Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By fokion
#559708 by the way και για να ξερετε μην ακουτε παπατζες οτι οι φτυνες ταξιδευουν με καυσιμα ισα ισα...
Καυσιμα εχουν
για να πανε στον προορισμό τους ακομα και με αντιθετο αερα
ΣΥΝ να πανε στο εναλλακτικό αεροδρόμιο μετα απο κανα δυο αποτυχημενες προσπαθειες στο αρχικό
ΣΥΝ μισή ωρα επιπλεον των ανωτερω....
FYI μιλαμε για τονους οχι πλακα..... Χ 1,3 ανα λιτρο χοντρικα για airliners....
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#559716
fokion έγραψε:ΑΛΛΑ
ο Βενιζελος τη δεδομενη στιγμη δεν ειχε παρκινγκ διαθεσιμο.......... Αληθεια ψεμα ο θεος και η ψυχή του....

Τι, δεν είχε θέση στο apron; :hmmm: Επίσης δεν εξηγεί γιατί δεν πήγαν στη Σόφια έστω (που έχει βάση εκεί η Ryanair). Μα στην Τιμισοάρα, η ξεκωλιάρα... :dizzy:


In other news: https://www.zougla.gr/money/etairika-ne ... i-epivates
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#559726
Zorz έγραψε:
fokion έγραψε:ΑΝΕΠΙΒΕΒΑΙΩΤΕΣ αρα καλές μονο για δευτερες σκεψεις ηταν οτι η ραιαν που πηγε ρουμανία εναλλακτικό της Θεσσαλονίκης ειχε δηλωσει βενιζελο.
ΑΛΛΑ
ο Βενιζελος τη δεδομενη στιγμη δεν ειχε παρκινγκ διαθεσιμο.......... Αληθεια ψεμα ο θεος και η ψυχή του....

Τι, δεν είχε θέση στο apron; :hmmm: Επίσης δεν εξηγεί γιατί δεν πήγαν στη Σόφια έστω (που έχει βάση εκεί η Ryanair). Μα στην Τιμισοάρα, η ξεκωλιάρα... :dizzy:

Επιβεβαιωμένο για τον Βενιζέλο.
Το τι "χωράει" είναι σχετικό κάθε φορά. Κι αυτές οι αποφάσεις (δεν χωράει, δεν δεχόμαστε την χ πτήση) παίρνονται με τη μία (request ο πιλότος, ενημερώνει ο έλεγχος τους αερολιμενικούς, απαντούνε εκείνοι θετικά ή αρνητικά αναλόγως ώρας/συνθηκών και ανακοινώνουν στην πτήση. Όχι; γεια σας, χωρίς να εξετάζονται συνέπειες, κλπ.)
Γιατί δεν πήγαν Σόφια, πρέπει να δούμε τι είχαν ως 3ο αλτέρνατιβ στο σχέδιο πτήσης τους (αν είχαν). Επίσης η Σόφια μπορεί να μην τους δέχτηκε επίσης (αν είχε κι εκείνη αυξημένη κίνηση λόγω καιρικών συνθηκών σε γειτονικά αεροδρόμια).
Άβαταρ μέλους
By GTS
#559958 Πτηση χαθηκε γιατι η Easyjet δεν μπορουσε να βαλει υπαλληλο στο check in και αρα ειχε 2 ωρες καθυστερηση. Η πτηση που χαθηκε ακολουθουσε και ηταν υπερατλαντικη και ηταν απο αλλη εταιρεια προφανως.

Αποτελεσμα να αγοραστει ακριβο εισητηριο για την επομενη μερα και επισης ξενοδοχειο για μια νυχτα και επιπλεον εξοδα φαγητο/καφεδες στο Gatwick.

Εχει αγοραστει ταξιδιωτικη ασφαλεια απο δυο εταιρειες (καλυπτουν αλλoυς σκοπους αλλα λογικα αυτο θα το καλυπτουν και οι δυο). Κανεις claim στις μια απο τις 2 ή μπορεις και στις 2 και να παρεις διπλη αποζημιωση;
Άβαταρ μέλους
By mirage
#559962 Τι σε κάνει να πιστεύεις πως κάποια εταιρεία θα καλύψει το no show σου επειδη δεν ήσουν on time στο αεροδρόμιο απο προσωπική σου επιλογη;
Άβαταρ μέλους
By GTS
#559963
mirage έγραψε:Τι σε κάνει να πιστεύεις πως κάποια εταιρεία θα καλύψει το no show σου επειδη δεν ήσουν on time στο αεροδρόμιο απο προσωπική σου επιλογη;


Για αυτο δεν ειναι οι ταξιδιωτικες ασφαλειες?

Ασε που δεν ειμαι εγω (δεν θα αγοραζα τετοιο εισητηριο), αλλα το βλεπεις λογικο να εχει 2 ωρες καθυστερηση η πτηση επηδη αρρωστησε ενας υπαλληλος στο check-in και η Easyjet δεν ειχε αλλον να βαλει;

Δεν ειδα τους ορους αλλα πιστευω οτι και σε κινηση να πεσεις και να χασεις πτηση η ταξιδιωτικη ασφαλεια πρεπει να το καλυψει.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#559965 Και κινηση στον έλεγχο χειραποσκευών να έχει παλι δε θα σε πληρωσει. Τεσπα ας διαβάσουν τους όρους και βλέπουμε. Καλα αυτο με την διπλή πληρωμή είναι ΕΠΙΚΟ και φυσικά ειναι απάτη. Το μόνο που θα μπορούσε να γίνει ειναι να ζητήσουν πληρωμή όσων δεν καλύφθηκαν από την πρώτη ασφάλεια.
Υ.Γ. Οι ασφάλειες συνήθως καλύπτουν κάποιον καλο λογο για να χάσεις την πτήση σου πχ αρρώστια, χαμένο διαβατήριο κλπ.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#559967
GTS έγραψε:Για αυτο δεν ειναι οι ταξιδιωτικες ασφαλειες?

Ασε που δεν ειμαι εγω (δεν θα αγοραζα τετοιο εισητηριο), αλλα το βλεπεις λογικο να εχει 2 ωρες καθυστερηση η πτηση επηδη αρρωστησε ενας υπαλληλος στο check-in και η Easyjet δεν ειχε αλλον να βαλει;

Δεν ειδα τους ορους αλλα πιστευω οτι και σε κινηση να πεσεις και να χασεις πτηση η ταξιδιωτικη ασφαλεια πρεπει να το καλυψει.


Δεν ειδες τους ορους αλλα πιστευεις... ελπιζω να μην απογοητευτεις οταν τους διαβασεις.
Γενικα οι ασφαλιστικές εταιριες, δεν ασφαλιζουν την βαριά αμέλεια. Επισης η πτήση σου δεν ειχε ανταποκριση, οποτε δεν υπαρχει θεμα αποζημιωσης.

Γενικα οταν ψωνιζουμε πτησεις χωρις ανταποκριση, φροντιζουμε να έχουν πολλες ωρες κενο ενδιαμεσα τους, για να μην βρεθουμε προ εκπληξεων. Εσυ την πάτησες για 2 μολις ωρες.... τζογαρισες κανονικα και εχασες.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#559968
corsair έγραψε:
GTS έγραψε:Για αυτο δεν ειναι οι ταξιδιωτικες ασφαλειες?

Ασε που δεν ειμαι εγω (δεν θα αγοραζα τετοιο εισητηριο), αλλα το βλεπεις λογικο να εχει 2 ωρες καθυστερηση η πτηση επηδη αρρωστησε ενας υπαλληλος στο check-in και η Easyjet δεν ειχε αλλον να βαλει;

Δεν ειδα τους ορους αλλα πιστευω οτι και σε κινηση να πεσεις και να χασεις πτηση η ταξιδιωτικη ασφαλεια πρεπει να το καλυψει.


Δεν ειδες τους ορους αλλα πιστευεις... ελπιζω να μην απογοητευτεις οταν τους διαβασεις.
Γενικα οι ασφαλιστικές εταιριες, δεν ασφαλιζουν την βαριά αμέλεια. Επισης η πτήση σου δεν ειχε ανταποκριση, οποτε δεν υπαρχει θεμα αποζημιωσης.

Γενικα οταν ψωνιζουμε πτησεις χωρις ανταποκριση, φροντιζουμε να έχουν πολλες ωρες κενο ενδιαμεσα τους, για να μην βρεθουμε προ εκπληξεων. Εσυ την πάτησες για 2 μολις ωρες.... τζογαρισες κανονικα και εχασες.


Θα σου χαλασω την μερα αλλα δεν ειμαι εγω. Δεν θα αγοραζα τετοιο εισητηριο ποτε.

Εγω βλεπω παντως η ΑΧΑ να εχει travel disruption coverage, πρεπει να δει τους ορους αν καλυπτεται.

Παντως να εχετε υποψιν οτι υπαρχουν ασφαλειες που σου επιτρεπουν μεχρι και να αλλαξεις και γνωμη και να μην πεταξεις και πληρωνουν τα παντα, ειναι αρκετα κοινες αν θελεις να αγορασεις εισητηριο και δεν εισαι ακριβος σιγουρος για το προγραμμα σου.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#559969 Θα μπορούσες να μας δείξεις καποιες απο αυτές; Εκτος να εννοεις τα fully refundable εισητηρια. Δε νομιζω η βλακεία να είναι travel disruption αλλα τεσπα ας κάνετε ότι σας φωτίσει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#559970
GTS έγραψε:
Θα σου χαλασω την μερα αλλα δεν ειμαι εγω. Δεν θα αγοραζα τετοιο εισητηριο ποτε.

Εγω βλεπω παντως η ΑΧΑ να εχει travel disruption coverage, πρεπει να δει τους ορους αν καλυπτεται.

Παντως να εχετε υποψιν οτι υπαρχουν ασφαλειες που σου επιτρεπουν μεχρι και να αλλαξεις και γνωμη και να μην πεταξεις και πληρωνουν τα παντα, ειναι αρκετα κοινες αν θελεις να αγορασεις εισητηριο και δεν εισαι ακριβος σιγουρος για το προγραμμα σου.


Εμενα δε μου χαλάς τίποτα... not my money!
Τα ψιλα γράμματα.... αν και δεν νομιζω πως η περιπτωση αυτη οριζεται ως travel disruption... αλλα οτι πουνε οι οροι επι αυτου.

Τετοια ασφαλεια δεν εχω δεν εχω πετυχει ποτε, που να σου επιτρεπει να αλλαξεις γνώμη, αν και εχω ψωνισει ουκ ολιγες φορές ασφαλεια. Φανταζομαι θα ερχονται με το αναλογο (αλμυρο αντιτιμο) και τα δικα τους if & but.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#559971
mirage έγραψε:Θα μπορούσες να μας δείξεις καποιες απο αυτές; Εκτος να εννοεις τα fully refundable εισητηρια. Δε νομιζω η βλακεία να είναι travel disruption αλλα τεσπα ας κάνετε ότι σας φωτίσει ο Θεός.


Την επομενη εβδομαδα θα γραψω εδω αν τελικα εκανε τιποτα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#559986 Δεν κατάλαβα τι έγινε και από πού βγήκε το συμπέρασμα για no show. Ήταν πτήση με ανταπόκριση που καθυστέρησε το 1ο σκέλος οπότε έχασε ο φίλος σου την ανταπόκριση; Σε αυτή την περίπτωση νομίζω ότι επιβαρύνεται η αεροπορική του 1ου σκέλους, τουλάχιστον από τους όρους της ryan που διάβαζα τις προάλλες (φαντάσου ότι καλύπτει η Ryan) :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#559992 Πετά η Easyjet υπερατλαντικά; Όχι
Επίσης, ξαναδιαβάσε τους όρους μια ακόμα φορά. Προσεκτικά αυτη την φορά.