Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#555223
kyr80 έγραψε:
dimik έγραψε:Έχει στα lidl φτηνότερη μορφή Monsier Cuisine.

Ακόμα και από αλλού δηλαδή είναι προτιμότερο νομίζω από το thermomix.

Ξέρω νοικοκυρά που πήρε τις συνταγές από το thermomix και τις κάνει μια χαρά σε αυτό.

< >
Η γκρίνια είναι μέσα στη συσκευασία; Δε με βλέπω να τη γλιτώνω....

< Note >


Thermomix λοιπόν.... Να πω την αμαρτία μου, μου άρεσε σαν συσκευή στην επίδειξη... Μέσα σε 2 ώρες μας έκανε... Ψωμί, κοτόπουλο με πατάτες και λαχανικά, παγωτό, σπιτική λεμονάδα, σούπα βελουτέ από το 0. Δηλαδή ενώ για το παγωτό ήθελε άχνη, έκανε τη ζάχαρη άχνη. Στο κοτόπουλο έκανε dressing μαγιονέζα από τα υλικά της.
Μεθαύριο η σύζυγος παραλαμβάνει...
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#555319 1265€ με μεταφορικά... :help:
1000+ΦΠΑ+ 25€ μεταφορικά.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#555362 Τελικά αγοράστηκε αυτό

https://www.skroutz.gr/s/12270891/LG-F4J8FH2W.html

Στην πρώτη δοκιμαστική πλύση με σκέτο νερό που βάλαμε χθες μετά την παραλαβή μας χαροποίησε ότι ήταν αρκετά αθόρυβο (τουλάχιστον με ότι είχαμε συνηθίσει). Άλλη εντύπωση ήταν ότι το κουμπί χειρισμού καθώς και η πόρτα (κλείσε-άνοιξε) είναι μάλλον τραγικής ποιότητας και θέλουν προσοχή για να μη σου μείνουν στο χέρι. Αυτό το τελευταίο βλέπω να γίνεται κανόνας σε όλα τα προιόντα όσο περνούν τα χρόνια. Πέφτει πολύ η ποιότητα προς όφελος των ηλεκτρονικών (wifi, touch screen κτλ.).

Εν καιρώ, και αφού δοκιμαστεί επαρκώς, θα καταθέσω τις εντυπώσεις μου και από τη "φάση" του στεγνωτηρίου.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#556560 Έχουμε βάλει 3-4 στεγνωτήρια προς το παρόν και η σύζηγος δείχνει ενθουσιασμένη αν και είναι ακόμη αρχή.
Πάντως το πλυντήριο που μπορώ να κρίνω είναι εξαιρετικό και πάρα μα πάρα πολύ αθόρυβο! Με έχει τρομάξει μερικές φορές γιατί ήμουν στο μπάνιο και δεν είχα καταλάβει ότι δούλευε :lol: !

Έχουμε καμιά πρόταση για καλή ηλεκτρική σκούπα σε φυσιολογική τιμή; Για κάποιο λόγο δεν τα πάμε καλά με τις σκούπες αφού δεν είμαστε ποτέ ευχαριστημένοι. Αυτή τη στιγμή έχουμε 2 σκούπες στο πατάρι που τις έχουμε αποσύρει γιατί δεν έκαναν καλή δουλειά ενώ η τρέχουσα είναι η dirt devil του λιντλ. Την πήρα πριν 2 περίπου χρόνια με το σκεπτικό ότι όλα τα πράγματα του λιντλ με έχουν αφήσει ευχαριστημένο αλλά ενώ ξεκίνησε πολύ καλά, πλέον δε ρουφάει καθόλου καλά και με έχει κουράσει. Συν το ότι βουλώνει εύκολα και συνεχώς και πρέπει να την ανοίγεις και να την αδειάζεις.
Καμιά πρόταση;
(Επίσης, κάποια στιγμή κάποιος είχε ποστάρει -από αμαζον αν θυμάμαι καλά- ένα σετ από σωλήνες και μικροαξεσουάρ για ηλ. σκούπες που μου φάνηκαν πολύ χρήσιμα για δυσπρόσιτα σημεία αλλά δε μπορώ να το βρω. Θυμάται κανείς τι λέω;)

Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#556569
sargus έγραψε:Έχουμε καμιά πρόταση για καλή ηλεκτρική σκούπα σε φυσιολογική τιμή; Για κάποιο λόγο δεν τα πάμε καλά με τις σκούπες αφού δεν είμαστε ποτέ ευχαριστημένοι. Αυτή τη στιγμή έχουμε 2 σκούπες στο πατάρι που τις έχουμε αποσύρει γιατί δεν έκαναν καλή δουλειά ενώ η τρέχουσα είναι η dirt devil του λιντλ. Την πήρα πριν 2 περίπου χρόνια με το σκεπτικό ότι όλα τα πράγματα του λιντλ με έχουν αφήσει ευχαριστημένο αλλά ενώ ξεκίνησε πολύ καλά, πλέον δε ρουφάει καθόλου καλά και με έχει κουράσει. Συν το ότι βουλώνει εύκολα και συνεχώς και πρέπει να την ανοίγεις και να την αδειάζεις.
Καμιά πρόταση;


Είναι χωρίς σακούλα; μήπως έχει βουλώσει το φίλτρο και θέλει φύσημα ή αλλαγή και στα κάνει; :hmmm:

Για καινούρια καλό θα ήταν να ορίσεις την "φυσιολογική" τιμή γιατί ο καθένας έχει άλλα κριτήρια :oops:

Εγώ έχω αυτήν (δώρο στο γάμο) και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#556576
sargus έγραψε:Έχουμε καμιά πρόταση για καλή ηλεκτρική σκούπα σε φυσιολογική τιμή; Για κάποιο λόγο δεν τα πάμε καλά με τις σκούπες αφού δεν είμαστε ποτέ ευχαριστημένοι. Αυτή τη στιγμή έχουμε 2 σκούπες στο πατάρι που τις έχουμε αποσύρει γιατί δεν έκαναν καλή δουλειά ενώ η τρέχουσα είναι η dirt devil του λιντλ. Την πήρα πριν 2 περίπου χρόνια με το σκεπτικό ότι όλα τα πράγματα του λιντλ με έχουν αφήσει ευχαριστημένο αλλά ενώ ξεκίνησε πολύ καλά, πλέον δε ρουφάει καθόλου καλά και με έχει κουράσει. Συν το ότι βουλώνει εύκολα και συνεχώς και πρέπει να την ανοίγεις και να την αδειάζεις.
Καμιά πρόταση;
(Επίσης, κάποια στιγμή κάποιος είχε ποστάρει -από αμαζον αν θυμάμαι καλά- ένα σετ από σωλήνες και μικροαξεσουάρ για ηλ. σκούπες που μου φάνηκαν πολύ χρήσιμα για δυσπρόσιτα σημεία αλλά δε μπορώ να το βρω. Θυμάται κανείς τι λέω;)

Ευχαριστώ!

sargus η dirt devil δεν είναι του lidl μάρκα, είναι μια του εμπορίου που έτυχε να τη φέρει το lidl.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#556580
sargus έγραψε:Έχουμε καμιά πρόταση για καλή ηλεκτρική σκούπα σε φυσιολογική τιμή; Για κάποιο λόγο δεν τα πάμε καλά με τις σκούπες αφού δεν είμαστε ποτέ ευχαριστημένοι. Αυτή τη στιγμή έχουμε 2 σκούπες στο πατάρι που τις έχουμε αποσύρει γιατί δεν έκαναν καλή δουλειά ενώ η τρέχουσα είναι η dirt devil του λιντλ. Την πήρα πριν 2 περίπου χρόνια με το σκεπτικό ότι όλα τα πράγματα του λιντλ με έχουν αφήσει ευχαριστημένο αλλά ενώ ξεκίνησε πολύ καλά, πλέον δε ρουφάει καθόλου καλά και με έχει κουράσει. Συν το ότι βουλώνει εύκολα και συνεχώς και πρέπει να την ανοίγεις και να την αδειάζεις.
Καμιά πρόταση;.


πηγαινε την πισω,99% θα σου την αλλαξουν.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#556595 Για να δουμε μηπως ειπωθει κατι που δεν εχω σκεφτει... Πλυντηριο πιατων ΕΤΝΑ (υπαρχουν και στην Ελλαδα αυτα, ή ειναι ντοπια?), αναβει ενα μηνυμα λαθους το οποιο συμφωνα με το μανιουαλ μεταφραζεται σε 'υπερβολικη ποσοτητα νερου' (=βουλωμα?). Δε με αφηνει να επιλεξω προγραμμα, δε δουλευει δλδ. Οταν κλεινω την πορτα αρπαζει η αντλια του για 2-3 λεπτα και μετα σταματαει.

Τα φιλτρα ολοκαθαρα. Η επιφανεια του νερου ισα που φαινεται μεσα στο φιλτρο, σε καμια περιπτωση δεν ειναι ξεχειλο. Εβγαλα το σωληνα που παει στην αποχετευση, τον εβαλα σε ενα κουβα, εριξα στο φιλτρο ξυδι, σοδα, ζεστο νερο κλπ, και κλεινοντας την πορτα ολο αυτο το ξυδονερο βγαινει κανονικα απο τον σωληνα στον κουβα, αρα δεν πρεπει να υπαρχει μπλοκαρισμα εκει.

Το σωληνα της παροχης νερου μπορω να τον ξεβιδωσω απο την παροχη του, αλλα δε νομιζω να μπορω να τον τεσταρω..

Τελος, χωρις να τραβηξω τη συσκευη εξω απο τη θεση της δεν εχω καθολου προσβαση, δεν υπαρχει κανενα πανελ που να ανοιγει απο κατω και γυρω-γυρω. Καμια ιδεα, κατι που μπορω να κανω πριν φωναξω τεχνικο και τα ξηλωσει ολα?
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#556596 Πρωτη φορα το βαζεις σε λειτουργια σε αυτην την αποχετευση η λειτουργουσε και εδιωχνε τα νερα και μετα ξαφνικα σταματησε;

Μηπως το συνεδεσες τωρα πρωτη φορα και δεν εβγαλες την ταπουλα της αποχετευσης;
Μοιαζει για προβλημα βουλωματος στην αποχετευση και οχι στο πλυντηριο.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#556598 Οχι, δουλευε ενα χρονο μια χαρα, κατα τη διαρκεια προγραμματος την επαθε ξαφνικα. Μα αν ηταν προβλημα της αποχετευσης, δεν θα δουλευε οταν το εβαλα στον κουβα; Εγω φοβαμαι πως κατι εχει σκαλωσει στο software, αλλα απο την εξυπηρετηση πελατων δε μου λενε πως κανεις επαναφορα, μονο τις τιμες για τεχνικο :)


< >
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#556599 Α! Συγγνωμη! Καταλαβα οτι εβγαλε τα νερα στον κουβα δουλευοντας... :(
Άβαταρ μέλους
By Chris
#556600 Οχι, τα νερα στον κουβα ηταν δοκιμη για να δω αν ειναι βουλωμενος ο σωληνας, τζιφος, φευγουν μια χαρα!


< >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#556602 μάλλον έχει πρόβλημα και χρειάζεται αλλαγή η αντλία νερού