Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By seismic
#559377
sknipper έγραψε:
seismic έγραψε:Δεν έχω να πω τίποτα άλλο.
Αυτό να το θυμάσαι! :iconcool:

Και εγώ θυμάμαι τα πάντα καταλαβαίνω τα αίτια των πάντων και απαντώ σε λίγους διότι ο έξυπνος και ο χαζός έχουν ένα κοινό πρόβλημα Δεν βρίσκουν ανθρώπους να τους καταλάβουν :adminpower: :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#559381
seismic έγραψε:
sknipper έγραψε:
seismic έγραψε:Δεν έχω να πω τίποτα άλλο.
Αυτό να το θυμάσαι! :iconcool:

Και εγώ θυμάμαι τα πάντα καταλαβαίνω τα αίτια των πάντων και απαντώ σε λίγους διότι ο έξυπνος και ο χαζός έχουν ένα κοινό πρόβλημα Δεν βρίσκουν ανθρώπους να τους καταλάβουν :adminpower: :iconcool:
Πόσο σύντομη η μνήμη σου.... :lol:
Άβαταρ μέλους
By seismic
#559738 Να ξέρετε ότι το πρόβλημα του σεισμού το έχω λύσει. Αν υπάρχει κάποιος που αμφιβάλει δεν έχει παρά να διαβάσει την τελευταία σελίδα αυτού του θέματος που έχω ανοίξει σε αυτό το φόρουμ των μηχανικών εδώ. http://www.3dr.eu/forum/viewtopic.php?f ... 2861#p2861
Να ξέρετε όμως και κάτι άλλο το οποίο δεν τιμά ούτε τους επιστήμονες ούτε την Ελλάδα. Αυτό το κάτι είναι η πλήρη προσπάθεια απομόνωσης της εφαρμοσμένης έρευνάς μου από την επιστήμη.
Η θεσμοθετημένοι δεσμοί του κράτους με αντιμετωπίζουν σαν να μην υπάρχω Ουδεμία βοήθεια μου προσφέρουν πάνω σε επιστημονική συνεργασία ή σε χρηματοδότηση έρευνας.
Αναρωτιέμαι αν τελικά θέλουν να είναι οι κατασκευές φθηνότερες και ισχυρότερες στον σεισμό. Το ότι είμαι ιδιότης και δεν έχω πτυχίο με αποκλείει από την μια από την χρηματοδότηση εφαρμοσμένης έρευνας, και από την άλλη λόγο απροθυμίας των δεν βρίσκω καθηγητή εν ενεργεία να συνεργαστεί μαζί μου. Πρέπει να πληρώνω συνεχώς για την έρευνα αυτή από την τσέπη μου και τέτοια δυνατότητα δεν έχω. Αυτό είναι το πρόβλημα που δεν έχουν γίνει βήματα γρήγορης προόδου της έρευνάς μου. Τελευταίο άρθρο μου σε συνδρομητικό επιστημονικό περιοδικό πολιτικών μηχανικών εδώ.
https://lookaside.fbsbx.com/file/%CE%BC ... o5N1Y0RL7w
Άβαταρ μέλους
By g8777
#559768 Ηθελα να ξερα που τα βρισκεις.
































































Τα φορα. :shifty:

Ενδιαφερεσαι για δουλεια με 60 λεπτα ανα ποστ; Αν σπασεις τα ποστακια σου σε κομματια μαξ 2 παραγραφων (ο γκαρλαντ λεει οτι μεχρι τοσο αντεχει να διαβαζει καποιος) του χρονου θα μπουκαρεις στο ΤΕΕ με μαστιγιο και δερματινες μποτες.
Άβαταρ μέλους
By seismic
#559783 Δυστυχώς η έρευνα είναι τόσο μεγάλη που θέλει πολλές σελίδες για το τι πραγματικά κάνει. Η πιο απλή περιγραφή που μπορώ να κάνω είναι ότι αν βιδώσεις ένα τοίχωμα πάνω στο έδαφος αυτό θα αντέχει πιο πολλές πλάγιες δυνάμεις ανατροπής από ότι ένα άλλο τοίχωμα το οποίο απλά ακουμπά πάνω στο έδαφος. Αν σταματήσουμε την πρωταρχική ροπή ανατροπής του τοιχώματος με την μέθοδο μου ( σε κάθε ένα τοίχωμα της κατασκευής ) έχουμε σταματήσει την μετατόπιση της κατασκευής . Ελέγχοντας την μετατόπιση της κατασκευής ελέγχεις και τις εντάσεις που την παραμορφώνουν ανελαστικά και την ξαπλώνουν κάτω. Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από seismic και 10 Ιαν 2019, 15:04, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#559835
seismic έγραψε:Δυστυχώς η έρευνα είναι τόσο μεγάλη που θέλει πολλές σελίδες για το τι πραγματικά κάνει. Η πιο απλή περιγραφή που μπορώ να κάνω είναι ότι αν βιδώσεις ένα τοίχωμα πάνω στο έδαφος αυτό θα αντέχει πιο πολλές πλάγιες δυνάμεις ανατροπής από ότι ένα άλλο τοίχωμα το οποίο απλά ακουμπά πάνω στο έδαφος. Αν σταματήσουμε την πρωταρχική ροπή ανατροπής του τοιχώματος με την μέθοδο μου ( σε κάθε ένα τοίχωμα της κατασκευής ) έχουμε σταματήσει την μετατόπιση της κατασκευής . Ελέγχοντας την μετατόπιση της κατασκευής ελέγχεις και τις εντάσεις που την παραμορφώνουν ανελαστικά και την ξαπλώνουν κάτω. Εικόνα


Εντάξει δε θεωρώ τον εαυτό μου έξυπνο (... ή σχετικά καταρτισμένο), όμως δεν κατάλαβα κάτι 'χρήσιμο' (ή χρηστικό) εδώ :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By seismic
#559861
Same_old_story έγραψε:
seismic έγραψε:Δυστυχώς η έρευνα είναι τόσο μεγάλη που θέλει πολλές σελίδες για το τι πραγματικά κάνει. Η πιο απλή περιγραφή που μπορώ να κάνω είναι ότι αν βιδώσεις ένα τοίχωμα πάνω στο έδαφος αυτό θα αντέχει πιο πολλές πλάγιες δυνάμεις ανατροπής από ότι ένα άλλο τοίχωμα το οποίο απλά ακουμπά πάνω στο έδαφος. Αν σταματήσουμε την πρωταρχική ροπή ανατροπής του τοιχώματος με την μέθοδο μου ( σε κάθε ένα τοίχωμα της κατασκευής ) έχουμε σταματήσει την μετατόπιση της κατασκευής . Ελέγχοντας την μετατόπιση της κατασκευής ελέγχεις και τις εντάσεις που την παραμορφώνουν ανελαστικά και την ξαπλώνουν κάτω. Εικόνα


Εντάξει δε θεωρώ τον εαυτό μου έξυπνο (... ή σχετικά καταρτισμένο), όμως δεν κατάλαβα κάτι 'χρήσιμο' (ή χρηστικό) εδώ :dizzy:
Είναι απλό. Όταν είσαι όρθιος σε ένα λεωφορείο και δεν κρατιέσαι από πουθενά, όταν ξεκινήσει το λεωφορείο θα πας τα ανάσκελα. Όταν το λεωφορείο φρενάρει θα πας τα μπρούμυτα. Το ίδιο θα πάθει και το τοίχωμα της κατασκευής όταν ο σεισμός το κουνά μπρος πίσω. Άμα βιδώσουν το τοίχωμα με το έδαφος και εσένα με το πάτωμα του λεωφορείου και οι δύο θα παραμείνετε όρθιοι στις θέσεις σας όσο και να σας κουνάνε . :lol:
Αυτό είναι βιδωμένο https://www.youtube.com/watch?v=RoM5pEy7n9Q
Αυτό δεν είναι https://www.youtube.com/watch?v=l-X4tF9C7SE
Δες τα αποτελέσματα αυτού που δεν ήταν βιδωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=sZkCKY0EypM
Συμπέρασμα βιδώστε το και σώστε το!
Άβαταρ μέλους
By seismic
#559997
Morx έγραψε:Τι πυροκαβλο ειναι αυτο; Σειστηκε η οθονη μου!

Υπάρχουν πολλά κουνήματα. Άλλα κατεβάζουν τα σπίτια και άλλα τα ανεβάζουν ... :lol:
Άβαταρ μέλους
By seismic
#561603 Όταν γίνει ένας σεισμός τα κανάλια όλα θα πάνε να ρωτήσουν τον Παπαμπάφο αν θα ξανά γίνει σεισμός.
Αυτός δεν μπορεί να κάνει πρόβλεψη και θα αρνηθεί να πει άποψη.
Το ερώτημα είναι γιατί ρωτούν τα κανάλια της τηλεόρασης και το ποιο μεγάλο ερώτημα είναι γιατί ρωτούν κάτι που ξέρουν ότι δεν θα πάρουν σαφή απάντηση?
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#561809
seismic έγραψε:Όταν γίνει ένας σεισμός τα κανάλια όλα θα πάνε να ρωτήσουν τον Παπαμπάφο αν θα ξανά γίνει σεισμός.
Αυτός δεν μπορεί να κάνει πρόβλεψη και θα αρνηθεί να πει άποψη.
Το ερώτημα είναι γιατί ρωτούν τα κανάλια της τηλεόρασης και το ποιο μεγάλο ερώτημα είναι γιατί ρωτούν κάτι που ξέρουν ότι δεν θα πάρουν σαφή απάντηση?
Με βάση αυτά που έχεις πει έχω σχηματίσει την εντύπωση ότι έχεις ηλικία τέτοια που σου εξασφαλίζει εμπειρία ζωής, ζεις σε νησί της Ελλάδας και είσαι σκεπτόμενος άνθρωπος. Οπότε να θεωρήσω ότι είναι ρητορική η ερώτησή σου;