Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#558509
kostis20 έγραψε:Δες αν μπορείς να φτάσεις σε Smax... Πολύ καλό αυτοκίνητο και αξιόπιστο.


+1
Το έχει φίλος με 3 μικρά παιδιά και είναι υπέρ-ευχαριστημένος με το στήσιμο, τους χώρους και την αξιοπιστία.
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#558515 Πήρα απο περιέργεια σε άλλους δύο αντιπροσώπους για να ρωτήσω για το S-Max, εδώ θυμίζω ο τοπικός μου είχε πει ότι βγαίνει μόνο δίλιτρο. Ο ένας μου είπε ότι έχει σταματήσει και δεν έρχεται πλέον ούτε με παραγγελία ( :omg: ) και ο δεύτερος ότι βγαίνει κανονικά και με τον 1.5 βενζίνης, τιμές χοντρικά 27-32k. Ας πούμε με μια γενναία έκπτωση το φέρνω στα μέτρα μου (που δεν το νομίζω), τα 4,80 μέτρα μήκος μου φαίνονται απαγορευτικά, όσο και να θέλω να μείνω στη Ford. Πάντως εννοείται για κάποιον που δεν έχει θέμα με τις διαστάσεις είναι ιδανικό.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#558560 Στη σελίδα της Ford πάντως μια χαρά υπάρχει το S-Max με τον 1.5.

Επίσης βλέπω και ένα Grand C-Max.
Το έχεις δει αυτό καθόλου?
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#558586 Ναι, είναι το πρώτο που είδα (τρόπος του λέγειν) και απέρριψα γιατί έχει 3 αστέρια στα crash tests και δε χωράει τρία παιδικά καθίσματα στη δεύτερη σειρά, το μεσαίο κάθισμα είναι πολύ μικρό. Εν τω μεταξύ είδα μόλις ότι η εγγύηση πήγε στα δυο χρόνια, μου είχε πει ο πωλητής ότι ενδέχεται να γίνει αυτό με τη νέα χρονιά :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#560916 Αφού τα ξαναείδα και πήρα πιο αναλυτικές προσφορές έχουμε και λέμε: το citroen (1.2cc, 130ps) στην πιο πλήρη έκδοση είναι χοντρικά 4 χιλιάρικα πιο φτηνό απ'την αντίστοιχη έκδοση του vw (1.5cc,150ps), το οποίο είναι στο άνω άκρο του μπάτζετ μου. Ο εξοπλισμός του vw είναι λίγο πιο πλούσιος (adaptive cc αντί απλού, city emergency braking, isofix και στην τρίτη σειρά καθισμάτων και κάτι άλλα μικρά). Εξωτερικά το citroen μου φτιάχνει τη διάθεση, εσωτερικά μάλλον προτιμώ το vw (δεν είμαι μεγάλος φαν του ψηφιακού πίνακα οργάνων και ειδικά στο κέντρο). Το μεγάλο πλεονέκτημα της 5ετούς εγγύησης της citroen δεν υπάρχει πια, οπότε εκεί έχουμε ισοπαλία. Γενικά έχω αλλάξει γνώμη πολλές φορές αλλά μέσα στη βδομάδα μάλλον θα αποφασίσω γιατί παίζει αναμονή το νωρίτερο μέχρι Μάιο.
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#560933 Όχι, προσφέρεται σε δύο εκδόσεις με μόνες ουσιαστικές διαφορές την κάμερα οπισθοπορείας και την κεντρική οθόνη 12'' (link), φαντάζομαι είναι επιλογή της εδώ αντιπροσωπείας; Μάλιστα η διαφορά στην τιμή τους είναι 1.500 ευρώ όταν στο diesel είναι 600, μάλλον λόγω κλιμάκων.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#560935 Εντάξει τραγικό .... Είναι δυνατόν να λέει ο άλλος θέλω την τοπ έκδοση τα πάντα όλα μέσα (η οποία κανονικά υπάρχει σε άλλες ευρωπαϊκές αγορές, τσέκαρα μόλις τώρα πχ citroen.at) και να μην δίνεις την επιλογή;
Άβαταρ μέλους
By theo13
#561016
Γιώργης έγραψε:Το μεγάλο πλεονέκτημα της 5ετούς εγγύησης της citroen δεν υπάρχει πια, οπότε εκεί έχουμε ισοπαλία. Γενικά έχω αλλάξει γνώμη πολλές φορές αλλά μέσα στη βδομάδα μάλλον θα αποφασίσω γιατί παίζει αναμονή το νωρίτερο μέχρι Μάιο.


Επέκταση εγγύησης δεν παίζει;; Καλό το ότι έχεις καιρό μπρστά σου. Νομίζω ότι Μάρτιο έρχεται και το νέο Espace της Renault. :ninja:
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#561041
theo13 έγραψε: Νομίζω ότι Μάρτιο έρχεται και το νέο Espace της Renault. :ninja:


Φέτος τον Σεπτέμβριο θα παρουσιάσουν έξω το f/l, δεν το έφεραν το τωρινό από το 2015 και τώρα το θυμήθηκαν?!
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#561047
cosneo έγραψε:
theo13 έγραψε: Νομίζω ότι Μάρτιο έρχεται και το νέο Espace της Renault. :ninja:


Φέτος τον Σεπτέμβριο θα παρουσιάσουν έξω το f/l, δεν το έφεραν το τωρινό από το 2015 και τώρα το θυμήθηκαν?!
Υπόθεση εργασίας: Αν πχ τώρα που παλιωσε, και λογικά έχει μειωθεί η ζήτηση σε άλλες αγορές, η κατασκευάστρια έχει περιθώριο να δώσει καλύτερη τιμή στην εδώ αντιπροσωπεία ώστε να είναι ανταγωνιστικό?

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#561071
theo13 έγραψε:
Επέκταση εγγύησης δεν παίζει;; Καλό το ότι έχεις καιρό μπρστά σου. Νομίζω ότι Μάρτιο έρχεται και το νέο Espace της Renault. :ninja:

Υπάρχει επέκταση για άλλα 3 χρόνια αλλα δε ρώτησα λεπτομέρειες. Αν το αποφασίσω θα το δω, αν και δεν ψήνομαι να πληρώσω κάτι που πριν λίγες μέρες ήταν δωρεάν :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#561075 @belgarion αν και δεν μου έρχεται στο νου καμιά άλλη τέτοια ανάλογη περίπτωση ίσως και να μπορούσε.
Έχει πολύ ωραία εμφάνιση, δυνατούς 1600ρηδες diesel και βενζίνης και πολύ καλό εξοπλισμό που και σε προσφορά να το είχαν δεν νομίζω να ήταν και τόσο προσιτό όταν έξω παίζει στα 39000€ με 50000€.
Το έχω δει πάντως από κοντά στην έκδοση Initiale και μέσα έξω ήταν εκπληκτικό τεράστιο αυτοκίνητο.
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#561507
KiloMeater έγραψε:Εντάξει τραγικό .... Είναι δυνατόν να λέει ο άλλος θέλω την τοπ έκδοση τα πάντα όλα μέσα (η οποία κανονικά υπάρχει σε άλλες ευρωπαϊκές αγορές, τσέκαρα μόλις τώρα πχ citroen.at) και να μην δίνεις την επιλογή;

Τελικά το ρώτησα, το acc και κάμποσα άλλα συστήματα υπάρχουν σαν επιλογή αλλά μπαίνουν σαν έξτρα στην τοπ έκδοση, οπότε ο λογαριασμός ανεβαίνει αρκετά. Τέλος πάντων, ο κύβος ερρίφθη, Citroen στην έκδοση shine με δώρο την 3ετή επέκταση της εγγύησης :thumbsup: .