Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By sargus
#560144
thanasisr16 έγραψε:Πολύ ωραίο το civic,από τα αγαπημένα μου χρώματα σε αυτό μαζί με το κόκκινο :inlove:
Πένα το έχεις! :thumbsup:


Έχεις αγάπη στο κόκκινο από ότι φαίνεται :lol:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#560170
belgarion έγραψε:
XronisR έγραψε:
belgarion έγραψε:Ωραίο είναι το i30 , εγώ θα είχα το δίλημμα ανάμεσα στο κέρδος σε πορτμπαγκάζ και αν δεν κάνω λάθος στην πιο σπορ ανάρτηση του fastback και την καλύτερη κατανάλωση και επιδόσεις του hatchback.

< Note >


Eχει ιδια τιμη το fastback με το hatchback οποτε δεν το σκεφτεσαι.Στο πορτμπαγκαζ κανεις μια μικρη επεμβαση και εισαι κομπλε.
Ξέρω ότι η τιμή τους είναι πολύ κοντά, θα έμπαινα στο δίλημμα γιατί το hatchback έχει χαμηλότερο βάρος και άρα καλύτερές επιδόσεις και κατανάλωση. Τι εννοείς με το πορτμπαγκάζ? Εγώ για καλό το είπα ότι το δικό σου έχει μεγαλύτερο. Αν θες γράψε και ποια έκδοση/κινητήρα έχεις.

< Note >


To Fastback έχει μετρηθεί αρκετά ταχύτερο. :lol:

https://www.drive.gr/test-drives/dokimi ... k-10-t-gdi
https://www.drive.gr/test-drives/dokimi ... 10-t-gdi-0
Άβαταρ μέλους
By edmond
#560178 Και εννοείται αυτόματο. :rtfm: Φτάνει πχια το ανακάτεμα του λεβιέ, βαρεθήκαμε. Μου μάθατε όλοι στον εξοπλισμό :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#560179 Εξοπλισμός άνεσης είναι καί το αυτόματο παιδί μου.
Μακάρι να κόστιζε λιιιγο παραπάνω, αλλά....
Άβαταρ μέλους
By thanasisr16
#560215
sargus έγραψε:
thanasisr16 έγραψε:Πολύ ωραίο το civic,από τα αγαπημένα μου χρώματα σε αυτό μαζί με το κόκκινο :inlove:
Πένα το έχεις! :thumbsup:


Έχεις αγάπη στο κόκκινο από ότι φαίνεται :lol:

ΧΑΧΑΧΑ ε έχω λίγο :lol:,βράζει το αίμα λόγω ηλικίας :shifty:
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#560223
REALZEUS έγραψε:
belgarion έγραψε:
XronisR έγραψε:
belgarion έγραψε:Ωραίο είναι το i30 , εγώ θα είχα το δίλημμα ανάμεσα στο κέρδος σε πορτμπαγκάζ και αν δεν κάνω λάθος στην πιο σπορ ανάρτηση του fastback και την καλύτερη κατανάλωση και επιδόσεις του hatchback.

< Note >


Eχει ιδια τιμη το fastback με το hatchback οποτε δεν το σκεφτεσαι.Στο πορτμπαγκαζ κανεις μια μικρη επεμβαση και εισαι κομπλε.
Ξέρω ότι η τιμή τους είναι πολύ κοντά, θα έμπαινα στο δίλημμα γιατί το hatchback έχει χαμηλότερο βάρος και άρα καλύτερές επιδόσεις και κατανάλωση. Τι εννοείς με το πορτμπαγκάζ? Εγώ για καλό το είπα ότι το δικό σου έχει μεγαλύτερο. Αν θες γράψε και ποια έκδοση/κινητήρα έχεις.

< Note >


To Fastback έχει μετρηθεί αρκετά ταχύτερο.

https://www.drive.gr/test-drives/dokimi ... k-10-t-gdi
https://www.drive.gr/test-drives/dokimi ... 10-t-gdi-0
Ακόμη καλύτερα, αν και εγώ στηριχθηκα στις μετρήσεις που ανακοινώνει ο κατασκευαστής και στις οποίες το fastback είναι με όλους τους κινητήρες 0,2" αργότερο στο 0-100. Να σημειωθεί ότι το hatchback που δοκίμασε το Drive ήταν 10 κιλά βαρύτερο όταν το εργοστάσιο δίνει ένα εύρος διαφοράς από 55-67 κιλά βαρύτερο το Fastback.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#560329
belgarion έγραψε:Ωραίο είναι το i30 , εγώ θα είχα το δίλημμα ανάμεσα στο κέρδος σε πορτμπαγκάζ

< Note >


Asimov έγραψε:Εγώ τιμή είχα πάρει ΑΚΡΙΒΏΣ την ίδια. 17.700 τελική τιμή για την έκδοση exclusive. Το fastback έχει μεγαλύτερο χώρο αποσκευών από το hatchback και με αυτά τα δεδομένα δεν έχει κανείς λόγο να πάει σε hatch



Λίγο μεγαλύτερο ονομαστικά πορτ-μπαγκάζ, χειρότερο σε πρακτικότητα (δεν χωράει πράγματα μεγαλύτερα από το ύψος του πίσω καπώ, ενώ το 5θ απλά βγάζει την εταζέρα :iconcool: ). Έχω μεν σεντάν, αλλά σε πρακτικότητα απλά καμία σχέση. Ο χώρος αποσκευών δεν είναι μόνο τα ονομαστικά λίτρα, είναι και το τι χωράει μέσα. Πχ ποδηλατάκι παιδικό τρίκυκλο χωρούσε στα 250 λίτρα του 206, ούτε για πλάκα στα 460 της μπεμπέκας. Αν φορτώνεις ογκώδη πράγματα, απλά ξεχνάς το σεντάν, ενώ το 5θ πάντα μπορείς να το φορτώσεις (αν χρειαστεί) μέχρι την οροφή, διπλασιάζοντας ουσιαστικά τον χώρο αποσκευών.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#560342
belgarion έγραψε:Ακόμη καλύτερα, αν και εγώ στηριχθηκα στις μετρήσεις που ανακοινώνει ο κατασκευαστής και στις οποίες το fastback είναι με όλους τους κινητήρες 0,2" αργότερο στο 0-100.


Ακόμα και έτσι αν ήταν, που από ότι φαίνεται δεν είναι, αυτό το 0.2 θα το νιώσεις μόνο αν στηθείς απέναντι στο άλλο σε κανένα φανάρι και είστε το ίδιο ικανοί ως οδηγοί. Λίγο καλύτερα λάστιχα να έχει το ένα όμως, θα κερδίσει και ας φαίνεται στα χαρτιά πιο αργό.


markvag έγραψε: Ο χώρος αποσκευών


Ο χώρος αποσκευών είναι αυτό ακριβώς που λέει, δηλαδή να χωράει βαλίτσες. Αλλιώς θα λέγονταν χώρος φόρτωσης/πήγμα, όπως στα φορτηγά. :s_sarcastic


markvag έγραψε:ποδηλατάκι παιδικό τρίκυκλο


Μεταφορέας του Jumbo? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#560366
Zorz έγραψε:Βάλε και τον μπαμπά τους, το Fiat 124 μέσα ως υπερατού. :rtfm:
Αν εξαιρέσεις βέβαια το γεγονός ότι η ομοιότητα του Fiat 124 με το Lada 1200 είναι μόνο επιφανειακή.

< Note >