Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#560908 Ψάχνω baby monitor. Σε κάποιο ποστ είδα την Ασύρματη IP Camera - Ezviz Mini O (https://www.public.gr/product/asyrmati- ... u8600418pp)

Θα μπορούσε να δουλέψει σαν baby monitor?
Δουλεύει χωρίς να συνδεθεί σε router (χωρίς να υπάρχει, ας πούμε σύνδεση σε internet).

Έχω ένα παλιό smartphone το οποίο θα μπορούσε να παίξει το ρόλο της οθόνης.

Το ιδανικό θα ήταν να μπορώ να έχω δύο κάμερες με ένα μόνιτορ, υπάρχει κάποια προσιτή πρόταση;
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#560914 Η Ezviz είναι IP camera οπότε λίγο δύσκολο να δουλέψει χωρίς σύνδεση σε router. Θα μπορούσες να έχεις δύο Ezviz συνδεδεμένες στο router και να τις βλέπεις στο παλιό σου smartphone (αρκεί να υποστηρίζει την αντίστοιχη εφαρμογή).

Για ποιο λόγο να επιλέξεις baby monitor; Από θέμα ακτινοβολίας δε πιστεύω να έχουν μεγάλη διαφορά.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#560917 Νομίζω ο saxon εννοούσε να μην κουμπώνει πάνω στο router. Η ezviz δεν κουμπώνει πάνω στο router, αλλά συνδέεται στο wifi του, οπότε ναι, απαιτείται internet και wifi στον χώρο
btw καλώς το δεχτήκατε sax :metalo:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#560928 Δεν μπορεί να συνδεθεί με wifi απευθείας στο κινητό; Έχει τη δυνατότητα να παίξει ad-hoc, σαν wireless lan?

Ίντερνετ δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει εκτός και αν η σύνδεση γίνεται μέσω σέρβερ της εταιρίας.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#560981
saxon_747 έγραψε:Δεν μπορεί να συνδεθεί με wifi απευθείας στο κινητό; Έχει τη δυνατότητα να παίξει ad-hoc, σαν wireless lan?

Ίντερνετ δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει εκτός και αν η σύνδεση γίνεται μέσω σέρβερ της εταιρίας.
Αν κάνεις το κινητό wifi Hotspot λογικά θα το βρει να συνδεθεί η κάμερα απευθείας :hmmm:

.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#560987
SIHCTR έγραψε: Πλέον είναι μόνο για web browsing, Skype, CD ripping, torrents και κανα excelάκι... Οπότε μάλλον θα με υπερκαλύπτει για αρκετά χρόνια ακόμη από άποψη CPU...


Που τα θυμήθηκες αυτά; :lol:
Άβαταρ μέλους
By SIHCTR
#561031
gakost έγραψε:
SIHCTR έγραψε: Πλέον είναι μόνο για web browsing, Skype, CD ripping, torrents και κανα excelάκι... Οπότε μάλλον θα με υπερκαλύπτει για αρκετά χρόνια ακόμη από άποψη CPU...


Που τα θυμήθηκες αυτά; :lol:


Τι έχει το καημένο το Skype (πέραν της M$ βεβαίως βεβαίως...) Το έχω για videoκλήσεις με γονείς στην πατρίδα, να βλέπουν το εγγόνι. Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω από το desktop (και οι γονείς να το περάσουν εύκολα στο tablet)? Μόνο το hangouts μπορώ να σκεφτώ, αλλά αυτό νομίζω θα πάρει πόδι κάποια στιγμή...

Όσο για το CD-ripping, προτιμώ κάποιους δίσκους να τους αγοράζω για να είμαι σίγουρος ότι έχω τη σωστή έκδοση και να είμαι και νόμιμος που και που! Άλλωστε μπορεί κανείς να βρει καλές ευκαιρίες σε παλιά CD. Άπαντα ριπάρονται σε flac στο synology και γίνονται streamed στο hifi.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#561034
Scotch έγραψε:Το iMac έφυγε, στη θέση του το nuc και η LG 28UB67. Ελαφρώς απογοητευμένος με την επιλογή της οθόνης, μιας και σε σχέση με αυτήν του iMac υπάρχει η αίσθηση ότι τα βλέπεις όλα από τη χαραμάδα. 33 πόντοι το ύψος της οθόνης του Mac, 28 της LG. Το φάρδος εξυπηρετεί ωστόσο, οπότε θα δείξει στην πράξη αν ήταν σωστή επιλογή. Μάλλον όμως έπρεπε να πάω σε 32άρα ultra wide.

< >
Εικόνα


IMO το πρόβλημα είναι ότι η κατακόρυφη ανάλυση σου παραμένει 1080, οπότε μπορεί να κερδίζεις σε πλάτος αλλά οι εργαλειοθήκες, taskbar κλπ τρώνε το ίδιο ύψος (σε σχέση με τις 1920*1080) και η ωφέλιμη επιφάνεια μικραίνει πολύ. Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα σε κάποιο από τα άλλα μοντέλα που κοιτούσες, που καίτοι ακριβότερα έχουν τουλάχιστον 1440 pixel κατακόρυφα.

Για τα δικά μου excelόφυλλα, η φαρδιά οθόνη δεν θα ήταν τόσο χρήσιμη γιατί έχουν 5-6 στήλες το πολύ, αλλά άνετα φτάνουν τις 5000 σειρές με data points. :ninja:
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#561062
SIHCTR έγραψε:
gakost έγραψε:
SIHCTR έγραψε: Πλέον είναι μόνο για web browsing, Skype, CD ripping, torrents και κανα excelάκι... Οπότε μάλλον θα με υπερκαλύπτει για αρκετά χρόνια ακόμη από άποψη CPU...


Που τα θυμήθηκες αυτά; :lol:


Τι έχει το καημένο το Skype (πέραν της M$ βεβαίως βεβαίως...) Το έχω για videoκλήσεις με γονείς στην πατρίδα, να βλέπουν το εγγόνι. Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω από το desktop (και οι γονείς να το περάσουν εύκολα στο tablet)? Μόνο το hangouts μπορώ να σκεφτώ, αλλά αυτό νομίζω θα πάρει πόδι κάποια στιγμή...

Όσο για το CD-ripping, προτιμώ κάποιους δίσκους να τους αγοράζω για να είμαι σίγουρος ότι έχω τη σωστή έκδοση και να είμαι και νόμιμος που και που! Άλλωστε μπορεί κανείς να βρει καλές ευκαιρίες σε παλιά CD. Άπαντα ριπάρονται σε flac στο synology και γίνονται streamed στο hifi.


Για ποικιλία στη μουσική εφόσον όντως ακους πολύ (π.χ η αφεντιά μου θεωρείται πολύ μέτριος στα 50Κ λεπτα το ετος), μπορείς να δοκιμάσεις spotify με λογική συνδρομή κ επιλογές στην ποιότητα. Αν δεν παίζεις μονο με B&W, ίσως κ να βρεις ικανοποιητική ποιότητα ηχογράφησης.

Περαν Skype, βιντοκληση δε γίνεται κ με Facebook Messenger ή WhatsApp?
Άβαταρ μέλους
By elteo
#561063
georgetz έγραψε:
SIHCTR έγραψε:
gakost έγραψε:
SIHCTR έγραψε: Πλέον είναι μόνο για web browsing, Skype, CD ripping, torrents και κανα excelάκι... Οπότε μάλλον θα με υπερκαλύπτει για αρκετά χρόνια ακόμη από άποψη CPU...


Που τα θυμήθηκες αυτά; :lol:


Τι έχει το καημένο το Skype (πέραν της M$ βεβαίως βεβαίως...) Το έχω για videoκλήσεις με γονείς στην πατρίδα, να βλέπουν το εγγόνι. Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω από το desktop (και οι γονείς να το περάσουν εύκολα στο tablet)? Μόνο το hangouts μπορώ να σκεφτώ, αλλά αυτό νομίζω θα πάρει πόδι κάποια στιγμή...

Όσο για το CD-ripping, προτιμώ κάποιους δίσκους να τους αγοράζω για να είμαι σίγουρος ότι έχω τη σωστή έκδοση και να είμαι και νόμιμος που και που! Άλλωστε μπορεί κανείς να βρει καλές ευκαιρίες σε παλιά CD. Άπαντα ριπάρονται σε flac στο synology και γίνονται streamed στο hifi.


Για ποικιλία στη μουσική εφόσον όντως ακους πολύ (π.χ η αφεντιά μου θεωρείται πολύ μέτριος στα 50Κ λεπτα το ετος), μπορείς να δοκιμάσεις spotify με λογική συνδρομή κ επιλογές στην ποιότητα. Αν δεν παίζεις μονο με B&W, ίσως κ να βρεις ικανοποιητική ποιότητα ηχογράφησης.

Περαν Skype, βιντοκληση δε γίνεται κ με Facebook Messenger ή WhatsApp?


Viber πλέον. Eχει και desktop έκδοση. Δεν χρειάζεται το δύσχρηστο και βαρύ skype.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#561066
Zorz έγραψε:IMO το πρόβλημα είναι ότι η κατακόρυφη ανάλυση σου παραμένει 1080, οπότε μπορεί να κερδίζεις σε πλάτος αλλά οι εργαλειοθήκες, taskbar κλπ τρώνε το ίδιο ύψος (σε σχέση με τις 1920*1080) και η ωφέλιμη επιφάνεια μικραίνει πολύ. Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα σε κάποιο από τα άλλα μοντέλα που κοιτούσες, που καίτοι ακριβότερα έχουν τουλάχιστον 1440 pixel κατακόρυφα.
Για τα δικά μου excelόφυλλα, η φαρδιά οθόνη δεν θα ήταν τόσο χρήσιμη γιατί έχουν 5-6 στήλες το πολύ, αλλά άνετα φτάνουν τις 5000 σειρές με data points. :ninja:


Αν την επιστρέψω (μέχρι αύριο έχω περιθώριο), θα την ελέγξει τεχνικός και θα κρίνει τι ποσό θα μου επιστραφεί. Όπως μου είπαν, επειδή την άνοιξα θα κόψουν ένα 10% τουλάχιστον (αν είναι σε άριστη κατάσταση).
Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο. Το καλό, αν την κρατήσω, είναι ότι βολεύει πολύ για τα δικά μου excelόφυλλα, που έχουν συνήθως γύρω στις 20 στήλες (και σεβαστού φάρδους η κάθε στήλη). Οι σειρές φτάνουν και τα όρια του excel καμιά φορά, οπότε ίσως δεν είναι και ζήτημα ζωής και θανάτου να βλέπω 5-6 γραμμές ακόμη :lol:
Βαριέμαι να την τρέχω πίσω.. μάλλον θα την κρατήσω :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By SIHCTR
#561074 Έχω Spotify family και πρακτικά αυτό παίζει τον περισσότερο καιρό. Αλλά καθότι hoarder (...) προσπαθώ να μαζέψω τα άπαντα του Καζαντζίδη πχ... Και αν εκτιμήσω κάποιο δίσκο πολύ, προτιμώ να τον έχω σε φουλ ποιότητα και αγορασμένο. Το σύστημα είναι Naim/Dynaudio, αλλά δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι τα αυτιά μου καταλαβαίνουν διαφορά μεταξύ mp3 320 vs lossless!

Whatsapp στο desktop νομίζω δεν παίζει. Θα δω το viber. Φυσικά κάθε νέο software απαιτεί και εκπαίδευση των γονέων.. οπότε θα πάρει χρόνο!

Επίσης, αν θέλω να καλώ κινητά/σταθερά στην Ελλάδα από το εξωτερικό (πολύ αραιά και που), τι application προτείνετε;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#561089
SIHCTR έγραψε:Επίσης, αν θέλω να καλώ κινητά/σταθερά στην Ελλάδα από το εξωτερικό (πολύ αραιά και που), τι application προτείνετε;


Αν οι γονείς έχουν VoIP μπορείς να βάλεις ένα αξιοπρεπές router με VPN ή να στήσεις software VPN και να συνδέεσαι να καλείς από εκεί