Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#556329 συμφωνώ κι εγώ για τις υδροψύξεις, μια καλή αερόψυξη μπορεί να σε πάει για αρκετά χρόνια αφού πρακτικά δεν παθαίνει τίποτα

η δική μου κοντεύει να κλείσει 10ετια και θα αλλαχθεί μόνο για ασυμβατότητα με μεταγενέστερα socket , αλλά και πάλι θα συνεχίσει να χρησιμοποιείται σε δευτερεύον μηχάνημα

με μια dark rock ή το βουβάλι της noctua είσαι οκ για πολλά χρόνια
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#556336 ναι εννοείται 3200 μνήμες για ryzen

και επίσης +1 για g.skill ίσως οι πιο απροβλημάτιστες μνήμες της αγοράς
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#556371
cabala10 έγραψε:δεν υπαρχει περιπτωση καλυτερα να φτιαξεις ενα mega account παρα αυτο το να παρεις ενα tb και να χαλας το 1/4 καθε φορα σε image ειναι χαζο
ασε που ετσι και αλλιως τα windows 10 τωρα πια ειναι ευκολο να τα βαλεις


δεν ξερω αν ειναι χαζο, ξερω καλα ομως οτι you are only as good, as your last backup is

το acronis στα images που φτιαχνει, δεν κανει backup τον ελευθερο χωρο του δισκου, απλα μαρκαρει οτι τα επομενα 160GB ειναι free space στο partition, με αποτελεσαμα να ειναι αρκετα μικρα τα αρχεια που δημιουργει
συγκρινεις το να κατσεις να επαναφερεις τα windows σε φυσιολογικη κατασταση, με τα εργαλεια της micro$oft με το "διαλεγω το image, παταω recover και 20 λεπτα μετα εχω το PC ετοιμο για χρηση"
Άβαταρ μέλους
By gakost
#556387 και πολλές υλοποιήσεις στο uefi πλέον.

Για τον απλό χρήστη η διαδικασία επαναφοράς χωρίς άλλα προγράμματα είναι σχετικά απλή και αυτοματοποιημένη, πιο εύκολη από το acronis κλπ που είναι και ακριβά να τα αγοράσεις.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#556389 καλά για gaming pc μιλάμε, ποιος νοιάζεται για backup

ο,τι σημαντικό θες (τις εργατοώρες σου) είναι στο cloud

εγώ έχω εγκατάσταση αναβαθμισμένη από 7αρια που έχω κάνει και κάνα δυο φορές restore τουλάχιστον από τα win όταν "έκανα τα δικά μου" και όλα μια χαρά

θείο δώρο θα είναι αν χρειαστεί να κάνω format, αλλά αν δε δω κάνα σοβαρό πρόβλημα ούτε για πλάκα δεν παίζει, στο επόμενο pc θα περάσω ξανά παράθρυρα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#556390 Στο σπίτι έχω φτιάξει με διάφορα κομμάτια από δω κι από εκεί ένα NAS με Windows10 , SSD 120GB και 2x1Terrabyte για αποθήκη σε software raid μέσα από τα Windows.
Τώρα, δυστυχώς έσκασε ο ένας ο σκληρός και είμαι για ψώνια φοβάμαι... Θα ρίξω μια ματιά μπας και έφυγε κάνα καλώδιο, αλλά δεν νομίζω...
Βλέπω δύο λύσεις:
-Αγοράζω έναν 1Τ και αντικαθιστώ τον παλιό.
-Αγοράζω έναν μεγαλύτερο μεν, αλλά παραμένω στο 1Τ αφού ο άλλος του RAID είναι 1Τ.

Λύσεις ν' αγοράσω δύο δίσκους γιατί YOLO και λεφτά υπάρχουν, απορρίπτονται ως αχρείαστες.
:ninja:
Η μαγεία είναι να το κάνεις με λίγα λεφτά, αλλιώς πιο το νόημα;
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#556405
cabala10 έγραψε:το ιδιο κανει και το restore της ms αν το εχεις ανοιχτο και ξερεις ποτε αρχισε το προβλημα...


Δεν διαφωνω, απλα θεωρω οτι το acronis τα κανει πιο ευκολα και αξιοπιστα

gakost έγραψε:και πολλές υλοποιήσεις στο uefi πλέον.

Για τον απλό χρήστη η διαδικασία επαναφοράς χωρίς άλλα προγράμματα είναι σχετικά απλή και αυτοματοποιημένη, πιο εύκολη από το acronis κλπ που είναι και ακριβά να τα αγοράσεις.


Η Western Digital δινει μια περιορισμενη εκδωση του Acronis δωρεαν για χρηση με τους δισκους της

Anonymous Founder έγραψε:Στο σπίτι έχω φτιάξει με διάφορα κομμάτια από δω κι από εκεί ένα NAS με Windows10 , SSD 120GB και 2x1Terrabyte για αποθήκη σε software raid μέσα από τα Windows.
Τώρα, δυστυχώς έσκασε ο ένας ο σκληρός και είμαι για ψώνια φοβάμαι... Θα ρίξω μια ματιά μπας και έφυγε κάνα καλώδιο, αλλά δεν νομίζω...
Βλέπω δύο λύσεις:
-Αγοράζω έναν 1Τ και αντικαθιστώ τον παλιό.
-Αγοράζω έναν μεγαλύτερο μεν, αλλά παραμένω στο 1Τ αφού ο άλλος του RAID είναι 1Τ.

Λύσεις ν' αγοράσω δύο δίσκους γιατί YOLO και λεφτά υπάρχουν, απορρίπτονται ως αχρείαστες.
:ninja:
Η μαγεία είναι να το κάνεις με λίγα λεφτά, αλλιώς πιο το νόημα;


Δεν το χω κανει ποτέ στα Windows, αλλα νομιζω γινεται.

Παιρνεις τωρα εναν δισκο 2ΤΒ και κανεις rebuild το RAID με το 1ΤΒ του καινουργιου (2ΤΒ) δισκου να μη φαινεται στο συστημα
Παιρνεις καποια στιγμη αργοτερα αλλον ενα δισκο 2ΤΒ
Σπας το RAID1 και αφαιρεις τον 1ΤΒ δισκο
Κανεις expand partition size στα 2TB
Βαζεις τον νεο 2ΤΒ δισκο
Ξαναφτιαχνεις το RAID 1 με 2Χ 2ΤΒ δισκους

Οταν δεις οτι ολα δουλεψαν, ΜΟΝΟ τοτε φορμαρεις τον 1ΤΒ δισκο
Τελευταία επεξεργασία από Wagner669 και 17 Δεκ 2018, 16:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#556406
Anonymous Founder έγραψε:Στο σπίτι έχω φτιάξει με διάφορα κομμάτια από δω κι από εκεί ένα NAS με Windows10 , SSD 120GB και 2x1Terrabyte για αποθήκη σε software raid μέσα από τα Windows.
Τώρα, δυστυχώς έσκασε ο ένας ο σκληρός και είμαι για ψώνια φοβάμαι... Θα ρίξω μια ματιά μπας και έφυγε κάνα καλώδιο, αλλά δεν νομίζω...
Βλέπω δύο λύσεις:
-Αγοράζω έναν 1Τ και αντικαθιστώ τον παλιό.
-Αγοράζω έναν μεγαλύτερο μεν, αλλά παραμένω στο 1Τ αφού ο άλλος του RAID είναι 1Τ.

Λύσεις ν' αγοράσω δύο δίσκους γιατί YOLO και λεφτά υπάρχουν, απορρίπτονται ως αχρείαστες.
:ninja:
Η μαγεία είναι να το κάνεις με λίγα λεφτά, αλλιώς πιο το νόημα;

Μεγαλε αν εισαι data hoarder αυτη η προταση ειναι τουλαχιστον ουτοπικη..... :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#556479 θέλω να πάρω στον πεθερό μου μια οθόνη. Απαιτήσεις όπως καταλαβαίνετε όχι τίποτα το ιδιαίτερο, απλώς θέλω να αλλάξω την παλιά του.

Να προτιμήσω τεχνολογία PLS, PVA/MVA panel ?

Aυτή τί λέει?
https://www.plaisio.gr/desktop-laptop/p ... FHUXEN.htm
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#556490 Υποθέτοντας πως δεν είναι πλέον τόσο νέος θα έδινα κάτι παραπάνω για μεγαλύτερη!

https://www.kotsovolos.gr/site/computin ... c=skroutz#
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#556493
NickTG έγραψε:Υποθέτοντας πως δεν είναι πλέον τόσο νέος θα έδινα κάτι παραπάνω για μεγαλύτερη!

https://www.kotsovolos.gr/site/computin ... c=skroutz#

σκέφτηκα κ εγώ για 27, δίκαιο έχεις. θα πρέπει να τον ρωτήσω εμέσως για να δω αν θέλει τόσο μεγάλη (εγώ όταν πήγα από laptop σε 27΄ήθελα την πρώτη εβδομάδα να επιστρέψω την οθόνη!)

είδα όμως κάτι συγκριτικά βίντεο με IPS και φαίνονται πολύ υποδεέστερες των PLS panels.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#556725
PeterPan έγραψε:
NickTG έγραψε:Υποθέτοντας πως δεν είναι πλέον τόσο νέος θα έδινα κάτι παραπάνω για μεγαλύτερη!

https://www.kotsovolos.gr/site/computin ... c=skroutz#

σκέφτηκα κ εγώ για 27, δίκαιο έχεις. θα πρέπει να τον ρωτήσω εμέσως για να δω αν θέλει τόσο μεγάλη (εγώ όταν πήγα από laptop σε 27΄ήθελα την πρώτη εβδομάδα να επιστρέψω την οθόνη!)

είδα όμως κάτι συγκριτικά βίντεο με IPS και φαίνονται πολύ υποδεέστερες των PLS panels.



Δεν νομίζω να τον ενοχλήσει αυτό πάντως από τη στιγμή που θα είναι σίγουρα καλύτερη από την προηγούμενη.
Με κάτι παραπάνω πάντως πας σε PLS αλλά μετά πάει πολύ παραπάνω από την αρχική. :s_tongue