Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#547367
dimik έγραψε:.................όλα με Wifi έχουν διαφορά 3000€,.......


Πες μου οτι εκανες λαθος και εχουν ΔΙΑΦΟΡΑ 300€ και οχι 3000€ γιατι αν καλα το εγραψες, ΠΡΟΦΑΝΩΣ και θα παρεις τα φθηνοτερα!

Επισης συνηθως τα κλιματιστικα οταν χαλανε το κανουν μετα απο 5-6 χρονια και τοτε φωναζεις καλο ψυκτικο. Οχι τον αντιπροσωπο και τις πιασοκολ τιμες του
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#547370
Anonymous Founder έγραψε:Αν έχει χαλάσει η πλακέτα ή κάνας inverter, κανένας ψυκτικός δεν θα μπορέσει να το φτιάξει.

Αν χαλασουν αυτα μπορει να ειναι ασυμφορη η επισκευη ετσι κι αλλιως.

Επισης μπορει να φωναξεις την αντιπροσωπεια, να σου πει inverter, 500€ βοηθεια σας, να φωναξεις μετα εναν ηλεκτρονικο ετσι για το γαμωτο και με 25€ κατι πυκνωτες και αλλα παπαρακια συν ενα 20ρικο για τον κοπο του να συνεχισει να δουλευει σαν να μην χαλασε ποτε!
Άβαταρ μέλους
By dimik
#547376
Νίκος Παππάς έγραψε:
dimik έγραψε:.................όλα με Wifi έχουν διαφορά 3000€,.......


Πες μου οτι εκανες λαθος και εχουν ΔΙΑΦΟΡΑ 300€ και οχι 3000€ γιατι αν καλα το εγραψες, ΠΡΟΦΑΝΩΣ και θα παρεις τα φθηνοτερα!

Επισης συνηθως τα κλιματιστικα οταν χαλανε το κανουν μετα απο 5-6 χρονια και τοτε φωναζεις καλο ψυκτικο. Οχι τον αντιπροσωπο και τις πιασοκολ τιμες του


Οχι 3000 ήταν η διαφορά αλλά για υποδεέστερα μοντέλα, στην αναθεωρημένη με μοντέλα κοντά στης Mitsubishi η διαφορά έγινε 1500 υπέρ της Mitsubishi :dizzy:


Το φωνάζεις καλό ψυκτικό=φωνάζεις καλό απατεώνα :lol: δεν υπάρχουν αυτά εδώ, όσο μεγαλύτερη η εταιρεία τόσο πιθανότερο να βγάλεις άκρη, κάτι πειρατές με φορτηγάκια που γράφουν αιρ-κοτισιο δεν θέλω καν να τους βλέπω.

Χίλιες φορές αντιπρόσωπος με εγκεκριμένο και εκπαιδευμένο service, διαθεσιμότητα ανταλλακτικών, ραντεβού στην ώρα του, υπενθύμιση ετήσιας συντήρησης κοκ.
Μπορεί να κοστίσει κάτι παραπάνω αλλά μακροπρόθεσμα νομίζω βγαίνεις κερδισμένος, ειδικά αν υπολογίσεις και την ψυχική σου ηρεμία.

π.χ μέχρι τώρα φώναζα ψυκτικό κάθε χρόνο για συντήρηση/καθάρισμα στο νοικιάρικο, 20€ την μονάδα έπαιρνε και δεν έκανε και τίποτα της προκοπής, άσε που τα καθάριζα και μόνος μου μέσα στην χρονιά.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#560131 εξεταζω μια βλαβη στο αεριο του σπιτιου και, μεχρι να επικοινωνησω με την εταιρεια απο βδομαδα, θελω να δω αν υπαρχει παρομοια εμπειρια σε καποιον:

ελειπα στις γιορτες και γυρνωντας βρηκα το διαμερισμα χωρις ζεστο νερο και τον θερμοστατη να μην αντιδραει στο ανοιγμα του.
επισης οτι ο μετρητης στο κουτι του μπαλκονιου εχει ενδειξη που δεν ανταποκρινεται στη χρηση μου, δειχνει οτι εκαψα σε ενα 20ημερο οσα καιω σε 3-4 μηνες (που δεν ειχα ανοιξει καλοριφερ, μονο ζεστο νερο). μυρωδια διαρροης δεν αντιληφθηκα :hmmm:
δεν ξερω αν συνδεεται αλλα εμαθα οτι η κεντρικη εγκατασταση της πολυκατοικιας (ισογειο) ειχε διαρροη καπου μεσα στις γιορτες και το διορθωσαν.

εβαλα νερο στον καυστηρα, εκλεισα-ανοιξα το ρευμα οπως με συμβουλεψε ενας τεχνικος -μηπως κολλησε και ηθελε επανεκκινηση- αλλα δεν αλλαξε τιποτα.
στην ιδια πολυκατοικια, λιγους οροφους πιο κατω, εχουν κανονικα παροχη αεριου.

θυμιζει κατι που γνωριζει καποιος?
Άβαταρ μέλους
By corsair
#560141
egobrain έγραψε:εξεταζω μια βλαβη στο αεριο

θυμιζει κατι που γνωριζει καποιος?


Για την κατανάλωση δεν ξέρω να σου πω, θα σου πω για την αδράνεια του καυστήρα σου, αλλα και παλι τραβηγμένο το βρισκω για Θεσσαλονίκη: Στον Χορτιάτη λοιπον, πολλές παροχές πάγωσαν και εφραξε η διέλευση του αερίου μέσα στις σωληνώσεις. Επειδή ειναι καινουργιο το δίκτυο τελος πάντων μας είπαν, μπορεί να ειχε μαζέψει υγρασία που με την παγωνιά δημιουργησε το θέμα. Αλλα αυτά στο Χορτιάτη που ειναι πιο εκτεθειμενα στα καιρικά και έχουμε και 3-4 βαθμούς παρακάτω. Το θεωρώ απιθανο να έπαθες κάτι τέτοιο Θεσσαλονικη.

Ααααα... θυμηθηκα και κάτι που μας ειχαν πει οταν περνούσαν το δίκτυο. Σε κάθε παροχή υπάρχει βαλβίδα ασφαλείας. Αν σημειωθει διαρροη (οπερ σημαινει φευγει το αεριο σε μεγάλη ποσοτητα) θα κλείσει αυτόματα και δεν επανέρχεται απο μονο του. Πρεπει να έρθει η εταιρια αεριου να το φτιάξει. Αυτο θα εξηγούσε -ισως- την αυξημενη καταναλωση που ειδες αλλα και το γεγονος οτι έχει νεκρώσει ο καυστήρας σου. Και σε συνδυασμό με την βλάβη στην οικοδομη.... ισως εχει σχέση.

Imho: Πάρε ενα τηλ. το τεχνικο τμημα της εταιριας αερίου και πες τους "το και το έγινε. Υπάρχει περίπτωση να οφείλεται σε ενεργεια σας ή να φωναξω αεριτζή?"
Αν εχουν καλη διαθεση μπορεί να έρθουν να το κοιτάξουν πρώτα αυτοι αν ειναι θέμα τους. Διαφορετικά... πληρώνεις τεχνικο.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#560681 χρησιμες πληροφοριες!

απο την ΕΔΑ με ειπαν πως δεν τους αντιστοιχει ελεγχος αν δεν αφορα ζητημα στην κεντρικη εγκατασταση της πολυκατοικιας.
οποτε περιμενω μαστορα να το τσεκαρει και μετα θα μιλησω με τον παροχο. οπου -φανταζομαι- αντε να αποδειξω οτι προκειται για βλαβη και οχι δικια μου χρηση..
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#560729 η εξεταση απ' τον μαστορα εδειξε:
εναν χαλασμενο θερμοστατη, ενα ρισετ στον λεβητα ( :slap: ) που δεν του αρκησε το κλεισιμο του ρευματος
και μια υποθεση οτι τα επιπλεον κυβικα ηταν αυτοαμυνα/καταναλωση του λεβητα για να ζεστανει τα νερα κατα τις χαμηλες θερμοκρασιες στις αρχες του μηνα :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By taxidiwtis
#560770 Είμαι ενοικιαστής διαμερίσματος σε πολυκατοικία . Προχθες κάηκε ο κυκλοφορητής της κεντρικής
θέρμανσης (καλοριφέρ) , είναι μη επισκευασιμος , οποτε πάμε για αγορα και εγκατάσταση καινούργιου .
Ερώτηση , το μερίδιο του διαμερίσματος μου το πληρώνω εγω ή ο ιδιοκτήτης ;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#560771
taxidiwtis έγραψε:Είμαι ενοικιαστής διαμερίσματος σε πολυκατοικία . Προχθες κάηκε ο κυκλοφορητής της κεντρικής
θέρμανσης (καλοριφέρ) , είναι μη επισκευασιμος , οποτε πάμε για αγορα και εγκατάσταση καινούργιου .
Ερώτηση , το μερίδιο του διαμερίσματος μου το πληρώνω εγω ή ο ιδιοκτήτης ;

Ο ιδιοκτητης

Αποτελει τμημα της κεντρικης εγκαταστασης, οπως και ολο το συστημα κεντρικης θερμανσης.

Εσυ θα πληρωνες μονο αν εσπαγες καλοριφερ, σωληνες λογω επισκευων η εργασιων που εκανες
Άβαταρ μέλους
By taxidiwtis
#560773
Νίκος Παππάς έγραψε:
taxidiwtis έγραψε:Είμαι ενοικιαστής διαμερίσματος σε πολυκατοικία . Προχθες κάηκε ο κυκλοφορητής της κεντρικής
θέρμανσης (καλοριφέρ) , είναι μη επισκευασιμος , οποτε πάμε για αγορα και εγκατάσταση καινούργιου .
Ερώτηση , το μερίδιο του διαμερίσματος μου το πληρώνω εγω ή ο ιδιοκτήτης ;

Ο ιδιοκτητης

Αποτελει τμημα της κεντρικης εγκαταστασης, οπως και ολο το συστημα κεντρικης θερμανσης.

Εσυ θα πληρωνες μονο αν εσπαγες καλοριφερ, σωληνες λογω επισκευων η εργασιων που εκανες



ευχαριστώ πολύ
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#561601 Τη φάγαμε χθές, καθόσον ο λέβητας αερίου βγήκε εκτός! :help:
Μηδέν ενδείξεις στον πίνακα χειρισμού, τσεκάρισα ασφάλειες -ρεύματα μέχρι το μηχάνημα, όλα ΟΚ. Συμπέρασμα : Πλακέτα.
Έλυσα το πάνελ και έφτασα στην πλακέτα ελπίζοντας να υπάρχει κάπου ασφάλεια (οι μικρές-γυάλινες που έχουν συνήθως τα ηλεκτρονικά).
Και ναί, υπήρχε πάνω στην πλακέτα μία 1,6Α ... ΚΑΡΒΟΥΝΟ!
Τοποθετώ καινούρια ασφάλεια, τοποθετώ και 2η διότι .... ΔΕΝ και κάνοντας πλέον "ευχέλαιο", αλλά -> :s_no :( .

Τρέχω στον Κηφισό, όπου βρέθηκε διαθέσιμη.
Τιμή : 203€ ! :dizzy: ¨Όλοι στο νετ, έπαιζαν στα συν-πλην 10€ και ... σε έλλειψη).
Τοποθετώ, ΟΚ απο ρεύματα κλπ (έχει 4 φίσσες με καμιά 20ριά καλώδια και 6 καλώδια: 4 γειώσεις και L , N τροφοδοσίας ρεύματος) ανάβει το καντράν, πέρναγε επιλογές, αλλά έναυση ΓΙΟΚ!
Και διαπιστώνω στο pdf του μηχανήματος, ότι :
<<Αν αλλαχτεί η πλακέτα, θέλει επανατοποθέτηση παραμέτρων, όπως σε αρχική εγκατάσταση>>.
Προφανώς, όχι θερμοκρασιών ΖΝΧ και σωμάτων,αυτά είναι απλά πράματα, αλλά "τύπο παροχής αερίου" και 1-2 άλλες παραμέτρους , που ΔΕΝ και... παραδόθηκα απο τις δικές μου γνώσεις.
Τα παρατάω για χθές και βρίσκω μεγάλο κατάστημα στην περιοχή μου, που ψωνίζω κάνα υδραυλικό ανταλλακτικό και μου δίνει τηλέφωνο "καυστηρατζή".
Ο μάστορας, ήταν απασχολημένος αλλά στις 12:00 σήμερα μου είπε να τον πάρω να μου δώσει τηλεφωνικές οδηγίες! ΝΑΙ, αληθές!
Ο τύπος (35άρης) είχε 15-20 λεπτά που μου έδινε εντολές και τις πέρναγα, σε "κρυφό" μενού του πίνακα, που ούτε σε 10 χρόνια δεν θα έβρισκα, αλλά και ούτε θυμάμαι να ξανακάνω. Και δούλεψε !
Του είπα ότι ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ και πως δεν πίστευα ότι υπάρχει τεχνικός που θα έκανε τέτοιο και ΔΩΡΕΑΝ, και μου είπε το εξής :
<<Απο 3-4 ερωτήσεις τεχνικές που σου έκανα , κατάλαβα ότι "πιάνουν" τα χέρια σου. Ήταν άδικο και ίσως ασύμφορο (χρονοβόρο) και για μένα, να έρθω και να σου πάρω 30€ για κάτι που με οδηγίες μπορούσες να λύσεις>>.

Τι να πω ρε παίδες, υπάρχουν τελικά και τέτοια μαστόρια !!! :metalo: :s_howdy
Εννοείται ότι του είπα πως , όποτε θέλει να έρθει έστω για ένα καφέ-κέρασμα και να τον γνωρίσω.
Δεν ξανάγινε!!! :metalo:

ΥΓ : Στην ερώτηση "γιατί έκαψε πλακέτα?", με τα στοιχεία που του έδωσα περί καρβουνιασμένης ασφάλειας κλπ , ήταν απόλυτος : Αυξομείωση Τάσης ΔΕΗ ! :s_mad