Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#556507
dimik έγραψε:Εμένα το σιφονι στο κέντρο του μπάνιου είναι στην ουσία μια σωλήνα η οποία ενώνεται με το σιφονι της ντουζιερας, για αυτό λέω ότι δεν πρέπει να έχει υψομετρική διαφορά.

Απο την άλλη αν κάνεις το κλασικό χώρισμα με τούβλο όπως στην φωτογραφία δεν βλέπω πρόβλημα στο να "σηκωθεί" 10 πόντους το πάτωμα της ντουζιερας. Εικόνα

< >

Dimik παραλάβατε το σπίτι, μπήκατε;

Εγώ αύριο έχω ραντεβού με παραλαβή αλλά φοβάμαι τα εγκεφαλικά που θα έρθουν. Βλέπω από το μπαλκόνι πως τα πλακάκια είναι στοιβαγμένα ακόμη.

Αν δεν είναι έτοιμο δε θα υπογράψω. Ούτως ή άλλως νοικιάζω μέχρι τέλη Φεβρουαρίου. Καμιά ιδέα οι έμπειροι τί να προσέξω (όσο μπορέσω δλδ).


< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#556522 Καλή τύχη και καλή υπομονή...ενδελεχές τσεκάρισμα παντού.

Μετά από πολύυυυ τρέξιμο-βρίσιμο-νεύρα κοκ το Σάββατο μετακομίζουμε καλώς εχόντων των πραγμάτων.

Να φανταστείς σήμερα αλλάζουν 2 μπαλκονόπορτες που κάποια σαίνια εργάτες κατάφεραν να χαλάσουν-στραβώσουν-σπάσουν το αλουμίνιο.
Χθες άλλαξε ο άλλος πανέξυπνος υδραυλικός το ύψος της σταθερής ντουζιέρα, αφού αλάχθηκαν 2 πλακάκια, γιατί την έβαλε στο 1.70 με την δικαιολογία ότι το σωληνάκι που είχε η συσκευασία έφτανε μόνο για τόσο. Με έκανε να πάω να αγοράσω ένα σε 10 λεπτά και να του το τρίψω στην μούρη.

Σήμερα-αύριο σηκώνει η ΔΕΗ διακόπτες, σήμερα μπαίνουν φίλτρα νερού στην παροχή και αντίστροφη όσμωση, μεθαύριο AC και αυτοματισμός θερμοσίφωνα μαζί με κάτι έπιπλα και Σάββατο πρωί παίζει κουβάλημα.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#556523
dimik έγραψε: Εικόνα

:omg:
Ωρέ dimik!
Eπέτρεψες-συμφώνησες ή ότι άλλο συνέβη, να σου βάλουν τα πλακάκια του δαπέδου και σαν πλακάκια τοίχου???? :dizzy:
Δέχομαι ότι το συγκεκριμένο WC είναι δεύτερο-τρίτο κλπ στο σπίτι, αλλά τέτοιο λάθος ( ειδικά λόγω του συγκεκριμένου πλακιδίου)??? :hmmm:

Και εξηγώ :
1/ Το πλακάκι αυτό έχει 35€/τμ περίπου, ενώ οποιοδήποτε ποιοτικό και με συγκεκριμένη χρήση -ως πλακίδιο μπάνιου εννοώ- δε θα στοίχιζε πάνω απο 20€/τμ και την οικονομική διαφορά με τον κατασκευαστή, την πρόσθετες κάπου αλλού.
2/ Το κυριότερο : Μπάνιο με μονοχρωμία δάπεδο-τοίχο-παντού στο χώρο κλπ, και μάλιστα με πλακάκι τετράγωνο 50Χ50 -60Χ60 , όπως το συγκεκριμένο ---> :protest:

Ενδεικτικά (πρίν την εγκατάσταση γυάλινης καμπίνας, το 2016) :

Εικόνα

Και απο ένα "Ξένων-επισκεπτών"

Εικόνα

Δεν ξέρω-δεν ξέρω!!! :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By GTS
#556525
PeterPan έγραψε:
dimik έγραψε:Εμένα το σιφονι στο κέντρο του μπάνιου είναι στην ουσία μια σωλήνα η οποία ενώνεται με το σιφονι της ντουζιερας, για αυτό λέω ότι δεν πρέπει να έχει υψομετρική διαφορά.

Απο την άλλη αν κάνεις το κλασικό χώρισμα με τούβλο όπως στην φωτογραφία δεν βλέπω πρόβλημα στο να "σηκωθεί" 10 πόντους το πάτωμα της ντουζιερας. Εικόνα

< >

Dimik παραλάβατε το σπίτι, μπήκατε;

Εγώ αύριο έχω ραντεβού με παραλαβή αλλά φοβάμαι τα εγκεφαλικά που θα έρθουν. Βλέπω από το μπαλκόνι πως τα πλακάκια είναι στοιβαγμένα ακόμη.

Αν δεν είναι έτοιμο δε θα υπογράψω. Ούτως ή άλλως νοικιάζω μέχρι τέλη Φεβρουαρίου. Καμιά ιδέα οι έμπειροι τί να προσέξω (όσο μπορέσω δλδ).


< >


Παρε μαζι σου το συμβολαιο που εχεις υπογραψει με τα σχεδια και τις απεικονισεις και κοιτα να δεις αν μοιαζουν. Καθε ατελεια βγαλτη φωτογραφια και κανε σημειωση να την διορθωσουν κλπ. Δοκιμασε να δεις αν δουλευουν τα υδραυλικα, ηλεκτρικα, συσκευες, θερμανση κλπ
Άβαταρ μέλους
By dimik
#556527 @dimitrisB

Ήταν τα χρώματα που θέλαμε να παίξουμε στους επάνω ορόφους. Είμαστε και λίγο κλασικουρες, οι πολλές μοντερνιες δεν μας αρέσουν.

Σε ότι αφορά τις τιμές δεν ασχοληθήκαμε, τα διάλεξαμε τα κάλυπτε ο κατασκευαστής και τα βάλαμε. Το συμβόλαιο έλεγε αν θυμάμαι καλά μέχρι 20 ευρω/τμ τιμή αγοράς του κατασκευαστή κι αυτός τα φέρνει απευθείας από το εργοστάσιο. ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#556533 Εντάξει το έπαθα το εγκεφαλικό αλλά ήταν ένα.

Μου τηλ. πριν λίγο η ανεύθυνη-υπεύθυνη για να μου πει ότι το ραντεβού ακυρώνεται γιατί δεν είναι έτοιμο ακόμη κ δεν ξέρει να μου πει ακόμη πότε είναι το επόμενο. Αφού της τα είπα μια φορά κ το πόσο ανεύθυνοι είναι κ πως δεν απαντούν στα τηλέφωνα κ πόσο μη ικανοποιημένος είμαι από μια τεράστια εταιρία, περιμένω να μου πουν πότε. Τους έδωσα προθεσμία μέχρι 20 Γενάρη γιατί ξέρουν ότι 23 είναι το ραντεβού για την κουζίνα (το οποίο εγώ μετέφερα για τις 7 Φεβρουαρίου αλλά αυτοί δε χρειάζεται να το ξέρουν...

Πόσο μλκες! (Καλύτερα κ έτσι γιατί αν είχε μερεμέτια έπρεπε να τους ανοίγω εγώ την πόρτα έναν έναν. Επίσης αν γίνει καμιά ζημιά τώρα που γίνονται τα μερεμέτια, δικό τους λάθος.

Εγώ τους το είπα, λεφτά θα πάρουν με το κλειδί όπως λέει κ το συμβόλαιο. Εν τω μεταξύ αυτοί μου είχαν στείλει χαρτί να τους εξοφλήσω με την παράδοση, δλδ αυριο. Εγώ όμως έκανα έμβασμα μόνο το ποσό που έπρεπε χωρίς το ποσό της παράδοσης γιατί τους φαντάστηκα τί μλκς είναι...


< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#556535 Welcome to the club :lol:

3 φορές άλλαξα ραντεβού τελευταία στιγμή σε επιπλάδες, κουζινάδες, ACάδες, μεταφορικές κλπ :rant:

Tώρα μόλις με πήραν τηλ να τρέξω οπωσδήποτε σήμερα στην ΔΕΗ με χαρτομάνι να υπογράψω, για να περάσει αύριο τεχνικός απλά να σηκώσει την ασφάλεια, τους γαμείς μετά ή δεν τους γαμείς :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#556537 Στην οικοδομή η πλειοψηφία των εργασιών είναι χειροποίητες. Όπου μπαίνει ανθρώπινο χέρι, μυαλό κλπ θα εμφανίζονται λάθη. Το θέμα είναι η διάθεση να επιδιορθωθούν και οι λοιπές ευκολίες που παρέχονται με βάση αυτά.

Μην χαλιέστε, όλα φτιάχνονται :)
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#556538 @dimitrisB
Πολύ μ'αρέσουν τα χρώματα σου (έχω και δηλωμένη αντί-προτίμηση στα λευκά) .
Από τις φωτο υποθέτω είναι ανακαίνισεις (άλλες ημερομηνίες).
Είσαι αυστηρός αλλά ξέρεις ότι είναι πολύ διαφορετικό όταν έχεις την άνεση να σχεδιάσεις ένα χωρο που τον έχεις ζήσει, συγκριτικά με άσκηση επί χάρτου κάτω από τρομερή πίεση για ολόκληρο σπίτι μετακόμιση κτλ.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#556555 μου κτύπησε ασχημα το αλουμινο του παραθυρου του μπανιου σε συνδυασμο με τα λευκα πλακακια. δεν μπορουσε να είναι και αυτό το αλουμινιο σε λευκο η καποιο άλλο χρωμα με αντιθεση??
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#556559 θα ηθελα να αλλαξω τα τσοχακια στις συρομενες μπαλκονοπορτες. Ξερει κανεις σας κοστος;


Επισης ξερει πως λεγονται στην δουλεια του κουφωματζη μηπως ψαξω να τα αγορασω -περασω μονος μου; ( αν και θα χρειαστω και βεντουζες τριπλες οι οποιες πανε κανα 100ρικο οι καλες ) :hmmm:

:s_roses
Άβαταρ μέλους
By 224v
#556562
Νίκος Παππάς έγραψε:θα ηθελα να αλλαξω τα τσοχακια στις συρομενες μπαλκονοπορτες. Ξερει κανεις σας κοστος;


Επισης ξερει πως λεγονται στην δουλεια του κουφωματζη μηπως ψαξω να τα αγορασω -περασω μονος μου; ( αν και θα χρειαστω και βεντουζες τριπλες οι οποιες πανε κανα 100ρικο οι καλες ) :hmmm:

:s_roses


αν είναι στα ακινητα τμηματα γιατι θελεις βεντούζες???
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#556565 @dimik - PeterPan

Ενδεικτικά, θυμίζω τι έγραφα πρίν 2+ χρόνια :
Επίσης ο χρόνος αποπεράτωσης, είχε αρχικά υπολογισθεί-συμφωνηθεί σε 5 μήνες, αλλά υπήρξαν πρόσθετες εργασίες απο επιλογή μου, που προέκυψαν βλέποντας την εξέλιξη του έργου σε συνάρτηση με τα χρήματα που θα μπορούσα επιπλέον να διαθέσω. Όμως: Οι κατασκευαστές το εκμεταλλεύτηκαν, με αποτέλεσμα εργασίες διάρκειας περίπου 1 μηνός επιπλέον, να ολοκληρωθούν με σχεδόν συνολικά 3+ μήνες καθυστέρηση παράδοσης του έργου.

Kαι δεν είδατε τίποτε ακόμα απ΄όσα θα δείτε εν καιρώ, αφού πρίν κατοικήσετε, πολλά δεν μπορείτε να τα αντιληφθείτε !
Αυτά -και άλλα- αντιμετώπισα, παρά τις παρακάτω (ως συνταξιούχος) προϋποθέσεις :
Για όλα τα παραπάνω λοιπόν, καθημερινά ήμουν στην οικοδομή 3-4 ώρες, για να παρακολουθώ και να προλαβαίνω λάθη-παραλείψεις. Και φεύ : 3-4 ημέρες έλειψα στην αρχή της κατασκευής και έγιναν λάθη, που αποκαταστάθηκαν μετά απο διαμαρτυρίες μου και γκρίνια. Αποτέλεσμα αυτών ήταν να αποφασίσω τους 5 τελευταίους μήνες, όταν άρχισαν οι κατασκευαστικές-αισθητικές λεπτομέρειες του έργου, να ανοίγω ο ίδιος στις 07:30 και να κλείνω το εργοτάξιο στις 17-18:00 . Αν δεν ήμουν καθημερινά παρών και είχα πεί : «Πάρτε λεφτά-κλειδιά και θα επανέλθω 5-6 μήνες μετά να παραλάβω το project που συμφωνήθηκε», χωρίς καμιά αμφιβολία: Άλλα θα είχα ονειρευτεί, και άλλα θα μου παραδίδονταν=>ΠΙΚΡΑ ! :help:

:s_dunno
@Kilo : Το μόνο που δέχομαι, είναι η έλλειψη χρόνου για την επίβλεψη, εφόσον είστε εργαζόμενοι, άρα τυχόν λάθη -παραλείψεις είναι επόμενο να διαπιστώσεις εν καιρώ και "κατόπιν εορτής". :oops:
Απο κει και μετά, ακολουθεί το προσωπικό γούστο και οι - έστω ερασιτεχνκές- τεχνικές γνώσεις που διαθέτει κάποιος ώστε να προλάβει κάποια απο τα λάθη-κακοτεχνίες, που θα καταφέρει να εντοπίσει έγκαιρα.
Βέβαια, τίποτε απ τα παραπάνω που γράφω δεν ισχύει για αγορά οποιασδήποτε ετοιμοπαράδοτης κατοικίας.
Ότι βρείς διαθέσιμο στα μέτρα σου, θα πάρεις!

:s_bye
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#556567
224v έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:θα ηθελα να αλλαξω τα τσοχακια στις συρομενες μπαλκονοπορτες. Ξερει κανεις σας κοστος;


Επισης ξερει πως λεγονται στην δουλεια του κουφωματζη μηπως ψαξω να τα αγορασω -περασω μονος μου; ( αν και θα χρειαστω και βεντουζες τριπλες οι οποιες πανε κανα 100ρικο οι καλες ) :hmmm:

:s_roses


αν είναι στα ακινητα τμηματα γιατι θελεις βεντούζες???


Γιατι οπως τα βλεπω πρεπει να βγουν οι μπαλκονοπορτες να λυθει το κασωμα και να περαστουν στην ευθεια, να κοπουν ακριβως στο τελος του κασωματος και να ξαναμπουν