Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#559862
Chris έγραψε:Τωρα απλα ευχομαι να εχει κανει σωστη διαγνωση ο τεχνικος :s_biggrin


Ο τεχνικος πως το διεγνωσε;
Με τεχνικο τροπο ή...με κληρονομικο χαρισμα; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By glf
#559881 Εγώ είμαι στα ίδια. Δε σπρώχνει δυνατά το νερό πλύσης.
Η αντλία είναι το πιο ακριβό ανταλλακτικό ρε γμτ...
Άβαταρ μέλους
By glf
#559931 Lol σήμερα έπεσε ανάλυση. Βρήκα το service manual της πλακέτας που είναι κοινή για καμιά 10αρια μοντέλα σε διάφορες μάρκες :) και έκανα δοκιμές σε όλα τα υποσυστήματα.
Πήρα και την αντλία να τη δούμε σε ένα μαγαζί για επισκευες μοτέρ και είπαν δεν αξίζει η επισκευή, βραχυκύκλωμα έχει στη μία περιέλιξη.
Το service manual δίνει μέτρηση ωμική στις επαφές του μοτέρ 125Ω και γω μετράω 37Ω.
Εγκρίθηκε και επικυρώθηκε :)
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#559994 Χθες είχα ασθενή έναν που δουλεύει σε εταιρία που επισκευάζει κ πουλά πλυντήρια.

AEG κ Siemens είναι ίδια λίγκα λέει, πιο πάνω είναι τα Miele, τα οποία τα εξυμνούσε! Φόλα μεγάλη τα baucknecht που τα έχει πάρει η Whirlpool. Έχω κ εγώ ένα 8 χρόνια, καλό, αλλά έχει πάθει κάτι η πλακέτα κ μερικά προγράμματα τα γυρνά στο σύντομο κάπου κάπου ενώ τρέχουν.

Το βασικό που χαλάει είναι ο κάδος είπε κ μοτέρ ή πλακέτα. Γι’ αυτό στάνταρ είναι τα 7 κιλών ή άντε 8. Μετά στα 9κιλα ανεβαίνει πολύ το ποσοστό βλάβης.

Samsung να τα ξεχάσω λέει. Εγώ σκεφτόμουν για μίζενς αλλά με έβαλε σε σκέψεις για Miele...

Αυτό που αναρρωτιέμαι είναι τί σωθικά έχει το entry Level της Miele σε σχέση με το καλό της μίζενς. Γιατί αν είναι να πάρω Miele με 750€ σαν entry Level κ να είναι ευάλωτο, ας πάρω μίζενς φουλ έξτρα.

Παραπάνω από 700-750€ δε δίνω, εκτός αν τα παίρνει από τα άπλυτα, τα πλένει, τα στεγνώνει κ τα σιδερώνει μόνο του!

< >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#559996 Πληρώνω οσο όσο για να τον κατεβάσεις Ελλάδα να βγούμε έξω με καλούς φίλους.Αναγκασε. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By corsair
#560029
g8777 έγραψε:
Δεν εχει αναγκη , μιλαμε για Μiele. :inlove:



Μονο ψοφο. :inlove:


Glorified brand τα Miele, χωρίς κανενα λόγο. Δεν ξέρω οσοι τα ψωνίζουν τι ακριβώς παραπάνω περιμένουν... ή τι δεν περιμένουν απο τις λοιπές εταιριες που αναφέρονται στον λαουτζίκο.

Η εμπειρία μου με τα white... or inox devices της πλεμπας ολα αυτα τα χρόνια μου έχει δειξει πως ειναι αξιοπιστα ισως παραπάνω και απο το θεμιτό. Αστοχίες βεβαια πάντα θα υπάρχουν εννιοτε... αλλα αυτο δεν ειναι επουδενί λογος να παω να πληρωσω κάτι 2 και 3 φορές πάνω και στο σερβις αν ποτε χρειαστει να πρέπει να το πληρωσω και εκει σε χρυσαφι. Στην τελικη τελική, προτιμω να πάρω ενα καινουργιο με τα ρεστα που θα μου εχουν περισσεψει απο την μη αγορα ενος Miele... αν αστοχησει ποτε (μεσα σε ενα λογικο οριο ζωης). Αν δεν αστοχησει, money to my pocket.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#560032 Όταν έψαχνα κι επειδή έτυχε ο ίδιος ιδιοκτήτης να έχει κατάστημα αποκλειστικά Miele και κατάστημα με την υπόλοιπη πλεμπα παρατήρησα ότι έπαιζε τρελή κόπια.
Δεν ξέρω τι γίνεται με τα σωθικά αλλά το Neff πλυντήριο πιάτων που πήρα τελικά πχ έχει ακριβώς τις ίδιες λειτουργίες και σχέδιο με το αντίστοιχο Miele με 20% κάτω αξία.

< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#560033
corsair έγραψε:
g8777 έγραψε:
Δεν εχει αναγκη , μιλαμε για Μiele. :inlove:



Μονο ψοφο. :inlove:


Glorified brand τα Miele, χωρίς κανενα λόγο. Δεν ξέρω οσοι τα ψωνίζουν τι ακριβώς παραπάνω περιμένουν... ή τι δεν περιμένουν απο τις λοιπές εταιριες που αναφέρονται στον λαουτζίκο.

Η εμπειρία μου με τα white... or inox devices της πλεμπας ολα αυτα τα χρόνια μου έχει δειξει πως ειναι αξιοπιστα ισως παραπάνω και απο το θεμιτό. Αστοχίες βεβαια πάντα θα υπάρχουν εννιοτε... αλλα αυτο δεν ειναι επουδενί λογος να παω να πληρωσω κάτι 2 και 3 φορές πάνω και στο σερβις αν ποτε χρειαστει να πρέπει να το πληρωσω και εκει σε χρυσαφι. Στην τελικη τελική, προτιμω να πάρω ενα καινουργιο με τα ρεστα που θα μου εχουν περισσεψει απο την μη αγορα ενος Miele... αν αστοχησει ποτε (μεσα σε ενα λογικο οριο ζωης). Αν δεν αστοχησει, money to my pocket.


+1
αρκεί να έχει κάποια προγράμματα που με ενδιαφέρουν, πχ πρόγραμμα 30 λεπτών για επείγουσα πλύση για κανένα ρούχο που λερώθηκε, σύντομη πλύση στο πρόγραμμα αν δεν το φορτώσεις με πολλά κιλά κάποιες φορές, ευαίσθητα μάλλινα κτλ.

πχ κάτι τέτοιο τα έχει όλα
https://www.amazon.de/Siemens-WM14W540- ... s=WM14W490
Άβαταρ μέλους
By mirage
#560038
dimik έγραψε:Όταν έψαχνα κι επειδή έτυχε ο ίδιος ιδιοκτήτης να έχει κατάστημα αποκλειστικά Miele και κατάστημα με την υπόλοιπη πλεμπα παρατήρησα ότι έπαιζε τρελή κόπια.
Δεν ξέρω τι γίνεται με τα σωθικά αλλά το Neff πλυντήριο πιάτων που πήρα τελικά πχ έχει ακριβώς τις ίδιες λειτουργίες και σχέδιο με το αντίστοιχο Miele με 20% κάτω αξία.

< >


Είναι προφανές πως τα σωθικά κανουν την διαφορά στην τιμή και αξιοπιστία. Όχι;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#560039
corsair έγραψε:
g8777 έγραψε:
Δεν εχει αναγκη , μιλαμε για Μiele. :inlove:



Μονο ψοφο. :inlove:


Glorified brand τα Miele, χωρίς κανενα λόγο. Δεν ξέρω οσοι τα ψωνίζουν τι ακριβώς παραπάνω περιμένουν... ή τι δεν περιμένουν απο τις λοιπές εταιριες που αναφέρονται στον λαουτζίκο.

Η εμπειρία μου με τα white... or inox devices της πλεμπας ολα αυτα τα χρόνια μου έχει δειξει πως ειναι αξιοπιστα ισως παραπάνω και απο το θεμιτό. Αστοχίες βεβαια πάντα θα υπάρχουν εννιοτε... αλλα αυτο δεν ειναι επουδενί λογος να παω να πληρωσω κάτι 2 και 3 φορές πάνω και στο σερβις αν ποτε χρειαστει να πρέπει να το πληρωσω και εκει σε χρυσαφι. Στην τελικη τελική, προτιμω να πάρω ενα καινουργιο με τα ρεστα που θα μου εχουν περισσεψει απο την μη αγορα ενος Miele... αν αστοχησει ποτε (μεσα σε ενα λογικο οριο ζωης). Αν δεν αστοχησει, money to my pocket.



Το εξοργιστικο δεν ειναι οτι μιλαμε για την Απλ του νοικοκυριου (μολις σε κερδισα :inlove: ). Αυτο που με συφιλιαζει ειναι το κοστος των ανταλλακτικων (αντε πες οτι δεν το πας σε εξουσιοδοτημενο αλλα στον μαστορα της γειτονιας για να γλυτωσεις εργατικα). 105 ευρω ενα χερουλι πορτας μλκ :lipsealed:

Για σκουπα μην πιασω καλυτερα. Τα ειχα ξαναγραψει.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#560043
g8777 έγραψε:
corsair έγραψε:
g8777 έγραψε:
Δεν εχει αναγκη , μιλαμε για Μiele. :inlove:



Μονο ψοφο. :inlove:


Glorified brand τα Miele, χωρίς κανενα λόγο. Δεν ξέρω οσοι τα ψωνίζουν τι ακριβώς παραπάνω περιμένουν... ή τι δεν περιμένουν απο τις λοιπές εταιριες που αναφέρονται στον λαουτζίκο.

Η εμπειρία μου με τα white... or inox devices της πλεμπας ολα αυτα τα χρόνια μου έχει δειξει πως ειναι αξιοπιστα ισως παραπάνω και απο το θεμιτό. Αστοχίες βεβαια πάντα θα υπάρχουν εννιοτε... αλλα αυτο δεν ειναι επουδενί λογος να παω να πληρωσω κάτι 2 και 3 φορές πάνω και στο σερβις αν ποτε χρειαστει να πρέπει να το πληρωσω και εκει σε χρυσαφι. Στην τελικη τελική, προτιμω να πάρω ενα καινουργιο με τα ρεστα που θα μου εχουν περισσεψει απο την μη αγορα ενος Miele... αν αστοχησει ποτε (μεσα σε ενα λογικο οριο ζωης). Αν δεν αστοχησει, money to my pocket.



Το εξοργιστικο δεν ειναι οτι μιλαμε για την Απλ του νοικοκυριου (μολις σε κερδισα :inlove: ). Αυτο που με συφιλιαζει ειναι το κοστος των ανταλλακτικων (αντε πες οτι δεν το πας σε εξουσιοδοτημενο αλλα στον μαστορα της γειτονιας για να γλυτωσεις εργατικα). 105 ευρω ενα χερουλι πορτας μλκ :lipsealed:

Για σκουπα μην πιασω καλυτερα. Τα ειχα ξαναγραψει.


Το χερουλι της BMW του Mirage να κατέστρεφες, πιο φτηνα θα σου βγαινε :inlove: Θα βγαζες και το άχτι σου. (αν το πληρωνες)
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#560045 Γιατί να αγοράσεις miele δεν έχω καταλάβει. Εκτός από τις σκούπες που πλέον έχουν πέσει οι τιμές τους.
Γιατί να κρατήσεις μια κουζίνα 20-30 χρόνια, και να μην την αλλάξεις στα 10;;
Στη δεκαετία ολο και κάποια καινούρια καινοτομία θα έχει βγει. Και τι κατανάλωση ρεύματος θα έχει μια παλιά, σε σχέση με μια καινούρια συσκευή;
Άμα πληρώνει άλλος(π.χ. γονείς), πάω πάσο. Αλλά δικά μου λεφτά ο Μίλες, δύσκολα θα δει...