Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sargus
#560922
theo13 έγραψε:
Y.V έγραψε:Το αξιοπιστα απο που τεκμαιρεται; Απο τα δυομισυ χρονια λειτουργιας; :hmmm:
Καλά τότε πάρε σκάφη. 50 χρόνια είχε η γιαγιά μου δεν έπαθε τίποτα. Μάρκα δε ξέρω αλλά μπορώ να μάθω αν ενδιαφέρεσαι

.


:lol:

+1 και από εμένα σε LG-Samsung.
Πριν 8 χρόνια πήρα ένα πλυντήριο 7κιλο και ήθελα το πιο φτηνό διότι είχα μαρτυρήσει με βλάβες και μαστόρους στο προηγούμενο. Οπότε λέω να πάρω το πιο φτηνό και όσο μου κρατήσει και μετά δε θα φέρω μάστορα καν, απλά θα το πετάξω. Ε, πήρα ένα Samsung με 290 ευρώ το οποίο αν δεν απατώμαι ήταν το πιο φτηνό 7κιλο που βρήκα στις φυσικές αλυσίδες που έψαξα.
Έμεινα σούπερ ευχαριστημένος διότι είχε πολλά κομφόρ και κολπάκια αλλά κυρίως επειδή μετά από 8 χρόνια ήταν σαν την πρώτη μέρα.
Τώρα που πήραμε πλυντήριο-στεγνωτήριο (LG) το έδωσα στον πεθερό μου και πραγματικά λυπήθηκα που το αποχωρίστηκα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#562064 Λοιπόν, το πλυντήριό μας είναι στα πρόθυρα αποσύνθεσης και ψάχνω για αντικαταστάτη...
-Η πρώτη σκέψη ήταν να πάρω ένα σύγχρονο LG πλυντήριο με τιμή λίγο πάνω από 300€. Την εταιρεία την εμπιστεύομαι γενικώς και ειδικώς στα πλυντήρια, αφού δύο που έχουμε έχουν βγει πολύ καλά και δεν έχουμε κανένα πρόβλημα...
-Ψάχνοντας λίγο παραπάνω, είδα πως με λίγα χρήματα παραπάνω μπορώ να συνδυάσω πλυντήριο-στεγνωτήριο και να έχω έτσι την δυνατότητα να στεγνώνω κάποια ρούχα το χειμώνα και να μην χρησιμοποιώ τον αφυγραντήρα συνεχώς (δεν έχει πρόβλημα, αλλά κι αυτό κοστίζει σαφώς παραπάνω και χρειάζεσαι και χώρο για την απλώστρα σχεδόν συνεχώς, αφού παίρνει περίπου 2 μέρες το στέγνωμα).
-Από το ψάξιμο που έκανα, αρχικά είδα πως σε LG πρέπει ν' ανέβω αρκετά, ήτοι πάνω από 540€ :
https://www.skroutz.gr/s/11808143/LG-F4J6TM0W.html
Το ζήτημα είναι πως αυτό είναι το βασικό μοντέλο, πλένει 8 κιλά και στεγνώνει μόνον 5 και δεν έχει νέες τεχνολογίες όπως τα απλά πλυντήρια της LG (ατμός, κλπ).
Ψάχνοντας κι άλλο, είδα πως οι φίλοι μας οι Ιταλοί της Indesit, έχουν μια καλή πρόταση:
https://www.skroutz.gr/s/6956827/Indesi ... KK-EU.html
Πριν μερικές μέρες έκανε 400€, τώρα έχει τσιμπήσει τιμή και ξεκινάει από 430€! :dizzy:
Εκπτώσεις σου λέει μετά... :s_hang
Αντίστοιχα, το ξαδελφάκι από την Whirpool που φαίνεται πιο καλό (το μοτέρ πάει μέχρι 1600 στροφές, αντί 1400 του Indesit), έχει την ίδια τιμή, πάνω κάτω:
https://www.skroutz.gr/s/15149336/Whirl ... 168WS.html

Τώρα, τι με προβληματίζει:
-Και τα δύο ιταλικά, λένε για αυξημένο θόρυβο στο στύψιμο, ενώ το LG δεν αναφέρει καθόλου! :dizzy:
Επιπλέον, διάβασα μια κριτική για το Whirlpool πως μαζεύει χνούδι μετά το στέγνωμα στο λάστιχο και πως θέλει συνεχώς καθάρισμα και η ιδιοκτήτρια λέει πως άλλα έχουν ένα φίλτρο που μαζεύει τα χνούδια...
:hmmm:

Το πρόβλημα είναι πως δεν ξέρω ποια είναι αυτά και σίγουρα όποα και να είναι, δεν έχω σκοπό ν'ανέβω τόσο ψηλά...
Επειδή διάβασα κάποιους πιο πριν που επίσης αγόρασαν πλυντήριο-στεγνωτήριο, χρειάζομαι τις συμβουλές σας και την εμπειρία σας!
:s_yes

Το budget είναι γύρω στα 500 (+ -) για το combo, ενώ για σκέτο πλυντήριο, σίγουρα κάτω από 400€. Την λύση των δύο συσκευών δεν την σκέφτομαι, γιατί στο τωρινό σπίτι δεν υπάρχει χώρος και ούτε υπάρχει και ανάγκη αφού δεν υπάρχουν παιδιά κλπ.
:help:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#562071 Επιβεβαιώνω ότι τα απλά στεγνωτήρια θέλουν καθαρισμό φίλτρου μετά από ΚΑΘΕ στέγνωμα επειδή όντως μαζεύουν χνούδι. Οπότε λογικά γιατί να μη θέλουν και τα combo;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#562076 Ναι, αλλά εγώ διάβασα πως κάποια δεν έχουν καν φίλτρο και πρέπει να καθαρίζεις τον κάδο και το λάστιχο που σημαίνει μεγαλύτερο κόπο...
Άβαταρ μέλους
By sargus
#562080 Όπως έγραψα και μερικές σελίδες πίσω, πήρα πρόσφατα αυτό
https://www.skroutz.gr/s/12270891/LG-F4J8FH2W.html

- Η σύζυγος έχει κατενθουσιαστεί! Όπως μου έλεγαν τα παιδιά και εδώ, πως ζούσαμε τόσα χρόνια χωρίς στεγνωτήριο;
- Μαζεύει χνούδι μετά το στέγνωμα στο λάστιχο και το καθαρίζουμε. Έχει φίλτρο αλλά δεν ξέρω τι γίνεται και δεν έχω και εμπειρία από άλλα στεγνωτήρια.
- Είναι εξωφρενικά αθόρυβο (εντάξει, πάλι και εδώ ίσως ισχύει ότι δεν έχω εμπειρία από σύγχρονες κατασκευές). Θα σου πω μόνο το εξής: πάω στο μπάνιο για κατούρημα και όπως εκτελώ, ακούω κάτι πίσω μου (η συσκευή) και τρομάζω αρκετά. Είναι το στεγνωτήριο που γύρισε τον κάδο με τα ρούχα και αυτό που άκουσα ήταν το θρόισμα των ρούχων όπως μετακινήθηκαν μέσα στον κάδο! (αν και για αυτό το τελευταίο πρέπει να ρωτήσω τη σύζυγο γιατί ίσως είναι η λειτουργία που μπαίνει μετά που έχει ολοκληρώσει το στέγνωμα και απλά αναδεύει τα ρούχα για μερικές ώρες ώστε να μείνουν φρέσκα μέχρι να δεήσεις να πας να τα βγάλεις. Δεν είμαι σίγουρος αν είναι αυτό που με τρομάζει ή η λειτουργία στεγνώματος καθεαυτή)

Και να ρωτήσω με τη σειρά μου το εξής αν γνωρίζει κάποιος:
Για να βγάλεις το φίλτρο και να το καθαρίσεις από χνούδια, σου λέει πρώτα να βγάλεις το σωληνάκι ώστε να βγει το νερό που έχει μαζευτεί και μετά να βγάλεις το φίλτρο και να μη γίνεις λούτσα. Ε, εμένα ποτέ δε βγαίνει νερό από το σωληνάκι αλλά πάντα βγαίνει και μάλιστα αρκετό όταν βγάζω το φίλτρο! Μήπως είναι βουλωμένο το σωληνάκι ή κάτι τέτοιο;
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#562149
Anonymous Founder έγραψε:Ναι, αλλά εγώ διάβασα πως κάποια δεν έχουν καν φίλτρο και πρέπει να καθαρίζεις τον κάδο και το λάστιχο που σημαίνει μεγαλύτερο κόπο...


Σωστά. Και το δικό μου lg θέλει καθάρισμα μετά από στεγνωτηριο. Απλά βάζουμε μια σύντομη πλύση 30 λεπτών.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#562151
sargus έγραψε:Όπως έγραψα και μερικές σελίδες πίσω, πήρα πρόσφατα αυτό
https://www.skroutz.gr/s/12270891/LG-F4J8FH2W.html

- Η σύζυγος έχει κατενθουσιαστεί! Όπως μου έλεγαν τα παιδιά και εδώ, πως ζούσαμε τόσα χρόνια χωρίς στεγνωτήριο;
- Μαζεύει χνούδι μετά το στέγνωμα στο λάστιχο και το καθαρίζουμε. Έχει φίλτρο αλλά δεν ξέρω τι γίνεται και δεν έχω και εμπειρία από άλλα στεγνωτήρια.
- Είναι εξωφρενικά αθόρυβο (εντάξει, πάλι και εδώ ίσως ισχύει ότι δεν έχω εμπειρία από σύγχρονες κατασκευές). Θα σου πω μόνο το εξής: πάω στο μπάνιο για κατούρημα και όπως εκτελώ, ακούω κάτι πίσω μου (η συσκευή) και τρομάζω αρκετά. Είναι το στεγνωτήριο που γύρισε τον κάδο με τα ρούχα και αυτό που άκουσα ήταν το θρόισμα των ρούχων όπως μετακινήθηκαν μέσα στον κάδο! (αν και για αυτό το τελευταίο πρέπει να ρωτήσω τη σύζυγο γιατί ίσως είναι η λειτουργία που μπαίνει μετά που έχει ολοκληρώσει το στέγνωμα και απλά αναδεύει τα ρούχα για μερικές ώρες ώστε να μείνουν φρέσκα μέχρι να δεήσεις να πας να τα βγάλεις. Δεν είμαι σίγουρος αν είναι αυτό που με τρομάζει ή η λειτουργία στεγνώματος καθεαυτή)

Και να ρωτήσω με τη σειρά μου το εξής αν γνωρίζει κάποιος:
Για να βγάλεις το φίλτρο και να το καθαρίσεις από χνούδια, σου λέει πρώτα να βγάλεις το σωληνάκι ώστε να βγει το νερό που έχει μαζευτεί και μετά να βγάλεις το φίλτρο και να μη γίνεις λούτσα. Ε, εμένα ποτέ δε βγαίνει νερό από το σωληνάκι αλλά πάντα βγαίνει και μάλιστα αρκετό όταν βγάζω το φίλτρο! Μήπως είναι βουλωμένο το σωληνάκι ή κάτι τέτοιο;


Το φίλτρο που αναφέρεις είναι του νερού. Για το στεγνωτήριο δεν υπάρχει φίλτρο.

Το σωληνάκι που λες, πρέπει να τραβηχτεί έξω από το πλυντήριο, όχι απλά να ξεκουμπωσει από το κλιπ.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#562165
saxon_747 έγραψε:
sargus έγραψε:Όπως έγραψα και μερικές σελίδες πίσω, πήρα πρόσφατα αυτό
https://www.skroutz.gr/s/12270891/LG-F4J8FH2W.html

- Η σύζυγος έχει κατενθουσιαστεί! Όπως μου έλεγαν τα παιδιά και εδώ, πως ζούσαμε τόσα χρόνια χωρίς στεγνωτήριο;
- Μαζεύει χνούδι μετά το στέγνωμα στο λάστιχο και το καθαρίζουμε. Έχει φίλτρο αλλά δεν ξέρω τι γίνεται και δεν έχω και εμπειρία από άλλα στεγνωτήρια.
- Είναι εξωφρενικά αθόρυβο (εντάξει, πάλι και εδώ ίσως ισχύει ότι δεν έχω εμπειρία από σύγχρονες κατασκευές). Θα σου πω μόνο το εξής: πάω στο μπάνιο για κατούρημα και όπως εκτελώ, ακούω κάτι πίσω μου (η συσκευή) και τρομάζω αρκετά. Είναι το στεγνωτήριο που γύρισε τον κάδο με τα ρούχα και αυτό που άκουσα ήταν το θρόισμα των ρούχων όπως μετακινήθηκαν μέσα στον κάδο! (αν και για αυτό το τελευταίο πρέπει να ρωτήσω τη σύζυγο γιατί ίσως είναι η λειτουργία που μπαίνει μετά που έχει ολοκληρώσει το στέγνωμα και απλά αναδεύει τα ρούχα για μερικές ώρες ώστε να μείνουν φρέσκα μέχρι να δεήσεις να πας να τα βγάλεις. Δεν είμαι σίγουρος αν είναι αυτό που με τρομάζει ή η λειτουργία στεγνώματος καθεαυτή)

Και να ρωτήσω με τη σειρά μου το εξής αν γνωρίζει κάποιος:
Για να βγάλεις το φίλτρο και να το καθαρίσεις από χνούδια, σου λέει πρώτα να βγάλεις το σωληνάκι ώστε να βγει το νερό που έχει μαζευτεί και μετά να βγάλεις το φίλτρο και να μη γίνεις λούτσα. Ε, εμένα ποτέ δε βγαίνει νερό από το σωληνάκι αλλά πάντα βγαίνει και μάλιστα αρκετό όταν βγάζω το φίλτρο! Μήπως είναι βουλωμένο το σωληνάκι ή κάτι τέτοιο;


Το φίλτρο που αναφέρεις είναι του νερού. Για το στεγνωτήριο δεν υπάρχει φίλτρο.

Το σωληνάκι που λες, πρέπει να τραβηχτεί έξω από το πλυντήριο, όχι απλά να ξεκουμπωσει από το κλιπ.

Φίλτρο για το στεγνωτήριο δεν έχει κανένα;
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#562175
sargus έγραψε:Θα το δοκιμάσω. Για να δούμε. Ευχαριστώ!
Anonymous Founder έγραψε:https://www.skroutz.gr/s/11808143/LG-F4J6TM0W.html

Το συγκεκριμένο LG το αγόρασα 500 ευρώ στις καλοκαιρινές εκπτώσεις από τοπικό μαγαζί. Προς το τέλος των εκπτώσεων το είχε βγάλει 600 ευρώ το Media Markt με 20% επιστροφή με κάρτα Eurobank, οπότε έβγαινε 480. Στο στέγνωμα μαζεύονται χνούδια στο λάστιχο και θέλουν σκούπισμα με ένα υγρό πανί αλλά ο κάδος μένει καθαρός. Σαν πλυντήριο είναι αρκετά αθόρυβο συγκρίνοντάς το με ένα παλιό Indesit που είχα, μόνο στις 1400 στροφές κάνει έναν θόρυβο σαν να συντονίζει το πάτωμα, ίσως θέλουν καλύτερη ρύθμιση τα ποδαράκια ή φταίει το σημείο που πατάει. Φίλτρο ειδικά για το στεγνωτήριο δεν έχει. Πάντως ειδικά με μωρά που βάζουμε ένα πλυντήριο τη μέρα είναι απίστευτα χρήσιμο, δεν ξέρω πώς θα βγάζαμε χειμώνα χωρίς αυτό.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#562177 Το θόρυβο του LG (πλυντηρίου μόνο, 8κιλου-2015 αγορά), θα τον έλεγα ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ.
Αν δεν είχε το "τραγουδάκι" στη λήξη, δεν θα καταλαβαίναμε πότε έστυψε - τελείωσε.
Δε ξέρω "τι λένε" τα λοιπά σύγχρονα Γερμανο-ιταλικά, αλλά συγκρίνοντας με SIEMENS-BOSCH τεχνολογίας 1995-2000, ..... ημέρα με νύχτα η διαφορά.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#562179
Ψάχνοντας λίγο παραπάνω, είδα πως με λίγα χρήματα παραπάνω μπορώ να συνδυάσω πλυντήριο-στεγνωτήριο και να έχω έτσι την δυνατότητα να στεγνώνω κάποια ρούχα το χειμώνα και να μην χρησιμοποιώ τον αφυγραντήρα συνεχώς (δεν έχει πρόβλημα, αλλά κι αυτό κοστίζει σαφώς παραπάνω και χρειάζεσαι και χώρο για την απλώστρα σχεδόν συνεχώς, αφού παίρνει περίπου 2 μέρες το στέγνωμα)


Εχω ξαταληξει οτι ο αφυγραντηρας δεν μπορει να στεγνωσει ρουχα. Ειναι η μεγαλύτερη παπατζα. Ισως σε πολυ μικρο δωματιο να κανει κατι...

Μ ενα καλο στηψιμο στις 1000-1200 στροφες νομιζω οτι μεσα σε δυο μερες μπορει να στεγνώσουν κι μονα τους τα ρουχα.

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#562180 Ο δικός μας μια χαρά τα στεγνώνει. Μαζεύει περίπου 2 λίτρα ανά 8-10 ώρες. Αλλά τα βάζουμε σε ένα δωμάτιο κλειστό (σχετικά μικρό, όσο πιο μικρό τόσο το καλύτερο) και το αφήνουμε.
Σε δύο μέρες χωρίς αφυγραντήρα, μόνον αν υπάρχει μπόλικη θέρμανση από τα καλοριφέρ, αλλά εμείς δουλεύουμε A/C μόνον.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#562183
bibendum έγραψε:
Ψάχνοντας λίγο παραπάνω, είδα πως με λίγα χρήματα παραπάνω μπορώ να συνδυάσω πλυντήριο-στεγνωτήριο και να έχω έτσι την δυνατότητα να στεγνώνω κάποια ρούχα το χειμώνα και να μην χρησιμοποιώ τον αφυγραντήρα συνεχώς (δεν έχει πρόβλημα, αλλά κι αυτό κοστίζει σαφώς παραπάνω και χρειάζεσαι και χώρο για την απλώστρα σχεδόν συνεχώς, αφού παίρνει περίπου 2 μέρες το στέγνωμα)


Εχω ξαταληξει οτι ο αφυγραντηρας δεν μπορει να στεγνωσει ρουχα. Ειναι η μεγαλύτερη παπατζα. Ισως σε πολυ μικρο δωματιο να κανει κατι...

Μ ενα καλο στηψιμο στις 1000-1200 στροφες νομιζω οτι μεσα σε δυο μερες μπορει να στεγνώσουν κι μονα τους τα ρουχα.

< >
Αν πάρεις μηχάνημα της προκοπής μια χαρά τα στεγνώνει. Έχω -combo- στεγνωτήριο και δεν το χρησιμοποιώ ως επί το πλείστον.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#562187 Γιατί να στεγνώσεις ρούχα με τον αφυγραντήρα, δεν έχω καταλάβει. Το περιβάλλον που δημιουργεί, μου προκαλεί βήχα. Το έκανα μια φορά, με ρούχα που δεν μπαίνουν στο στεγνωτήριο, και ποτέ ξανά. Και δεν είναι τόοοοσο αποτελεσματικός. Ναι μεν στεγνώνουν πιο γρήγορα, αλλά όπως γράφτηκε πάλι θέλει πολλές ώρες. Καλύτερο στύψιμο και τελείωσες. Επιπλέον τόσες ώρες που θα δουλεύει ο κομπρέσσορας, δεν το λες και οικονομικό.

Τώρα για τα στεγνωτήρια.. Τα σκέτα κάποια μοντέλα έχουν φίλτρο σίγουρα. Δεν είχα ποτέ χωρίς φίλτρο. Το παλιό AEG είχε ένα φίλτρο που όμως δεν έβγαινε, και το φυσούσα με ένα blower. To επόμενο AEG πάλι είχε φίλτρο πάνω στην πόρτα, και το ξεχνούδιαζα πριν βάλω το επόμενο. Το επαγγελματικό που έχω, έχει αποσπώμενο φίλτρο ίδιας λογικής, αλλά σε συρτάρι. Μιλάω για σκέτο στεγνωτήριο.
Σε πλυντήριο-στεγνωτήριο, δεν είχα ποτέ φίλτρο. Μπορεί και να υπάρχουν.Ούτε στο παλιό, υποτίθεται καλό AEG, είχα.
Το σαπάκι στην πόλη προφανώς και δεν έχει. Μετά από στεγνωτήριο, καθαρίζουμε το λάστιχο με ένα πανάκι από μικροΐνες. Αλλιώς σε κάποια ρούχα π.χ. μάλινα γεμίζουν χνούδια, που φεύγουν πολύ δύσκολα.