Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#559426 Καλά , σε τέτοιο ολοκαίνουργιο pc θέματα θερμοκρασιών για να δεις και συνεπακόλουθα μειωμένη αξιοπιστία
είναι λίγο υπερβολικό εκτός αν μιλάμε για καραμπινάτη αστοχία υλικού - μονταρίσματος.

Σε 1-2 χρόνια όμως, αν δεν συντηρείται σωστά (μτφ έχει γμθεί στη σκόνη) και όντως το airflow δεν παίζει καλά, τότε τικ τακ τικ τακ η φάση.

Χρονιά για αναβάθμιση η φετινή για εμένανε, με μικρό budget , για cpu-ram-mb-psu-κουτί , καλοβλέπουμε ryzen 2 σε προσφορές που κάνει η μαμά AMD :inlove: :lol:
Περιμένουμε Doom, Wolfenstein κ να παίξουμε αυτό το Odyssey πωςτολένε πέραν των δουλειώνε-πρότζεκτς
Άβαταρ μέλους
By g8777
#559429
georgetz έγραψε:Καλά , σε τέτοιο ολοκαίνουργιο pc θέματα θερμοκρασιών για να δεις και συνεπακόλουθα μειωμένη αξιοπιστία
είναι λίγο υπερβολικό εκτός αν μιλάμε για καραμπινάτη αστοχία υλικού - μονταρίσματος.


+1

Δεν χρειάζεται να είμαστε υπερβολικοί καί να κυνηγάμε να στυψουμε το τελευταιο frame αποδοσης. :iconcool:

Σύγχρονα συστήματα + μείωση απόδοσης λόγω airflow = πρακτικά ανεπαίσθητη στον χρόνο ζωής τους ( αν και ούτε αυτό είναι ακριβές, η πτώση απόδοσης μετά από κάποια χρόνια οφείλεται σε ξεπερασμένα specs ).
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#559431 τα σύγχρονα συστήματα είναι πολύ προσαρμόσιμα στις θερμοκρασίες, με συνέπειες βέβαια τις επιδόσεις , δύσκολα καίγονται απλά υπολειτουργούν

για αυτό και βλέπουμε ολοένα και περισσότερο hw που με καλές συνθήκες θερμοκρασιών αυτό-οβερκλοκάρεται αρκετά πιο ψηλά από τις δηλωμένες συχνότητες πολλές φορές

όπως και έχουμε δει και αρκετά πράγματα που πολύ απλά δεν αποδίδουν αυτό που διαφημίζουν γιατί ζεσταίνονται ή το αποδίδουν για μερικά λεπτά

τελοσπάντων αν δεν έχετε φτάσει να κυνηγάτε τα 5-10 frames για να παίζεται το παιχνίδι πιο άνετα δεν παρεξηγώ, εγώ καλώς ή κακώς το κάνω
Άβαταρ μέλους
By g8777
#559436 Άλλο το over clocking άλλο η μειωση απόδοσης, μην μπερδευεσαι. Καινούργιο πισι που θα γράψει χ σκορ σε benchmark και έπειτα από λίγα χρόνια % χ λόγω airflow απλά δεν υπάρχει ως υπόθεση.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#559437
g8777 έγραψε: μην μπερδευεσαι .


αυτό είναι το μόνο βέβαιο φίλε μου
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#559453 Δεν το έχω ζορισεί αλλά βλέπω θερμοκρασίες στα 41.5c αμετάβλητο
Έχει δύο μεγάλους ανεμιστήρες εμπρος, μια γιγαντιαία ψύκτρα με ανεμιστήρα τεράστιο όπως στη φωτο που έβαλα, και άλλα δύο ανεμιστήρια μέσα ένα πάνω ένα πίσω ψηλά... Ε δε νομίζω...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#559456
QsisVTS έγραψε:
g8777 έγραψε: μην μπερδευεσαι .



αυτό είναι το μόνο βέβαιο φίλε μου



Οσο ζεις μαθαινεις :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#559457 41 όταν απλά αράζει το pc? (επεξεργαστής; γιατί gpu μπορεί αφού πλέον τους κλείνουν ανεμιστήρες)

άμα ξεκινήσεις ποτέ να παίζεις κάνα odyssey (που ζορίζει όλο το σύστημα)( βάλε πάνω στην ώρα να δεις πού φτάνεις και πες μας
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#559463 πολύ ωραίο παιχνίδι (καφρίλα σκέτη, καμία σκέψη και παραδόξως όχι ιδιαίτερα πολιτικά ορθό, δεν μας έχουν συνηθίσει σε τέτοια από την ubi.. ), αλλά είναι πολύ ελαφρύ να ξέρεις και πολύ καλά optimized για το οπτικό του αποτέλεσμα

για καινούριο σύστημα ειδικά δεν θα ιδρώσει καν , θα το μασήσει λες και χαζεύεις youtube

το ac της ίδιας εταιρείας από την άλλη επειδή είναι φουλ προβληματικό είναι και βαρύ και πέρα από gpu, είναι και από τα λίγα παιχνίδια που στίβουν επεξεργαστές, με 4πυρηνο δηλαδή χάνεις πάρα πολύ δεν κάνεις δουλειά και ας έχεις καλή κάρτα

εγώ σε αυτό τα έχω όλα σχεδόν 100% usage , εσύ μάλλον όχι (ή ίσως μόνο την κάρτα που είναι και το ιδανικό) θα έχεις αέρα για χρόνια ακόμα, αλλά είναι από τα πιο βαριά πράγματα που μπορείς να δεις αυτή την εποχή

όχι όμως επειδή έχει ΤΑ γραφικά (είναι βέβαια αρκετά όμορφο), κυρίως επειδή δεν έχουν κάνει σωστή δουλειά αυτοί που το έφτιαξαν, αλλά και γιατί βασίζεται σε παλιά μηχανή γραφικών που την τραβάνε από τα μαλλιά και κανονικά πρέπει να την αλλάξουν

και το far cry είναι σε παλιά μηχανή, αλλά όπως είπα για αυτό που βλέπεις (χωρίς να είναι κορυφαίο) οι απαιτήσεις σε hw είναι πολύ λογικές

στα ac origins και odyssey από την άλλη οι απαιτήσεις είναι παράλογες για το οπτικό αποτέλεσμα, άρα αυτό συνεπάγεται προβληματικό παιχνίδι και όντως είναι όταν πολύ ακριβές κάρτες δεν μπορούν να κρατήσουν ακατέβατο 60αρι
Άβαταρ μέλους
By elteo
#559473 Έχω αγοράσει ένα ρολόι μετεωρολογικό σταθμό με εξωτερικό πομποδέκτη. Γράφει να μην τον βάλω σε σημείο που τον βλέπει ο ήλιος.

Καμιά ιδέα που να τον τοποθετήσω; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#559475 Κάπου που να μη το βλέπει ο ήλιος. :rtfm:

Μιλάμε για σπίτι ή διαμέρισμα; Βάλ'το σε κάποια εσοχή στο μπαλκόνι, αλλά μακριά από πηγές θερμότητας (πχ. αν το αφήσεις πάνω/δίπλα στην εξωτερική μονάδα του αρκουδίσιο προφανώς θα γράφει ό,τι να 'ναι). Αν έχει και ανεμόμετρο τότε περιπλέκονται τα πράγματα γιατί πρέπει ταυτόχρονα να είναι εκτεθειμένο στον αέρα.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#559482 Διαμπερές οροφοδιαμερισμα. Απλός είναι απλά φοβάμαι την αντοχή του στις καιρικές συνθήκες.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#559497 Προστάτεψέ το από τον ήλιο που είναι το βασικό θέμα κι για μετρήσεις και για αντοχή στο χρόνο. Και μην το έχεις μέσα σε λιμνάζοντα νερά.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#559534 Εχω ενα περιεργο, οχι τοσο προβλημα, μαλλον απλα κατι ενοχλητικο, αλλα δε μπορω να φανταστω το λογο που συμβαινει, καθως και μια ευκολοτερη λυση. Το pc τρεχει windows 10, ειναι συνδεδεμενο σε 4k lg tv και τρεχει στη native αναλυση της tv. Οταν αναψω το pc, αν η tv αναψει αφου μπουταρουν τα windows, η εικονα ειναι λιγο ξεχειλωμενη και στρωνει με restart. Εναλλακτικα, πρεπει να θυμηθω να αναβω πρωτα την tv και μετα το pc. Αυτο ομως σπανια γινεται, καθως μπαινω σπιτι και αναβω pc, αλλα την tv αφου κανω μπανιο, καφε, κλπ. Επισης, το κανει και αν κλεισει η tv λογω power saving. Αλλη λυση ειναι να αλλαξω την αναλυση και να την ξαναλλαξω στη native αμεσως, αλλα το restart ειναι γρηγοροτερο. Με το προηγουμενο pc στην ιδια tv, με windows 7 σε 1080 δεν υπηρχε αυτο το θεμα. Καπως ετσι εννοω το ξεχειλωμα:

Εικόνα


< >