Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By mirage
#530166 Ντάξει δεν ειναι τόσο επικίνδυνη.
Και θα συμφωνησω για την απέχθεια. Εχω την ιδια ακριβως άποψη και οταν ειμαι για δουλειά εκει η όλη φαση ειναι κάπως περιεργη, αν και το Bahrain ειναι γενικά ΟΚ.
Συντομα θα εχω εντυπώσεις απο την εκμοντερνισμενη Σαουδική Αραβία.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#531241 Συγνώμη οι αραβίδες δεν κυκλοφορούν με μαύρες πλερέζες και βέλα και με το ζόρι βλέπεις τα μάτια τους;
Όλα τα άλλα πως τα πήρατε χαμπάρι εξ'αποστάσεως, κατασκοπικά γυαλιά ακτίων χ; :lol:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#531255 Αν η αλλη ζυγιζει 150 κιλα και ειναι 1,50 υψος δεν ειναι δα και τόσο δυσκολο.
Άβαταρ μέλους
By g47
#560147 Σιγκαπουρη Βανγκοκ υπαρχει προταση για φθηνα Pc parts (cpu, mobo) η να μην ασχοληθω καν?
Κοιταω και used με το αναλογο ρισκο.
Απο ενα search που εκανα δε βρηκα κατι ιδιαιτερο.
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#740963 Ας αναστησω λίγο αυτό το νήμα.Σε δυο βδομαδουλες είναι να πάω ταξίδι (του μέλιτος) στο New York! Όσον αφορά τα χρηματα τώρα,τι να κάνω; Έχω ξάδερφο που έχει έρθει από Αμερική κι έχει δολάρια και μπορεί να μου κανει ανταλλαγή με ευρώ.Το θέμα τι είναι καλυτερο; να έχω μετρητά μόνο ή να έχω κάποια μετρητά και να φορτώσω και την revolut ; Αν φορτώσω την revolut να κάνω αλλαγή σε δολάρια ή να πληρώνω και να γίνεται αυτόματα η συναλλαγή;
Αυτά όσον αφορά τις οικονομικής φύσεως απορίες. Όσον αφορά το ταξίδι, οποίος έχει να προτείνει τίποτα "κρυφά" must της νέας Υόρκης εκτος από τα τυπικά τουριστικά, παρακαλώ ευπρόσδεκτα!
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#740973 Ζηλεύω :inlove:

Δες κι εδώ, δεν ξέρω αν έχει για Νιου Γιορκ
viewtopic.php?f=17&t=641
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#740978 Αυτή την εποχή το δολλάριο είναι πολύ δυνατό . Εγώ θα έπαιρνα και μια καλή κολώνια μαζί μου γιατί ακούω οτι η Ν.Υ βρωμάει αυτό τον καιρό.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#740988
manoliossss έγραψε:Ας αναστησω λίγο αυτό το νήμα.Σε δυο βδομαδουλες είναι να πάω ταξίδι (του μέλιτος) στο New York! Όσον αφορά τα χρηματα τώρα,τι να κάνω; Έχω ξάδερφο που έχει έρθει από Αμερική κι έχει δολάρια και μπορεί να μου κανει ανταλλαγή με ευρώ.Το θέμα τι είναι καλυτερο; να έχω μετρητά μόνο ή να έχω κάποια μετρητά και να φορτώσω και την revolut ; Αν φορτώσω την revolut να κάνω αλλαγή σε δολάρια ή να πληρώνω και να γίνεται αυτόματα η συναλλαγή;
Αυτά όσον αφορά τις οικονομικής φύσεως απορίες. Όσον αφορά το ταξίδι, οποίος έχει να προτείνει τίποτα "κρυφά" must της νέας Υόρκης εκτος από τα τυπικά τουριστικά, παρακαλώ ευπρόσδεκτα!


Δεν ξερω τι εννοεις κρυφο αλλα αξιζει μια βολτα να πας στο Columbia University. Επισης μου αρεσε η βολτα στο Soho και μια βολτα στο Union Square αλλα και στο Midtown Manhattan οπου εχει πολλα γραφεια αν θελεις να δεις λιγο το corporate side της πολης.

Για φαγητο θα προτεινα και μια βολτα στην Αστορια στο Κυκλαδες restaurant (νομιζω υπαρχει ακομα) στο Ditmars Blvd.
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#740990
GTS έγραψε:
manoliossss έγραψε:Ας αναστησω λίγο αυτό το νήμα.Σε δυο βδομαδουλες είναι να πάω ταξίδι (του μέλιτος) στο New York! Όσον αφορά τα χρηματα τώρα,τι να κάνω; Έχω ξάδερφο που έχει έρθει από Αμερική κι έχει δολάρια και μπορεί να μου κανει ανταλλαγή με ευρώ.Το θέμα τι είναι καλυτερο; να έχω μετρητά μόνο ή να έχω κάποια μετρητά και να φορτώσω και την revolut ; Αν φορτώσω την revolut να κάνω αλλαγή σε δολάρια ή να πληρώνω και να γίνεται αυτόματα η συναλλαγή;
Αυτά όσον αφορά τις οικονομικής φύσεως απορίες. Όσον αφορά το ταξίδι, οποίος έχει να προτείνει τίποτα "κρυφά" must της νέας Υόρκης εκτος από τα τυπικά τουριστικά, παρακαλώ ευπρόσδεκτα!


Δεν ξερω τι εννοεις κρυφο αλλα αξιζει μια βολτα να πας στο Columbia University. Επισης μου αρεσε η βολτα στο Soho και μια βολτα στο Union Square αλλα και στο Midtown Manhattan οπου εχει πολλα γραφεια αν θελεις να δεις λιγο το corporate side της πολης.

Για φαγητο θα προτεινα και μια βολτα στην Αστορια στο Κυκλαδες restaurant (νομιζω υπαρχει ακομα) στο Ditmars Blvd.
Το ταξίδι το έκλεισα με ταξιδιωτικό γραφείο γι αυτό και είπα για "κρυφά" must ,Οποτε Columbia,metropolitan,moma ,Tussaud ,Rockefeller κλπ τα έχει στο πρόγραμμα.
Η διαμονή θα είναι στο Manhattan άρα θα δω όλα τα πέριξ!

Έχει και προαιρετική μονοήμερη στην Ουάσιγκτον το πρόγραμμα και μάλλον θ την κάνω κι αυτή!
Άβαταρ μέλους
By dimitris
#740993 Να πάρετε πολύ ζεστά και άνετα ρούχα και παπούτσια και να λιώσετε στο περπάτημα. Η Νέα Υόρκη έχει τόσο πολλά μέρη και πράγματα να δείτε και να κάνετε, που η μονοήμερη στην Ουάσιγκτον μου φαίνεται υπερβολή (δεν έχω πάει Ουάσιγκτον).
Άβαταρ μέλους
By mirage
#740994 H Ουάσινγκτον εχει πολλά πράγματα να δει κανείς, μουσεία και μνημεία, αλλα εγω θα εμενα Νέα Υόρκη.
Αν είστε του αεροπορικού προτείνω μια επίσκεψη και στο Intrepid Sea Air and Space Museum.

< >
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#741088
egobrain έγραψε:Γνωστό και προβλημένο αλλά σημείωσε το: Katz's Delicatessen για παστραμοσάντουιτς.
Πολύ καλό φαίνεται!μπηκε στη λίστα!thanks
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#753285 Ξαναπήγα στο ίδιο νησί του πράσινου ακρωτηρίου που είχα πάει και το 2018. Όχι ότι είχα ιδιαίτερη όρεξη να ξαναπάω στο ίδιο μέρος αλλά ήταν απόφαση της τελευταίας στιγμής και οι εναλλακτικές είτε ήταν μακριά/άβολες πτήσεις ώρες/ όχι απευθείας, είτε ακριβές, είτε είχαν θέμα με καιρό. Θέλαμε να αράξουμε και να ξεχαστούμε σε μέρος με ζέστη και θάλασσα. Το πετύχαμε και ήταν αυτό που θέλαμε.

Αυτό όμως που θα ήθελα και εκεί δεν μπόρεσα γιατί δεν προβλέπεται (και δεν υπάρχουν και δρόμοι) είναι να νοικιάσω ποδήλατο. Έχω καταλάβει ότι σε ποδηλατικά ανεβασμένα μέρη όπως Μαγιόρκα, Κανάρια, νότια Ισπανία φοριέται πολύ ο ποδηλατικός τουρισμός και έχουν και πολύ καλή και ομαλή άσφαλτο. Να έχω ποδηλατάκι και αφού έτσι κι αλλιώς ξυπνάω νωρίς να ρίχνω τίποτα ωραίες πρωινές βόλτες και μετά με την οικογένεια για πρωινό.
Με 130-150 ευρώ παίρνεις επώνυμο ποδήλατο με Ultegra για μια εβδομάδα.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#753291 Το καλό όταν πάς στο ίδιο μέρος είναι οτι γνωρίζεις τα κατατόπια και βρίσκεσαι προ δυσάρεστων εκπλήξεων .