Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#560076
Scotch έγραψε:130 € για δέρμα στο τιμόνι είναι τρελό νούμερο.


Τοσο μου ζήτησε πριν 15 χρόνια ένας στην Μενεμενη για το τιμόνι του Megane. Έφαγε άκυρο γιατί βγάζουν το τιμόνι και για κανένα λόγο δεν ήθελα να γίνει έτσι.
Και πριν τις γιορτές σε ένα στενό κοντά στην Συνδικα μου είπε τόσο για το εσωτερικό στις πόρτες και μου το ανέφερε και για το τιμόνι.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#560079 Εγώ προς το παρόν παρήγγειλα ένα σφιχτό κάπως κομψό κάλυμμα για το τιμόνι , σκέφτομαι το DIY ραφτό με ένα εύρος απο 5-50Ε κ αν ακούσω κάποια καλή προσφορά , ίσως να μην το ράψω εγώ ο ίδιος.

130-150Ε για ένα κομμάτι faux συνήθως δέρμα ή nappa/suede/"alcantara" που θέλω εγώ είναι πάρα πολλά χρήματα για
ένα normal αυτοκίνητο με normal τιμόνι.
Άβαταρ μέλους
By koubeast
#560092
Scotch έγραψε:Το δέρμα στο λεβιεδάκι ταχυτήτων του smart έχει φθαρεί, το ίδιο και στο τιμόνι.
Πέρασα σήμερα από Connolly: 20 € για το λεβιέ, 130 € για το τιμόνι.
130 € για δέρμα στο τιμόνι είναι τρελό νούμερο. Γνωρίζουμε κανέναν καλό ταπετσέρη; Μήπως να άλλαζα τιμόνι;

< >

Πιθανώς να σε συμφέρει και άλλο μτχ τιμόνι, φίλος σε smart 1ης γενιάς πήρε μτχ και τα 2 καθίσματα σε άριστη κατάσταση, λίγο πιο ακριβά απ' ότι του ζητούσαν για την επισκευη ταπετσαρίας του ενός. Αλλά αυτό θέλει υπομονή στο ψάξιμο.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#560355 Πολύ καλή δουλειά κάνει και ο Rellas στη Βαρυμπόμπη.
Δεν είναι φτηνός αλλά εχω δει δουλειές του και είναι εργοστασιακές.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#560359
koubeast έγραψε:Πιθανώς να σε συμφέρει και άλλο μτχ τιμόνι, φίλος σε smart 1ης γενιάς πήρε μτχ και τα 2 καθίσματα σε άριστη κατάσταση, λίγο πιο ακριβά απ' ότι του ζητούσαν για την επισκευη ταπετσαρίας του ενός. Αλλά αυτό θέλει υπομονή στο ψάξιμο.

Το σκέφτηκα αλλά το θέμα είναι ότι δύσκολα θα βρω κάτι καλό σε μεταχειρισμένο, μιας και θεωρώ πως το δικό μου είναι από τα καλύτερα που μπορεί να βρει κανείς (δεδομένου ότι πριν 11 χρόνια βγήκε το επόμενο μοντέλο - άλλαξε το τιμόνι - και το δικό μου είναι 13 ετών, με 85.000km και μεγάλο χρόνο σε γκαράζ). Άρα στο μεταχειρισμένο που θα βρω, το δέρμα θα είναι στην καλύτερη περίπτωση εξίσου φθαρμένο, είτε επιδιορθωμένο.

citastak έγραψε:Πολύ καλή δουλειά κάνει και ο Rellas στη Βαρυμπόμπη.
Δεν είναι φτηνός αλλά εχω δει δουλειές του και είναι εργοστασιακές.

Σωστά, είχε αναφερθεί πρόσφατα. Θα κάνω ένα τηλεφώνημα αύριο. Ευχαριστώ!

georgetz έγραψε:Εγώ προς το παρόν παρήγγειλα ένα σφιχτό κάπως κομψό κάλυμμα για το τιμόνι

Από πού;
Δεν είναι κακή σκέψη και αυτή, αν είναι κάτι διακριτικό ( :s_laughat ).

Αυτό με το τιμόνι που πρέπει να βγει είναι ένα θέμα. Στην Connolly είχαν 2 τιμόνια smart που περίμεναν να τοποθετηθούν (άρα προφανώς τα βγάζουν).
Άβαταρ μέλους
By drdino
#560361 150 ευρώ σε μια δεκαετία για το αντικείμενο που ακουμπάς συνέχεια στο αμάξι δεν είναι τίποτα, μην τρελαθούμε. Σκοτς, δεν και royal steering wheels εδώ πάνω.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#560363
drdino έγραψε:150 ευρώ σε μια δεκαετία για το αντικείμενο που ακουμπάς συνέχεια στο αμάξι δεν είναι τίποτα, μην τρελαθούμε. Σκοτς, δεν και royal steering wheels εδώ πάνω.

Σωστό αυτό. Βέβαια δεν ξέρω αν θα παραμείνει άλλα 10 χρόνια στα χέρια μου (όχι ότι το βλέπω και απίθανο να γίνεται).
Thnx για το Royal, θα το δω. Αν και μάλλον θα είναι απαγορευτικό, μιας και θα πρέπει να τους στείλω το τιμόνι.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#560394
Scotch έγραψε:
Αυτό με το τιμόνι που πρέπει να βγει είναι ένα θέμα. Στην Connolly είχαν 2 τιμόνια smart που περίμεναν να τοποθετηθούν (άρα προφανώς τα βγάζουν).


Αν ανησυχείς για τον αερόσακο δεν τρέχει τίποτα και γενικά το τιμόνι είναι σχεδιασμένο για να αφαιρείται εύκολα. Ο Νίκος! το χε βγαλει μόνος του στο EVO και το έκανε 1η φορά (φαντάζομαι), για τους άλλους είναι ρουτίνα.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#560429
panos2171 έγραψε:Αν ανησυχείς για τον αερόσακο δεν τρέχει τίποτα και γενικά το τιμόνι είναι σχεδιασμένο για να αφαιρείται εύκολα. Ο Νίκος! το χε βγαλει μόνος του στο EVO και το έκανε 1η φορά (φαντάζομαι), για τους άλλους είναι ρουτίνα.

Φαντάζομαι δεν είναι κάτι δύσκολο, αλλά γενικά είμαι επιφυλακτικός με τέτοιες δουλειές, ιδιαίτερα όταν γίνονται από τρίτους (--> εκτός αντιπροσωπείας/εξουσιοδοτημένου/εξειδικευμένου).
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#560454 Ισχύει, όχι γιατί δεν ξέρουν αλλά γιατί μπορεί να είναι τσαπατσούληδες, κανένας δεν θα προσέξει κάτι δικό σου όσο εσύ ο ίδιος. Αν χρειαζόταν να κάνω κάτι τέτοιο προσωπικά θα έβγαζα μόνος μου το τιμόνι και θα τους το πήγαινα.
Άβαταρ μέλους
By soch
#560471
Scotch έγραψε:... Γνωρίζουμε κανέναν καλό ταπετσέρη; Μήπως να άλλαζα τιμόνι;
< >

Καλημέρα Σπύρο
KOURIS (Κουρής Ανδρέας Ε.)
Υμηττού 156 & Εμπεδοκλέους 40, Αθήνα - Παγκράτι, 11636, ΑΤΤΙΚΗΣ
Τηλ. 2107013539, 6976620101
Χάρτης
Είχα αλλάξει ουρανό στο Astra και έμεινα ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα. Έχω ακούσει καλά λόγια και από άλλους.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#560474
Scotch έγραψε:
georgetz έγραψε:Εγώ προς το παρόν παρήγγειλα ένα σφιχτό κάπως κομψό κάλυμμα για το τιμόνι

Από πού;
Δεν είναι κακή σκέψη και αυτή, αν είναι κάτι διακριτικό ( :s_laughat ).


Έχει μπόλικα το ebay. Βάλε steering wheel cover και με 1€, 2€ και 3€ θα βρεις αμέτρητα γουνινα, υφασματινα, πλεκτά, χρωματιστά και πολύχρωμα, ψευτοδερματινα, πλαστικά κλπ. Τα γουνινα μαδανε. Καλύτερα όχι
Τέτοιες φτηνές επιλογές υπάρχουν παμπολλες και ΙΜΟ λόγω παλαιοτητας των αυτοκινήτων μου τις προτιμώ.


.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#560483 @ soch: Καλημέρα Σωκράτη. Σ' ευχαριστώ! :s_howdy

@ cosneo: Αν και γενικά απεχθάνομαι τα καλύμματα, δεν είναι κακή ιδέα αν βρεθεί κάτι διακριτικό και με καλή εφαρμογή. Καλό είναι όμως να βρω κάτι δοκιμασμένο (από άλλον κάτοχο smart) για να είμαι βέβαιος ότι στις στροφές δεν θα στρίβει μόνο το κάλυμμα :s_laughat .
Άβαταρ μέλους
By citastak
#560592 Καλά μην τρελαίνεσαι με το ξεμοντάρισμα του αερόσακου. Και επίσης, μη θεωρείς ότι και στα εξουσιοδοτημένα είναι όλα στην τάξη και δεν κάνουν τσαπατσουλιές.
Συνήθως είναι 1-2 βίδες από πίσω (αφού βγει η μπαταρία) και μετά αποσυνδέεις το καλώδιο που έχει κλιπάκι.
Αν δεν συνδεθεί ή δεν συνδεθεί καλά, θα σου ανάψει φωτάκι ή κωδικός σφάλματος. Οπότε δεν παίζει να σου κάνουν ζημιά και να μην το πάρουν χαμπάρι.