Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#561650
Dimitris_P έγραψε:Ταινιάρα. Δεν σχολιάζω άλλο.Spoiler και μόνο από τον τίτλο.g approved.



:whistlink:


ειναι η πρωτη φορα που καταφερα να κατσω να δω βιντεο Ελληνα γιουτουμπερ, ολοκληρο....
:lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By St.Devote
#562968 Εικόνα

Εάν όπου Λάνθιμος στο κινηματογραφικό σας υποσυνείδητο υπάρχει το λήμμα «WTF» ήρθε η ώρα για την μερική αναπροσαρμογή του. Ο Λάνθιμος υπογραφεί μια εξαιρετική ταινία εποχής που έχει τόση «WTF-ίλα» όση μπορεί να αντέξει ( ή ανεχθεί εάν θέλετε ) η αμερικάνικη ακαδημία και όση μπορεί να αντέξει ο μέσος ( «προπονημένος» οφείλω να πω ) θεατής σε μια κινηματογραφική αίθουσα.

Το θέμα της ταινίας πραγματεύεται τις πολιτικό – συναισθηματικό – ερωτικό τρίγωνο μεταξύ μιας βασίλισσας της βικτωριανής εποχής και δύο «ευνοούμενων» της ( μιας be και μιας wannabe ) γυναικών του άμεσου κύκλου της.
Η κινηματογράφηση , τα σκηνικά , τα κουστούμια και γενικότερα όλο το ύφος του περιβάλλοντα χώρου είναι σε εξαιρετικό επίπεδο ( παραγωγάρα θα έλεγα πιο απλά ). Το σενάριο είναι δυνατό ( η ατάκα πάει σύννεφο ) και μπορεί και δίνει στην υπόθεση ( που είναι εμπνευσμένη από πραγματικές καταστάσεις .. τσεκαρε στο goggle … θα σου κάνει εντύπωση ) την απαιτούμενη δύναμη.

Ο ρυθμός είναι σταθερότατος ( μάλλον μαγκία του συνδυασμού σεναρίου - σκηνοθεσίας - μοντάζ )

Παρόλο που τα πλάνα είναι κυρίως στατικά, ο Λάνθιμος καταφέρνει να δώσει μια ιδιαίτερη φρεσκάδα ( είτε με ευρυγώνιους φακούς είτε με περιστροφικές λήψεις σταθερής βάσης ).

Η Olivia Colman παίζει τον ρόλο της βασίλισσας είναι άπαικτη ( Oscar-άκι για πλάκα , ακόμα και ένα δεν έχω δει τις υπόλοιπες ταινίες ) ενώ τόσο η Rachel Weisz ( που δεν μου έλεγε και πολλά μέχρι εχθές ) αλλά η Emma Stone ( γιαβρί μ’ ) είναι εντυπωσιακές ( προτιμώ την ερμηνεία της 2ης αν και εκτιμώ ότι ο ρόλος της 1ης είναι πιο δύσκολος ). Ωστόσο επαναλαμβάνω ότι η ερμηνεία της Colman είναι κορυφαία .

Προτείνεται ( ακόμα και με το έτερο ήμισυ που βλέπει πιο light ταινίες ) .... βρες ένα τρόπο μόνο να μαζέψεις το WTF του τέλους .

Θα μου αρέσει ? …. Είναι ο ηπιότερος Λάνθιμος ever ( προς το παρόν ). Το αντέχεις .

Αξίζει να το δούμε ? …. Δεν θα δεις την ταινία που θα πάρει το Oscar 1ου και 2ου γυναικείου , σεναρίου , φωτογραφίας , κουστουμιών ( και ίσως καλύτερης ταινίας … το σκηνοθεσίας πάει νομίζω στον Spike Lee )

Μόνο για αυτό ? …. Τσιτσιπάς , Λάνθιμος ,Αντε-τον-πούλο . Ένα CL έμεινε !!!
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#562970 Επίσης, αν και όντας συνηθισμένος στο wtf το οποίο εμένα προσωπικά μου άρεσε, με έκανε να την βρω λίγο light.
Ειναι εντελώς ευπεπτη και καταλληλη για οσκαρ :lol:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#562972 Εικόνα

Ποιος Λανθανων Άνθιμος τώρα. Αυτός που ενθουσίασε τον Ασίμωφ; :s_laughat
Ο διασκεδαστής του χιψσταριου;
Τρίφτη καί Δρ, κάλυψη με μουσαμά καί χορήγηση ακουαφορτε ενδοφλεβίως για 4 μέρες.
Μπας και αποβάλλετε την Ασιμιτιδα. :iconcool: :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#562974 https://youtu.be/0Imggln48rc

ΝΑ ΠΟΝΑΣ
Επίσης κοίτα λίγο πιο έγραψε τη μουσική στην ταινία που έβαλες

:shifty:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#562978
Asimov έγραψε:Εικόνα


Ξεκίνα από εδώ.ΑΣΧΕΤΕ.

Επίσης κοίτα λίγο πιο έγραψε τη μουσική στην ταινία που έβαλες


Θες και σιφτυ. Μελανό σημείο αυτές οι ανοησίες του ταγαροβλαχου. :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By corsair
#563063
drdino έγραψε:Όντως καλή η ταινία.



Εγω παλι δεν καταφερα να παρακολουθησω ουτε το trailer... Πλακωθηκα στα depon απο τις μαλακιες που εβλεπα.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#563533 Λοιπόν,

τις τελευταίες ημέρες είδα:

A star is born
Δε μου άρεσε καθόλου. Θα την έλεγα και τραγική. Προτιμώ σαφέστατα το αντίστοιχο με τη Βουγιουκλάκη :lol: .

Searching
Ωραίο, ενδιαφέρον και κυρίως διαφορετικό!

First Man
Δε μου άρεσε. Και επίσης δε μου άρεσε και ο Gosling. Έχει αρχίσει και μου κάθεται κάπως το παίξιμο του μετά από αρκετές ταινίες που τον έχω δει. Καλός είναι αλλά πολύ μονοδιάστατος στις εκφράσεις και στο συνολικό παίξιμο.

Green Book
Το απόλαυσα. Ναι, δεν είναι κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί αλλά μου άρεσε πολύ το παίξιμο των ηθοποιών και κυρίως ο Βίγκο που -κουβάλησε όλη την ταινία- ήταν τόσο διαφορετικός από όσο τον ξέρουμε αλλά τόσο μα τόσο απολαυστικός! :thumbsup:

Bird Box
Μου άρεσε πάρα πολύ. Γενικά μου αρέσουν οι ταινίες καταστροφής του κόσμου/αποκάλυψης κτλ. αλλά οι περισσότερες μετά από ένα σημείο που εδραιώνεται η κοσμογονία, μου φαίνεται ότι κάνουν κοιλιά. Αυτή με κράτησε ως το τέλος σε αγωνία χωρίς να έχει καμιά φοβερή "σεναριακή τρύπα" που θα με βγάλει από τα ρούχα μου ή το "mood".
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#563538
sargus έγραψε:Green Book
Το απόλαυσα. Ναι, δεν είναι κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί αλλά μου άρεσε πολύ το παίξιμο των ηθοποιών και κυρίως ο Βίγκο που -κουβάλησε όλη την ταινία- ήταν τόσο διαφορετικός από όσο τον ξέρουμε αλλά τόσο μα τόσο απολαυστικός! :thumbsup:

.

Δεν είχα διαβάσει κάτι για την ταινία, μόνο τα βασικά ότι ήταν πολύ καλή. Πήγα για τον Viggo (τον έχω γνωρίσει και έχουμε πιει πολλούς καφέδες και μπύρες μαζί :) ) αφού τον παρακολουθώ τα τελευταία χρόνια και έπαθα πλάκα. Ο τύπος είναι απλά καταπληκτικός στην ταινία παρόλο το κοινότυπο σενάριο. Εξαιρετική σκηνοθεσία και υψηλού επιπέδου χιούμορ και ατάκες. Σίγουρα στις 3-4 καλύτερες ταινίες της χρονιάς (και είναι πολλές φέτος). Προτείνεται ανεπιφύλακτα.
Σήμερα λέω να πάω να το ξαναδώ αφού με πρήζουν κάτι φίλοι.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#563541 Κ ο Mahershala Ali (που έχει προταθεί ήδη για κάτι βραβεία) ήταν πολύ καλός , γράφει πολύ το όνομα του τώρα τελευταία , μία περίπτωση εξ αυτών , κ στο True Detective Season 3.

Τον Viggo μπορείτε να τον απολαύσετε να μιλά άψογα ισπανικά στον μυθικό ήρωα Alatriste, μυθικός ήρωας του 17ου αιώνα βασισμένος σε βιβλίο.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#563743
bibendum έγραψε:Βαλαμε να δουμε το Roma εχτες. Στο 56 το κλεισαμε και μαλλον αντεξαμε πολυ...

Το Roma δεν είναι για TV. Αν μία απόλαυση έχει η ταινία, αυτή είναι η κινηματογράφηση του Κουαρόν. Μετά η φωτογραφία, μετά η αλληγορία. Τελευταίο το στόρυ.
Ότι καταφέρνει ένας δημιουργός να μας μιλήσει για δύσκολα πράγματα με εύπεπτο/απτό τρόπο, αυτό είναι που τον ξεχωρίζει.
Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ (στο σινεμά).

St.Devote έγραψε:Θα μου αρέσει ? …. Είναι ο ηπιότερος Λάνθιμος ever ( προς το παρόν ). Το αντέχεις .

Το περιμένω με λαχτάρα. Να προσθέσω ωστόσο ότι ο Αστακός, με τη χρονική απόσταση που μας χωρίζει από τότες, είναι μια σχεδόν φυσιολογική (και εξαιρετική) ταινία.

Είδα τέλος, Κλέφτες καταστημάτων. Εύλογα στις υποψηφιότητες για Ξενόγλωσσο Όσκαρ. Εύχομαι ωστόσο να το σηκώσει ο ψυχροπολεμικός Παβλικόφσκι.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#564602
sargus έγραψε:Bird Box
Μου άρεσε πάρα πολύ. Γενικά μου αρέσουν οι ταινίες καταστροφής του κόσμου/αποκάλυψης κτλ. αλλά οι περισσότερες μετά από ένα σημείο που εδραιώνεται η κοσμογονία, μου φαίνεται ότι κάνουν κοιλιά. Αυτή με κράτησε ως το τέλος σε αγωνία χωρίς να έχει καμιά φοβερή "σεναριακή τρύπα" που θα με βγάλει από τα ρούχα μου ή το "mood".


Κι εμένα μου άρεσε