Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#559754 Παίζει σε όλα μεγάλο ρόλο και το παιδί. Με τον μικρό, σ' εκείνη την ηλικία, με φαντάζομαι να κάνω τέτοιο ταξίδι, άνετα κιόλας. Με τον μεγάλο πάλι, ούτε μετά την Κόρινθο.
Τώρα που μεγάλωσαν, μέχρι Λίμνη Πλαστήρα πήγαμε άνετα (με μια στάση Καμένα Βούρλα).

< >
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#560872 Καλή χρονιά κύριοι, καιρό είχα να εμφανιστώ στο τοπικό και ήρθε η ώρα.
Πάσχα έρχεται, άδεια δεν πήρα Χριστούγεννα και πρωτοχρονιά και έκατσε μια γερή κάβα αδειούλας (με ρέγουλα όμως γτ δεν έχω μεγάλα περιθώρια :rtfm: )
Το δίλημμα είναι το εξής απλό,
Γερμανία (Φρανκφούρτη)- Ελλάδα (Αγρινιάρα) με καράβι δλδ Ανκόνα Ηγουμενίτσα ή να σπάσω την παρθενιά και να πάω μέσω Balcan Route (Αυστρία-Ουγγαρία-Σερβία-Β.Μακεδονία*-Ελλάδα).
Για να μιλήσω και με νούμερα ,
επιλογή Α) χιλιομετρικά το πρώτο μου βγαίνει 1073χλμ από το σπίτι μέχρι το λιμάνι της Ανκόνας και σα κόστος διόδια αουτοστράντας 36€ στρογγυλά και 38€ η ελβετική βινιέτα με ισχύ όλο το έτος και μετά από Ηγουμενίτσα για χωριό γύρω στα 260χλμ και τα διόδια της Ιονίας που αν δεν απατώμαι είναι σχεδόν 8€ βενζίνη μαξ 2 ντεπόζιτα γτ είμεθα οικονομικοί.
ΥΓ: Διάρκεια ταξιδιού σχεδον 36 ώρες
Β) 2400 χλμ σχεδόν (στρογγυλοποίηση προς τα πάνω) σα κόστος δεν έχω ιδέα, σα χρόνος ταξιδιού 24ωρο υπολογίζω και δεν ξέρω να το σπάσω στο Βελιγράδι για ξεκούραση και διασκέδαση :shifty: :inlove: με τις ωραίες σέρβες ή να κάνω το καταδρομικό ύπνος στον δρόμο σε κανά βενζινάδικο όπως στην Ευρώπη και όσο περισσότερο στο τιμόνι. Πλέον έχω και διαβατήριο οπότε δεν υπάρχει θέμα.

Ως προς τον αστερίσκο (*) ζητάω συγγνώμη ώς προς τους Μακεδόνες φίλους αν τους προσέβαλε ο χαρακτηρισμός της γειτονικής χώρας αλλά έτσι είναι :oops:

ΥΓ2: Το καράβι κοστίζει σχεδόν 400€ (είναι λιγότερο) με το early booking και την καρτα μέλους των Grimaldi-Minoan, πήγαινε-έλα με καμπίνα μονόκλινη κλείνω πάντα.
ΥΓ3: Αναχώρηση σκέφτομαι Πέμπτη 18 Απριλίου μετά την δουλειά ώστε Μεγάλη Παρασκευή των καθολικών να είμαι Ελλάδα, η ευελιξία του να μην έχω καράβι, βέβαια δεν ξέρω τι θα λέει στα σύνορα. Αλλιώς με καράβι αναχώρηση απόγευμα Μεγάλης Παρασκευής των καθολικών (19.4) και άφιξη 20.4
ΥΓ:4 Αν ταξιδέψω μέσω Βαλκανίων θα αλλαχθεί και ο τίτλος στο τοπικό Ελλάδα-Γερμανία μέσω Ελβετίας :lol:
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#560912 Θωμά, από εμένα Balkan Route στο πήγαινε, Grimaldi & Autostrada στο γύρνα.
Ότι και να σε βρει στο Route θα έχεις μετά μέρες να ξεκουραστείς, αναπολήσεις, να εξιστορήσεις ( αν και νομίζω όλα θα πάνε καλά) και μετά ο γυρισμός σου θα είναι κάτι γνώριμο, ρουτίνα. :iconcool:
Αν επιλέξεις το Route σίγουρα :iconcool: καλή λύση θα ήταν ¨σπαστό¨ (διανυκτέρευση) Βελιγράδι :s_thumbsup . Είσαι τσόβενο ακόμα, απόλαυσέ το.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#560931
Thomas_C200K έγραψε:
KiloMeater έγραψε:Balkans

Αιτιολογία? Ετσι μονοκούκι?
γιατι μια φορά επιβάλλεται να κανείς το Balkan route σαν εμπειρία , δε χρειάζεται εξηγήσεις :-)
Σίγουρα με διανυκτέρευση στο Βελιγράδι και έξοδο το βράδυ στο παλκωστρωτο με τις καφετέριες κοντά στο κάστρο .
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#561064 Σιγά την εμπειρία. Μία ατελείωτη ευθεία
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#561123 Χθες έβλεπα το Ναυαγό. Εκεί στο τέλος είχε το πλάνο που οδηγούσε ο Χανκς στις ατελείωτες ευθείες χωρίς καν να υπάρχει ένας θάμνος για να δεις, με εφόδιο μπόλικο ήλιο και νερό. Θα το θελα κ γω μια φορά... :roll:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#561133
JimClark έγραψε:Χθες έβλεπα το Ναυαγό. Εκεί στο τέλος είχε το πλάνο που οδηγούσε ο Χανκς στις ατελείωτες ευθείες χωρίς καν να υπάρχει ένας θάμνος για να δεις, με εφόδιο μπόλικο ήλιο και νερό. Θα το θελα κ γω μια φορά... :roll:
Παμε Ρωσια στις στεκες κομβοι να ζησουμε το ονειρο. Τα καυσιμα ειναι τζαμπα γαμω την ΕΕ


< >
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#563124 Ερώτηση περί παιδιού/ενοικίασης κλπ.

Το πρόγραμμα λέει για φέτος αεροπλανικό ταξίδι είτε προς Σαρλερουά είτε Αϊντχόφεν και από εκεί βόλτες με το αμάξι για καμιά 10αρια μέρες. Για το ταξίδι θα επανέλθω σε πιο εύθετο χρόνο, τώρα θέλω να δω κάτι για την ενοικίαση. Ο μικρός θα είναι 9, και με πρόχειρους υπολογισμούς αν δε φάει κανένα τρελό φρενάρισμα στην ανάπτυξη ή κανένα τρελό μπουστ θα είναι λίγο κάτω από 1.40 και τώρα είναι 36 κιλά, ελπίζω να είναι τόσα και μέχρι το καλοκαίρι, λιγότερα δύσκολα. Τι κάνω με κάθισμα; Κάθεται χύμα με ζώνη στο πίσω; Παρέχεται από την εταιρία ενοικίασης μπούστερ ή παιδικό κάθισμα; Τι προβλέπουν εκεί οι νόμοι και αστυνόμοι;
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#563153 Κορτο, στην ΟλλανδίαΒελγιι το όριο είναι το 1,35μ
Αν είναι ψηλότερο, μόνο ζώνη.

Αλλιώς για την κατηγορία κιλών απλά θες εκείνο το μαξιλάρι που κάθονται και την κανονική ζώνη.

Για τα υπόλοιπα, τα λέμε εν καιρω :lol:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#563201
Corto Maltese έγραψε:Παρέχεται από την εταιρία ενοικίασης μπούστερ ή παιδικό κάθισμα;

Οι εταιρίες ενοικίασης πάντως εν γένει παρέχουν παιδικό κάθισμα, booster, κλπ, αν χρειάζεται/απαιτείται/ζητήσει ο πελάτης. Εκτός κι αν είναι τελείως της πλάκας. Με το ανάλογο (πολύ μικρό συνήθως) αντίτιμο.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#563202
Corto Maltese έγραψε:Ερώτηση περί παιδιού/ενοικίασης κλπ.

Το πρόγραμμα λέει για φέτος αεροπλανικό ταξίδι είτε προς Σαρλερουά είτε Αϊντχόφεν και από εκεί βόλτες με το αμάξι για καμιά 10αρια μέρες. Για το ταξίδι θα επανέλθω σε πιο εύθετο χρόνο, τώρα θέλω να δω κάτι για την ενοικίαση. Ο μικρός θα είναι 9, και με πρόχειρους υπολογισμούς αν δε φάει κανένα τρελό φρενάρισμα στην ανάπτυξη ή κανένα τρελό μπουστ θα είναι λίγο κάτω από 1.40 και τώρα είναι 36 κιλά, ελπίζω να είναι τόσα και μέχρι το καλοκαίρι, λιγότερα δύσκολα. Τι κάνω με κάθισμα; Κάθεται χύμα με ζώνη στο πίσω; Παρέχεται από την εταιρία ενοικίασης μπούστερ ή παιδικό κάθισμα; Τι προβλέπουν εκεί οι νόμοι και αστυνόμοι;


oi περισσοτερες εταιριες ενοικιασεως στην Ελλαδα εχουν παιδικα καθισματακια/μπουστερ κλπ.
Τωρα κατι τυποι με 5 αυτοκινητα στολο που δουλευουν 3 μηνες στο καθε νησι μπορει και να μην εχουν.
Ολες οι σοβαρες εταιριες εχουν.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#563252
Scotch έγραψε:
Corto Maltese έγραψε:Παρέχεται από την εταιρία ενοικίασης μπούστερ ή παιδικό κάθισμα;

Οι εταιρίες ενοικίασης πάντως εν γένει παρέχουν παιδικό κάθισμα, booster, κλπ, αν χρειάζεται/απαιτείται/ζητήσει ο πελάτης. Εκτός κι αν είναι τελείως της πλάκας. Με το ανάλογο (πολύ μικρό συνήθως) αντίτιμο.
Συνήθως παρέχεται σαν επιπλέον επιλογή με επιπλέον πληρωμή. Να τσεκάρεις το αντίτιμο, δεν είναι πάντα μικρό. Είχα υπολογίσει ότι με συμφέρει να αγοράσω ένα φτηνό καινούργιο αντί να τους πληρώσω το βρώμικο μεταχειρισμένο τους για 3-4 μέρες.