Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#559016 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By seismic
#559162 Βιώνοντας Το Κβαντικό Σύμπαν
Συνέντευξη του καθηγητή Κβαντομηχανικής στο πανεπιστήμιο Τσάπμαν Μηνά Καφάτου
Άβαταρ μέλους
By seismic
#560238 Συμφωνώ ότι όλα πρέπει να γίνονται βάση της λογικής έρευνας.
Η φυσική είναι ένα είδος τοπικής έρευνας αλλά δεν είναι το όλον του σύμπαντος. Αν δεν υπήρχε η φυσική δεν θα μπορούσαμε να οδηγήσουμε.
Η φυσική όμως υπάρχει για να εξυπηρετεί το περιβάλλον του ανθρώπινου υπολογιστή. Τα πράγματα όμως δεν είναι τόσο απλά. Δεν μπορείς να μιλάς για λογική όταν δεν ξέρεις από που προέρχεται. Δεν μπορείς να μιλάς για ύλη όταν δεν ξέρεις ακόμα αν είναι ύλη ή κάτι άλλο. Δεν μπορείς να μιλάς για την προέλευση της αναπαραγωγής όταν δεν ξέρεις τον μηχανισμό γένεσης. Δεν μπορείς να μιλάς για χρόνο και χώρο όταν δεν ξέρεις τα όριά του. Και στην τελική άλλη η λογική ενός κατασκευασμένου σύμπαντος το οποίο εκπέμπεται με ψεύτικη εικόνα μέσα από τον υπολογιστή του εγκεφάλου μας και άλλο το πραγματικό σύμπαν του υπάρχει εκεί έξω.
Αυτό το οποίο εγώ λέω είναι ότι η επιστήμη πρέπει να ασχοληθεί με το τι είναι αυτό που δημιουργεί την ταλάντωση στα άτομα, και από που προέρχεται η δύναμη που τα συγκρατεί όλα μαζί για να σχηματίσουν την υποτιθέμενη ύλη. Τι είναι η πληροφορία ? Από που παράγεται η ενέργεια?
Αν δεν δώσουμε απαντήσεις σε αυτά δεν μπορούμε να ξέρουμε την αλήθεια της ζωής και του σύμπαντος, διότι η αλήθεια βρίσκεται κριμένη πέραν αυτών που αντιλαμβανόμαστε με τις αισθήσεις μας. Οι απαντήσεις βρίσκονται στον μικρόκοσμο των ατόμων μορίων σκοτεινή ύλη σκοτεινή ενέργεια κ.λ.π Αυτά τα εξετάζει η κβαντική μηχανική. Τα πάντα γύρω μας κι εμείς οι ίδιοι αποτελούμαστε από άτομα και κατ’ επέκταση κύματα ενέργειας τα οποία δονούνται σε ορισμένες συχνότητες. Μέσω των αισθήσεών μας δεχόμαστε πληροφορίες με τη μορφή ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων διαφορετικών συχνοτήτων. Εν συνεχεία, ο εγκέφαλός μας μέσω ηλεκτρομαγνητικών διαδικασιών επεξεργάζεται αυτές τις πληροφορίες, τις μετασχηματίζει κι έτσι βλέπουμε τα χρώματα και τα αντικείμενα. Επίσης, δεχόμαστε κύματα πίεσης, αλλά τα συγκεκριμενοποιούμε ως ήχους. Προσλαμβάνουμε χημικές ενώσεις από τον αέρα, τις τροφές, το νερό κλπ., αλλά αισθανόμαστε οσμές και γεύσεις. Τα χρώματα, οι ήχοι, οι οσμές, οι γεύσεις δεν υπάρχουν καθαυτά, αλλά δημιουργούνται μέσα στον εγκέφαλο νοητικά έπειτα από κάποια επεξεργασία που βασίζεται στη φυσιολογία μας. Εάν ένα ενεργειακό ερέθισμα που προσλαμβάνει ένα αισθητήριο όργανο δεν ξεπερνάει ένα συγκεκριμένο ποσό ενέργειας, δε μπορεί να δημιουργήσει ένα ενεργειακό σήμα, κι έτσι η ανθρώπινη φυσιολογία το αγνοεί ως μη υπάρχον. Έτσι το μεγαλύτερο μέρος της αντίληψής μας είναι απατηλό.
Στην πραγματικότητα, τα πάντα μέσα στο σύμπαν είναι ενιαία και αδιαίρετα.
Ως άνθρωπος που έχω αφιερώσει ολόκληρη τη ζωή μου στην πιο ξεκάθαρη και επικεφαλής επιστήμη, τη μελέτη της ύλης, μπορώ να σας πω, ως αποτέλεσμα της έρευνάς μου όσον αφορά στα άτομα: Δεν υπάρχει ύλη αυτή καθ’ εαυτή. Όλη η ύλη προέρχεται και υπάρχει λόγω μίας δύναμης που φέρνει το σωματίδιο του ατόμου σε δόνηση και διατηρεί αυτό το μικροσκοπικό ηλιακό σύστημα του ατόμου σε συνοχή. Πρέπει να υποθέσουμε, πως πίσω από αυτή τη δύναμη υπάρχει μία συνειδητή και ευφυής νοημοσύνη. Αυτός ο νους είναι η μήτρα (matrix) όλης της ύλης.


~ Max Planck, θεωρητικός φυσικός, ο οποίος “γέννησε” τη θεωρία της κβαντικής φυσικής, με την οποία πήρε βραβείο Νόμπελ το 1918.


Ο Νίκολα Τέσλα είπε «Εάν θέλεις να κατανοήσεις το σύμπαν, σκέψου ενέργεια, συχνότητα και δόνηση».
Άβαταρ μέλους
By g47
#560245 Για να μη σπαμαρουμε στο θεμα για τους σεισμους, τι εγινε με τον Καρυδη? Γιατι ανεφερες οτι πλεον δεν σε υποστηριζει κανενας επιστήμονας.
Άβαταρ μέλους
By seismic
#560248
g47 έγραψε:Για να μη σπαμαρουμε στο θεμα για τους σεισμους, τι εγινε με τον Καρυδη? Γιατι ανεφερες οτι πλεον δεν σε υποστηριζει κανενας επιστήμονας.
Ο Καρύδης με υποστηρίζει και είναι συνεργάτης μου. Είναι όμως συνταξιούχος - ομότιμος. Αν του πάω δουλειά μελέτης που θα ακολουθήσει στην πράξη μια πραγματική κατασκευή μου την κάνει επί πληρωμή. Μού έχει κάνει και πολλές επιστημονικές μελέτες χωρίς πληρωμή. Αυτοί που δεν με υποστηρίζουν είναι οι εν ενεργεία καθηγητές πανεπιστημίων διότι δεν βρίσκουν λένε προγράμματα χρηματοδότησης της Ευρώπης για την συγκεκριμένη δική μου έρευνα. Έχει επίσης ενημερωθεί ο ΟΑΣΠ και ο ΙΤΣΑΚ οι οποίοι είναι πρόθυμοι να με βοηθήσουν αν κάνω έναρξη εταιρείας για την συγκεκριμένη πατέντα. Δεν διαθέτω πολλά χρήματα και εξαρτώμαι από τους χρηματοδότες οι οποίοι όταν έρθει η στιγμή να πληρώσουν εξαφανίζονται. Τελευταία έχω βρει έναν που λέει ότι θα δώσει προκαταβολή για μελέτες για την στήριξη ανεμογεννητριών. Αν και έχουν γίνει οι προκαταρκτικές στατικές και οικονομικές μελέτες οι οποίες είναι πολύ συμφέρουσες και έχουμε συναντηθεί και όλοι μαζί εν τούτης τίποτα ακόμα στην πράξη. Περιμένουμε τον χρηματοδότη να μας δώσει το οκέι για να γίνουν και οι τελικές μελέτες και η πράξη της πιλοτικής κατασκευής.
Σαν αντισεισμικό δεν ενδιαφέρθηκε κανένας μηχανικός ή εταιρεία διότι όταν τους επισκέφτηκα και τους ρώτησα μου είπαν ότι συμφωνούν με αυτά που λέω αλλά για να χρησιμοποιήσουν την ευρεσιτεχνία στις μελέτες χρειάζονται πιστοποιητικό αγκυρώσεων TUV για το οποίο χρειάζονται αρκετά χρήματα για πειράματα και μετρήσεις πάνω σε διαφορετικά εδάφη με διαφορετικά βάθη πάκτωσης... τα οποία δεν διαθέτω προς το παρόν.
Όλα εξαρτώνται από την χρηματοδότηση.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#560327 H αρχική ιδέα και έρευνα για δική σου ικανοποίηση δεν σημαίνει τίποτα. Η επιβεβαίωση από έγκριτους επιστήμονες είναι καλό μόνο για την προσωπική σου ικανοποίηση. Οι εργασίες σε καλά περιοδικά καλά για την προβολή σου. Αλλά για να γίνει κάτι, να χρησιμοποιηθεί σε πραγματικό έργο χρειάζεσαι πιστοποίηση. Που θα πρέπει να γίνει σε εγκεκριμένο και πιστοποιημένο εργαστήριο κλπ. Η πιστοποίηση είναι αυτό που θα σου ανοίξει πόρτες αλλά απαιτεί χρόνο και χρήμα, πολλά χρόνια και πολλά χρήματα.
Πιθανόν το πιο σωστό είναι να στήσεις εταιρεία και σαν εταιρεία να ζητήσεις χρηματοδότηση.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#560477
seismic έγραψε:
g47 έγραψε:Για να μη σπαμαρουμε στο θεμα για τους σεισμους, τι εγινε με τον Καρυδη? Γιατι ανεφερες οτι πλεον δεν σε υποστηριζει κανενας επιστήμονας.
Ο Καρύδης με υποστηρίζει και είναι συνεργάτης μου. Είναι όμως συνταξιούχος - ομότιμος. Αν του πάω δουλειά μελέτης που θα ακολουθήσει στην πράξη μια πραγματική κατασκευή μου την κάνει επί πληρωμή. Μού έχει κάνει και πολλές επιστημονικές μελέτες χωρίς πληρωμή. Αυτοί που δεν με υποστηρίζουν είναι οι εν ενεργεία καθηγητές πανεπιστημίων διότι δεν βρίσκουν λένε προγράμματα χρηματοδότησης της Ευρώπης για την συγκεκριμένη δική μου έρευνα. Έχει επίσης ενημερωθεί ο ΟΑΣΠ και ο ΙΤΣΑΚ οι οποίοι είναι πρόθυμοι να με βοηθήσουν αν κάνω έναρξη εταιρείας για την συγκεκριμένη πατέντα. Δεν διαθέτω πολλά χρήματα και εξαρτώμαι από τους χρηματοδότες οι οποίοι όταν έρθει η στιγμή να πληρώσουν εξαφανίζονται. Τελευταία έχω βρει έναν που λέει ότι θα δώσει προκαταβολή για μελέτες για την στήριξη ανεμογεννητριών. Αν και έχουν γίνει οι προκαταρκτικές στατικές και οικονομικές μελέτες οι οποίες είναι πολύ συμφέρουσες και έχουμε συναντηθεί και όλοι μαζί εν τούτης τίποτα ακόμα στην πράξη. Περιμένουμε τον χρηματοδότη να μας δώσει το οκέι για να γίνουν και οι τελικές μελέτες και η πράξη της πιλοτικής κατασκευής.
Σαν αντισεισμικό δεν ενδιαφέρθηκε κανένας μηχανικός ή εταιρεία διότι όταν τους επισκέφτηκα και τους ρώτησα μου είπαν ότι συμφωνούν με αυτά που λέω αλλά για να χρησιμοποιήσουν την ευρεσιτεχνία στις μελέτες χρειάζονται πιστοποιητικό αγκυρώσεων TUV για το οποίο χρειάζονται αρκετά χρήματα για πειράματα και μετρήσεις πάνω σε διαφορετικά εδάφη με διαφορετικά βάθη πάκτωσης... τα οποία δεν διαθέτω προς το παρόν.
Όλα εξαρτώνται από την χρηματοδότηση.



Πως σου κόβει ΑΠΥ ενώ είναι σε καθεστώς σύνταξης ?
Άβαταρ μέλους
By markvag
#560487 :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl


Είναι σε διαφορετικό σημείο του χωροχρονικού συνεχούς, μέσω κβαντικών - συμπαντικών κυμάτων, που μεταδίδουν την ενέργεια του χωροχρόνου. :rtfm: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By seismic
#560569
red_monster έγραψε:
seismic έγραψε:
g47 έγραψε:Για να μη σπαμαρουμε στο θεμα για τους σεισμους, τι εγινε με τον Καρυδη? Γιατι ανεφερες οτι πλεον δεν σε υποστηριζει κανενας επιστήμονας.
Ο Καρύδης με υποστηρίζει και είναι συνεργάτης μου. Είναι όμως συνταξιούχος - ομότιμος. Αν του πάω δουλειά μελέτης που θα ακολουθήσει στην πράξη μια πραγματική κατασκευή μου την κάνει επί πληρωμή. Μού έχει κάνει και πολλές επιστημονικές μελέτες χωρίς πληρωμή. Αυτοί που δεν με υποστηρίζουν είναι οι εν ενεργεία καθηγητές πανεπιστημίων διότι δεν βρίσκουν λένε προγράμματα χρηματοδότησης της Ευρώπης για την συγκεκριμένη δική μου έρευνα. Έχει επίσης ενημερωθεί ο ΟΑΣΠ και ο ΙΤΣΑΚ οι οποίοι είναι πρόθυμοι να με βοηθήσουν αν κάνω έναρξη εταιρείας για την συγκεκριμένη πατέντα. Δεν διαθέτω πολλά χρήματα και εξαρτώμαι από τους χρηματοδότες οι οποίοι όταν έρθει η στιγμή να πληρώσουν εξαφανίζονται. Τελευταία έχω βρει έναν που λέει ότι θα δώσει προκαταβολή για μελέτες για την στήριξη ανεμογεννητριών. Αν και έχουν γίνει οι προκαταρκτικές στατικές και οικονομικές μελέτες οι οποίες είναι πολύ συμφέρουσες και έχουμε συναντηθεί και όλοι μαζί εν τούτης τίποτα ακόμα στην πράξη. Περιμένουμε τον χρηματοδότη να μας δώσει το οκέι για να γίνουν και οι τελικές μελέτες και η πράξη της πιλοτικής κατασκευής.
Σαν αντισεισμικό δεν ενδιαφέρθηκε κανένας μηχανικός ή εταιρεία διότι όταν τους επισκέφτηκα και τους ρώτησα μου είπαν ότι συμφωνούν με αυτά που λέω αλλά για να χρησιμοποιήσουν την ευρεσιτεχνία στις μελέτες χρειάζονται πιστοποιητικό αγκυρώσεων TUV για το οποίο χρειάζονται αρκετά χρήματα για πειράματα και μετρήσεις πάνω σε διαφορετικά εδάφη με διαφορετικά βάθη πάκτωσης... τα οποία δεν διαθέτω προς το παρόν.
Όλα εξαρτώνται από την χρηματοδότηση.



Πως σου κόβει ΑΠΥ ενώ είναι σε καθεστώς σύνταξης ?


ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΚΑΡΥΔΗ ΑΕ
Άβαταρ μέλους
By seismic
#560890 Παιδιά όλοι μας έχουμε μια άποψη η οποία πρέπει να είναι σεβαστή από τους άλλους. Το να έχεις άποψη είναι πολύ καλύτερο από το να ακολουθείς τους άλλους και να λες ότι είσαι επιστήμονας απλά γιατί τους διαβάζεις. Κανένας όμως δεν πρέπει να διεκδικεί το αλάνθαστο. Ούτε η επιστήμη μπορεί να διεκδικεί το αλάνθαστο. Εγώ απλός μάστορας είμαι και είμαι ακόμα ενεργός στην οικοδομή και έχω εφεύρει το καλύτερο αντισεισμικό σύστημα και αποδείξει επιστημονικά και πειραματικά τα λάθη του αντισεισμικού σχεδιασμού παγκοσμίως.
Κανένας δεν τολμά ποια να μου πάει κόντρα στον τομέα των αντισεισμικών.
Οπότε μην ορκίζεστε στην επιστήμη και στα προσόντα της επιστήμης.
Η επιστήμη πρέπει να γράφεται έτσι ώστε να στέκεσαι επάνω της με το ένα πόδι και με το άλλο να είσαι έτοιμος να ρίξεις μια κλωτσιά και να τα αλλάξεις όλα. Αρκεί βέβαια η νέα θεωρεία να λύνει περισσότερα προβλήματα έχοντας περισσότερες απαντήσεις.
Το να κολλάς σε μία σταθερή αξία ιδεών και να μην μετατοπίζεσαι καθόλου από αυτές δεν είναι καλό για την επιστήμη. Οι λαοί που πάνε μπροστά είναι αυτοί που ερευνούν για το νέον. Σαφώς για να κάνεις έρευνα για το νέον χρειάζεται να ξέρεις την στάθμη της επιστήμης.
Την στάθμη της επιστήμης όμως δεν την αποκτάς μόνο από τα βιβλία.
Κυρίως την αποκτάς από την διαδρομή της ζωής σου η οποία μπορεί να περιέχει και διάβασμα αλλά και πρακτική. Εγώ έχω 50 χρόνια πρακτική πάνω στις κατασκευές και 17 χρόνια διάβασμα πάνω στις κατασκευές.
4 χρόνια για πτυχίο μηχανοτεχνίτη, 3 χρόνια για πτυχίο εργοδηγού δομικών έργων με δικαίωμα υπογραφής σε στατικές μελέτες. 10 χρόνια διαβάζω διδακτορικά μέσα από το ίντερνετ και συγχρόνως κάνω έρευνα.
+ από το 1968 μέχρι σήμερα στις κατασκευές σαν μάστορας και εργολάβος από τα οποία τα 4 χρόνια εργαζόμουν στην Αγγλία σαν κτίστης μαθαίνοντας εκεί και το διαφορετικό δικό τους σύστημα δόμησης.
Οπότε βλέπετε ότι την γνώση μπορείς να την έχεις από πολλές εμπειρίες στην διαδρομή της ζωής σου Δια βίου μάθηση.
Αυτός που γίνετε εφευρέτης είναι συνήθως αυτός που έχει μάθει εμπειρικά να λύνει καθημερινά προβλήματα πάνω στην δουλειά του.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#560941 Υπάρχει όμως συγκεκριμένη διαδικασία που έχει αποδεχτεί το ανθρώπινο είδος για να προκύψουν οι νέες αλήθειες (ή καλύτερα, μια πιο ακριβής προσέγγιση της αλήθειας). Μία διαδικασία, η οποία, παρόλα τα προβλήματα που έχει, έχει αποδειχθεί πως όχι μόνο διασφαλίζει την μεγαλύτερη δυνατή προσέγγιση στην εκάστοτε αλήθεια, αλλά και τον έλεγχο της κάθε ιδέας, θεωρίας, εφεύρεσης, κτλ. Οπότε, όποιος θέλει να προτείνει κάτι καινούριο καλό θα ήταν να ακολουθήσει την πεπατημένη μέθοδο (400+ ετών), η οποία (ξαναλέω) δουλεύει ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ.

Επίσης, όπως (σωστά λες πως) οι επιστήμονες θα πρέπει να είναι ανοιχτοί σε νέες ιδές που θα ανατρέψουν αυτά που γνωρίζουν, και όποιος προτείνει κάτι νέο θα πρέπει να είναι προετοιμασμένος όχι μόνο στο να δεχτεί κριτική (σφοδρή συχνότατα), αλλά και στο να αποδειχθεί πως αυτό δεν δουλεύει. Ιδίως όταν απορρίπτει τη δοκιμασμένη μέθοδο. Η με επιχειρήματα κριτική θα πρέπει να είναι όχι μόνο καλοδεχούμενη, αλλά και ο στόχος. Κάποιος που δεν έχει την γνώση να ακολουθήσει την επιστημονική μέθοδο έχει μεγαλύτερη πιθανότητα να κάνει κάτι λάθος (ιδίως αν σκεφτείς πως συχνά και εκπαιδευμένοι χρόνια επιστήμονες κάνουν λάθη). Επίσης, σίγουρα μία νέα, επαναστατική ιδέα ή θεωρία, που ανατρέπει όλα όσα γνωρίζαμε έχει πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες να είναι λάθος. Όχι ότι δεν έχει συμβεί ή πως είναι σίγουρο φυσικά. Απλά για να αποδειχθεί αυτό, θα πρέπει να ελεγχθεί εξονυχιστικά με την επιστημονική μέθοδο και από ειδικούς και, φυσικά, να γίνει αποδέκτης κριτικής και πιθανώς απόρριψης.

Με πιο απλά λόγια, αν οι ειδικοί λένε πως δεν δουλεύει, τότε μάλλον έχουν δίκιο. Και φυσικά η κριτική από ειδικούς με επιχειρήματα θα πρέπει να γίνεται αποδεκτή και όχι αντικείμενο χλευασμού.
Άβαταρ μέλους
By seismic
#561111 markvag Εν μέρη συμφωνώ. Φυσικά η γνώση κτίζετε λιθαράκι λιθαράκι και κάθε τι νέον στηρίζεται σε κάποια προγενέστερη υπάρχουσα γνώση.
Μου είναι όμως δύσκολο να υποβάλω την απλή νοημοσύνη μου σε μια δοκιμασία με εξωπραγματικές δογματικές θεωρίες της φυσικής οι οποίες δεν στέκουν στην λογική. Εγώ δεν είμαι αναγκασμένος να πιστεύω ότι πετάει ο γάιδαρος διότι το είπε ένας μεγάλος επιστήμονας.
Το 95% από αυτά που έχω πει μπορώ και να τα αποδείξω.
Ρωτήστε ότι θέλετε από αυτά που είπα και θα προσπαθήσω να δώσω λογικές απαντήσεις.
Μία λογική απάντηση που δεν εφαρμόζει η επιστήμη.
Το ότι κάτι είναι καλό δεν σημαίνει ότι κάτι άλλο δεν μπορεί να είναι καλύτερο. Αν εφεύρουμε μια μέθοδο που να αντέχει στην σεισμό περισσότερο
με λιγότερο κατασκευαστικό κόστος θα ήταν χαζό να συνεχίζουμε να κατασκευάζουμε τα κτίρια με τον καλό και όχι με τον καλύτερο τρόπο.
Θα σας επισημάνω με απλό τρόπο που υπερέχει η ευρεσιτεχνία τόσο στην αντοχή προς τον σεισμό ως και προς το κόστος.
Όλοι ξέρουμε ότι ο ένας στύλος ανατρέπεται όταν δεχθεί μια πλάγια δύναμη.
Το ίδιο γίνεται και αν έχουμε 4 στύλους αν δεχθούν 4 πλάγιες δυνάμεις θα ανατραπούν και οι τέσσερις
Αν βιδώσουμε τους τέσσερις στύλους στο έδαφος θα αποκτήσουν μια δυναμική και δεν θα ανατρέπονται.
Αν τώρα έχουμε 4 στύλους και τους ενώσουμε με τέσσερις δοκούς και οι στύλοι αυτοί δεν θα ανατραπούν διότι οι δοκοί τους στηρίζουν.
Αν τώρα σε αυτούς τους τέσσερις στύλους τοποθετήσουμε και τις δοκούς και τις βιδώσουμε με το έδαφος η λογική λέει ότι θα αποκτήσουν την διπλάσια δύναμη αντίδρασης ως προς την ανατροπή τους από ότι αν η στήριξή τους είναι μόνο με τις βίδες ή μόνο με τις δοκούς.
Ερώτηση θέλουν ή δεν θέλουν κάτι ποιο ισχυρό οι πολιτικοί μηχανικοί?
Αν θέλουν προσφέρω την βίδα.
Το έδαφος θεμελίωσης αν υποχωρήσει θα καταρρεύσει η κατασκευή.
Η ευρεσιτεχνία εγγυάται ότι η θεμελίωση ακόμα και αν είναι πάνω σε μαλακά εδάφη δεν θα υποχωρήσει ποτέ διότι η ευρεσιτεχνία τα συμπυκνώνει τόσο πολύ που είναι αδύνατον να υποχωρήσουν.
Το θέλουν αυτό οι πολιτικοί μηχανικοί ? Αν το θέλουν τους το προσφέρει η ευρεσιτεχνία.
Όταν θέλουμε να στρίψουμε με το αυτοκίνητο περιστρέφουμε το τιμόνι.
Κατά την περιστροφή το ένα χέρι μας σπρώχνει το τιμόνι προς τα κάτω και το άλλο μας χέρι το σπρώχνει προς τα επάνω. Κατά την περιστροφή του στύλου συμβαίνει το ίδιο ακριβώς. Η μία παρειά του δέχεται ένα σπρώξιμο προς τα κάτω και η αντικριστή πίσω παρειά του δέχεται μια δύναμη προς τα πάνω. Η κάθετη δύναμη έρχεται σε αντίθεση με το έδαφος και ισορροπεί. Η ανοδική δύναμη στραβώνει τους κορμούς των δοκών και τους σπάει. Η ευρεσιτεχνία δεν αφήνει αυτήν την ανοδική δύναμη να σπάσει τον κορμό της δοκού. Γιατί?
Γιατί ο κοχλίας της βίδας παραλαμβάνει αυτή την ανοδική δύναμη και την στέλνει μέσα στο έδαφος κάτω από την βάση.
Οι πολιτικοί μηχανικοί αυτή την ανοδική δύναμη την στέλνουν πάνω στα δοκάρια και τα σπάνε. Εσείς τι λέτε ότι είναι καλύτερα να στέλνουμε τις εντάσεις πάνω στα δοκάρια ή μέσα στο έδαφος?
Για την οικονομία.
Αν στείλεις τις εντάσεις μέσα στο έδαφος αφαιρείς αυτές τις εντάσεις πάνω από τις δοκούς οπότε οι δοκοί δεν χρειάζονται πολλά σίδερα. Αυτό κάνει οικονομία στο κόστος κατασκευής. Αν η ευρεσιτεχνία εξασφαλίζει ότι το έδαφος δεν θα υποχωρήσει στον σεισμό, δεν βλέπω τον λόγο ύπαρξης των βάσεων. Αυτό κάνει οικονομία στο κόστος κατασκευής.
Συμπέρασμα.
Η ευρεσιτεχνία προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια με μικρότερο κατασκευαστικό κόστος.
Όσο ποιο μεγάλη είναι μία κατασκευή τόσο μεγαλύτερο είναι το οικονομικό όφελος διότι μικραίνει το κόστος του μηχανισμού/μ2 και από την άλλη γλυτώνεις πολλά χρήματα από τις μεγαλύτερες σε μ3 βάσεις.
Τώρα αν θέλετε να πληρώνετε περισσότερα και να έχετε μικρότερη ασφάλεια στον σεισμό αυτό είναι μία δική σας επιλογή.
Αν σας αρέσει η ευρεσιτεχνία θα σας κατασκευάσω το σπίτι.
Ρωτήστε και ότι θέλετε για αυτά που έγραψα στην αρχική δημοσίευση του θέματος.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#561120 Για την οικονομία θα σου πω ότι για άλλη μια φορά τα έχεις κάνει σαλάτα στο μυαλουδάκι σου

Αν το έδαφος δεν ενδείκνυται για θεμελίωση πχ βαλτός, συνδυασμός βάλτου με κροκαλοειδες κλπ υπάρχει η δυνατότητα να φτιάξεις το πεδιλο πάνω σε μικρό πασσάλους.

Αυτό που φαντάζεσαι υπάρχει χρόνια και χρησιμοποιείται μόνο όταν χρειάζεται.

Από την πρώτη σειρά ξεκινάς την προσέγγιση σου λανθασμένα
Άβαταρ μέλους
By seismic
#561121 Φίλε red_monster Το έδαφος από φυσικής του συστάσεως είναι ανομοιογενές και απρόβλεπτο στο τι μπορεί να κρύβει από κάτω του από μέτρο σε μέτρο. ( σπήλαια, υπόγειους υδάτινους θύλακες και ποταμούς μηχανική ανομοιογένεια κ.λ.π ) Για να δεις που ακριβώς θεμελιώνεις πρέπει να πάρεις δειγματοληπτικά καρότα μέσω ειδικών γεωτρήσεων τα οποία θα εξετάσεις σε εργαστήρια για να βγάλεις τις σωστές μηχανικές αντοχές για κάθε μια θεμελίωση. Αυτή την διαδικασία δεν την εφαρμόζουν ούτε στα μεγάλα έργα λόγο κόστους, πόσο μάλλον στα μικρά έργα.
Η μέθοδος της ευρεσιτεχνίας σε υποχρεώνει να κάνεις γεώτρηση η οποία θα σου δείξει και την σύσταση του εδάφους θεμελίωσης. Οι πάσσαλοι είναι δύο ειδών οι πάσσαλοι τριβής και οι πάσσαλοι αιχμής. Φυσικά και τους ξέρω.
Ξέρω και το κόστος και τις μηχανικές τους ιδιότητες καθώς και τα προβλήματα που παρουσιάζουν στον σεισμό. Εικόνα
Η ευρεσιτεχνία περιλαμβάνει και μηχανισμό, μία γεώτρηση διαμέτρου 20-30 cm και αρκετά μέτρα βάθος η οποία στο τέλος γεμίζει με σκυρόδεμα και δημιουργεί έναν πάσσαλο. Η διαφορά του απλού πάσσαλου και του μηχανισμού του δικού μου είναι ότι ο δικός μου εξασκεί πρωτίστως μεγαλύτερες πιέσεις στα πρανή της γεώτρησης με μηχανικό τρόπο πριν γεμίσουμε την γεώτρηση με σκυρόδεμα και δημιουργήσουμε έναν μηχανικό πάσσαλο με αποτέλεσμα να έχουμε ισχυρότερη πάκτωση στο έδαφος από ότι έχει ο απλός πάσσαλος. Δηλαδή είναι ένας πάσσαλος τριβής και αιχμής ταυτόχρονα ο οποίος πριν δεχθεί το σκυρόδεμα μέσα στην οπή συμπυκνώνει τα πρανή της γεώτρησης με μηχανικό τρόπο αυτόν της προέντασης.
Δες την φωτογραφεία.
Φαντάσου ότι τα ξύλα που στηρίζεται ο μηχανισμός είναι το άνω μέρος της οπής της γεώτρησης και από τα ξύλα και κάτω είναι η γεώτρηση και το τμήμα του μηχανισμού που βυθίζεται μέσα σε αυτή και από τα ξύλα και επάνω είναι ο μηχανισμός που εξέχει από την επιφάνεια θεμελίωσης. Αν αυτά τα πυρότουβλα ήταν υδραυλικοί γρύλοι και τους σηκώναμε επάνω τότε ο μηχανισμός από κάτω ανοίγει και εξασκεί περιμετρικά πιέσεις στα πρανή της γεώτρησης πακτώνοντας ισχυρά Μετά διατηρώντας αυτήν την ένταση γεμίζουμε την οπή με διογκούμενο σκυρόδεμα. Μετά την ξήρανση του σκυροδέματος αφαιρούμε τους γρύλους και έχουμε την ισχυρότερη πάκτωση που έγινε ποτέ σε μαλακό έδαφος διότι αυτές οι μηχανικές εντάσεις διατηρούνται για πάντα και μετά την αφαίρεση της έντασης.
Πάνω σε αυτόν τον πάσσαλο της ευρεσιτεχνίας πατάει η βάση την οποία δεν την αφήνει να πάει ούτε πάνω ούτε κάτω γιατί έχουμε ισχυρή πάκτωση που δεν επιτρέπει ούτε ανοδικές ούτε καθοδικές εντάσεις μετατόπισης.. Βασικά έχουμε δημιουργήσει μία βαθειά θεμελίωση , αντί αυτής εις πλάτος. Είναι ο μοναδικός μηχανισμός στον κόσμο ο οποίος βελτιώνει την σύσταση του μαλακού εδάφους εις βάθος ( λόγο της μεγάλης δυνατότητας συμπύκνωσης που εξασκεί στα πρανή της γεώτρησης. ) καθ όλο το ύψος της γεώτρησης δημιουργώντας ανομοιογενείς συμπυκνωμένους θύλακες εγκλωβισμού του ενέματος ώστε να παραλάβουμε μεγαλύτερες ανοδικές και καθοδικές εντάσεις.