Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#559948
NickTG έγραψε:
saxon_747 έγραψε:P20 lite vs Xiaomi Note 6 Pro

Ποιο και γιατί;
(Το Note μου φαίνεται πιο vfm αλλά είμαι σε δίλημμα )


Αν σε παίρνει με κάτι λίγο παραπάνω από το P20 μπορείς να δεις και αυτό:

https://www.kotsovolos.gr/site/mobile-p ... cc=skroutz

Ε, πες και γιατι...
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#559950 Το Xiaomi έχει αισθητά καλύτερο επεξεργαστή αλλά δεν έχει fast charging.

To P20 lite έχει fast charging, όμορφη εμφάνιση (υποκειμενικό) κ ωραία οθόνη , μέχρι εκεί.

Παρόμοια τεχνολογία έχει το P Smart που δεν έχει εμφάνιση κ fast charging αλλά είναι και σημαντικά χαμηλότερη τιμή.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#559951
saxon_747 έγραψε:
NickTG έγραψε:
saxon_747 έγραψε:P20 lite vs Xiaomi Note 6 Pro

Ποιο και γιατί;
(Το Note μου φαίνεται πιο vfm αλλά είμαι σε δίλημμα )


Αν σε παίρνει με κάτι λίγο παραπάνω από το P20 μπορείς να δεις και αυτό:

https://www.kotsovolos.gr/site/mobile-p ... cc=skroutz

Ε, πες και γιατι...


Η κύρια διαφορά είναι ο επεξεργαστής όπου έχει καλύτερο από τα άλλα 2.
Στα υπόλοιπα δεν έχουν κάποια τρελή διαφορά εφόσον μιλάμε για τις εκδόσεις με τα 4GB RAM και 64GB εσωτερική για όλα.
Επίσης έχει καλύτερη μπαταρία από το P20 Lite.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#559964
georgetz έγραψε:Το Xiaomi έχει αισθητά καλύτερο επεξεργαστή αλλά δεν έχει fast charging.

To P20 lite έχει fast charging, όμορφη εμφάνιση (υποκειμενικό) κ ωραία οθόνη , μέχρι εκεί.

Παρόμοια τεχνολογία έχει το P Smart που δεν έχει εμφάνιση κ fast charging αλλά είναι και σημαντικά χαμηλότερη τιμή.


Άρα μένω στο note 6 pro που θεωρώ πολύ καλό vfm... Fast charging δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#560021
saxon_747 έγραψε:Fast charging δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα.


Εσυ ξερεις καλυτερα τις αναγκες σου φυσικα, αλλα εγω το μονο που θελω να εχει στα σιγουρα το καθε τηλεφωνο μου ειναι το fast charging. Με εχει σωσει πολλες φορες που ανακαλυπτω οτι ειναι σχεδον αδειο και πρεπει να βγω εξω βιαστικα. Το βαζω 10 λεπτακια για φορτισμα και γεμιζει αρκετα για να αντεξει τις προσεχεις ωρες!
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#560023 Ξεκινάω τη μέρα με 100% μπαταρία και σπάνια τελειώνει εντελώς μέχρι το βράδυ. Στο αμάξι, αλλά και οπουδήποτε βρίσκομαι, έχω φορτιστή και powerbank. Οπότε προτιμώ ένα καλύτερο επεξεργαστή και πιο γρήγορη μνήμη ή καλύτερη κάμερα παρά fast charging.

Γενικά, βλέπω πως το Xiaomi note 6 pro (4/64GB) είναι το πιο vfm στο price range, αλλά διαβάζω ότι θα κυκλοφορήσει σύντομα το Note 7 Pro σε τιμή χώμα...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#560026
saxon_747 έγραψε:Ξεκινάω τη μέρα με 100% μπαταρία και σπάνια τελειώνει εντελώς η μπαταρία μέχρι το βράδυ. Στο αμάξι, αλλά και οπουδήποτε βρίσκομαι, έχω φορτιστή και powerbank. Οπότε προτιμώ ένα καλύτερο επεξεργαστή και πιο γρήγορη μνήμη ή καλύτερη κάμερα παρά fast charging.


Οπως ειπα εσυ ξερεις καλυτερα τι χρειαζεσαι!

Μη νομιζεις οτι και εγω καθε μερα σκεφτομαι "τι θα εκανα χωρις το fast charging τωρα"... Αλλα τις 5-10 φορες το χρονο που δεν ειχα κανει καλο κουμαντο με τη μπαταρια μου και το χρειαστηκα πραγματικα, καταλαβα το ποσο χρησιμο ειναι :)
Άβαταρ μέλους
By corsair
#560031
George_Prix έγραψε: Αλλα τις 5-10 φορες το χρονο που δεν ειχα κανει καλο κουμαντο με τη μπαταρια μου και το χρειαστηκα πραγματικα, καταλαβα το ποσο χρησιμο ειναι :)



Σωστό αυτο που λες, υπάρχουν στιγμές που θες να ρουφηξει η μπαταρία γρηγορα ρευμα και να φεύγεις... Προσωπικα το χω λυσει το θεμα αυτό με ενα Quickcharge Powerbank. Οποτε φευγω επιτοπου και το κινητο φορτίζει στην τσεπη-τσαντα. Γενικα αν και με QC κινητα εδω και καποια χρόνια, αυτο το feature δεν το χρησιμοποιω. Και τα 5V2A ειναι αρκούντως γρήγορα.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#560061
georgetz έγραψε:Δεν εχει σημασία το μεγεθος ( :shifty:) της μπαταρίας.

Εχει σημασια η αξιοποίηση της απο το κινητό.

Το fast charge ειναι καλό αλλα δε το παιρνεις μαζι σου :lol:
Powerbank θέλεις κ προσωπικά δεν θα έπαιρνα κινητό με τοσο χάλια επιδοσεις.

Προσωπικά, παρατήρησα οτι τη ζημιά στα μέρη που κινούμαι τη κάνει η αναζήτηση για 4G (Cosmote), οπότε βάζω 2G κ βγάζω 1,5 + ημέρα.

ΥΓ δεν έχω αξιολογήσει επαρκώς τη πρόσφατη αναβάθμιση :innocent:


το 1.5 μερα το βγαζει ανετα αλλα σχετικα ειναι ολα.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#560082 Εξαρτάται , όπως είπαμε
π.χ αυτή τη στιγμή είμαι σε 4G , με 91% και μου αναφέρει

-Λειτουργία επιδόσεων :23 ώρες κ 38 λεπτά
-Εξοικονόμηση : 26 ώρες κ 23 λεπτά
-Υπερεξοικονόμηση : 70 ώρες και 54 λεπτά
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#560085 24 ωρες και 20 λεπτα λεει σε μενα στο 94%.

Οπως και να εχει δεν ειναι καλη η μπαταρια αλλα γενικα τα περισσοτερα τα κανει καλα
Άβαταρ μέλους
By elteo
#561251



:hmmm: :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#561261 Αμην. Πόκο με ελαφριά νορμάλ χρήση, μου έβγαλε 3 μέρες παρά 4 ώρες από 100% στο 12%. :metalo:
Άβαταρ μέλους
By corsair
#561271
elteo έγραψε:



:hmmm: :hmmm:



Ραντεβου σε 2 χρόνια με τα αναδιπλουμενα. Ας κανουν το beta test αλλοι.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#561272 Geakoooo