνα, συνολικής αξίας 10 δολλαρίων ΗΠΑ.
Απεστάλησαν με China Post Registered Air Mail.
Βάζοντας το tracking nr στα ΕΛΤΑ βλέπω αυτό:

23/12/2018, 19:03:21 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

Είναι δυνατόν να θέλουν να πάει κάποιος από το τελωνείο για κάτι που εξ ορισμού είναι τελωνειακώς ελεύθερο;



Μεχρι να το ανοιξουν το δεμα σου, δεν μπορουν να ξερουν την αξια του... οποτε θα αναμένεις να παρουσιαστει στο τελωνειο. Το δέμα, οχι ΕΣΥ. Οταν δουν οτι ειναι ευτελους αξίας θα του κολλησουν ενα "ταιλονυακος ελαιφτερω"* και θα πάει στην ευχη του θεου.

* περιμένω να με διορθωσει ο grammar nazi :shifty:

Ειχα 2 πακέτα αυτες τις μέρες έτσι. 2 βδομάδες καθυστέρηση. Μην ανυσηχεις, δεν χρειαζεται να κανεις κατι.
Άβαταρ μέλους
By postruck
#561276 elteo, :sorry: αλλα οταν είσαι με 3-4 ωρες ύπνο το 24ωρο και κάνεις πάνω απο 15 λεπτά να γράψεις ενα ποστ,οπως τώρα, που έχω στο ένα χέρι αγκαλιά την μικρή.
Τουλάχιστον,δεν γράφω γκρικλισςςς,ουτε χρησμούς και υπονούμενα....άσχετα με το κάθε θέμα. :)
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#561440 Σας ευχαριστώ. Από τη στιγμή που δεν χρειάζεται να πάω εγώ τελωνείο, ας αργήσει όσο θέλει.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#561619 Από amazon (γενικά) αγοράζουμε άφοβα timberland; Σε ένα παπούτσι στα χαρακτηριστικά έγραφε ''Country Of Origin Bangladesh'' ενώ σε πολλά δεν βλέπω το ''®'' πάνω στο παπούτσι. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#561621 Αν δεν είναι από Amazon, αυξάνονται οι πιθανότητες για μπανάνα.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#561647
popolaros έγραψε:Έχει και μαϊμούδες. Μέσα στη βδομάδα περιμένω refund από το Amazon για timberland


Kαι μάλλον αρκετές γιατί είδα πολλά σχόλια που αναφέρονται σε κακή ποιότητα ενώ άλλοι έχουν φωτογραφίες με σκισμένες σόλες με χρήση 2-3 μηνών.

drdino έγραψε:Αν δεν είναι από Amazon, αυξάνονται οι πιθανότητες για μπανάνα.


Κατά πως φαίνεται όμως και από Amazon παίζουν μαϊμούδες. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#561648 Από πού φαίνεται αυτό; Για δώσε ένα λινκ.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#561660
drdino έγραψε:Από πού φαίνεται αυτό; Για δώσε ένα λινκ.


https://www.amazon.co.uk/Timberland-Nap ... th=1&psc=1

ArrowsFA1 έγραψε:https://www.antallaktikaonline.gr
εμπιστευόμαστε για αγορές;


Μπα...
Άλλα παραγγέλνεις άλλα σου βάζουν όσον αφορά τη φίρμα. Αν θυμάμαι καλά ο Stefan είχε πρόβλημα με παραγγελία από αυτούς.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#561663
panos2171 έγραψε:
Κατά πως φαίνεται όμως και από Amazon παίζουν μαϊμούδες. :hmmm:



Και εχεις καταληξει στο συμπερασμα αυτό βασει καποιου χρησμού του μαντείου των Δελφών? Της φωτογραφίας? Της κακής φήμης του Amazon ως μικρομάγαζο σε καποια αποθηκη σε κτιριο του Χονγκ Κονγκ? επειδη δεν δεχεται paypal? Αλλο. Τι? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#561664 OXI...
Δεν έχω καταλήξει κάπου, μου κίνησαν υποψίες και ρώτησα. Αν θέλετε να δώσετε ορθές απαντήσεις για να βοηθήσετε καλώς....
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#561669
panos2171 έγραψε:
ArrowsFA1 έγραψε:https://www.antallaktikaonline.gr
εμπιστευόμαστε για αγορές;


Μπα...
Άλλα παραγγέλνεις άλλα σου βάζουν όσον αφορά τη φίρμα. Αν θυμάμαι καλά ο Stefan είχε πρόβλημα με παραγγελία από αυτούς.

Ευχαριστώ. Κακή εμπειρία είχα και με το todos πέρυσι, οπότε θα ξαναγυρίσω στο παραδοσιακά μου λημέρια.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#561670 Κάπου έχεις χαθεί στην μετάφραση, αγορά απο πωλητή το αμαζον είναι εγγυημένη 100%.
Δεν μιλάμε για συναλλαγή απλα μέσω του σάιτ.