Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#561239
Wagner669 έγραψε:Η Synology εχει μεν λιστα με οσες ειναι συμβατες, αλλα ολες ειναι γκουμουτσες και θελω κατι μικρο και διακριτικο, το οποιο οταν δεν το χρησημοποιω, δεν θα πολυφαινεται
Εχω την εντυπωση πως ολες οσες δουλευουν με cloud, μπορεις να απενεργοποιησεις αυτη τη λειτουργια και να τις συνδεσεις με το Surveillance Station της Synology, αρκει να βρεις που κανουν stream.
Θα τσιμπησω μια για αρχη και βλεπουμε

Το μοντέλο της ezviz που πήρα δυστυχώς δεν περιλαμβάνεται στη λίστα του Synology. Οπότε θα πρέπει να παιχτεί αλχημεία για να τις δω (αν έχεις καμιά ιδέα πώς, μου λες :oops:).


< >
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#561252
Scotch έγραψε:
Wagner669 έγραψε:Η Synology εχει μεν λιστα με οσες ειναι συμβατες, αλλα ολες ειναι γκουμουτσες και θελω κατι μικρο και διακριτικο, το οποιο οταν δεν το χρησημοποιω, δεν θα πολυφαινεται
Εχω την εντυπωση πως ολες οσες δουλευουν με cloud, μπορεις να απενεργοποιησεις αυτη τη λειτουργια και να τις συνδεσεις με το Surveillance Station της Synology, αρκει να βρεις που κανουν stream.
Θα τσιμπησω μια για αρχη και βλεπουμε

Το μοντέλο της ezviz που πήρα δυστυχώς δεν περιλαμβάνεται στη λίστα του Synology. Οπότε θα πρέπει να παιχτεί αλχημεία για να τις δω (αν έχεις καμιά ιδέα πώς, μου λες :oops:).


< >


δεν υπαρχει στανταρ λυση, αλλα ριξε μια ματια εδω:

How to set up a camera that is not on the Support List

How to make an attempt to install an unsupported IP camera in Surveillance Station
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#561259
Wagner669 έγραψε:δεν υπαρχει στανταρ λυση, αλλα ριξε μια ματια εδω:
How to set up a camera that is not on the Support List
How to make an attempt to install an unsupported IP camera in Surveillance Station

Ευχαριστώ. Τα είχα εντοπίσει, αλλά δεν κατάφερα τίποτα. Στο General Interface βρίσκει μόνο μία IP, η οποία αντιστοιχεί στον δικτυακό εκτυπωτή :vava:
Μήπως να έστελνα κανένα mail στη Synology να τους πω να τσακιστούν να εντάξουν την κάμερα στις supported; :lol:
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#561282
Scotch έγραψε:
Wagner669 έγραψε:δεν υπαρχει στανταρ λυση, αλλα ριξε μια ματια εδω:
How to set up a camera that is not on the Support List
How to make an attempt to install an unsupported IP camera in Surveillance Station

Ευχαριστώ. Τα είχα εντοπίσει, αλλά δεν κατάφερα τίποτα. Στο General Interface βρίσκει μόνο μία IP, η οποία αντιστοιχεί στον δικτυακό εκτυπωτή :vava:
Μήπως να έστελνα κανένα mail στη Synology να τους πω να τσακιστούν να εντάξουν την κάμερα στις supported; :lol:



Δοκιμασες να βρεις την ΙΡ της καμερας καινα τη περασεις στο synology;;
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#561286 Παρέλαβα χθες την Ezviz mini O και από ότι βλέπω έχει αρκετά περιορισμένες δυνατότητες.

Στην ουσία απλά συνδέεται με τους servers της hikvision και τη χειρίζεσαι αποκλειστικά απο το ezviz app, ενω προϋποθέτει σύνδεση ίντερνετ για να λειτουργησει. Πρέπει να δημιουργησεις λογαριασμό μέσω της εφαρμογής και δεν υπάρχει καμία ρύθμιση σχετικά με το δίκτυο, αρα δεν μπορείς να βρεις ip.

Σαν ποιότητα εικόνας και ήχου είναι οκ. Εγώ την ήθελα σαν baby monitor ( δύο καμερες σε δύο διαφορετικά δωμάτια με μια οθονη)αλλά μετά από αρκετή ώρα λειτουργίας το streaming διακόπτεται.

Τι λύση υπάρχει για να έχω 2 κάμερες ταυτοχρονα σε μια οθόνη; (Έχω επιστρατεύσει ένα παλιό smartphone για το ρόλο αυτό )
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#561434
saxon_747 έγραψε:Τι λύση υπάρχει για να έχω 2 κάμερες ταυτοχρονα σε μια οθόνη; (Έχω επιστρατεύσει ένα παλιό smartphone για το ρόλο αυτό )
Πατάς το κουμπί που δείχνει 4 παράθυρα.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#561437
Wagner669 έγραψε:Δοκιμασες να βρεις την ΙΡ της καμερας καινα τη περασεις στο synology;;

Ναι. Βρήκα στο DHCP Clients List του NetFaster την IP της κάμερας και στο Camera Wizard του Synlogy έβαλα: Port 80, Brand ONVIF, Camera Model Generic ONVIF και μετά user & pass. Load Capability --> "Failed to connect the device. Please check IP address, hostname, port number. :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#561441
sknipper έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Τι λύση υπάρχει για να έχω 2 κάμερες ταυτοχρονα σε μια οθόνη; (Έχω επιστρατεύσει ένα παλιό smartphone για το ρόλο αυτό )
Πατάς το κουμπί που δείχνει 4 παράθυρα.

Προφανώς.

Εννοώ, ποια άλλη λύση θα μπορούσε να εξυπηρετήσει καλύτερα, χωρίς να χρειάζεται σύνδεση στο ίντερνετ.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#561466 Ψάχνω να βρω τα μηνύματα που αναφερόμαστε για τις φτηνές άδειες windows και office και δε βρίσκω...
Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο site;

Tags: Windows Office Άδεια Άδειες Licence
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#561480
Scotch έγραψε:
Wagner669 έγραψε:Δοκιμασες να βρεις την ΙΡ της καμερας καινα τη περασεις στο synology;;

Ναι. Βρήκα στο DHCP Clients List του NetFaster την IP της κάμερας και στο Camera Wizard του Synlogy έβαλα: Port 80, Brand ONVIF, Camera Model Generic ONVIF και μετά user & pass. Load Capability --> "Failed to connect the device. Please check IP address, hostname, port number. :s_dunno


μονο ψαχνοντας θα βγαλεις ακρη :(
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#561496
Scotch έγραψε:
Wagner669 έγραψε:Δοκιμασες να βρεις την ΙΡ της καμερας καινα τη περασεις στο synology;;

Ναι. Βρήκα στο DHCP Clients List του NetFaster την IP της κάμερας και στο Camera Wizard του Synlogy έβαλα: Port 80, Brand ONVIF, Camera Model Generic ONVIF και μετά user & pass. Load Capability --> "Failed to connect the device. Please check IP address, hostname, port number. :s_dunno

πριν πάρω τις foscam είχα δοκιμάσει κάποιες άλλες που τις επέστρεψα τελικά. Εκείνες δε συμπεριλαμβάνονταν στην λίστα της synology και είχα προβλήματα να τις συνδέσω. Με τις foscam μπόρεσα να τις συνδέσω στο surveillance
Άβαταρ μέλους
By SIHCTR
#561523
SIHCTR έγραψε:Thanks όλους για το διαφωτισμό. Τώρα ας ελπίσουμε ότι το πακέτο από το amazon θα έχει κάρτα γραφικών και όχι τίποτα πέτρες μέσα... :ninja:


Το πακέτο έφτασε με το σωστό περιεχόμενο, η κάρτα δούλεψε χωρίς θέμα συμβατότητας, όλα καλά. Έχασα βέβαια δυο ώρες από τη ζωή μου να ψάχνω που πήγε η onboard κάρτα ήχου... Το πανέξυπνο motherboard πήγε και την απενεργοποίησε αυτόματα (γιατί η κάρτα γραφικών έχει και audio out μέσω hdmi) και έπρεπε να μου κόψει να μπω στο BIOS να την επανενεργοποιήσω, αφού έφαγα πρώτα πόση ώρα να παιδεύομαι με τους drivers...

Όλα κομπλέ, άντε και με φαρδιά οθόνη στο μέλλον! :eat:
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#561528
SIHCTR έγραψε:
SIHCTR έγραψε:Thanks όλους για το διαφωτισμό. Τώρα ας ελπίσουμε ότι το πακέτο από το amazon θα έχει κάρτα γραφικών και όχι τίποτα πέτρες μέσα... :ninja:


Το πακέτο έφτασε με το σωστό περιεχόμενο, η κάρτα δούλεψε χωρίς θέμα συμβατότητας, όλα καλά. Έχασα βέβαια δυο ώρες από τη ζωή μου να ψάχνω που πήγε η onboard κάρτα ήχου... Το πανέξυπνο motherboard πήγε και την απενεργοποίησε αυτόματα (γιατί η κάρτα γραφικών έχει και audio out μέσω hdmi) και έπρεπε να μου κόψει να μπω στο BIOS να την επανενεργοποιήσω, αφού έφαγα πρώτα πόση ώρα να παιδεύομαι με τους drivers...

Όλα κομπλέ, άντε και με φαρδιά οθόνη στο μέλλον! :eat:



Νομίζω δεν χρειάζεται να την απενεργοποιήσεις στο BIOS

Από τις ρυθμίσεις ήχου στα windows (δεξί κλικ στη task bar στο εικονίδιο του ήχου) μπορείς να επιλέξεις από που θα βγάζουν ήχο