Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#553602 Δημητριάδος, Makis Taste it, έπαιρνε ολόφρεσκο κομμάτι πίτσα και έβαζε αλοιφή και γύρο καλό , κιμπαρικο.
Έχω καναδυό χρόνια να περάσω απο τα παλιά λημέρια, το σουβλάκι της Αλεξάνδρας θυμάμαι με φρατζολάκι ψωμί ,
μπαχάρια και κρεατικό σπετσιάλε.

Rainbow, δε χρειάζεται να πω κάτι. Καφέ Μύρτιλλο (θέα , όχι μλκιες) προς Πορταριά, Αερικό (φοβερές σοκολάτες) στο ενδιάμεσο προς Μακρυνίτσα διαδρομές που γίνονταν τακτικά ως driver's pleasure.

Αγριά ήθελα να έχω σπίτι , γμει γαλαξίες (κυριολεκτικά, αφού απο εκεί κατάγεται ο Βαγγέλης Παπαθανασίου που στείλανε οι Αμερικανοί μουσική του στο διάστημα στον περίφημο χρυσό δίσκο, ως ένδειξη χαρακτηριστικού γήινου πολιτισμού )

ΠΩ , μου 'χει λείψει ο Βόλος κ τα πέριξ του.

σρυ για :offtopic:
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#553603 @georgetz: Πολύ ωραία τα λες...
Απλά στη παρέα τα λέμε τσίπρα, προς τιμήν του πρωθυπουργού... :lol:

@dimik: και μένα με τρομάζουν τα φύλλα, γι αυτό δεν τα πατάω... :iconcool:


Μιας που είπατε για Πορταρια κλπ, δυο φώτο από κείνα τα μέρη. Κλασικό σημείο για χάζεμα τη πόλη και τον Παγασητικό από κάτω...

Εικόνα

Εικόνα

Στείλτε κάνα pm όμως, αν βρεθεί κάποιος προς τα δω... :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Morx
#559641 Νομιζα δε θα χιονισει και 2η φορα σε τετοιο βαθμο. Την πατησα και με τα προγνωστικα βλεποντας χιονονερο, λεω δε γαμεις.
Εφυγα με κατι χαζονιφαδες και οταν εφτασα στη δουλεια σχεδον το ειχε στρωσει.

Στο εβγα απο το γκαραζ του σπιτιου, ηταν ΟΚ νωρις το πρωι η ραμπα και ο δρομος, ειχε και αλατι.
Πριν λιγο που γυρισα ηταν ΜΕΓΑΛΟ ζορι το κατεβασμα, αμαξι απο εκει, δεν εβγαινε με συμβατικα λαστιχα.
Ο περιφερειακος με υψηλη περιεκτικοτητα σε αλατι, ανετα οδηγιοταν, αλλα συσσωρευοταν σε ζελατινα και ζελατινα κρανος χιονι που παγωνε.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


-17 εως 42 βαθμους ο Ιταλος! :metalo:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#559656 Ρε παλαβε είδες αυτό το πρωί και βγήκες με μηχανή;

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#559678
Νίκος Παππάς έγραψε:Ρε παλαβε είδες αυτό το πρωί και βγήκες με μηχανή;

Από το Mi A1.


Σηκωνομαι, πλενομαι, ντυνομαι, ανοιγω ψυγειο πινω λιγο χυμο, τρωω κατι μπισκοτακια, δεν τραβηξα καν κουρτινες να δω τι παιζει, παιρνω κλειδια, κατεβαινω γκαραζ, βαζω μπρος, σηκωνω γκαραζοπορτα... :lipsealed:
ΟΚ λεω απο μεσα μου, μερικες χιονονιφαδες εριχνε και η ανηφορα ηταν πεντακαθαρη, μονο αλατι ειχε. Ορατοτητα μεεεεεχρι Επταπυργιο...
Χθες ας πουμε με -6 .... ηταν σχεδον παγωμενο ακομα και το αλατι! Σημερα ηταν πολυ καλυτερα.

Ε και ξεκινησα! :lol:
Δεν φανταστηκα οτι θα το στρωσει τοσο ευκολα. Μεχρι τη δουλεια απο περιφερειακο ηταν ΟΚ.
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#568847 Εικόνα

Αποχαιρετιστήρια λοιπόν...... :s_roses :s_roses :s_howdy

Πριν 3 χρόνια κατέληξα γρήγορα στην αγορά του, καθότι fun της φίρμας και ήδη τότε κάτοχος τετράτροχου Honda.
Κανένα βέβαια από τα δύο δεν ήταν made in Japan :s_no
To Jazz ήταν made in China και το Vision made in Italia.. :s_yes
Honda Italia Industriales SpA, 66040 (CH) Atessa, Italy …... εδώ μου είπε τότε ο πωλητής πως κατασκευάστηκε. :s_cool

Η καλή σχέση με τη BMW και η παραίτηση από τη δουλειά μου με ανάγκασαν να αποχωριστώ (μέσα σε 2 χρόνια) τα 2 τζαπόνια μου.
Vision: Πραγματικό εργαλείο, οικονομικό, αξιόπιστο, με δυνατά φρένα και αρκετά ευχάριστο στις κοντινές εξορμήσεις.

Εκτός από τη παραίτηση, ένας ακόμη λόγος που αποχωρίζομαι το δίκυκλο είναι και η οδηγική φάση εδώ..
Ενώ στο τετράτροχο έχω εγκλιματιστεί τελείως, στο δίτροχο δεν κατάφερα το ανάλογο. Μία τα όρια, μία η απαγόρευση σφήνας και το άγχος μη με δουν και τέλος το κρύο, που θα οδηγούσε σε 5-6 μήνες λογικής χρήσης ενός μικρού Scooter 110cc, με οδήγησαν στη πώληση του.
Το χρησιμοποιούσα σχεδόν όλο το χρόνο για το πήγαινε-έλα της δουλειάς (6km, εξαίρεση όταν χιόνιζε ή είχε πολύ υπό το μηδέν ). Ε, αυτό το ¨ σωστό¨ ντύσιμο για το κρύο ήταν πιο χρονοβόρο απ΄το να πάω με τ΄αμάξι :sorry: :s_sad :s_bored
Ακόμα πιο :s_bored ήταν όταν να πεταχτώ στο περίπτερο έπρεπε να ακολουθήσω όλο αυτό το ¨σωστό¨ για το κρύο και την ασφάλεια ντύσιμο.
Τελικά 15 χρόνια παιδείας ( ναι το παραδέχομαι, δεν ήμουν fun του κράνους, παρά μόνο στις μεγάλες αποστάσεις ) * και συνεχούς οδήγησης δίκυκλου στην Ελλάδα δε τα ξέχασα-απέβαλα-ξεσυνήθισα εύκολα :s_no




*βαράτε, έχετε δίκιο.... :tomato:
# ήταν το 4ο μηχανάκι που είχα αγοράσει αλλά το πρώτο που κατάφερα να πουλήσω. :svivhaha: Το πρώτο (Chappy) το παράτησα γιατί δε πήγαινε άλλο, το πήρε γείτονας για ανταλλακτικά. Το δεύτερο (Supra) και το τρίτο (Runner 50cc) κλάπηκαν στη Πάτρα :omg: :s_yes
# ελπίζω να βγάλω το ποδήλατο σιγά-σιγά
# Είχα βάλει αγγελία στο καλύτερο σαιτ για αγοραπωλησίες επί πληρωμή για 1 μήνα, για 2 μήνες στο καλύτερο δωρεάν σαιτ αγγελιών …αλλά
τελικά ξέθαψα το Facebook και έφυγε μέσα σε 1 εβδομάδα στο Marketplace :s_yes
πάει σε χέρια Ταϊλανδού :superman:

bye bye :s_cry :s_bye

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#568923 Έτσι όπως τα γράφεις, δεν έχει νόημα να έχεις σκούτερ. Καμιά μηχανή για καμιά βόλτα, αλλά και πάλι, μάλλον υπερβολικά αυστηρούς τους κόβω... Φαντάζομαι και τα εντούρο θα τα απαγορεύουν για να βγεις εκτός δρόμου, άρα... ποδήλατο, ό,τι πρέπει και για την υγεία! :lol:
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#568979 Πολύ ωραίο το Vision.

Αν μιλάμε για Γερμανία (απο τη γλώσσα του site στο fuelly κ του γοτθικού ρυθμού εκκλησία) , δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα απλά όντως οι αξιοποιήσιμοι μήνες για μηχανή είναι σαφώς λιγότεροι απο εδώ Ελλάδα.

Φίλος στη Φρανκφούρτη ξεκίνησε απο ένα 300άρι Honda scoot, μετά σε ένα Z750 , για λίγους μήνες δοκίμαζε ένα ZX10R αλλά είπε να χαλαρώσει με ένα Super Duke 1290
Κανένα όμως δεν έχει για full καθημερινή μετακίνηση.

Ναι, τα χέρια του έχουν μακρύνει λίγο ελέω του KTM αλλά αυτό είναι μια ασήμαντη λεπτομέρεια :lol:
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#568991
Anonymous Founder έγραψε:Έτσι όπως τα γράφεις, δεν έχει νόημα να έχεις σκούτερ. Καμιά μηχανή για καμιά βόλτα, αλλά και πάλι, μάλλον υπερβολικά αυστηρούς τους κόβω... Φαντάζομαι και τα εντούρο θα τα απαγορεύουν για να βγεις εκτός δρόμου, άρα... ποδήλατο, ό,τι πρέπει και για την υγεία! :lol:


Πέρυσι ήμουν σε σκέψη να το δώσω και να αγοράσω κάτι σε BMW GS310 ή Duke 390 ή Honda CB300 ή CB500 XA :inlove: δηλαδή στα κυβικά μου και στα κυβικά των ορίων(ταχύτητας) και των στόχων μου. Αξίζει να γυρίσει κανείς όλη την Ελβετία με μηχανή ( δηλαδή Μάι-Σεπτέμβρη) και νομίζω σε κυβικά αρκούν τα παραπάνω.
Βέβαια γούστα είναι και κάποιοι π.χ. γυρνούν με HARLEY-DAVIDSON FLHTKSE 1900cc
Ο στόχος μπορεί να περιμένει μερικά χρόνια, καθώς η κατηγορία σίγουρα θα υπάρχει..
Βέβαια γερνάω και να ξαναπάρω δίκυκλο και μάλιστα μεγάλο θα είναι σίγουρα έκπληξη ....αλλά ας αφήσω ένα ¨αλλά¨ έτσι για ενδιαφέρον :s_laughat
Για τα Enduro δεν έχω άποψη.
Για τα ποδήλατα δε η φάση είναι :s_wacko…... όρεξη να΄χεις να οργανώνεις διαδρομές και δυσκολίες. Πας παντού και με απίστευτες υποδομές.

georgetz έγραψε:Αν μιλάμε για Γερμανία (απο τη γλώσσα του site στο fuelly κ του γοτθικού ρυθμού εκκλησία) , δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα απλά όντως οι αξιοποιήσιμοι μήνες για μηχανή είναι σαφώς λιγότεροι απο εδώ Ελλάδα.:


Αν ήμουν Γερμανία θα είχα άλλη κατάληξη. Εδώ όμως Ελβετία το ένα χωριό με το άλλο ( που μπορείς να τρέξεις με την :superman: των 80χιλ/ώρα ) απέχουν κ.μ.ο. 2,4 km και η εθνικές έχουν όριο 120.. :vava: ...επισήμως.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#568992
dimik έγραψε:Nomarxis

https://youtu.be/ZI9r9B3UIQA

ζηλεύω

< >


Αν και τον κλαινε τον τυπακο, αλλο ενα ωραιο... με ωραια μουσικη...
Άβαταρ μέλους
By Morx
#574628 Ισως η συμβιωση με πρωην, υπο νεες προυποθεσεις ... να ειναι διαφορετικη.

Ηθελα να σκοτωσω μαξ 6000€.
Δευτερα, τριτα χερια... αντε βγαλε ακρη.
Διαφορες μαϊμουνιες σε βιδες κλπ που με εβαζαν σε υποψιες
Πιτσιρικαδες εν αγνοια τους κανιβαλοι
Μεγαλυτεροι "ωριμοι" με υπουλα ψεμματακια
Εψαξα supersport, sport touring, mega on-off ... μπαχαλο η αγορα!

Δεν μπορουσα να αντισταθω, η τιμη ηταν πραγματικα ξεφτιλα και το μηχανακι απερπατητο!
Εαν γελουσα οταν διαβαζα για "δεν εχει πατησει ποτε σε βροχη" ... το γελιο μου κοπηκε.
Ταξιδεψα, το οδηγησα, το ακουσα και το πηρα, το γνωριζω απ'εξω αλλωστε....

Αλλαξα παραφλου, λαδια που ηταν ηδη αλλαγμενα, αλλα ειμαι κομπλεξικος.
Χρειαζεται μονο λαστιχα γιατι ειναι Ο215 ... :ninja: (αλλα το τεντωσα λιγο και με εξεπληξαν ευχαριστα τα ρημαδια!)
Η :inlove: εγκρινει, και δηλωνει φουλ καβλωμενη, αλλα οταν το 20άρικο εφυγε σε 150χλμ μου λεει εισαι με τα καλα σου? :lol: Της λεω, υπαρχει και το μικρο τωρα... παμε μ'αυτο! :innocent:
Εικόνα
Υ.Γ. Το μασκακι μπηκε την ιδια στιγμη που πατησα Θεσ/νικη ... φλωρεψα!